Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
latina ποιος νομίζεις οτι ειναι ο καλύτερος τρόπος να πάει κάποιος στη Δρέσδη. Συγκεκριμένα φτάνουμεστο Βερολίνο 12.30 το μεσημέρι και θέλουμε να πάμε αμέσως στην Δρέσδη για 2 διανυκτερεύσεις με τα δυό μας παιδιά και μετά πίσω στο Βερολίνο για 6 ακόμη ημέρες. Πραγματικά μπερδεύτηκα με τα δρομολόγια των τραίνων στο σχετικό site. Καποια βοήθεια?
λοιπον, κοιτα να δεις τι γινεται..
οι επιλογες ειναι 2..τρενο και πουλμαν!
το τρενο για εμας(2 ατομα) εβγαινε ακριβο..αλλα εσεις ειστε 4(σωστα δεν καταλαβα??) οποτε ισως να εχετε ομαδικο εισιτηριο(αυτο ομως θα το βρεις εκεινη την ωρα και οχι μεσω ιντερνετ)..το σαιτ με τα τρενα ειναι λιγο μπερδεμα!

το πουλμαν απο την αλλη ειναι πολυ οικονομικο και εχει και συχνα δρομολογια..εμεις που το επιλεξαμε πηγαμε πολυ ανετα στην δρεσδη και δεν ταλαιπωρηθηκαμε καθολου!
πες μου λιγο, σε ποιο αεροδρομιο φτανετε??
τα πουλμαν περνανε και απο tegel και απο schoenefeld!!οποτε σε βολευει να φυγεις κατευθειαν απο το αεροδρομιο!
ριξε μια ματια στις διαφημισεις που εχει αυτο το σαιτ στα δεξια..
Public transport
και φυσικα και εδω
BERLIN LINIEN BUS - Your low cost bus lines in Germany and Europe! - Booking
και ο,τι χρειαστεις, εδω ειμαι παλι!
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
λοιπον, κοιτα να δεις τι γινεται..
οι επιλογες ειναι 2..τρενο και πουλμαν!
το τρενο για εμας(2 ατομα) εβγαινε ακριβο..αλλα εσεις ειστε 4(σωστα δεν καταλαβα??) οποτε ισως να εχετε ομαδικο εισιτηριο(αυτο ομως θα το βρεις εκεινη την ωρα και οχι μεσω ιντερνετ)..το σαιτ με τα τρενα ειναι λιγο μπερδεμα!

το πουλμαν απο την αλλη ειναι πολυ οικονομικο και εχει και συχνα δρομολογια..εμεις που το επιλεξαμε πηγαμε πολυ ανετα στην δρεσδη και δεν ταλαιπωρηθηκαμε καθολου!
πες μου λιγο, σε ποιο αεροδρομιο φτανετε??
τα πουλμαν περνανε και απο tegel και απο schoenefeld!!οποτε σε βολευει να φυγεις κατευθειαν απο το αεροδρομιο!
ριξε μια ματια στις διαφημισεις που εχει αυτο το σαιτ στα δεξια..
Public transport
και φυσικα και εδω
BERLIN LINIEN BUS - Your low cost bus lines in Germany and Europe! - Booking
και ο,τι χρειαστεις, εδω ειμαι παλι!
latina ονρως είμαστε 4 και νομίζω οτι θα με βολέψει περισσότερο η λύση του λεωφορείου αν αυτό βρίσκεται στο αεροδρόμιο που φτάνουμε (schoenefeld). Φαντάζομαι οτι θα υπάρχει σταθμός μέσα στο αεροδρόμιο οπότε και θα βγάλω εισητήρια επι τόπου (ελπίζω να γίνεται αυτό ή θα πρέπει να τα βγάλω μέσω internet?). Σ’ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες με βοήθησαν ιδιαίτερα
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
latina ονρως είμαστε 4 και νομίζω οτι θα με βολέψει περισσότερο η λύση του λεωφορείου αν αυτό βρίσκεται στο αεροδρόμιο που φτάνουμε (schoenefeld). Φαντάζομαι οτι θα υπάρχει σταθμός μέσα στο αεροδρόμιο οπότε και θα βγάλω εισητήρια επι τόπου (ελπίζω να γίνεται αυτό ή θα πρέπει να τα βγάλω μέσω internet?). Σ’ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες με βοήθησαν ιδιαίτερα
χμ..η σταση ειναι σε καποια εξοδο του αεροδρομιου!θα ρωτησεις στις πληροφοριες και θα σου πουν!η αληθεια ειναι οτι μπορεις να βγαλεις εισιτηριο ακομη και μπαινωντας στο λεωφορειο νομιζω!απλα εχει καλυτερη τιμη αν τα κλεισεις 7 μερες πριν..πιστευω και εγω οτι θα σε βολεψει καλυτερα το πουλμαν!!για καλο και για κακο παντως, ριξε μια ματια στο λινκ που σου στειλα για να δεις καθε ποση ωρα εχει δρομολογια!!
 

orxidea

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Να απολαύσεις την πόλη κάνοντας βόλτα με ποδήλατο......Εύχομαι να σου το επιτρέψει ο καιρός γιατί εγώ στάθηκα άτυχη:(..συν όλα τα άλλα βεβαίως που έχουν ειπωθεί..
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Να απολαύσεις την πόλη κάνοντας βόλτα με ποδήλατο......Εύχομαι να σου το επιτρέψει ο καιρός γιατί εγώ στάθηκα άτυχη:(..συν όλα τα άλλα βεβαίως που έχουν ειπωθεί..
Θα πάρουμε σίγουρα ποδήλατα ειδικά στο Βερολίνο ήδη έχω συνενοηθεί με το ξενοδοχείο (θα μείνουμε στο HOTEL SEIFERT BERLIN το οποίο τον συστήνουν πολλοί φίλοι του forum). Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο tip για την επίσκεψη ρων αξιοθέατων μέ ποδήλατα ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.766
Κανένα αξιόλογο μέρος για φαγητό στο Βερολίνο, έχεις κανείς να προτείνει? Σίγουρα θα υπάρχουν αρκετά, απλά αν κανείς έχει άποψη από πρώτο χέρι, καλοδεχούμενη....
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Κανένα αξιόλογο μέρος για φαγητό στο Βερολίνο, έχεις κανείς να προτείνει? Σίγουρα θα υπάρχουν αρκετά, απλά αν κανείς έχει άποψη από πρώτο χέρι, καλοδεχούμενη....
Ψάξε στην αναζήτηση το τόπικ "Εντυπώσεις από Βερολίνο" . Γράφω όπου πήγα εγώ . Θα βρείς και τις εντυπώσεις και άλλων μελών.
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
πες μας ομως και τι θες
τιμες
και κυριως
ατμοσφαιρα και κονσεπτ του μερους, γιατι στο τελευταιο παιζουν παρα πολλα για ολα τα γουστα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.766
Γερμανία πάμε, βαρβάτη γερμανική κουζίνα θέλουμε....σνίτσελ, λουκάνικα, κρεατοφαγία γενικότερα.....
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Γερμανία πάμε, βαρβάτη γερμανική κουζίνα θέλουμε....σνίτσελ, λουκάνικα, κρεατοφαγία γενικότερα.....
εχω γραψει σε προηγουμενες σελιδες που ειχα φαει εγω!!ριξε μια ματια και ο,τι αλλο θες, ρωτα!
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
Γερμανία πάμε, βαρβάτη γερμανική κουζίνα θέλουμε....σνίτσελ, λουκάνικα, κρεατοφαγία γενικότερα.....
Κυριε μου δεν με καταλαβατε,στο Βερολινο πατε
Που Θελεται να τρωτε αυτα
Στo Frankfurt Tor στην Karl Marx Strasse και να αισθανεσαι σαν Comrad με Θολο απο πανω να βλεπεις τα αστερια και την λεωφορο απο κατω
Θελεις πιο Νεανικο σκηνικο και αλτερνατιβ στην Καστενιαλε,με οτι πιο κουλο διπλα σου
θελεις να πιεις τον καφε σου μετα και να εχεις γυρω σου ολες τις φωτο 3χ1 του Helmut Newton φωτο π.χ. μεριλυν ..
Τι Τι Τι μιλαμε για βερολινο...
υ.γ.
απαγορευται να φας Curry Wurcz και να μην ειναι απο πλανοδιο μακρια απο τα τουριστικα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.766
Ψάξε στην αναζήτηση το τόπικ "Εντυπώσεις από Βερολίνο" . Γράφω όπου πήγα εγώ . Θα βρείς και τις εντυπώσεις και άλλων μελών.
Thanks Πηνελόπη, θα τα λάβω υπόψιν και πιθανότατα θα τιμήσω κανένα......ξεκινάμε με προσεκτική διατροφή διότι στο Βερολίνο θα γίνει γαστρονομική σφαγή....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.476
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom