Πάμε Eλαφόνησο!

zergonis

Member
Μηνύματα
18
Likes
11
Καλησπέρα,
Είμαι από την καημένη την Ελαφόνησο. Να συμφωνήσω ότι το νησάκι μας έχει χαλάσει πολύ τα τελευταία 10 χρόνια....αλλά είναι πολύ ωραίο και ακόμα αξίζει να πάει κανεις. Όσο είναι καιρός δηλαδή!

Καλησπερα παιδια!!! Για επιδρομη στην Ελαφονησο σκεφτομαστε φετος,ζευγαρωτα! Καποια προταση για φτηνα ενοικιαζομενα? Αν και πρωτη μας επιλογη ηταν ο Σιμος δυστυχως δεν βρηκαμε παρα μονο για 2 μερες οποτε θα τα κανουμε σπαστα! Επισης το αυτοκινητο στο νησι ειναι απαραιτητο η μπορεις να στηριχτεις στα οσα μεταφορικα υπαρχουν?Αν ναι,ξερουμε σε ποιες παραλιες πανε?
Συγκοινωνία δεν υπάρχει. Οπότε η θα πάρετε αυτοκίνητο...η θα στηριχτείτε στα ποδαράκια σας, κάτι που δεν το προτείνω γιατι έχει πολύ ζέστη και η απόσταση λιμάνι - παραλία δεν είναι πολύ μικρή για πόδια.

καλησπερα, θα ηθελα και εγω να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου προτεινει καταλυμα κοντα στην ελαφονησο ωστε να μπορω να κανω μια μονοημερη εκδρομη αλλα να δω και την περιχη (νεαπολη, μονεμβασια κτλ...) ευχαριστω!

Ψάχνεις για κάτι εκτός του νησιού? Αν ναι μία καλή επιλογή είναι η Νεάπολη, καθώς είναι και κοντά σε πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις εκει κάτω. Απλά θα χρειάζεσαι καραβάκι για το νησί κάθε μέρα ή όποτε θες να πας
 

Elenasoukouli

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπερα παιδια!!! Για επιδρομη στην Ελαφονησο σκεφτομαστε φετος,ζευγαρωτα! Καποια προταση για φτηνα ενοικιαζομενα? Αν και πρωτη μας επιλογη ηταν ο Σιμος δυστυχως δεν βρηκαμε παρα μονο για 2 μερες οποτε θα τα κανουμε σπαστα! Επισης το αυτοκινητο στο νησι ειναι απαραιτητο η μπορεις να στηριχτεις στα οσα μεταφορικα υπαρχουν?Αν ναι,ξερουμε σε ποιες παραλιες πανε?
'Οπως αναφέρθηκε και πιο πάνω,το hotel garden ( http://www.hotelsline.gr/root/newhotel/dialogi.asp?pid=18390) είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή με φθηνά δωμάτια, καθαρά, κοντά στο λιμάνι και η κυρία που τα έχει πολύ εξυπηρετική! Επίσης δικό σου μεταφορικό μέσο στο νησί είναι όντως απαραίτητο..

Καλησπέρα !
Με όλα αυτά που διάβασα νομίζω ότι πρέπει να παω το συντομότερο δυνατόν πριν το καταστρέψουν εντελώς το νησάκι . Μένω στο Αίγιο και σκέφτομαι να πάω με την μηχανή . Αν έχει κάνει κάποιος αυτο το ταξίδι με μηχανή και έχει να προτείνει κάποια ωραία διαδρομή θα χαρώ πολυ να τον ακούσω .
Έκανα την διαδρομή Κόρινθο-Ελαφόνησο πριν 10 ημέρες με μηχανή και ήταν καταπληκτική. Απο την Σπάρτη και έπειτα είναι ένας επαρχιακός δρόμος που περνά μέσα απο χωριά και με αρκετό πράσινο. Υπάρχει και η εναλλακτική να πάς απο Άστρος-Τυρό-Λεωνίδιο-Κοσμάς και να καταλήξεις Μολάους όπου είναι φοβερή διαδρομή αλλά θα κάνεις αρκετή ώρα παραπάνω..
 
Last edited by a moderator:

kwletsa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Έκανα την διαδρομή Κόρινθο-Ελαφόνησο πριν 10 ημέρες με μηχανή και ήταν καταπληκτική. Απο την Σπάρτη και έπειτα είναι ένας επαρχιακός δρόμος που περνά μέσα απο χωριά και με αρκετό πράσινο. Υπάρχει και η εναλλακτική να πάς απο Άστρος-Τυρό-Λεωνίδιο-Κοσμάς και να καταλήξεις Μολάους όπου είναι φοβερή διαδρομή αλλά θα κάνεις αρκετή ώρα παραπάνω..
Δεν με πειράζει η αρκετή ώρα που θα κάνω παραπάνω αρκεί να αξίζει η διαδρομή . Σ'ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες :clap:
 

vlasis18

Member
Μηνύματα
27
Likes
82
Διάβασα προσεκτικά όλα τα παραπάνω σχόλια μιας και ετοιμάζομαι να επισκεφθώ το νησί σε δύο ημέρες με την οικογένεια. Παρατηρήσεις:
1) Η τουριστική εκμετάλλευση μιας παραλίας όπως ο Σίμος ( ομπρέλλες κλπ) ήταν αναπόφευκτη, αφού δίνει τα έσοδα στο Δήμο και στην περιοχή που ζεί από τον τουρισμό.
2) Οι πιό νέοι σε ηλικία θα πρέπει να καταλάβουν ότι και οι οικογένειες με μικρά παιδιά έχουν δικαίωμα στις διακοπές. Πολύ περισσότερο δε, σε περιοχές που έχουν εύκολη πρόσβαση στην ηπειρωτική Ελλάδα για ευνόητους λόγους.
3) Διάβασα πολλά (και σαφώς δίκαια) παράπονα για τις τιμές. Οι επαγγελματίες πρέπει να καταλάβουν επιτέλους αυτό που δεν έχει ''χωνευτεί'' εδώ και χρόνια: Οτι δηλαδή ο Ελληνας ακόμα και στα χρόνια της κρίσης θα ξοδέψει αρκεί να μην καταλάβει ότι τον εκμεταλλεύονται. Θα κάνει το σκ...ό του παξιμάδι και θα προσπαθήσει να βρεί ένα μικρό χρονικό διάστημα για να πάει κάπου με την φίλη, την παρέα ή την οικογένεια. Αν πειστεί ότι αξίζει αυτό που πληρώνει θα ξαναδώσει χρήματα. Διαφορετικά....
Τέλος επιφυλάσσομαι αμέσως μετά την επιστροφή μου να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου.
Χαιρετίσματα σε όλους. Εύχομαι από καρδιάς τουλάχιστον το ελληνικό καλοκαίρι να το χαρείτε όλοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.334
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom