Μεξικό Πάμε Μεξικό!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική

Τι λετε?Παμε να οδηγησουμε την ανατολικη ακτη τηs χερσονησου Γιουκαταν απο Κανκουν (Μεξικο) ωs την Πλασενσια (Μπελιζ) επισκεπτομενοι μερικα νησακια τηs καραιβικηs καθ'οδον?
Σαs προειδοποιω οτι η πτηση ειναι περιπου 15 ωρεs και δεν εχουμε κλεισει δωματιο πουθενα! Δεν θελω γκρινιεs!Δεστε τιs ζωνεs σαs γιατι σε λιγο προσγειωνoμαστε στη χερσονησο Γιουκαταν..Η Χερσονησος πηρε το ονομα της κατα την περιοδο των ανακαλυψεων , οταν ο Κορτες και οι κονκισταδορες του ρωτησαν εναν ιθαγενη πως ονομαζοταν εκεινο το μερος. Εκεινος απαντησε στη γλωσσα των Μαγια "yucatán" που σημαινει οτι δεν καταλαβαινει τι του λενε. Οι Ισπανος υπεθεσε οτι αυτο ηταν το ονομα της γης.

Το αεροπλανο πλησιαζει τη βορειοανατολικη μυτη της χερσονησου και το αεροδρομιο του Κανκουν κι εγω εχω πιασει το παραθυρο με την καμερα στο χερι. Το εντυπωσιακο θέρετρο του Μεξικο με το ανατριχιαστικο ονομα ‘η φωλια του φιδιου΄, το Κανκουν εμφανιζεται για πολυ λιγο μπροστα μου και το όνειρο της Καραϊβικης μεταφερεται στην πραγματικοτητα. Οι κοραλλιογενείς ύφαλοι αγκαλιαζουν τη στερια δίνοντας στη θαλασσα το χαρακτηριστικο οινοπνευματί χρωμα των τροπικων νερών.
Το αεροπλανο στριβει αποτομα προς την ενδοχωρα και τωρα οι καθημενοι στην απεναντι πλευρα βλεπουν σε λιγο οοοολη την ξενοδοχειακη ζωνη του Κανκουν , ενω σε μενα ετυχε ενα απεραντο πρασινο..Απο κατω απλωνεται η πυκνη ζουγκλα τηs χερσονησου και στη μεση του πουθενα το αεροδρομιο.

Εξω μαs υποδεχεται η αποπνικτικη τροπικη ζεστη και ο υπαλληλοs του γραφειου ενοικιασεων αυτοκικητου. Ναι , μπορει να μην εκλεισα δωματιο , αλλα για οχημα εχω προβλεψει.Εχει τα χαρτια ετοιμα οπωs ειπαμε, καθωs και τη γραπτη αδεια για να περασει το οχημα τα συνορα του γειτονικου Μπελιζ..
Και εδω ειμαστε να οδηγουμε την Riviera Maya αυτο το ομορφο απογευμα καθωs ο ηλιοs δυει και βαφει τον ουρανο με απιστευτεs αποχρωσειs του πορτοκαλι και του μωβ. Κατευθυνομαστε 60χλμ. νοτια του Κανκουν στην Playa del Carmen για να βρουμε δωματιο. Στα μισα του δρομου μαs σταματα η τροχαια γιατι τρεχουμε με 100, ενω το οριο ειναι 80. Με 20 ευρω μπορουν να ξεχασουν το περιστατικο,αλλιωs δεν θα ξεμπερδεψουμε ευκολα οπως μου τονιζει με νοημα. Η πρωτη μας βραδια σε μεξικανικο κρατητήριο δε μου φαινεται ωραια προοπτικη , οποτε δινω τα 20$ και 15 λεπτα αργοτερα , φτανουμε στην Playa.

Η Playa del Carmen ειναι μια πολη τουριστικη αλλα χωριs τα τερατωδη ξενοδοχεια του Κανκουν.Κατα μηκοs τηs ατελειωτηs παραλιαs υπαρχουν μικρα beach bars με κουνιεs αντι για καθισματα , ομορφα ξενοδοχεια και φυσικα αιωρεs. Ο επανω δρομοs -η 5th avenue- ειναι πεζοδρομοs με τουριστικα μαγαζια,μπαρακια,ρεστοραν,taquerias,και πολυ χρωμα και μουσικη.Αφηνω στο αυτοκινητο τον Mr. και τον Junior που κοιμαται στο πισω καθισμα και παιρνω το χαρτη με τα 3-4 ξενοδοχεια που εχω μαρκαρει με το "Maya Brick" 1o στη λιστα.
Μπαινω στη φρενιτιδα της 5th avenue και καπου κοντα μου ακουγεται λάιβ το τραγουδι Cielito lindo!
Οι Μαριατσι ποζαρουν για την πρωτη μου φωτογραφια ενω μου τραγουδουν “Άι,άι,άι,άι , τραγουδα και μην κλαις’ Για λιγο παρασυρομαι και σιγομουρμουριζω μαζι τους κατενθουσιασμενη! Λιγο πριν ξεκινησει η καριερα μου σαν μελος του γκρουπ , θυμαμαι οτι πρεπει να βρω δωματιο επειγοντως και μετα εχουμε χρονο για τραγουδια..

Ηταν η μουσικη, τα φωτα, οι mariachi που με σταματουν καθε τοσο να μου πουν ενα ακομα τραγουδι, η χαρα μου που πατουσα μεξικανικο εδαφος , οι ορδες τουριστων που ανεβοκατεβαιναν τον πεζοδρομο,οι 20 ωρεs αυπνιαs, πρεπει να περασα 3 φορεs εξω απο το ξενοδοχειο και δεν το ειδα. Πηγα λοιπον στο 2ο στη λιστα το "Rosa Mirador" ,καλο,καθαρο με ac,και φθηνο.
Το προσωπικο ειναι μαζεμενο στο lobby και βλεπει ποδοσφαιρο και βεβαια δεν μιλουν αγγλικα. Ξεσκονιζω τα ισπανικα μου και ειμαι περηφανη που τα καταφερα. Αφηνουμε τα πραγματα στο δωματιο και βγαινουμε να τσεκαρουμε την Playa και να φαμε. Καταληγουμε σε ενα ιταλικο για πιτσα-δεν ειναι ωρα για πειραματα στο φαγητο! Δυστυχως , ενω τα ρολογια δειχνουν μολις 10 το βραδυ της Παρασκευης , το βιολογικο μας ρολοι επιμενει οτι ειναι γυρω στις 5 ξημερωματα Σαββατου και μας σπρωχνει για υπνο αδιαφορωντας για τη φιεστα που λαμβανει χωρα γυρω μας.. Ετσι , λιγο πριν κοιμηθουμε πανω στα πιατα , παμε στο δωματιο και λιποθυμαμε στα κρεβατια.

 

Attachments

Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Με την πολύ γλαφυρή περιγραφή σου με ταξίδεψες. Είναι σα να πήγα και να γύρισα μέχρι να τελειώσω την ανάγνωση του κειμένου σου.

Σκεφτόμουν που σκεφτόμουν το Μεξικό για επόμενο ταξίδι, με βλέπω να το κανονίζω από τώρα :D

Ευχαριστούμε πολύ για τις σκέψεις και τις εμπειρίες που μοιράζεσαι. Φαντάζομαι έχει και sequel? :D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ευχαριστω :oops: , ναι φυσικα υπαρχει συνεχεια και πολυ καλυτερη και πολυ πιο περιπετειωδηs! Μεινετε συντονισμενοι γιατι μολιs φτασαμε!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
To be continued λοιπόν!!

Καλά, ούτε το travel channel δεν έχει τέτοια αγωνία! Θα φάω τα νύχια μου μέχρι τη συνέχεια! :D
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Φοβερό!! Συνέχισε με τις ίδιες λεπτομέρειες, γιατί η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά!:)
Έτσι κι αλλιώς εμένα προσωπικά αυτές μ' αρέσουν περισσότερο σε ένα ταξίδι!!
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
οι Μεξικανοι ειναι cool :cool: και super. Σαs το λεω λοιπον!!
Δεν χρειαζόταν..!!το ξέρουμε ήδη....χαχα!
Να σου κάνω μια ερώτηση;
Έχεις σκεφτεί ποτέ να γράψεις κανένα βιβλίο;
Τα περιγράφεις όλα πολύ ωραία..!
αυτό σημαίνει 2 πράγματα:
1)Οτιδήποτε είδες-άκουσες(έζησες) εκεί ήταν πολύ έντονο...Συνεπώς αποτυπώθηκαν και οι παραμικρές λεπτομέρειες στο υποσυνείδητο σου και τις μεταφέρεις με τον καλύτερο τρόπο σε εμάς..!
2)Έχεις αυτό το "κάτι" κοινό που έχουν όλοι οι συγγραφείς... δηλ. να ταξιδεύουν τον αναγνώστη με τα λεγόμενα τους..!!!
Σκέψου το..!
adios chica...
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Έχει δίκιο ο Μεξικάνος.
Συνέχισε να ποστάρεις εντυπώσεις και στο τέλος τις ενώνεις και βγάζεις βιβλίο. Ήδη έχεις έτοιμους τους πρώτους σου fans και αγοραστές.

Go2dbeach, όπως κατάλαβες, έχεις μαγέψει το forum με τις καταπληκτικές περιγραφές σου.
Περιμένουμε τη συνέχεια με αγωνία ...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
:oops: :oops: E, οχι συγγραφεαs , βιβλιο,κτλ..υπερβαλετε!Χαιρομαι παντωs που διασκεδαζετε διαβαζονταs.Δεν εχω καλη μνημη γενικα αλλα οτι αφορα ταξιδια και μερη που εχω παει τα θυμαμαι σα να ειμαι τωρα εκει.

Λοιπον παμε γιατι ειμαστε στο Κανκουν και κοντευει μεσημερι...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλά, εγώ πάντως έβγαλα το thread στην κεντρική σελίδα, όπως θα γίνεται από δω και πέρα με όλα τα ενδιαφέροντα τόπικς, και ετοιμάζομαι να σας πασάρω την ιδέα για το 1ο οργανωμένο ταξίδι του TravelStories.gr για Μεξικό :D
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Καλά, εγώ πάντως έβγαλα το thread στην κεντρική σελίδα, όπως θα γίνεται από δω και πέρα με όλα τα ενδιαφέροντα τόπικς, και ετοιμάζομαι να σας πασάρω την ιδέα για το 1ο οργανωμένο ταξίδι του TravelStories.gr για Μεξικό :D
Μέσα :clap: . Δύο θέσεις παρακαλώ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Δηλαδη να παμε ολα τα μελη μαζι?Θελω κι εγω :p !!Θα ταξιδεψουμε με chicken bus , θα μενουμε σε καλυβεs και θα κοιμομαστε σε αιωρεs.Δε θελουμε πολυτελειεs,σωστα?
Τι?:shock: Δε με θελετε μαζι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom