Μεξικό Πάμε Μεξικό!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Το πρωι μας παρελαβε ενα golf cart και μας μετεφερε ξανά στην πολύχρωμη αποβαθρα.

Διαλεξαμε μασκες και βατραχοπεδιλα και ξεκινησαμε.Η βαρκα ηταν prive , αφου δεν υπηρχαν αλλοι τουριστες και μαζι ηρθε και ο γιος του βαρκαρη ενα παιδι 15 χρονων που μου ειπε οτι τον ελεγαν Μπεν Χουρ! Ο βαρκαρης με ρωτησε αν προτιμω να μιλαμε αγγλικα και αφου του ειπα ναι , μου ειπε δυο λεξεις στα αγγλικα και μετα συνεχισε στα ισπανικα. Μετα απο καμια ωρα με μπερδεμενα :shock: ισπαγγλικα , συμφωνησαμε εγω να του μιλαω αγγλικα και αυτος να απανταει ισπανικα.Συνενοηθηκαμε τελεια!

Στο τερμα της Playa Lancheros o βαρκαρης μας ειπε να βουτηξουμε και θα μας περιμενε πεεερααα κοντα στο φαρο. Ηταν πολυ μακρια αλλα υπηρχε ενα δυνατο ρευμα που θα μας βοηθουσε να πλευσουμε προς τα εκει χωρις να κουραστουμε καθολου. Ψιλοφοβηθηκα μενοντας χωρις βαρκα στη μεση του πουθενα , αλλα αφου αφηνε και τον Μπεν Χουρ μαζι , λογικα ημασταν ασφαλεις.Ο Μπεν Χουρ αποδειχτηκε οτι ηξερε πολυ καλα τα ρευματα και τα σημεια που επρεπε να δουμε κανοντας μας μια φοβερη υποβρυχια ξεναγηση στο κοσμημα που περιβαλλει το νησι του. Το Ελ Φαρίτο οπως λεγεται η περιοχή ειναι ένα θαλάσσιο φυσικο παρκο γυρω στο ενάμιση χιλιομετρο απο την ακτή και λέγεται έτσι απο τον φαρο που βρισκεται στη μέση του ύφαλου. Εδώ βρισκεται άλλο ενα υποβρύχιο άγαλμα – έχουν μια τρέλλα με τα υποβρυχια αγαλματα οι Μεξικανοι- το αγαλμα της Παναγίας el Virgen del Farito.
Το εφιαξαν και το βουλιαξαν το 1966 οι ντοπιοι ψαραδες για να τους προστατευει και να παρεχει καλή ψαριά. Οποιος περναει απο δω ριχνει στο νερό ενα λουλουδι, ενα νομισμα και κανει και μια ευχη.
Η ορατότητα στο νερο ήταν αξιοθαυμαστη, τα ψαρια σε απιστευτη ποικιλια, τα κοράλλια σε απιθανους σχηματισμους και το τυρκουαζ μπακραουντ έκανε την εμπειρια υπεροχη! Πραγματικα το ρευμα μας έσπρωχνε προς τη βαρκα χωρις να χρειαστει να κουνησουμε καν τα ποδια μας.

Καναμε αλλη μια σταση στον υφαλο, και το μεσημερακι σταματησαμε σε ενα ψαροχωρι καπου στη μεση του νησιου για φαγητο. Υπηρχε ενα ρεστοραν πανω στη λευκη αμμο , διπλα στη φαρμα με τις χελωνες και ενας υπαιθριος χωρος με αμετρητεs ψησταριεs οπου εψηναν τεραστια ψαρια. Μας εφερε στο τραπεζι χιλια δυο φαγητα , συν ενα ψαρι που επιανε ολο το τραπεζι , ενω εκεινος ηταν ορθιος με τον Μπεν Χουρ κι εβλεπαν τηλεοραση , οπως εκαναν και ολοι τριγυρω αντρες -γυναικες που οπως παρατήρησα ειχαν βαμμένα τα μαγουλα τους στα χρώματα της σημαίας του Mεξικο. Πηγα και τους φωναξα και επέμεινα να ερθουν να καθισουν μαζι μας για φαγητο. Εκεινη τη στιγμη αρχισαν ολοι γυρω να ουρλιαζουν , να αγκαλιαζονται , ενω καποιοι επεσαν στη θαλασσα με τα ρουχα!

Ένα καρχαριακι που είχε βγει στην παραλία και οι τουρίστες ειχαν μαζευτει να το χαιδεψουν , έφυγε τρομαγμενο προς τον ύφαλο όταν οι Μεξικανοι τρελαμένοι με το αναπαντεχο γκολ βουτηξαν στα νερα!

Η ηρεμια επανήλθε στην πλαγια Τιμπουρόν και άπαντες επέστρεψαν στη σκια της παλάπας.

Ο Μεξικανος μου ειπε οτι επαιζε το Μεξικο με την Αργεντινη (οοχιιι παλι το Μουντιαλ) και κερδιζαν :clap:1-0. Ποτε δε ειχαν κερδισει την Αργεντινη και τωρα υπηρχαν ελπιδες , οποτε κερασματα με San Miguel μπυρεs πηγαινο-ερχοντουσαν στα τραπεζια.Το ημιχρονο εληξε 1-0 και ο Μεξικανος ηρεμησε προς το παρον και κουβεντιασαμε για την Ελλαδα που ηθελε να μαθει αν οι δικοι μας κοραλιογενεις υφαλοι (χαχα! ) ειναι υγιεις και τι γινεται με τα ψαρια μας.
Ξεκινησαμε για την τριτη σταση , το Ελ Γαραφον - :roll: οπως νομιζα εγω.
 

Attachments

Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Με την πολύ γλαφυρή περιγραφή σου με ταξίδεψες. Είναι σα να πήγα και να γύρισα μέχρι να τελειώσω την ανάγνωση του κειμένου σου.

Σκεφτόμουν που σκεφτόμουν το Μεξικό για επόμενο ταξίδι, με βλέπω να το κανονίζω από τώρα :D

Ευχαριστούμε πολύ για τις σκέψεις και τις εμπειρίες που μοιράζεσαι. Φαντάζομαι έχει και sequel? :D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστω :oops: , ναι φυσικα υπαρχει συνεχεια και πολυ καλυτερη και πολυ πιο περιπετειωδηs! Μεινετε συντονισμενοι γιατι μολιs φτασαμε!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
To be continued λοιπόν!!

Καλά, ούτε το travel channel δεν έχει τέτοια αγωνία! Θα φάω τα νύχια μου μέχρι τη συνέχεια! :D
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Φοβερό!! Συνέχισε με τις ίδιες λεπτομέρειες, γιατί η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά!:)
Έτσι κι αλλιώς εμένα προσωπικά αυτές μ' αρέσουν περισσότερο σε ένα ταξίδι!!
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
οι Μεξικανοι ειναι cool :cool: και super. Σαs το λεω λοιπον!!
Δεν χρειαζόταν..!!το ξέρουμε ήδη....χαχα!
Να σου κάνω μια ερώτηση;
Έχεις σκεφτεί ποτέ να γράψεις κανένα βιβλίο;
Τα περιγράφεις όλα πολύ ωραία..!
αυτό σημαίνει 2 πράγματα:
1)Οτιδήποτε είδες-άκουσες(έζησες) εκεί ήταν πολύ έντονο...Συνεπώς αποτυπώθηκαν και οι παραμικρές λεπτομέρειες στο υποσυνείδητο σου και τις μεταφέρεις με τον καλύτερο τρόπο σε εμάς..!
2)Έχεις αυτό το "κάτι" κοινό που έχουν όλοι οι συγγραφείς... δηλ. να ταξιδεύουν τον αναγνώστη με τα λεγόμενα τους..!!!
Σκέψου το..!
adios chica...
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Έχει δίκιο ο Μεξικάνος.
Συνέχισε να ποστάρεις εντυπώσεις και στο τέλος τις ενώνεις και βγάζεις βιβλίο. Ήδη έχεις έτοιμους τους πρώτους σου fans και αγοραστές.

Go2dbeach, όπως κατάλαβες, έχεις μαγέψει το forum με τις καταπληκτικές περιγραφές σου.
Περιμένουμε τη συνέχεια με αγωνία ...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:oops: :oops: E, οχι συγγραφεαs , βιβλιο,κτλ..υπερβαλετε!Χαιρομαι παντωs που διασκεδαζετε διαβαζονταs.Δεν εχω καλη μνημη γενικα αλλα οτι αφορα ταξιδια και μερη που εχω παει τα θυμαμαι σα να ειμαι τωρα εκει.

Λοιπον παμε γιατι ειμαστε στο Κανκουν και κοντευει μεσημερι...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά, εγώ πάντως έβγαλα το thread στην κεντρική σελίδα, όπως θα γίνεται από δω και πέρα με όλα τα ενδιαφέροντα τόπικς, και ετοιμάζομαι να σας πασάρω την ιδέα για το 1ο οργανωμένο ταξίδι του TravelStories.gr για Μεξικό :D
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Καλά, εγώ πάντως έβγαλα το thread στην κεντρική σελίδα, όπως θα γίνεται από δω και πέρα με όλα τα ενδιαφέροντα τόπικς, και ετοιμάζομαι να σας πασάρω την ιδέα για το 1ο οργανωμένο ταξίδι του TravelStories.gr για Μεξικό :D
Μέσα :clap: . Δύο θέσεις παρακαλώ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δηλαδη να παμε ολα τα μελη μαζι?Θελω κι εγω :p !!Θα ταξιδεψουμε με chicken bus , θα μενουμε σε καλυβεs και θα κοιμομαστε σε αιωρεs.Δε θελουμε πολυτελειεs,σωστα?
Τι?:shock: Δε με θελετε μαζι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.464
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom