Μεξικό Πάμε Μεξικό!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Οδηγησαμε ως το γραφειο του ʽbuster rent a carʼ και παραδωσαμε το αυτοκινητο.
Ο ιδιοκτητης μας ρωτησε πως θα πηγαιναμε στο αεροδρομιο και του ειπα οτι θα πηγαιναμε πρωτα στο Isla Mujeres. Ξαναβαλε τις βαλιτσες μας στο αυτοκινητο και μας πηγε μεχρι το Puerto Juarez – αρκετα μακρια , για να παρουμε το φερρυ!
Το φερρυ ηταν ανετο οπως και αυτο του Κοζουμελ με τις κοπελες να περνουν στα καθισματα αν ηθελες κατι και τηλεορασεις που προβαλαν σκηνες απο τη ζωη του νησιου και τα αξιοθεατα.Το φερρυ καταπιε γρηγορα τα 11 χλμ που μας χωριζαν απο το νησι και φανηκε μπροστα μας η χαμηλη σιλουετα του Mujeres με τους ψηλους φοινικες, την καταγαλανη θαλασσα ηρεμη σαν λιμνη και το πολυχρωμο λιμανάκι του. Ενα μικρο θαυμα της φυσης πανω και κατω απʼτο νερο.

Το Νησί των Γυναικών, το Ισλα Μουχέρες, λέγεται ότι πήρε το όνομά του από τους Ισπανούς που άφηναν τις αγαπημένες τους στο νησί για να τις προστατέψουν. Απ΄ την άλλη, οι αρχαιολόγοι δίνουν τη δική τους εξήγηση μιλώντας για τα αμέτρητα πήλινα αγαλματίδια που βρέθηκαν, αφιερωμένα στη θεά Ιξέλ, και θεωρούν ότι το νησί αποτελούσε σταθμό στη διαδρομή των Μάγιας προς το προσκύνημα στα ιερά της θεάς στο Κοζουμέλ. Οπως και να’χει στο νησι των γυναικων καποτε πήγαιναν μονο οι γυναικες , ενω σημερα πηγαινουν οι λάτρεις των καταδυσεων , οι backpackers και αυτοι που αναζητουν την εναλλακτική του πολυβουου Κανκουν. Βασικα ειναι ενας ασβεστολιθος μηκους 8 χλμ και με μια μόνο παραλια στη βορεια πλευρα (Los Cocos , γνωστη και ως playa Norte) , αλλα τι παραλια!!

Το υπολοιπο νησι ειναι διασπαρτο απο υφαλους που φιλοξενουν απειρα ειδη ψαριων αρκετους καρχαριες οι οποιοι παραμενουν ησυχοι στις βαθιες σπηλιες. Ο πιο γνωστος υφαλος ειναι ο Ελ Γαραφον , το θαλασσιο αυτο παρκο με το υποθαλασσιο αγαλμα και ηθελα οπωσδηποτε να τον επισκεφτω , αλλα δεν θα ηταν γραφτο..

Φτασαμε στο νησι και πηγαμε προς την Playa Los Cocos , την ωραιοτερη του νησιου για να βρουμε δωματιο.Τους αφησα στο πετρινο παγκακι εκει που τελειωνε η ασφαλτος και –οπως παντα- μπηκα στο χωματοδρομο για να δω τι υπηρχε προς τα εκει.
Εξω απο το παρκιν του ξενοδοχειου ‘Καλυψω’ καθοταν σε ενα κιοσκι ενας συμπαθητικος Μεξικανος. Τον ρωτησα αν υπήρχε καποια σχέση με Ελλαδα και μου ειπε όχι, αλλα με γουρλωμενα μάτια και απορια του στυλ ‘πως στο καλό σου ήρθε τώρα αυτό’ λες και η Καλυψω ήταν γνωστη θεοτητα των Μαγια και ουδεμια σχεση είχε με την ελληνικη μυθολογία. Με ρωτησε αν εψαχνα για δωματιο. Του ειπα ναι αλλα οχι στο ‘Καλυψω’ , εψαχνα κατι πιο φθηνο , ρουστικ , και πανω στο κυμα , αν συνδυαζοταν ολα αυτα μαζι. Αφησε τη θεση του , με πηγε στο τερμα του χωματοδρομου που οδηγουσε ακριβως στην Playa Los Cocos και φωναξε εναν κυριο που προσπαθουσε να τακτοποιησει μια αυλη-χαος.
Ο ιδιοκτητης που γελουσε ολο το προσωπο του,μου εδειξε το δωματιο που ηταν αυτο που ηθελα , μεγαλο με ac και οταν τραβηξε τις σκιερες χρωματιστες κουρτινες μεσα απο τις τεραστιες τζαμαριες αποκαλυφθηκε ενα παραδεισενιο τοπιο.

Το νοικιαζω 60 $ , τι λεει η σινιοριτα?μου ειπε , 50 $ του ειπα , και συμφωνησε.
Μονο που ηθελε μια χαρη , να του επιτρεψω να φωναξει τους μαστορους που ειχαν σταματησει να του φιαχνουν την οροφη λογω ελλειψης χρηματων. Αλλα τωρα που νοικιασε το δωματιο , θα του τελειωναν τη δουλεια.Του ειπα οτι ετσι κι αλλιως στο δωματιο θα πηγαιναμε μονο αργα το βραδυ.
Μου εδειξε το σπιτι μεσα στον κηπο-χαος που του ελειπε ενα τεραστιο κομματι απο τη σκεπη.Τι εγινε? Ρωτησα.
Ο τυφωνας μου ειπε ξηλωσε ολη τη σκεπη και οπου να’ναι αρχιζαν οι βροχες και ειχε μικρα παιδια...
Φωναξα τον Mr. και τον junior να ερθουν και εν τω μεταξυ κοιτωντας την παραλια καταλαβα οτι βρισκομουνα στο αριστερο ακρο της playa Los Cocos.
Η ματια μου εψαχνε το γνωστο μπαρακι λιγο πιο περα εκει που η αμμος εμπαινε στο νερο. Ξερει η σινιοριτα το μπαρακι μου?ρωτησε oΜεξικανος.
Και του ειπα οτι φιλοι που ειχαν ερθει μου ειχαν δειξει φωτογραφιες στο ιντερνετ απο την τεραστια στρογγυλή παλαπα με το μπαρακι , τα τραπεζακια με τις κουνιες και το τελειο κοκκινο σαν αιμα ηλιοβασίλεμα..Οση ωρα του μιλουσα μου χαμογελουσε χαρούμενος που η φήμη του μπαρ του ειχε φτάσει τοσο μακριά αλλα τα ματια του βουρκωσαν..Ο τυφώνας!! Οταν βγηκε απο το καταφυγιο του νησιού το μπαρακι ειχε εξαφανιστει ολόκληρο και ειχε καταστραφει το μισό σπιτι του! Τα εβγαζε δυσκολα περα η οικογενεια του.Το κακο ηταν πως το Mujeres οπως και ολα τα νησάκια της καραιβικης εξαρτωνται απο τη θαλασσα αλλά και τον τουρισμο. Η αφιξη των τουριστων ειναι σημαντική για την επιβιωση των επιχειρήσεων αλλα δυστυχως οι τουριστες μένουν στα All Inclusive ξενοδοχεια του Κανκουν κι ετσι τα χρήματα μένουν όλα εκει. Κάποιοι μπορεί να περάσουν σαν ολοημερη εκδρομή, αλλά ερχονται οργανωμένα με γκρουπ. Μετάνιωσα που κατεβασα την τιμη του δωματιου και το μεθεπομενο πρωι θα του εδινα το ποσο που ειχε ζητησει αρχικα..
 

Attachments

Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Με την πολύ γλαφυρή περιγραφή σου με ταξίδεψες. Είναι σα να πήγα και να γύρισα μέχρι να τελειώσω την ανάγνωση του κειμένου σου.

Σκεφτόμουν που σκεφτόμουν το Μεξικό για επόμενο ταξίδι, με βλέπω να το κανονίζω από τώρα :D

Ευχαριστούμε πολύ για τις σκέψεις και τις εμπειρίες που μοιράζεσαι. Φαντάζομαι έχει και sequel? :D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστω :oops: , ναι φυσικα υπαρχει συνεχεια και πολυ καλυτερη και πολυ πιο περιπετειωδηs! Μεινετε συντονισμενοι γιατι μολιs φτασαμε!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
To be continued λοιπόν!!

Καλά, ούτε το travel channel δεν έχει τέτοια αγωνία! Θα φάω τα νύχια μου μέχρι τη συνέχεια! :D
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Φοβερό!! Συνέχισε με τις ίδιες λεπτομέρειες, γιατί η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά!:)
Έτσι κι αλλιώς εμένα προσωπικά αυτές μ' αρέσουν περισσότερο σε ένα ταξίδι!!
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
οι Μεξικανοι ειναι cool :cool: και super. Σαs το λεω λοιπον!!
Δεν χρειαζόταν..!!το ξέρουμε ήδη....χαχα!
Να σου κάνω μια ερώτηση;
Έχεις σκεφτεί ποτέ να γράψεις κανένα βιβλίο;
Τα περιγράφεις όλα πολύ ωραία..!
αυτό σημαίνει 2 πράγματα:
1)Οτιδήποτε είδες-άκουσες(έζησες) εκεί ήταν πολύ έντονο...Συνεπώς αποτυπώθηκαν και οι παραμικρές λεπτομέρειες στο υποσυνείδητο σου και τις μεταφέρεις με τον καλύτερο τρόπο σε εμάς..!
2)Έχεις αυτό το "κάτι" κοινό που έχουν όλοι οι συγγραφείς... δηλ. να ταξιδεύουν τον αναγνώστη με τα λεγόμενα τους..!!!
Σκέψου το..!
adios chica...
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Έχει δίκιο ο Μεξικάνος.
Συνέχισε να ποστάρεις εντυπώσεις και στο τέλος τις ενώνεις και βγάζεις βιβλίο. Ήδη έχεις έτοιμους τους πρώτους σου fans και αγοραστές.

Go2dbeach, όπως κατάλαβες, έχεις μαγέψει το forum με τις καταπληκτικές περιγραφές σου.
Περιμένουμε τη συνέχεια με αγωνία ...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:oops: :oops: E, οχι συγγραφεαs , βιβλιο,κτλ..υπερβαλετε!Χαιρομαι παντωs που διασκεδαζετε διαβαζονταs.Δεν εχω καλη μνημη γενικα αλλα οτι αφορα ταξιδια και μερη που εχω παει τα θυμαμαι σα να ειμαι τωρα εκει.

Λοιπον παμε γιατι ειμαστε στο Κανκουν και κοντευει μεσημερι...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά, εγώ πάντως έβγαλα το thread στην κεντρική σελίδα, όπως θα γίνεται από δω και πέρα με όλα τα ενδιαφέροντα τόπικς, και ετοιμάζομαι να σας πασάρω την ιδέα για το 1ο οργανωμένο ταξίδι του TravelStories.gr για Μεξικό :D
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Καλά, εγώ πάντως έβγαλα το thread στην κεντρική σελίδα, όπως θα γίνεται από δω και πέρα με όλα τα ενδιαφέροντα τόπικς, και ετοιμάζομαι να σας πασάρω την ιδέα για το 1ο οργανωμένο ταξίδι του TravelStories.gr για Μεξικό :D
Μέσα :clap: . Δύο θέσεις παρακαλώ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δηλαδη να παμε ολα τα μελη μαζι?Θελω κι εγω :p !!Θα ταξιδεψουμε με chicken bus , θα μενουμε σε καλυβεs και θα κοιμομαστε σε αιωρεs.Δε θελουμε πολυτελειεs,σωστα?
Τι?:shock: Δε με θελετε μαζι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.484
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom