Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατι στην Αθηνα ολοι ξερουν αγγλικα; Προσωπικα εχω κινηθει αρκετα στη Γερμανια και ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα με τα αγγλικα.
Η εντύπωσή μου είναι ότι στο Βερολίνο (και γενικά στην πρώην Ανατολική Γερμανία) είναι λιγότεροι αυτοί που μιλούν Αγγλικά απ' ότι στην πρώην Δυτική (όπου η αρνητική απάντηση στο "Sprechen Sie Englisch?" είναι σπάνια)..
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Η εντύπωσή μου είναι ότι στο Βερολίνο (και γενικά στην πρώην Ανατολική Γερμανία) είναι λιγότεροι αυτοί που μιλούν Αγγλικά απ' ότι στην πρώην Δυτική (όπου η αρνητική απάντηση στο "Sprechen Sie Englisch?" είναι σπάνια)..
δεν ειναι εντυπωση σου, ειναι γεγονος το εχω βιωσει και το εγραψα, δεν μου απαντησαν στο βερολινο, δεν καταλαβαιναν εναν ελληνα που μιλαγε αγγλικα και ρωτουσε πως παω στο zoo, στο μοναχο ολοι προθυμοι να με εξυπηρετησουν και φυσικα καταλαβαιναν.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Εγω θαρρω πως το κανουν και λιγο επιτηδες-δεν θελουν να βοηθησουν...
Εμεις επι μιση ωρα στεκομασταν σε σταθμο και ψαχναμε για κατι-δεν θυμαμαι τι-και τελικα Ελληνας μεταναστης μας πλησιασε και μας ρωτησε:βρε πατριωτες τι ψαχνετε τοση ωρα?
 

KARGIO

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Βολτα στην Ευρωπη με auto
Οσον αφορα τα αγγλικα πονταρω στην γυναικα μου γιατι εγω ...δεν, και στη πιο διεθνη γλωσσα απ ολες αυτη των νοηματων.
Αυτο που δεν εχω καταλαβει κι αν θελετε βοηθηστε με, επειδη ταξιδευουμε πρωτη φορα χωρις σκρουπ, ειναι οταν φτασουμε στο αεροδρομιο τι μεταφορικο μεσο θα παρουμε και ποια γραμμη για το ξενοδοχειο? (θυμιζω οτι μενουμε στο Radisson Blu). θε΄ω να μαθω το δρομολογιο γιατι φτανουμε βραδακι και με μικρο παιδι σε ενα ξενο τοπο λιγο φοβαμαι, ...μεχρι να προσαρμοστω.
thx all of you (...κατι λιγο το κατεχουμε)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Οσον αφορα τα αγγλικα πονταρω στην γυναικα μου γιατι εγω ...δεν, και στη πιο διεθνη γλωσσα απ ολες αυτη των νοηματων.
Αυτο που δεν εχω καταλαβει κι αν θελετε βοηθηστε με, επειδη ταξιδευουμε πρωτη φορα χωρις σκρουπ, ειναι οταν φτασουμε στο αεροδρομιο τι μεταφορικο μεσο θα παρουμε και ποια γραμμη για το ξενοδοχειο? (θυμιζω οτι μενουμε στο Radisson Blu). θε΄ω να μαθω το δρομολογιο γιατι φτανουμε βραδακι και με μικρο παιδι σε ενα ξενο τοπο λιγο φοβαμαι, ...μεχρι να προσαρμοστω.
thx all of you (...κατι λιγο το κατεχουμε)
Σε πιο αεροδρόμιο θα φτάσεις?

Αν πετάς με Ίζι, φτάνεις στο Schoenefeld, οπότε:

Βγες από το αεροδρόμιο, περπάτα καμιά 300αριά μέτρα και πάρε το S-Bahn - τη γραμμή S9. Έχει ταμπέλες που σε οδηγούν στο σταθμό, μην ανησυχείς γι'αυτό.

Κατεβαίνεις Alexanderplatz και από εκεί με τραμ φτάνεις στο ξενοδοχείο σου.....οι γραμμές του τραμ που μπορείς να πάρεις είναι οι M4, M5, M6.

http://www.radissonblu.com/hotel-berlin/location
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Οσον αφορα τα αγγλικα πονταρω στην γυναικα μου γιατι εγω ...δεν, και στη πιο διεθνη γλωσσα απ ολες αυτη των νοηματων.
Αυτο που δεν εχω καταλαβει κι αν θελετε βοηθηστε με, επειδη ταξιδευουμε πρωτη φορα χωρις σκρουπ, ειναι οταν φτασουμε στο αεροδρομιο τι μεταφορικο μεσο θα παρουμε και ποια γραμμη για το ξενοδοχειο? (θυμιζω οτι μενουμε στο Radisson Blu). θε΄ω να μαθω το δρομολογιο γιατι φτανουμε βραδακι και με μικρο παιδι σε ενα ξενο τοπο λιγο φοβαμαι, ...μεχρι να προσαρμοστω.
thx all of you (...κατι λιγο το κατεχουμε)
εκτός απο τα μέσα μαζικής μεταφοράς που σου προτάθηκαν παραπάνω μπορείς να πάρεις και ταξί. Τον Ιούλιο που ήμουν στο βερολίνο πλήρωσα απο την Κθδαμ για Shonenfeld 36? οπότε με σύμφερε μιας και είμασταν 4 άτομα. Η συνολική διαδρομή ήταν περίπου 20 -25 λεπτά. Θεωρώ απο κααι το ξενοδοχείο σου είναι στην ίδια περίπου απόσταση
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
τι εννοείς; δεν υπάρχει κάποιος κεντρικός σταθμός για το μετρό....
αν έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο στο μυαλό σου, πχ κπ σταθμός που έχεις ακούσει ότι σε βολεύει, ίσως μπορώ να βοηθήσω
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
τι εννοείς; δεν υπάρχει κάποιος κεντρικός σταθμός για το μετρό....
αν έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο στο μυαλό σου, πχ κπ σταθμός που έχεις ακούσει ότι σε βολεύει, ίσως μπορώ να βοηθήσω
μπα;!!!!που θα κατέβω από το S9 για να πάρω S1 ή S2?
εφχ tita
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
soudiane απο το S9 θα κατεβεις alexanderplatz και απο εκει θα παρεις το λεωφορειο 200 και θα ζητησεις να σε κατεβασει κοντα στην potsdamer platz. αλλιως συνεχισε με μετρο και κατεβα στην ιδια σταση. Το app σου ειναι στα 150 μετρα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
soudiane απο το S9 θα κατεβεις alexanderplatz και απο εκει θα παρεις το λεωφορειο 200 και θα ζητησεις να σε κατεβασει κοντα στην potsdamer platz. αλλιως συνεχισε με μετρο και κατεβα στην ιδια σταση. Το app σου ειναι στα 150 μετρα
ευχαριστώ Ευαγγελία. γιατί να κατέβω; θα συνεχίσω με το ίδιο.
φαντάζομαι να το έχεις τσεκάρει το οτελ, γιατί οι infos του λένε στάση under den linden
με s1,s2 διπλα στο brandenburge tor. αλλά καλύτερα περπάτημα στην επομένη στάση παρά μπέρδεμα με συγκοινωνίες βραδιάτικα. ΚΛΤ
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
soudiane απο το S9 θα κατεβεις alexanderplatz και απο εκει θα παρεις το λεωφορειο 200 και θα ζητησεις να σε κατεβασει κοντα στην potsdamer platz. αλλιως συνεχισε με μετρο και κατεβα στην ιδια σταση. Το app σου ειναι στα 150 μετρα
είναι τόσο καλά δομημένο το όλο δίκτυο συγκοινωνιών που θα τα βρείς όλα πολύ εύκολα.Ειδικά για ενα τέτοιο κεντρικό σημείο (under den linden)που είναι ο προορισμός σου To λεωφορείο 200 που αναφέρθηκε μαζί με το 100 περνούν απο την παραπάνω οδό και όλα τα κεντρικά σημεία και αξιοθέατα του Βερολίνου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.040
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom