Σεϋχέλλες Πάμε για τρέλλες στις Σευχέλλες......

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Καπως ετσι αποφασισα μετα απο ωριμη σκεψη (10 λεπτων), νηφάλια (στο 3ο τζιν τονικ) και γνωριζοντας απολυτα τον προορισμο ( από το τραγουδι της Πωλινας φυσικα) το που θα περασουμε το Πασχα μας!:D
Αφου εκλεισα τα εισητηρια με την Quatar, επεσα για υπνο ξεγνοιαστη , μην γνωριζοντας την αληθεια....οτι τα μεταξωτα βρακια( οι Σεχελλες στην παρουσα φαση) θελουν και μεταξωτους κ.....(πολλα χρηματα σε κυριλε ξενοδοχεια) :rolleyes::rolleyes:
Η επομενη εβδομαδα με βρηκε να ψαχνω πληροφοριες και να ανακαλυπτω οτι ολοι (η σχεδον ολοι) πανε στον συγκεκριμενο προορισμο απο καποιο γραφειο σε καλα ξενοδοχεια και η αναζητηση για φτηνα ξενοδοχεια δεν ηταν και ευκολη...
Σκοπος μου να παμε Mahe-Praslin-La Digue. 12 νυχτες και χωρις να τιναξουμε την μπανκα στον αερα....
Σε διαφορα ξενα φορουμ το μονο που εβρισκα ηταν συζητησεις στο πιο 5στερο ηταν καλυτερο να διαλεξουν...Τα ποτα ακριβα,τα φαγητα ακριβα....Ωραια, σκεφτηκα!!:shock:
Αλλα η τυχη βοηθαει τους τολμηρους.....;)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Και μετά... και μετά τι? Περιμένω και εγώ να γελάσω με τα καμώματά σου. Τι μόνο εσύ θα κάνεις σχόλια. Περιμένωωωωωωω!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για λεγε, για λεγε...
Τελικα κοιμηθηκατε στο ξενοδοχειο "τα αστερια";
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τζαμάικα
περιμένουμε συνέχεια...Έχει δίκιο η dim kyr.... Εσύ πως γέλαγες μαζί της???
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Δώσε μας τα φώτα σου γιατί δεν μπορώ να ακούω άλλο από συμφορουμίτη ότι θα κοιμάται στα παγκάκια στο επόμενό του ταξίδι...:haha:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Περιμένω κι εγώ όλο ανυπομονησία την "τρελή" συνέχεια!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.422
Likes
7.772
Κι αναρωτιόμουνα "Πότε θα γράψει για Σεϋχέλλες αυτό το κορίτσι?"...
Για λέγε! Για λέγε! :)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Συνεχιζω λοιπον με το γνωστο μου γρηγορο γραψιμο σε ρυθμο χελωνας(δεν ειμαστε ολοι σαν την dim kyr)...και αποκαλυπτω....
Αφου συνομιλησα με καθε πικραμενο που πηγε Σευχελλες και φρικαρε απο την ακριβεια..(καλα μερικοι υπερβολικοι,περιμενανε τιμες Ασιας) βρηκα την λυση στα self-catering σπιτακια...βολικα για οικογενεια (ξεχασα να πω,ειχα μαζι και το 3χρονο σπορακι μου) και πιο νορμαλ τιμες. Αλλα και παλι οχι και τοσο φτηνα. Τελικα βρισκω τιμες 70-50-90,στα 3 νησια αντιστοιχα. Τα κλεινω και αναχωρουμε....
Η πτηση, βολικες ωρες,γρηγορες ανταποκρισεις ,το γνωστο σερβις της Quatar (δεν θα κανω αναλυση,δεν ειμαι κι ο traveller) και προσγειωνομαστε στο Mahe. Το μεγαλυτερο νησι. Στο αεροδρομιο μας περιμενει ο τυπος που ειχαμε κλεισει αυτοκινητο για 20 ευρω την ημερα. Φτανουμε ,μας φορτωνει σε ενα τζιπακι terios και παμε στο σπιτακι που ειχαμε κλεισει. Στον δρομο πιανουμε κουβεντουλα,απο που εισαστε,τα συνηθισμενα,greece του απανταμε με υπερηφανεια και σπλατς το χαστουκι!!! :shock:
Ουτε για τους ολυμπιακους αγωνες,ουτε για την αρχαια ελλαδα,ουτε καν για το σουβλακι δεν μας ειπε φιλοι μου ταξιδιωτες!!!
Μας "την ειπε" ωμα ο ξυπολητος μαυριδερος με την παντοφλα, 6 η ωρα το πρωι Κυριακη των Βαιων, χωρις να εχω πιει καφε...:mad:
- "Μα καλα εσεις τι κανατε στην χωρα σας κι εχετε αυτη την κριση??? Αφου εχετε τουρισμο,πως εγινε??? Και οι γερμανοι γιατι τα εχουν μαζι σας??? "
Τι να του πω εγω τωρα??? Κατι ψιθυρισα οτι οι γερμανοι δεν μας χωνεουν απο τον πολεμο,οτι η κατασταση τωρα φτιαχνει,οτι ειναι κυριακη των Βαιων και θελω να παω εκλησσια,οτι η μικρη νυσταζει και άλλα μπερδεμενα...τι να εκανα κι εγω???πως να εσωζα το πρεστιζ μας??? τρομαρα μου...;)
-Σε 3 χρονια θα φτιαξει η κατασταση σας,με αποστομωσε ο τυπος με την παντοφλα,ριχνοντας μου μια ματια του στυλ " οι διακοπες σε μαρανανε κυρα μου"...
Κι ετσι βρεθηκα στο σπιτακι! Ενα υπεροχο ξυλινο,με θεα ,πνιγμενο στο πρασινο,με μια υπεροχη βεραντα με ξαπλωστρες..2 υπνοδωματια,σαλονι,κουζινα,καθολου ασχημα. Αλλα δεν μενω στο δωματιο,πετσετες,μαγιω και παμε....
Η ωρα ηταν μολις 8 και κοσμος πολυς στον δρομο. Με κατι μεγαλα κλαρια στα χερια..Κυριακη των Βαιων βλεπετε και πηγαιναν εκκλησια!!! Ειναι καθολικοι και ηταν ολες οι γυναικες ,ιδιως οι πιο μεγαλες,πολυ περιποιημενες! Με τα καπελακια τους,ταγιερακια,σαν ταινια...
Η οδηγηση απο αριστερα,δρομοι πολυ στενοι,αλλα στην Ελλαδα ζουμε,δεν μας παραξενευει αυτο.;)
Βλαστηση φοβερη,οι χαρακτηριστικοι γρανιτενιοι βραχοι παντου και κατευθυνομαστε προς παραλια,με 2 ωραιοτατους φραπεδες!!...:cool:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μας δωσεις εν καιρώ και τα ευρηματα σου απο το ιντερνετικο ψάξιμο.
Κάτι αντίστοιχο έπαθε και η κόρη μου στην Ιταλία: όπου έλεγε οτι είναι ελληνίδα την κοίταζαν με μια θλίψη στα μάτια και μετά αναστέναζαν λέγοντας "δυσκολα τα πράγματα! Θα σας διώξουν από την Ε.Ε;" και στο καπάκι: "Καλέ αφού τα πράγματα είναι έτσι χάλια εσύ τι δουλειά έχεις εδώ πέρα;"
Αντε τώρα για πάμε με καφεδάκι στην παραλία...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.422
Likes
7.772
Έφτασαν τα χαϊρια μας στις Σευχέλλες? Μπράβο μας!
Δηλαδή το σπιτάκι "έλεγε" τίποτα? Γιατί για τα στάνταρντς των Σεϋχελλών πρόκειται πραγματικά για τιμή ευκαιρίας!
Δεν ανεβάζεις καμιά φωτο?
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Αχ ωραία, θα πάρω και εγώ το σκαμνάκι μου όπως λέει και η Έρση και θα περιμένω να μας τα πεις. Τώρα βέβαια και εμένα κάπως μου φάνηκε η κατραπακιά που σου έριξε ο παντοφλάς, ως πέρσι το καλοκαίρι εμένα μου έλεγαν για το Πανευρωπαϊκό κύπελο ποδοσφαίρου, όπως και να το κάνεις πιο εθνικά υπερήφανη με έκανε από ότι η αναφορά στην κρίση
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom