Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

vpopi

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
12 μέρες... Εγώ τώρα σκέφτομαι για καμια παράλληλη εκδρομή αφού είναι αρκετές οι μέρες για να δούμε το Βερολίνο... Ψάχνω για διαδρομές τραίνων αν μπορούμε να πάμε και μια βόλτα Πράγα...
η Πραγα ειναι απιστευτη, να πατε οπωσδηποτε. εσεις προλαβαινετε πολλα πραγματα να κανετε, ειναι πολλες οι μερες που θα μεινετε. πραγα ειχαμε παει το 08. εγω κοιταω να παμε σε μια κομωπολη κοντα στο Βερολινο (που ξεχασα κιολας το ονομα της)

οχι ακομη, γιατι την κυριακη με επεισε ο αντρας μου και εκλεισα τα εισιτηρια, αλλα σιγουρα θα προμηθευτω και οδηγο και χαρτη, για να βγαλω το προγραμμα για τα μουσεια κ.λ.π.
 

m1chael

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
εγώ πήρα τον οδηγό της explorer και έχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες ωραίες παρουσιάσεις για περιπάτους και βασικά ότι πρέπει να δείς... Ωραίος είναι και ο οδηγός επιβίωσης που έχει στο τέλος, όπου αναφέρει εστιατόρια, καφε, μπαρ, ξενοδοχεία ανα περιοχή και το επίπεδο τιμής....
 

vpopi

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
εγώ πήρα τον οδηγό της explorer και έχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες ωραίες παρουσιάσεις για περιπάτους και βασικά ότι πρέπει να δείς... Ωραίος είναι και ο οδηγός επιβίωσης που έχει στο τέλος, όπου αναφέρει εστιατόρια, καφε, μπαρ, ξενοδοχεία ανα περιοχή και το επίπεδο τιμής....
εγω εχω χρησιμοποιηση μεχρι στιγμης τον τοπ 10 και εχω μεινει ευχαριστημενη, εχω τσεκαρει και καποια απο τα καφε και τα εστιατορια που προτεινει και εχει πεσει μεσα, τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα. για τον explorer που λες βρηκα μονο εναν γενικο για ολη την Γερμανια, δεν υπηρχε διαθεσιμος μονο για Βερολινο για να μπορεσω να τον ξεφυλλίσω. βλεπω παντως οτι εχω παρα πολλα πραγματα που πρεπει να δω και αγχώνομαι αν θα προλαβουμαι ολα. εχει και μουσειο της μανταμ τισσο, κατι που δεν ηξερα
 

m1chael

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Βερολίνο - Βιβλία στα Ελληνικά - Παπασωτηρίου - Η Διεύθυνση της Γνώσης! Αυτός εδώ είναι ο οδηγός της explorer που αναφέρομαι... Όντως υπάρχουν πολλά αλλά μην αγχώνεσαι και κοίτα να χαρείς το ταξίδι σου και όλα τα μέρη που θα επισκεφθείς....
Γνώμη μου είναι να αφήσεις αξιοθέατα όπως το μουσείο της μαντάμ Τισό στην άκρη, δεν θεωρώ ότι είναι από τα βασικά για να δείς και συν τις άλλοις εγώ δεν θα έδινα 20 ευρώ το άτομο για να δώ κέρινα ομοιώματα.....
 

vpopi

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Βερολίνο - Βιβλία στα Ελληνικά - Παπασωτηρίου - Η Διεύθυνση της Γνώσης! Αυτός εδώ είναι ο οδηγός της explorer που αναφέρομαι... Όντως υπάρχουν πολλά αλλά μην αγχώνεσαι και κοίτα να χαρείς το ταξίδι σου και όλα τα μέρη που θα επισκεφθείς....
Γνώμη μου είναι να αφήσεις αξιοθέατα όπως το μουσείο της μαντάμ Τισό στην άκρη, δεν θεωρώ ότι είναι από τα βασικά για να δείς και συν τις άλλοις εγώ δεν θα έδινα 20 ευρώ το άτομο για να δώ κέρινα ομοιώματα.....

επειδη μιλαμε και για το ιδιο καταστημα (παπασωτηριου στο Μall) αυτον τον οδηγο τον ειχε μονο κατοπιν παραγγελιας. εναν απο τους δυο θα διαλεξω. συμφωνω απολυτα με το μουσειο της μανταμ τισσο, δεν προκειται να δωσω 20 ε ετσι αλλα και γενικοτερα δεν εχουμε σκοπο να παρουμε αμπαριζα ολα τα μουσεια και τις γκαλερι. θελουμε να δουμε την πολη και τον τροπο ζωης τους.
 

m1chael

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Ναι τον είδα και αυτόν στο βιβλιοπωλείο... Για το θέμα των μουσείων που λες, και εγώ το ίδιο λέω, ότι δεν αξίζει τον κόπο να δούμε ότι μουσείο υπάρχει εκεί, οπότε θα πρέπει να βρούμε ποιά είναι τα βασικά(μην γυρίσουμε Ελλάδα και στενοχωρηθούμε που δεν είδαμε κάτι :xmas_lol:)
 

athina03

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλημέρα σας παιδιά!
Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο ή την φίλη που πρότεινε μία: <<Φοβερή σοκολατερί στην Markgafenstrabe>>, αν θυμάται το όνομα του μαγαζιού ή τουλάχιστον την περιοχή, γιατί υπάρχουν αρκετές οδοί στο Βερολίνο με το ίδιο όνομα.
Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.092
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom