Γερμανία Νορβηγία Σουηδία Πάσχα στην Σκανδιναβία!

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Πραγματικά υπέροχη η αφήγησή σου!Κυρίως οι πρακτικές συμβουλές που μας δίνεις...Ανυπομονώ κι εγώ για αυτό το ταξίδι!:)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Πραγματικά υπέροχη η αφήγησή σου!Κυρίως οι πρακτικές συμβουλές που μας δίνεις...Ανυπομονώ κι εγώ για αυτό το ταξίδι!:)
Σ'ευχαριστώ πολύ Aλεξάνδρα! Σου εύχομαι να το πραγματοποιήσεις σύντομα! :)
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Πραγματικά οι φωτογραφίες σου επιτάχυναν το σχεδιασμό του...ήδη κοιτάω τιμές εισιτηρίων και ξενοδοχείων...Σκέφτομαι 9ήμερο. Τρεις νύχτες Στοκχόλμη,πτήση για Bergen όπου διαμονή 2 νύχτες,και κατόπιν Norway in a nutsell από Bergen για Οσλο.Τρεις νύχτες Όσλο και μετά πάλι Θεσσαλονίκη.Νομίζω είναι αρκετές οι μέρες για να δω αυτές τις όμορφες πόλεις. Θα είναι και η πρώτη μου φορά στη Σκανδιναβία... :) Αν δεν βολέψει τελικά το ταξίδι για Σκωτία που θα ήθελα για το Μάιο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Πραγματικά οι φωτογραφίες σου επιτάχυναν το σχεδιασμό του...ήδη κοιτάω τιμές εισιτηρίων και ξενοδοχείων...Σκέφτομαι 9ήμερο. Τρεις νύχτες Στοκχόλμη,πτήση για Bergen όπου διαμονή 2 νύχτες,και κατόπιν Norway in a nutsell από Bergen για Οσλο.Τρεις νύχτες Όσλο και μετά πάλι Θεσσαλονίκη.Νομίζω είναι αρκετές οι μέρες για να δω αυτές τις όμορφες πόλεις. Θα είναι και η πρώτη μου φορά στη Σκανδιναβία... :) Αν δεν βολέψει τελικά το ταξίδι για Σκωτία που θα ήθελα για το Μάιο.
Πολύ καλό ακούγεται το πρόγραμμα! Και η Σκωτία μου άρεσε πολύ (ότι πρόλαβα να δω από Εδιμβούργο και highlands) αλλά η Σκανδιναβία μου άρεσε περισσότερο.. Είδα πιο εντυπωσιακά τοπία δηλαδή.. Ότι και να επιλέξεις όμως ωραία θα είναι!
 

triple_sec

New Member
Μηνύματα
4
Likes
16
καλησπέρα σε όλους!


σαν καινούριος στο φόρουμ, δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να θέσω τις απορίες μου εδώ (πιο πρόσφατο topic) ή να ανοίξω καινούριο συζήτηση περί Bergen. (ας διαφωτίσουν οι mods)

θα είμαι στο Bergen Παρασκευή βράδυ με Δευτέρα ξημερώματα, φιλοξενούμενος, και θα ήθελα φυσικά να δω όσα περοσσότερα γίνεται, εστιάζοντας στα πιο εντυπωσιακα φιορδ.

όσοι ταξιδέψατε εκεί, πιστεύτετε ότι θα άξιζε περισσότερο η ενοικίαση αυτοκινήτου για βόλτα στα φιορδ, ή το Norway in a Nutshell?

http://www.norwaynutshell.com/en/explore-the-fjords/norway-in-a-nutshell/#prices

στην δεύτερη περίπτωση, και από όσα διάβασα, λογικά αξίζει να επιλέξω την διαδρομή μέσω Voss, εφόσον είναι χειμώνας και νυχτώνει νωρίς, για να δω τα πιο γραφικά κομμάτια της διαδρομής με πλήρες φως ημέρας;

θα άξιζε ίσως το Norway in a nutshell το Σάββατο και μια μικρότερη βόλτα με νοικιασμένο αυτοκίνητο την Κυριακή, ή αυτό περιπλέκει τα πράγματα και είναι καλύτερα να περάσω μια μέρα στο Bergen;

βλέπω ότι έχουν πάει αρκετοί από την κοινότητα, οπότε κάθε σύσταση καλοδεχούμενη!

ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
όσοι ταξιδέψατε εκεί, πιστεύτετε ότι θα άξιζε περισσότερο η ενοικίαση αυτοκινήτου για βόλτα στα φιορδ, ή το Norway in a Nutshell?
Γεια σου triple_sec! Σε αυτό λογικά μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος που τα έχει κάνει και τα δύο.. Πάντως εμείς μείναμε ευχαριστημένοι από την εκδρομή.. Αφού έχεις μόνο 2 μέρες στη διάθεση σου μπορείς να διαθέσεις τη μία στο Bergen και την άλλη να κάνεις την εκδρομή, αλλά την σύντομη για να προλάβεις μέρα να δεις τα τοπία. Εξάλλου στο Flam δεν έχει τίποτα να κάνεις και η μεγαλύτερη εκδρομή σε αφήνει 4 ώρες εκεί. Αν νοικιάσεις αυτοκίνητο πρέπει να ψάξεις μόνος σου διαδρομές και πως θα πας στα καλύτερα σημεία. Αλλά έτσι θα χάσεις τη διαδρομή με το τρένο στο Flam που είναι πολύ γραφική..
 

MariEmma

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εμείς είχαμε μείνει στο Best Western Premier Hotell Kung Carl. Η τιμή για ένα δίκλινο ήταν λογική για 4 βράδια αλλά το θέμα ήταν ότι το δωμάτιο που μας είχαν δώσει έβλεπε σε κεντρικό δρόμο και είχε πολύ φασαρία!
Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγω κάτι περί ξενοδοχείων; Βλέπω στο booking πέρα από τις τσιμπημένες τιμές πως τα κρεβάτια είναι πολύ μικρά... π.χ έχει για μονό διαστάσεις 90-130 και για διπλό 130-150. Τι παίζει με αυτο; Επειδή ο φίλος μου είναι αρκετά ψηλός και θα πάμε τον Μάιο και ψάχνω απεγνωσμένα ξενοδοχείο... Εσάς πως σας φάνηκε;; ήταν όντως τόσο μικρά;;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγω κάτι περί ξενοδοχείων; Βλέπω στο booking πέρα από τις τσιμπημένες τιμές πως τα κρεβάτια είναι πολύ μικρά... π.χ έχει για μονό διαστάσεις 90-130 και για διπλό 130-150. Τι παίζει με αυτο; Επειδή ο φίλος μου είναι αρκετά ψηλός και θα πάμε τον Μάιο και ψάχνω απεγνωσμένα ξενοδοχείο... Εσάς πως σας φάνηκε;; ήταν όντως τόσο μικρά;;
Δε θυμάμαι να μας φάνηκαν κάπου μικρά τα κρεβάτια, κανονικά ήταν.. Δε νομίζω σε κάποιο ξενοδοχείο να έχουν κρεβάτι με μήκος κάτω από 2 μετρα. Τώρα για το πλάτος 1.30 είναι πολύ λίγο για διπλό.. Πριν κλείσεις καλό είναι να στείλεις ένα email να ρωτήσεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom