Πάμε Eλαφόνησο!

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Η κοπέλα που τα έχει η Γεωργία είναι πολύ ευγενική και θα σας δώσει κι οτι πληροφορίες θέλετε για φαγητό και παραλίες (δεν κατάγεται από το νησί και αυτό την κάνει αντικειμενική... πιστέψτε με αυτό είναι σημαντικό για το συγκεκριμένο νησί που όλοι είναι συγγενείς και ή αλληλοπροωθούνται ή αλληλοθάβονται...χεχε)
http://garden-elafonisos.gr
Η αληθεια ειναι βεβαια πως δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες. Τοσο τα μαγαζια για φαγητο οσο και οι παραλιες ειναι μετρημενες στα δαχτυλα. ;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πριν 2 χρονια που ξαναπηγα δε θυμαμαι ονομα ..αλλα φαγαμε μια θαυμασια γαριδομακαροναδα πλαι στο κυμα...το ψιλοθυμαμαι σαν τοποθεσια που περιπου ειναι ..θα ξαναπαω σιγουρα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εννοούσα και για τα πέριξ όχο μόνο για την Ελαφόνησο αποκλειστικά.Σίγουρα στο νησί τα μαγαζιά είναι λίγα και οι παραλίες το ίδιο αλλά και μια γνώμη παραπάνω από κάποιον που μένει εκέι χρήσιμη θα είναι προς αποφυγήν κατεψυγμένου αστακού ατλαντικου βαφτισμένου ως σημερινή ψαριά...χεχε.
Επίσης σε ένα χωριό απέναντι από την Ελαφόνησο στον Άγιο Νικόλαο βρίσκεται η ταβέρνα Νεραϊδα, την έχουν τα παιδιά που είχαν παλιά την καντίνα του Παντελή στο Σίμο (οι γνώστες των πάλαι πότε ωραίων εποχών της παραλίας ξέρουν), έχει ξανααναφερθεί στο forum αλλά το επαναλαμβάνω γιατί πραγματικά είναι από τα καλύτερα μέρη για φαγητό στη Λακωνία και μακράν το καλύτερο στην περιοχή.Αδυναμίες είναι αυτές δεν κρύβονται...

Εστιατόριο Νεράιδα, Άγιος Νικόλαος, Βάτικα Λακωνίας
 

gastone_d

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Στο χρόνο..
Έχω πάει δύο φορές.Την θεωρώ υπερεκτιμημένη και τους ντόπιους αλαζόνες.
Το μυστικό της είναι οτί δεν έχει σχεδόν τίποτα να κάνεις και αυτό σου δημιούργει χαλάρωση γιάτι ξέρεις οτί αυτό είναι όλο..
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πάνε οι καλές εποχές της παραλίας του Σίμου...που ήμουν από 3 εώς 7 χρονών και όταν ερχόμασταν τα καλοκαίρια Ελλάδα κάναμε free camp με τους γονείς μου και όταν ξυπνάγαμε βλέπαμε τις πατημασιές από τα Αγριοκούνελα. Χρονιές 1989-1993

Πήγα πάλι το προηγούμενο καλοκαίρι και έπαθα σοκ με τις εικόνες που είδα...

Αλλά στο κάτω κάτω βρε παιδιά, ποιο είμαστε εμείς που δεν θα επιτρέψουμε στος ντόπιους να "αναπτυχθούν" και να βγάλουν κάποια χρήματα από τον τουρισμό, εμείς που αναζητούμε στιγμές χαλάρωσης 2 βδομάδες το χρόνο και μετά γυρνάμε στην τρέλα των πόλεων...αυτοί όμως μένουν εκεί όλο το χρόνο...και μόνο από το ψάρι πλέον δεν μπορείς να ζήσεις, έχουν αυξηθεί οι άναγκες και είναι κρίμα!
 

Giovanna

Member
Μηνύματα
24
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
Έχω πάει δύο φορές.Την θεωρώ υπερεκτιμημένη και τους ντόπιους αλαζόνες.
Το μυστικό της είναι οτί δεν έχει σχεδόν τίποτα να κάνεις και αυτό σου δημιούργει χαλάρωση γιάτι ξέρεις οτί αυτό είναι όλο..

ΔΕΝ θα διαφωνήσω, παρόλο που θα το ήθελα.
Είναι πανέμορφες οι παραλίες του νησιού (και ειδικά η Παναγία, φύγετε λίγο απο το Σίμο ντε...!) αλλά πολύ ακριβό νησί και πολύ "κάπως" οι ντόπιοι. Φύγαμε μετά το 5ημερο και πήγαμε αλλού..
 

VAGGBABA

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
παιδια στην ελαφονησο πηγα για τρεις μερες (1-3 αυγουστου 2012) εμεινα σε καμπινγκ(καλο αν και τσιμεντοποιημενο διπλα στη θαλασσα). εχω παει σε αρκετα μερη. οι παραλιες στην ελαφονησο ειναι πολυ ομορφες αλλα εχω δει και καλυτερες. το μερος δεν προσφερει πολλα ουτε για βραδυ ουτε για βολτες. οποτε καφες, φαγητο, μπανιο και υπνος. δεν ειναι για πολλες μερες. το θεμα ειναι οτι σε εκμεταλευονται, το φαφητο ειναι πολυ ακριβο. πηγαμε συγκεκριμενα σε μια ταβερνα η οποια λεγοταν κουζινι ερχεται ο σερβητορος μας δινει ενα καταλογο με λιγα φαγητα και μας ελεγε με το στομα μια αραδα με αλλα φαγητα. ο λογος οτι δεν εχει ερθει ακομα ο νεος καταλογος αρχες Αυγουστου. τεσπα φαγαμε μετριες μεριδες (ενα τουρκικο φαγητο που ειχε ηταν χαλια) πληρωσαμε 37 ευρω δυο ατομα καναμε παρατηρηση για ελειψη καταλογου και φηγαμε. πρεπει να καταλαβουν οτι τα χρηματα μας θελουμε να πιανουν τοπο πιο πολυ απο ποτε και αυτο που αγοραζουμε πρεπει να αξιζει μεχρι και το τελευταιο του ευρω. και οχι επειδη εχουμε μια πολυ ωραια θαλασσα να κοροιδευουμε τον κοσμο επειδη ειναι νησι και δεν εχουμε να παμε αλλου(ξαπλωστρες στο σιμο το σετ 8-12 ευρω στα 12 ευρω και δωρο 2 νερακια στον παγο.) παρολαυτα λιωσαμε στο μπανιο μαυρισαμε και καναμε ζεν στην παραλια αξιζει για 2-3 μερες maximum και να συνδιαστει με αλλο μερος κοντα υπαρχουν πολυ ωραια. επισης εχω δει και καλυτερες παραλιες παρολο που αυτες ειναι πολυ ωραιες.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
θα πάω Νεαπολη 17-19 αυγούστου και σκέφτομαι μια μέρα να περάσω απέναντι στην Ελαφόνησο. επείδη ομως το ακτοπλοικό για αυτοκίνητο είναι τραγικά ακριβό μπορεί καποιος να με πληροφορήσει αν είναι απαραίτητο ή αν μπορείς να πας και χωρίς αυτό? υπάρχουν συγκοινωνίες στο νησί? η παραλία του Σίμου είναι κοντά απο το λιμάνι ? για τι αποστάσεις μιλάμε?

ευχαριστώ
 

Giovanna

Member
Μηνύματα
24
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
είναι όντως πολύ ακριβό το εισητήριο. Η απόσταση είναι 3-4 χμ, ή μισάωρο περπάτημα χωρίς σκιά. Αν ήμουν στη θέση σου:

1. θα έκανα auto-stop προς παραλία σίμου (το έχω ξανακάνει)
2. θα περίμενα μπας και περάσει το λεωφοριάκι του καμπινκ (υπάρχει και πηγαινοέρχεται όποτε θέλει ή όποτε του πουν οι πελάτες του,όχι εσύ δυστυχώς)
3. θα έπαιρνα ταξί (υπάρχουν 2-3 στο νησί, δεν έχω πάρει ποτέ όμως)

Αν όμως αποφασίσεις να πάρεις αυτοκίνητο θα σε συμβούλευα να πας και στην άλλη παραλία του νησιού, της Παναγιάς όπως λέγεται. Πιο καθαρή, πιο ανθρώπινη, πιο ήσυχη.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
είναι όντως πολύ ακριβό το εισητήριο. Η απόσταση είναι 3-4 χμ, ή μισάωρο περπάτημα χωρίς σκιά. Αν ήμουν στη θέση σου:

1. θα έκανα auto-stop προς παραλία σίμου (το έχω ξανακάνει)
2. θα περίμενα μπας και περάσει το λεωφοριάκι του καμπινκ (υπάρχει και πηγαινοέρχεται όποτε θέλει ή όποτε του πουν οι πελάτες του,όχι εσύ δυστυχώς)
3. θα έπαιρνα ταξί (υπάρχουν 2-3 στο νησί, δεν έχω πάρει ποτέ όμως)

Αν όμως αποφασίσεις να πάρεις αυτοκίνητο θα σε συμβούλευα να πας και στην άλλη παραλία του νησιού, της Παναγιάς όπως λέγεται. Πιο καθαρή, πιο ανθρώπινη, πιο ήσυχη.
ευχαριστω πολυ,
ή θα πάμε κατ'ευθειαν μονοήμερη με καραβακι απο Νεαπολη ή θα περασουμε αυτοκινητο. βλεποντας και κανοντας. καμια καλη ταβερνα οικονομική εχει εκει ή ειναι πανακριβα?
 

Giovanna

Member
Μηνύματα
24
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
ευχαριστω πολυ,
ή θα πάμε κατ'ευθειαν μονοήμερη με καραβακι απο Νεαπολη ή θα περασουμε αυτοκινητο. βλεποντας και κανοντας. καμια καλη ταβερνα οικονομική εχει εκει ή ειναι πανακριβα?
δεν είχα φάει κάπου οικονομικά, όχι.
Γενικά δεν έχω καθόλου καλές εντυπώσεις απο φαγητό στην Ελαφόνησο, πανάκριβο και μέτριο.. (αλλά τουλάχιστον σε γραφικό μέρος)..
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Σάββατο 18/8 στην Ελαφόνησο, αφήνουμε το αυτοκίνητο στη Πούντα και περνάμε απέναντι. εκεί κατευθυνόμαστε προς τα ενοικιαζόμενα για να νοικιάσουμε ενα μηχανάκι για να πάμε Σίμο. ο ιδιοκτήτης έλειπε και θα επέστρεφε σε μία ώρα και δεν είχαμε όρεξη να περιμένουμε, μια ευγενική κυρία που πουλαέι σουβενιρ στο λιμάνι μας πληροφορεί οτι δεν υπάρχει ταξί και ο μόνος τρόπος πλέον να πάμε είναι με το βαν απο το camping ευτυχώς μετά απο λίγο έφτασε και δεν είχε θαμώνες και έτσι πήρε και εμάς. Φτάνουμε στον Σίμο μέσω του Camping, κόσμος πολύς και κυρίως νεολαία΄. κατευθυνόμαστε στη παραλία και όπου ήταν πλημμυρισμένη με κόσμο μπροστα απο το camping άλλα παραδίπλα είχε πολύ χώρο για να κάτσεις άνετα. οι ξαπλώστρες 8ευρώ άρα επιλέγουμε πετσετα κάτω και βουτιά κατ'ευθείαν οπου μείναμε 2 ώρες μέσα στα καταπράσινα νερά. απο τις ώραιότερες παραλίες που έχω δει στη ζωή μου. στις εγκαταστάσεις του camping μπορείς να βρείς οτι θέλει. έτσι αποφασίσαμε να κάτσουμε και για φαγητό, τιμές normal και φαγητό ωραίο και χορταστικό. μείναμε εκεί για 2 ώρες περιμένοντας να ξεκινήσει το βαν για να επιστρέψουμε. μετά επιστροφή στην Ελαφόνησο όπου κάναμε μια βόλτα να δούμε το γραφικό λιμανάκι που είναι πολύ όμορφο με καλαίσθητα μαγαζάκια. Λόγω γιορτής του Ψαρά είχανε προετοιμασίες για να υποδεχτούν τον κόσμο,(στην συνεχεια μάθαμε οτι πλήρωνες 15ευρώ να κάτσεις στην γιορτή και να φας), καθίσαμε να πιουμε ένα καφεδάκι πριν φύγουμε και μετά επιστροφή όπου απέναντι περίμενε πλήθος κόσμου για να πάει στη γιορτή.

στα +

η παραλία του Σίμου
η κοντινή απόσταση απο στεριά
η γραφικότητα του λιμανιού
η νεολαία

στα -

το τραγικά ακριβό εισητήρια αυτοκινήτου
η επιτηδευμένη μη υπάρξει συγκοινωνιών στο νησί προς τις παραλίες
τα ακριβά μαγαζιά του λιμανιού
η μη ύπαρξη ταξί, βενζινάδικου, τράπεζας
η αντιεπαγγελματική νοοτροπία της αρπαχτής των κατοίκων.
μακριά απο Αθήνα και άσχημος ο δρόμος μέχρι πούντα

αξίζει για μονοήμερη και ολιγοήμερες διακοπές στο Κάμπινγκ με μεγάλη παρέα και για γνωριμίες με νέο κόσμο.
προσωπικά αφού φτάνω μέχρι εκεί θα προτιμήσω να περάσω Κύθηρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom