Ισπανία Πάσχα στην Ανδαλουσία

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η Μαλαγα εχει κ αυτη μεγαλο αεροδρομειο, μηπως να πεταξεις απο εκει για Βαρκελωνη, θα δεις καθ οδον και Κοστα ντελ σολ. Η Μαλαγα εχει ωραιο ιστορικο κεντρο.
 

thstavr

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα - Πορτο
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Εκπληκτικό ταξίδι.Εγώ είχα κάνει (ακόμα παλεύω την ιστορία για το travelstories)5 Βαρκελώνη, 3 Σεβίλλη, και 2 Γρανάδα.Εκ των υστέρων θα έκοβα μέρες απο Βαρκελώνη για Σεβίλλη.Χωρίς να έχω άποψη για τις άλλες πόλεις που αναφέρεις, θα έλεγα οτι 1 βράδυ στην Γρανάδα είναι λίγο. Μια μέρα θα φάς στην Αλάμπρα (οπωσδήποτε e-ticket!!) και στην παλιά πόλη και θα ναι κρίμα να πας κουρασμένη στις σπηλιές για φλαμένγκο το βράδυ.
Tips.
Μην επενδύσεις σε φαϊ στην Βαρκελώνη. Τα tapas bar στην Ανδαλουσία καμμία σχέση με τις τουριστικές gourmet αηδίες της Βαρκελώνης.
Οπωσδήποτε πρωινό στην Σεβίλλη , churros y chocolat.
Και τέλος ,μελέτη στο παρακάτω άρθρο , για να αποφύγεις τα τουριστικά φλαμένγκο ταβερνάκια στη Σεβίλλη
Three Ways of Seeing Flamenco in Sevilla – Seville, Spain | BootsnAll Travel Articles
Καλά να περάσεις.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εκπληκτικό ταξίδι.Εγώ είχα κάνει (ακόμα παλεύω την ιστορία για το travelstories)5 Βαρκελώνη, 3 Σεβίλλη, και 2 Γρανάδα.Εκ των υστέρων θα έκοβα μέρες απο Βαρκελώνη για Σεβίλλη.Χωρίς να έχω άποψη για τις άλλες πόλεις που αναφέρεις, θα έλεγα οτι 1 βράδυ στην Γρανάδα είναι λίγο. Μια μέρα θα φάς στην Αλάμπρα (οπωσδήποτε e-ticket!!) και στην παλιά πόλη και θα ναι κρίμα να πας κουρασμένη στις σπηλιές για φλαμένγκο το βράδυ.
Tips.
Μην επενδύσεις σε φαϊ στην Βαρκελώνη. Τα tapas bar στην Ανδαλουσία καμμία σχέση με τις τουριστικές gourmet αηδίες της Βαρκελώνης.
Οπωσδήποτε πρωινό στην Σεβίλλη , churros y chocolat.
Και τέλος ,μελέτη στο παρακάτω άρθρο , για να αποφύγεις τα τουριστικά φλαμένγκο ταβερνάκια στη Σεβίλλη
Three Ways of Seeing Flamenco in Sevilla – Seville, Spain | BootsnAll Travel Articles
Καλά να περάσεις.

Ευχαριστώ πολύ. Τελικά το πρόγραμμα -που πιστεύω να μην το ξαναλλάξω είναι: 1 νύχτα Βαρκελώνη με το που θα φτάσω, 3 νύχτες Γρανάδα, 1 Κόρδοβα, 2 Σεβίλλη -Μ Πέμπτη, Μ Παρασκευή, 1 Ρόντα, 1 τελευταία Βαρκελώνη.
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Αφου πλησιαζει καλοκαιρακι...μη ξεχασεις να περασεις και απο την Ταριφα (ειναι θερινο θερετρο για την Ισπανια)......Το πασχα στην Ανδαλουσια ειναι μαγικο.....θα περασεις απιστευτα
ΥΓ. Η Ροντα ειναι μαγικη με το φαραγγι που διασχιζει την πολη, αλλα δεν ειναι να κατσεις και πολυ...μια βολτα και φαγητο ειναι αρκετα....Για μενα Γραναδα και Σεβιλλη....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.632
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αγαπητέ Χρήστο, αν κοιτάξεις προσεκτικά το πρόγραμμα της depy θα δεις ότι δεν έχει χρόνο για Tarifa, αφού στη Ronda που είναι η πιο κοντινή πόλη θα κάνει μόνο μια διανυκτέρευση και στη Σεβίλη που είναι η αμέσως επόμενη πιο κοντινή πόλη θα κάνει μόνο δυο διανυκτερεύσεις με σκοπό να δει ένα μέρος των εκδηλώσεων της Semana Santa (ναι, θα πάει Πάσχα, όχι καλοκαίρι).
Επιπλέον δεν θα έχει δικό της αυτοκίνητο και από καμία από αυτές τις πόλεις δεν υπάρχει απευθείας σύνδεση με Τarifa (αλλάζεις ή στο Cadiz ή στην Algeciras).
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Αναφερομαι οτι πλησιαζει καλοκαιρι, απο την αποψη οτι θα ειναι Απριλιος και θα εχει καλο καιρο για να περασει και απο Ταριφα...και γω Πασχα ειχα παει και ηταν πολυ ωραια...Θα εχει να δει τοσα πραγματα αλλωστε που και να μη παει...δεν εγινε και τιποτα....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Προσωπικά, η Ταρίφα με άφησε αδιάφορο: Μια μικρή πόλη, χωρίς ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και με δυσκολία να βρει κάποιος να φάει ή να κάνει κάτι αν περάσει λίγο η ώρα (π.χ. μετά τις 2130). Και μιλάω για την ίδια εποχή που μιλάτε κι εσείς. Ο μόνος λόγος που διανυκτερεύσαμε ένα βράδυ εκεί ήταν γιατί την επόμενη μέρα παίρναμε το πρωινό πλοίο για την Ταγγέρη.
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
την Κορδοβα την βλεπεις και καθ οδον για Σεβιλλη, χωρις διανυκτερευση και ετσι μενεις Σεβιλλη 3 νυκτες, λεω εγω...!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Έχω ακούσει ότι αξίζει να δεις και να χαρείς την Κόρδοβα το βράδυ. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι δεν θα έχω αυτοκίνητο, άρα δεν μπορώ να δω τίποτα καθ οδον με τη βαλίτσα στο χέρι. Θα πρέπει να κάνω ημερήσια εκδρομή από Σεβίλλη και φοβάμαι ότι θα χάσω αρκετό χρόνο και θα είμαι με το άγχος να προλάβω τα τρένα ή τα λεωφορεία.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχω ακούσει ότι αξίζει να δεις και να χαρείς την Κόρδοβα το βράδυ. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι δεν θα έχω αυτοκίνητο, άρα δεν μπορώ να δω τίποτα καθ οδον με τη βαλίτσα στο χέρι. Θα πρέπει να κάνω ημερήσια εκδρομή από Σεβίλλη και φοβάμαι ότι θα χάσω αρκετό χρόνο και θα είμαι με το άγχος να προλάβω τα τρένα ή τα λεωφορεία.
Στην Κόρδοβα, εκτός από το μεγάλο τζαμί, μπορείς να επισκεφθείς ένα μικρό αλλά ενδιαφέρον μουσείο για τις ταυρομαχίες, την αρένα, τη συναγωγή και να κάνεις βόλτα στην παλιά Ρωμαϊκή γέφυρα πάνω απ'τον Γουαδλκιβίρ το βράδυ, όπου είναι πολύ πιθανό να δεις ερασιτέχνες ψαράδες. Έχει ένα διαφορετικό χρώμα από τις άλλες πόλεις και τα στενά δρομάκια του κέντρου της θυμίζουν έντονα ελληνικό νησί.

Αν είσαι τυχερή (όπως ήμασταν εμείς! :xmas_smile: ) μπορεί να πετύχεις καμμιά δωρεάν πολιτιστική εκδήλωση (π.χ. συναυλία μεσαιωνικής μουσικής) μέσα στο Αλκαθάρ (στήνεσαι στην ουρά και μπαίνουν μέσα οι πρώτοι, με σειρά προτεραιότητας, μέχρι να γεμίσει η αίθουσα -συνήθως αυτή των ψηφιδωτών. Μη νομίζεις, δεν είναι τόσο πολλοί οι ενδιαφερόμενοι, μια ώρα πριν την έναρξη ίσως είναι αρκετή).

Infocordoba: Cordoba sightseeing walk - Mosque, Jewish Quarter and Alcazar
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Προσωπικά, η Ταρίφα με άφησε αδιάφορο: Μια μικρή πόλη, χωρίς ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και με δυσκολία να βρει κάποιος να φάει ή να κάνει κάτι αν περάσει λίγο η ώρα (π.χ. μετά τις 2130). Και μιλάω για την ίδια εποχή που μιλάτε κι εσείς. Ο μόνος λόγος που διανυκτερεύσαμε ένα βράδυ εκεί ήταν γιατί την επόμενη μέρα παίρναμε το πρωινό πλοίο για την Ταγγέρη.
Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες και γω εκανα μια διανυκτερευση εκει, αλλα μου αρεσε, η παραλια, το καστρακι....γουστα ειναι αυτα...
 
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΣΕΒΙΛΛΗ-ΜΑΔΡΙΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ριο
Εδω και 3 μηνες ψαχνομαι σχετικα με την πολη της Σεβιλλης και την εχω σχεδον ερωτευτει,οποτε καμια πληροφορια καλοδεχουμενη θα ηταν αν καταφερω να παω το μαιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.097
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom