Ισλανδία Πάνω από κάθε προσδοκία..πέρα από κάθε φαντασία... Ισλανδία 2016!

Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γύρισα πριν 10 ημέρες από την Ισλανδία και πραγματικά μαγεύτηκα (και όλη η παρέα). Εμείς κάναμε το γύρο του νησιού (2800 χλμ.) σε 9 ημέρες με αυτοκίνητο που είχαμε νοικιάσει. Εσείς πόσοι θα είστε εκτός από το παιδάκι, για πόσες μέρες και ποια θα είναι η διαδρομή που θα κάνετε? Ομολογουμένως είναι ένα δύσκολο και κουραστικό ταξίδι, το αξίζει όμως 100%. Ο καιρός τον Οκτώβριο δε θα είναι και ο καλύτερος ειδικά για ένα μικρό παιδί αλλά όχι και αποτρεπτικός.Θα πρέπει να φροντίσεις για τα καταλύματα (στο νότιο τμήμα είναι δυσεύρετα-τουλάχιστον τον Ιούλιο) και για το φαγητό του. Αν θέλεις λεπτομέρειες, είμαι στη διάθεσή σου.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να διαβάζαμε και τις δικές σας εμπειρίες!!!Προσωπικά, θα ήθελα να καταλάβω το βαθμό δυσκολίας (που βέβαια είναι υποκειμενικός) για να δω αν θα μορούσα να κάνω αυτό το υπέροχο ταξίδι!!!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καταπληκτική,γλαφυρή και με χιούμορ Περιγραφή, Καταπληκτική εμπειρία!!!Έχω εντυπωσιαστεί!!!Δεν το γνώριζα και δεν το φανταζόμουν ότι η Ισλανδία είναι τόσο Υπέροχη!!!Οι μεμομωμένες εικόνες από καταράκτες κλπ δεν δίνουν στο ελάχιστο τη μαγεία από τις εξαιρετικές φωτογραφίες σας!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο εφικτό θα ήταν να γίνει αυτό το ταξίδι πιο εύκολα γιατί κάποιες επιλογές σας θα μας ήταν δύσκολες(πχ παραμονή στο αυτοκίνητο).Όπως καταλάβατε με βάλατε στην ιδέα να αρχίσω να το ψάχνω ενώ μέχρι τώρα δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό!!!
Σας θαυμάζω για αυτό το υπέροχο και δύσκολο ταξίδι...Ευχαριστούμε που μέσα από την ιστορία σας "ταξιδέψαμε" κι εμεις.....Εύχομαι και άλλα υπεροχα Ταξίδια!!!!
Γεια σου Μαρία, κι ευχαριστώ για τα λόγια σου! :)
Για εμάς η Ισλανδία είναι μέρος μαγικό, που όπως έχω πει θα επισκεφτούμε και πάλι όσο πιο σύντομα γίνεται.
Τώρα, για να γίνει τέτοιο ταξίδι πιο εύκολα, σημαίνει κατά βάση ότι θα στοιχίσει πιο ακριβά. Ο καθένας ξέρει καλύτερα τα οικονομικά του και τι θυσιάζει ή τι ευκολίες απαιτεί, πιθανόν κι εμείς σε κάποια χρόνια να θέλουμε το ξενοδοχείο μας κάθε μέρα κτλ. Υπάρχουν ξενοδοχεία και farm houses στη χώρα, απλά οι τιμές γενικά είναι ακριβές για εμάς, όπως και τα εστιατόρια επίσης. Αλλά ένα ακόμη βασικό πλεονέκτημα της διαμονής στο αυτοκίνητο (θα μπορούσε να είναι camper van ας πούμε), είναι ότι κοιμάσαι δίπλα στον καταρράκτη, δίπλα στη Jokulsarlon, δίπλα στη μανιασμένη θάλασσα, και σηκώνεσαι μέσα από τον υπνόσακο στις 3 τη νύχτα και βγάζεις τις πιο απίθανες φωτογραφίες της ζωής σου. ;)
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να διαβάζαμε και τις δικές σας εμπειρίες!!!Προσωπικά, θα ήθελα να καταλάβω το βαθμό δυσκολίας (που βέβαια είναι υποκειμενικός) για να δω αν θα μορούσα να κάνω αυτό το υπέροχο ταξίδι!!!
Στις ιστορίες σε εξέλιξη, το 66° North Ισλανδία, είναι η δική μου περιπέτεια. Και βέβαια θα μπορούσες να κάνεις αυτό το ταξίδι προσαρμόζοντάς το στα δικά σου μέτρα. Εγώ πάντως είμαι στη διάθεσή σου.
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Γεια σου Μαρία, κι ευχαριστώ για τα λόγια σου! :)
Για εμάς η Ισλανδία είναι μέρος μαγικό, που όπως έχω πει θα επισκεφτούμε και πάλι όσο πιο σύντομα γίνεται.
Τώρα, για να γίνει τέτοιο ταξίδι πιο εύκολα, σημαίνει κατά βάση ότι θα στοιχίσει πιο ακριβά. Ο καθένας ξέρει καλύτερα τα οικονομικά του και τι θυσιάζει ή τι ευκολίες απαιτεί, πιθανόν κι εμείς σε κάποια χρόνια να θέλουμε το ξενοδοχείο μας κάθε μέρα κτλ. Υπάρχουν ξενοδοχεία και farm houses στη χώρα, απλά οι τιμές γενικά είναι ακριβές για εμάς, όπως και τα εστιατόρια επίσης. Αλλά ένα ακόμη βασικό πλεονέκτημα της διαμονής στο αυτοκίνητο (θα μπορούσε να είναι camper van ας πούμε), είναι ότι κοιμάσαι δίπλα στον καταρράκτη, δίπλα στη Jokulsarlon, δίπλα στη μανιασμένη θάλασσα, και σηκώνεσαι μέσα από τον υπνόσακο στις 3 τη νύχτα και βγάζεις τις πιο απίθανες φωτογραφίες της ζωής σου. ;)
Γεια σας παιδιά. Από την αρχή είχα διαβάσει την ιστορία σας και με εξέπληξε το κουράγιο σας. Αλλά έτσι είναι τα νιάτα!!! Εμείς, που έχουμε παιδιά σαν κι εσάς, έτσι και τολμούσαμε να κοιμηθούμε μέσα στ' αυτοκίνητο δίπλα στη φουρτουνιασμένη θάλασσα ,όχι φωτογραφίες δε θα βγάζαμε αλλά θα μας έβρισκε κοκκαλωμένους το ισλανδικό ΕΚΑΒ...:(
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γεια σας παιδιά. Από την αρχή είχα διαβάσει την ιστορία σας και με εξέπληξε το κουράγιο σας. Αλλά έτσι είναι τα νιάτα!!! Εμείς, που έχουμε παιδιά σαν κι εσάς, έτσι και τολμούσαμε να κοιμηθούμε μέσα στ' αυτοκίνητο δίπλα στη φουρτουνιασμένη θάλασσα ,όχι φωτογραφίες δε θα βγάζαμε αλλά θα μας έβρισκε κοκκαλωμένους το ισλανδικό ΕΚΑΒ...:(
Έχουν πολύ αξιόπιστες και γρήγορες υπηρεσίες εκτάκτου ανάγκης, σε μεγάλο ποσοστό και εθελοντικά νομίζω, αν δεν κάνω λάθος. Οπότε δεν πάει κανένας χαμένος, εκτός αν κάποιοι πέσουν για βουτιά στο geysir :haha:. Πέρα από την πλάκα,μια χαρά θα είσασταν, πιστέψτε με. Είδαμε πάρα πολύ κόσμο που έκανε αυτό που κάναμε κι εμείς, απλά είχαν πιο άνετα αυτοκίνητα, camper van, τζιπ, αυτοκινούμενα κτλ. Και εννοείται ότι πρέπει να έχεις τους ανάλογους υπνόσακους και ό,τι κρίνει ο καθένας ότι χρειάζεται για τον καιρό εκεί. :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτά είναι γούστα !!!! Μπράβο σας παιδιά, σας εύχομαι και σε ανώτερα !!!
Η Ισλανδία είναι το δεύτερο σκαλοπάτι μου για το βορρά ! Άγρια φύση, άγρια ομορφιά ! Όσο πιο ψηλά ανεβαίνεις τόσο περισσότερο εκτιμάς αυτόν τον πλανήτη και τη φύση του ! Δέος.-
Να έχετε πάντα όμορφα και ασφαλή ταξίδια :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
έτσι και τολμούσαμε να κοιμηθούμε μέσα στ' αυτοκίνητο δίπλα στη φουρτουνιασμένη θάλασσα ,όχι φωτογραφίες δε θα βγάζαμε αλλά θα μας έβρισκε κοκκαλωμένους το ισλανδικό ΕΚΑΒ...
:eek::eek::eek: :haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στις ιστορίες σε εξέλιξη, το 66° North Ισλανδία, είναι η δική μου περιπέτεια. Και βέβαια θα μπορούσες να κάνεις αυτό το ταξίδι προσαρμόζοντάς το στα δικά σου μέτρα. Εγώ πάντως είμαι στη διάθεσή σου.
Ευχαριστώ!!!Θα τα.." πούμε εκεί"!!!
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έχουν πολύ αξιόπιστες και γρήγορες υπηρεσίες εκτάκτου ανάγκης, σε μεγάλο ποσοστό και εθελοντικά νομίζω, αν δεν κάνω λάθος. Οπότε δεν πάει κανένας χαμένος, εκτός αν κάποιοι πέσουν για βουτιά στο geysir :haha:. Πέρα από την πλάκα,μια χαρά θα είσασταν, πιστέψτε με. Είδαμε πάρα πολύ κόσμο που έκανε αυτό που κάναμε κι εμείς, απλά είχαν πιο άνετα αυτοκίνητα, camper van, τζιπ, αυτοκινούμενα κτλ. Και εννοείται ότι πρέπει να έχεις τους ανάλογους υπνόσακους και ό,τι κρίνει ο καθένας ότι χρειάζεται για τον καιρό εκεί. :)
Δυστυχώς και εμάς το ΕΚΑΒ Ισλανδίας θα μας μάζευε!!!:haha:Στα late Forties(ας το πω διακριτικά!!) και αγύμναστοι, χωρίς ανάλογη εμπειρία έστω και σε κάμπιν...άστα!!!Πραγματικά σας θαυμάζω γι` αυτό που κάνατε και με πολύ ενθουσιασμό περιγράφω την ιστορία σας σε φίλους( γίνατε διάσημοι!!). Το θεωρώ ΤΕΛΕΙΟ το να μπορείς να κοιμηθείς και να ξυπνήσεις δίπλα σ`αυτά τα υπέροχα τοπία...αλλά είπαμε..Εκαβ Ισλανδίας!!!Όμως μου "βάλατε " στο μυαλό ένα ταξίδι που ποτέ δεν είχα σκεφτεί!!!Ευχαριστώ!!!:)
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σας παιδιά. Από την αρχή είχα διαβάσει την ιστορία σας και με εξέπληξε το κουράγιο σας. Αλλά έτσι είναι τα νιάτα!!! Εμείς, που έχουμε παιδιά σαν κι εσάς, έτσι και τολμούσαμε να κοιμηθούμε μέσα στ' αυτοκίνητο δίπλα στη φουρτουνιασμένη θάλασσα ,όχι φωτογραφίες δε θα βγάζαμε αλλά θα μας έβρισκε κοκκαλωμένους το ισλανδικό ΕΚΑΒ...:(
Έχω γελάσει τόσο πολύ με το Εκαβ Ισλανδίας!!!:haha::haha:Στην ίδια κατηγορία είμαστε!!!
 

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Να και μια προσπάθειά μας μέσω video που έφτιαξε η σύζυγος, από το ταξίδι μας εκεί. Μήπως και πείσουμε και τους τελευταίους ότι το μέρος είναι άλλος πλανήτης :) Και, μιας και μόλις επιστρέψαμε από Χανιά, θα πρέπει να τελειώσω και την περιγραφή του ταξιδιού, το ξέρω :D
Το βίντεο είναι φανταστικό! ΤΙ ειδος μουσική το συνοδεύει; ειναι υπέροχη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom