Γερμανία Νορβηγία Σουηδία Πάσχα στην Σκανδιναβία!

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Πάντως τόσο ακριβά δεν ήταν, ήταν πιο φτηνά απ' όσα είχα βρει στη Στοκχόλμη, γι'αυτό το διάλεξα, το Πάσχα του 2009. Δε συνηθίζω να δίνω πολλά λεφτά για ξενοδοχείο σε όποιο μέρος και αν έχω ταξιδέψει..(με εξαίρεση τη Φλωρεντία όπου θα δώσω 200 ευρώ για 3 μέρες και έχω πάθει ένα σοκ, δεν έκλεισα εγώ το ξενοδοχείο όμως..) Σε αυτή την υπόγεια καφετέρια στη Gamla Stan μήπως πήγατε; Πολύ μου άρεσε!
View attachment 60900
Μάλλον έχουν αλλάξει οι τιμες απτο 09, ίσως πέτυχες κάποια προσφορά βέβαια.. Θα πας Φλωρεντία τώρα κοντά;; Γύρισα πριν λιγες μέρες και είναι πανέμορφη!! Τα ξενοδοχεία οντως ακριβά! 200 ευρώ και για τις 3 μέρες ή τη βραδιά; Εμείς το φθηνότερο με καλά σχόλια που βρήκαμε ηταν κοντά στο σταθμό τρένων με 120/βραδιά και ηταν μέτριο..τουλαχιστον είχε καλό πρωινό..
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Τέλος Ιουνίου πάω Φλωρεντία..Και για τις 3 μέρες το άτομο 200 ευρώ στο Hotel Executive ...Πολλά λεφτά (για μένα).. Θα γράψεις καμιά ιστορία για το πώς τα πέρασες ή να αρκεστώ σε όσα έχουν γράψει άλλοι για τη Φλωρεντία και τα γύρω χωριά??
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Τέλος Ιουνίου πάω Φλωρεντία..Και για τις 3 μέρες το άτομο 200 ευρώ στο Hotel Executive ...Πολλά λεφτά (για μένα).. Θα γράψεις καμιά ιστορία για το πώς τα πέρασες ή να αρκεστώ σε όσα έχουν γράψει άλλοι για τη Φλωρεντία και τα γύρω χωριά??
Mόλις τελειώσω με αυτή την ιστορία πιστεύω κάτι θα γράψω! Ουσιαστικά θα αναφερθώ στο πως να πάρεις μια γευση από Τοσκάνη αν δεν έχεις αυτοκίνητο.. Μείναμε Φλωρεντία και πήγαμε Πίζα-Λούκα, Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο, Μοντεριτζιόνι και για wine tasting σε οινοποιείο στην περιοχή Chianti.. Ήταν όλα τέλεια! Αν θες βοηθεια σε κάτι στείλε π.μ. μήπως και δεν έχω προλάβει να γράψω κάτι μέχρι να φύγεις. Το ξενοδοχείο που θα μείνετε είναι πολύ κοντά σε αυτό που μείναμε εμείς!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Πάντως σήμερα στη Φλωρεντία είχε 36 βαθμούς.δεν μπορούσαμε να αναπνεύσουμε
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Ήμουν, τώρα είμαι Μπολόνια και αύριο επιστρέφω. Σε ευχαριστώ για τις ευχές. Πιστεύω αύριο να ανεβάσω φρέσκες φωτό
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Tην επόμενη μέρα ξυπνήσαμε πολύ νωρίς.. Κοίταξα από το παράθυρο και φαινόταν πως ο καιρός θα είναι υπέροχος! Όντως η μέρα ήταν ηλιόλουστη και ζεστή (γύρω στους 16-18 C ) και ας ήταν μέσα απριλίου. Αρκετοί Σουηδοί κυκλοφορούσαν με τα κοντομάνικα, έκαναν ηλιοθεραπεία όπου έβρισκαν και γενικά φαινόταν ότι χαιρόντουσαν τον ωραίο καιρό. Εδώ να πω ότι την πάτησα λίγο και κάηκα ελαφρώς στο πρόσωπο (που να σκεφτώ να πάρω αντιηλιακό τέτοια εποχή στη Σκανδιναβία).
Μετά το πρωινό ξεκινήσαμε για την Gamla Stan. Αρχικά επισκεφτήκαμε το Royal palace. Ηταν μεγάλο και εντυπωσιακό αλλά ήταν λίγο μπέρδεμα γιατί είχε πολλές εισόδους και έπρεπε να βγεις και να ξαναμπεις από αλλού για να δεις όλους τους επισκέψιμους χώρους. Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν επιτρεπόταν στο εσωτερικό. Καθώς θαυμάζαμε τα βασιλικά δωμάτια ακούσαμε απέξω τύμπανα και φασαρία. Είχε ξεκινήσει η αλλαγή φρουράς και βγήκαμε έξω βιαστικά για να την παρακολουθήσουμε. Ήταν υπερπαραγωγή, είχε μαζευτεί πάρα πολλής κόσμος, και κράτησε πάνω απο μισή ώρα.


















Mετά το παλάτι μπήκαμε στον Καθεδρικό της Στοκχόλμης (Storkyrkan)





Και στη συνέχεια βολτάραμε στη παλιά πόλη..













Και μια γεύση από αποβάθρες μετρό:








Χαζέψαμε στα μαγαζιά, μπήκαμε για λίγο στο Nobel museum, χαθήκαμε στα στενά και τελικά βρεθήκαμε ξανά στο κέντρο. Εκεί ρωτήσαμε στο λιμάνι από που θα πάρουμε το καραβάκι για να κάνουμε το Royal Canal tour! Πήραμε παγωτάκι και περιμέναμε (αρκετά κάτω απ'τον δυνατό ήλιο) μέχρι να φτάσει και να ξεκινήσει η όμορφη βόλτα στα κανάλια..
 
Last edited:

elenhtz

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
λογικά έχεις ταξιδέψει πολύ θα ήθελα να σε ρωτήσω πως τα καταφέρνεις με τον χρόνο και με τα λεφτά αλλά κυρίως με τον χρόνο έχεις καμία συμβουλή ;
 
Last edited:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ:
Τα μηνύματα πρέπει να γράφονται στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να είναι ευανάγνωστα. Η χρήση των greeklish απαγορεύεται στο φόρουμ.
Θα σε παρακαλούσα να διορθώσεις το μήνυμα σου.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Mωρέ να ήταν τα greeklish το πρόβλημα...
Κάτι γίνεται σήμερα στο φόρουμ!Δεν εξηγείται αλλιώς!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
λογικά έχεις ταξιδέψει πολύ θα ήθελα να σε ρωτήσω πως τα καταφέρνεις με τον χρόνο και με τα λεφτά αλλά κυρίως με τον χρόνο έχεις καμία συμβουλή ;
Καλωσήρθες συνονοματη! Είναι δύσκολο να σου πει κάποιος πως να διαχειριστεις το χρόνο σου.. Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να κανονιζεις οσο πιο νωρις γίνεται τα ταξίδια σου για να βρισκεις πιο οικονομικά εισητήρια και ξενοδοχεία και να κανείς καλη οργανωση-προγραμματισμό του ταξιδιού ώστε ακομα και αν δεν εχεις οσο χρόνο θα ηθελες να προλαβαίνεις να δεις αρκετά πραγματα.. Αν ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένα ίσως μπορούμε να βοηθήσουμε καλύτερα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom