Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Και μια εκδρομούλα μέχρι το Marzahn, Garten der Welt για παραμύθιασμα, αν έχει καλό καιρό.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

petrosk

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
hello guys(again) ! έχουμε ήδη κλείσει με τουσ φίλους μου για βερολίνο στισ αρχές δεκεμβρίου! επιλέξαμε το Βερολίνο γιατί ακούσαμε πωσ είναι ωραίος χριστουγεννιάτικος προορισμός.!http://lithosfotos.blogspot.gr/2013/09/blog-post_7291.html?m=1 εχω διαβάσει αυτό και έχω πανικοβληθεί ! ξέρει κανείς κάτι? τι εννοεί σε περιοχέσ του βερολίνου ! ευχαριστώ πολύ!
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Μα δεν υπαρχουν ιδιαιτερα θρησκευτικα εθιμα στην Γερμανια τα Χριστουγεννα.
Ειναι κυριως εμπορικη γιορτη.Στολιζουν το δεντρο στην κεντρικη πλατεια οπως και τα μαγαζια και τους δρομους και στο κεντρο υπαρχουν οι παραγκες που πουλανε διαφορα σνακ (λουκανικα κλπ),γλυκα και το περιφημο ζεστο κρασι.
Δεν γινονται θρησκευτικες τελετες.Οι Καθολικοι απλως πηγαινουν και γιορταζουν στην εκκλησια.
Ακομα και το Πασχα το ιδιο κανουν,δεν εχουν επιταφιους κλπ.Δεν κανουν τιποτα θρησκευτικο στους δρομους.

Νομιζω οτι ο υπευθυνος δημοτικος συμβουλος,απλα εκανε αυτη την δηλωση για να δειξει οτι αντιπετωπιζει ισοτιμα τις δυο πλευρες,ξεροντας οτι οι καθολικοι δεν κανουν κατι ιδιαιτερο απο θρησκευτικης αποψης,οπως εγραψα τα Χριστουγεννα ειναι κυριως εμπορικη γιορτη στην δυση.

Οι μουσουλμανοι οντως στο τελος του ραμαζανιου,προσευχονται σε διαφορες πλατειες ολοι μαζι,εχω ζησει σε μουσουλμανικη χωρα και εχω δει,αλλα στην Ευρωπη επιτρεπεται μονο στα τζαμια που υπαρχουν και σε αιθουσες,σταδια κλπ.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
hello guys(again) ! έχουμε ήδη κλείσει με τουσ φίλους μου για βερολίνο στισ αρχές δεκεμβρίου! επιλέξαμε το Βερολίνο γιατί ακούσαμε πωσ είναι ωραίος χριστουγεννιάτικος προορισμός.!http://lithosfotos.blogspot.gr/2013/09/blog-post_7291.html?m=1 εχω διαβάσει αυτό και έχω πανικοβληθεί ! ξέρει κανείς κάτι? τι εννοεί σε περιοχέσ του βερολίνου ! ευχαριστώ πολύ!
Η γειτονια που λεει το αρθρο ονομαζεται χαριτολογωντας και μικρη Κωνσταντινουπολη. Η πλειοψηφια ειναι Τουρκοι, τα περισσοτερα μαγαζια ειναι τουρκικα, μονο οι πινακιδες ειναι στα Γερμανικα. Αλλα ουτως ή αλλως το θρησκευτικο αισθημα στη Γερμανια (ειδικα στο Βερολινο) ειναι απο χαλαρο εως ανυπαρκτο. Τα Χριστουγεννα ειναι κοσμικη γιορτη, οπως συμβαινει τελευταια και στην Ελλαδα. Ειναι γιορτη για να ευχαριστηθεις το χειμωνα, να αγορασεις δωρα στις εκπτωσεις, να πας βολτα στις υπαιθριες αγορες, να μαζευτεις με τους φιλους σου για φαγητο και ουτω καθεξης.
 

petrosk

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
δεν θα απαγορευτεί ο κλασικός στολισμός με φωτακια και χριστουγεννιατικά δέτρα στο κέντρο τησ πόλης δηλαδή? πως να το πω?? θα μυρίζει χριστούγεννα η πολη ε?? :p
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
δεν θα απαγορευτεί ο κλασικός στολισμός με φωτακια και χριστουγεννιατικά δέτρα στο κέντρο τησ πόλης δηλαδή? πως να το πω?? θα μυρίζει χριστούγεννα η πολη ε?? :p
Πρώτα από όλα αυτό αφορά το Kreuzberg και όχι το Mitte και το Charlotenburg. Εκει είναι τα σημεία ενδιαφέροντος. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω που έχει Weihnachtsmarkt το Kreuzberg. Μην ανησυχείς. Θα νιώσεις για τα καλά Χριστούγεννα στο Βερολίνο ;-)
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Θα μυριζει παντου και εκεινο το απαισιο ζεστο κρασι με κανελα.
Εμενα μου κανει αναγουλα μονο και μονο η μυρωδια.Αλλα δεν μπορεις να το αποφυγεις,βρωμαει παντου εκει που ειναι οι Χριστουγεννιατικες παραγκες.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
παιδια εχει κανεις καλη διαθεση να μου πει επιγραμματικα για το βερολινο?ειλικρινα δεν εχω καθολου χρονου για ψαξιμο!σχωρατεμεεεε!
σε 2μιση μερες τι να δω?!
ευχαριστωω
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
παιδια εχει κανεις καλη διαθεση να μου πει επιγραμματικα για το βερολινο?ειλικρινα δεν εχω καθολου χρονου για ψαξιμο!σχωρατεμεεεε!
σε 2μιση μερες τι να δω?!
ευχαριστωω
Aαααα δεν πάει έτσι...κι εγώ δεν τρελαινόμουν να διαβάσω 190 σελίδες για Λονδίνο αλλά το έκανα.Τέλος πάντων άντε μη σε μάλωσω άλλο!
Διάβασε αν θες την ιστορία μου http://www.travelstories.gr/community/threads/berlin-in-ich-liebe-dich-Φεβρουάριος-2013.45148/
εκτός κι αν βαριέσαι να διαβάσεις κι αυτήν
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
χαχα μαλωσε με εχεις δικιο!α για Λονδινο...τι μου θυμισες τωρα...ειναι το μονο θεμα που και 978796365675 σελιδες να ειχε θα το διαβαζα ολο.
τελεια η ιστορια σου μου εδωσε ενα μπουσουλα σε ευχαριστω..βερολινο εμεινα 1 μερα δεν με εντυπωσιασε αλλα της αξιζει αλλη μια ευκαιρια γιαυτο πρεπει να ειμαι προσεχτικη στα βερολινεζικα βηματα μου ωστε να την ευχαριστηθω γιατι βλεπω μπολικος κοσμος την αγαπα αυτην την πολη.........
θυμασαι τωρα να μου πεις που θα μασουλησω καμια λιχουδια ? :p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
χαχα μαλωσε με εχεις δικιο!α για Λονδινο...τι μου θυμισες τωρα...ειναι το μονο θεμα που και 978796365675 σελιδες να ειχε θα το διαβαζα ολο.
τελεια η ιστορια σου μου εδωσε ενα μπουσουλα σε ευχαριστω..βερολινο εμεινα 1 μερα δεν με εντυπωσιασε αλλα της αξιζει αλλη μια ευκαιρια γιαυτο πρεπει να ειμαι προσεχτικη στα βερολινεζικα βηματα μου ωστε να την ευχαριστηθω γιατι βλεπω μπολικος κοσμος την αγαπα αυτην την πολη.........
θυμασαι τωρα να μου πεις που θα μασουλησω καμια λιχουδια ? :p
Koίτα δεν μπορώ να πω οτι έφαγα εκλεκτά στο Βερολίνο αν και η αλήθεια είναι πως είχα σημειώσει πολλές προτάσεις.Αλλά δεν είμαι ο τύπος που κατά γράμμα θα ψάξω ντε και καλά τα συγκεκριμένα εστιατόρια.Οπότε δοκίμασα αρκετό sreet food και προχειρό.Θα βρεις άπειρα τετοια στο Βερολίνο.
Τούρκικο,Γερμανικό,Μαροκινό,fish and chips κτλ
Μου έμεινε ένα πολύ καλό γεύμα στο Kreuzberg και συγκεκριμένα στην Adalbertstraße,στο Τούρκικο εστιατόριο Hasir.Έχει 3 ο δρόμος.Το ένα είναι fast food.Eσύ θα πας σε ένα από τα άλλα δύο.Εμείς πήγαμε στο Hasır Ocakbaşı στον αριθμό 12.

Αν θες να σου παραθέσω την λίστα με τις προτάσεις για φαγητό που είχα στις σημειώσεις μου και είναι ουσιαστικά προτάσεις από το φόρουμ συγκεντρωμένες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom