Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μην αγχώνεστε ρε παιδιά με τον καιρό.Είναι γνωστό πως κεντρικά και προς βόρεια η Ευρώπη έχει πολύ περισσότερο κρύο από μας.Ο Οκτώβρης όμως είναι ήπιος.Δες εδώ μια γενική πρόβλεψη http://www.accuweather.com/en/de/berlin/
Προσωπικά λάτρεψα το χειμερινό και παγωμένο Βερολίνο.
Οσον αφορά τα αγγλικά κανένα πρόβλημα.Οι περισσότεροι μιλούν αρκετά καλά.
 

petrosk

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
αφου σας βλέπω πρόθημους να βοηθήσετε, να ρωτήσω και κάτι άλλο :p . αξίζει να κάνω μονοήμερη εκδρομή στην Φραγκφούρτη? πως μπορώ να πάω εκεί? τα εισητήρια? είναι ακριβα? :) To madam tussauds στο βερολίνο αξίζει?? συγνώμη αν σας έχω ζαλίσει αλλα θέλουμε να κάνουμε όσο το δυνατο πιο οργανομένο ταξίδι για να κάνουμε όσο πιο πολλά μπορούμε !!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
To madam tussauds στο βερολίνο αξίζει?? συγνώμη αν σας έχω ζαλίσει αλλα θέλουμε να κάνουμε όσο το δυνατο πιο οργανομένο ταξίδι για να κάνουμε όσο πιο πολλά μπορούμε !!
Θα έλεγα πως δεν αξίζει. Μόνο λίγο χαβαλέ έχει, μερικά καλά ομοιώματα και κάτι πολύ αποτυχημένα, όπως των Beatles που έμοιαζαν και οι τέσσερις στον Cliff Richard στα γεράματα. :p Αν και από ότι ανέφερες δεν είστε και πολύ των μουσείων αξίζει να πάτε σε μερικά του Museumsinsel και κυρίως στης Περγάμου όπως είπε και ο giannis. Τώρα για μονοήμερη, εξαρτάται από το πόσες μέρες θα μείνετε στο Βερολίνο. :)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
αφου σας βλέπω πρόθημους να βοηθήσετε, να ρωτήσω και κάτι άλλο :p . αξίζει να κάνω μονοήμερη εκδρομή στην Φραγκφούρτη? πως μπορώ να πάω εκεί? τα εισητήρια? είναι ακριβα? :) To madam tussauds στο βερολίνο αξίζει?? συγνώμη αν σας έχω ζαλίσει αλλα θέλουμε να κάνουμε όσο το δυνατο πιο οργανομένο ταξίδι για να κάνουμε όσο πιο πολλά μπορούμε !!

Κοιτα αν τα κλεισεις νωρις μπορεις να βρεις με γυρω στα 80-100€ αεροπορικα, η πτηση ειναι μια ωρα, οποτε σου βγαινει να πας, το τρενο κανει κατι παραπανω απο 4.30 ωρες, τα εισιτηρια πολλες φορες κυμαινονται στις τιμες του αεροπλανου. Πλεονεκτημα οτι φευγει απο το κεντρο της μιας πολης και παει στο κεντρο της αλλης.

Αποψη μου, αν εχεις μερες και σου βγαινει μια μονοημερη, πηγαινε Αμβουργο. Πολυ ομορφη πολη, θεωρειται απο τους καλυτερους προορισμους στη Γερμανια, κοντα σχετικα στο Βερολινο (με αυτοκινητο 2,5 ωρες, με το ICE λιγοτερο) και μια πολη που δυσκολα θα πας ξανα απο Ελλαδα διοτι δεν υπαρχει απευθειας συνδεση και τα εισιτηρια κοστιζουν απο 200€ μεχρι οσο τους βασταει η συνειδηση τους.

Βεβαια ολα αυτα ισχυουν αν εχεις πολλες μερες στο Βερολινο. Αν εχεις <5 μερες μην φυγεις απο το Βερολινο, ουτε για να πας στο Ποτσνταμ που λεει ο λογος. Η πολη ειναι αχανης και ειδικα αν περπατατε μεσα στη μερα αρκετα θα εξουθενωθειτε.
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Καλησπερα σε ολους!την δευτερα πεταω για βερολινο κ 8α παραμεινω εκει εναν μηνα!Σκεφτομαι να βγαλω την μηνιαια καρτα για τις μεταφορεσ με την τιμη των 78 ευρω για ζωνη ΑΒ. Ξερει κανεις αν σε αυτη την καρτα ειναι μεσα το λεωφορειο απο το αεροδρομιο τεγκελ?επισης το λεωφορειο που φευγει εχει καποιο ονομα?δηλαδη βγαινουμε απο το αεροδρομιο κ το βλεπουμε?
Ευχαριστω πολυ!
(μετεφερα το μηνυμα μου εδω γιατι σε ενα τοπικ που το ειχα βαλει δεν το ειδε κανεις:( )
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Καλησπερα σε ολους!την δευτερα πεταω για βερολινο κ 8α παραμεινω εκει εναν μηνα!Σκεφτομαι να βγαλω την μηνιαια καρτα για τις μεταφορεσ με την τιμη των 78 ευρω για ζωνη ΑΒ. Ξερει κανεις αν σε αυτη την καρτα ειναι μεσα το λεωφορειο απο το αεροδρομιο τεγκελ?επισης το λεωφορειο που φευγει εχει καποιο ονομα?δηλαδη βγαινουμε απο το αεροδρομιο κ το βλεπουμε?
Ευχαριστω πολυ!
(μετεφερα το μηνυμα μου εδω γιατι σε ενα τοπικ που το ειχα βαλει δεν το ειδε κανεις:( )
Λοιπον, το Τεγκελ ειναι εντος της ζωνης Β οποτε η καρτα σου σε καλυπτει. Δεν υπαρχουν ''εισιτηρια αεροδρομιου''. Δεν υπαρχει ενα λεωφορειο αεροδρομιου, υπαρχουν δυο που σε πανε Zoo, ενα που σε παει Kurt Schumacher Platz που βολευει αν πας Wedding ή πρεπει να χρησιμοποιησεις το U6 κι ενα νομιζω που παει Hauptbahnhof και Alexanderplatz
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Σε ευχαριστω πολυ Νικο.Για την alexanderplatz ενδιαφερομαι βασικα. Ξερει καποιος επισης ποση ωρα διαρκει η διαδρομη Τεγκελ-alexanderplatz?Φτανω στις 20:30 το βραδυ. και κατι ακομα, το βερολινο γενικα το βραδυ ειναι επικινδυνο;
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Σε ευχαριστω πολυ Νικο.Για την alexanderplatz ενδιαφερομαι βασικα. Ξερει καποιος επισης ποση ωρα διαρκει η διαδρομη Τεγκελ-alexanderplatz?Φτανω στις 20:30 το βραδυ. και κατι ακομα, το βερολινο γενικα το βραδυ ειναι επικινδυνο;
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις!
1) 40'
2)Καθόλου
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Καλησπέρα παιδιά!
Θα βρίσκομαι στη πόλη Oldenburg στη Βόρεια Γερμανία στις 8 Αυγούστου και θέλω να κανονίσω μια εκδρομή στο Βερολίνο για τις 11/8 για 3 ή 4 βράδυα (έως 14-15/8) και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

1)Έχω διαβάσει αρκετά από το παρών θέμα αλλά επειδή οι σελίδες είναι πάρα πολλές θα μπορούσατε να μου πείτε συνοπτικά τι αξίζει να δω αυτές τις ημέρες που θα μείνω? αξιοθέατα, μουσεια, μέρη κλπ
2)Από θέμα εστιατορίων, φαγητού (φθηνού κυρίως ή και κανένα ωραίο εστιατόριο που να αξίζει), μπαρ/club, μπυραρίες, καταστήματα και γενικά τέτοια μέρη?
3) Θα ηθελα να βγει οσο πιο οικονομικό γίνεται οπότε εχω βρει να μείνω στο κέντρο στο ξενοδοχείο Easyhotel, εχει μεν μικρα δωματια αλλα αρκετα οικονομικα και ειναι τελειως κεντρικα, τι λετε? ΑΞιζει ή εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο στην ιδια τιμη?
4)Για μεταφορές μέσα στη πόλη και γενικά στα αξιοθεατα κλπ τι να προτιμήσω? Ποδήλατο αξίζει ή υπάρχει κάτι καλύτερο και οικονομικό να προτιμήσω?
5) Γενικά τι πρέπει να προσέξω ή έχετε κάτι να προτείνετε πέρα των παραπάνω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα παιδιά!
Θα βρίσκομαι στη πόλη Oldenburg στη Βόρεια Γερμανία στις 8 Αυγούστου και θέλω να κανονίσω μια εκδρομή στο Βερολίνο για τις 11/8 για 3 ή 4 βράδυα (έως 14-15/8) και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

1)Έχω διαβάσει αρκετά από το παρών θέμα αλλά επειδή οι σελίδες είναι πάρα πολλές θα μπορούσατε να μου πείτε συνοπτικά τι αξίζει να δω αυτές τις ημέρες που θα μείνω? αξιοθέατα, μουσεια, μέρη κλπ
2)Από θέμα εστιατορίων, φαγητού (φθηνού κυρίως ή και κανένα ωραίο εστιατόριο που να αξίζει), μπαρ/club, μπυραρίες, καταστήματα και γενικά τέτοια μέρη?
3) Θα ηθελα να βγει οσο πιο οικονομικό γίνεται οπότε εχω βρει να μείνω στο κέντρο στο ξενοδοχείο Easyhotel, εχει μεν μικρα δωματια αλλα αρκετα οικονομικα και ειναι τελειως κεντρικα, τι λετε? ΑΞιζει ή εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο στην ιδια τιμη?
4)Για μεταφορές μέσα στη πόλη και γενικά στα αξιοθεατα κλπ τι να προτιμήσω? Ποδήλατο αξίζει ή υπάρχει κάτι καλύτερο και οικονομικό να προτιμήσω?
5) Γενικά τι πρέπει να προσέξω ή έχετε κάτι να προτείνετε πέρα των παραπάνω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας :)
1) προλαβαίνεις να δεις αρκετά πράγματα! Να μη παραλείψεις το μουσείο Περγάμου, να κλείσεις από πριν και δωρεάν επίσκεψη στο κοινοβούλιο.. Δες τις ταξιδιωτικές ιστορίες, θα πάρεις πολλές ιδέες! Εμείς προλάβαμε και το τοίχος στη θέση του, τώρα δε ξέρω τι έχει γίνει..
Επίσης αν μπορείς κάτσε μία μέρα παραπάνω για να επισκεφτείς με άνεση και το Πότσνταμ! Πολλοί θα σου πουν να μη κουνηθείς απ'το Βερολίνο (και μένα έτσι μου έλεγαν) και έχουν δίκιο από την αποψη ότι το Βερολίνο έχει αμέτρητα πράγματα να δεις και να κάνεις.. Αλλά καθόλου δε μετάνιωσα γιατί το Πότσνταμ είναι κουκλίστικο και πιστεύω αύγουστο θαναι ακόμα πιο όμορφα!
2) Για οικονομικό φαγητό σου προτείνω το Xantener eck. Αν έχεις και την Berlin welcome card έχεις και έκπτωση.
3) Δεν είναι καρακεντρο αλλά είναι σούπερ οικονομικό, σε καλή περιοχή πολύ κοντά στην kurfurstendamm και σε δύο στάσεις μετρό. 40-50 ευρώ η βραδιά το δίκλινο με αξιοπρεπέστατο πρωινό. Το κτίριο είναι παλιό αλλά τα δωμάτια ανακαινισμένα και μεγάλα. Hotel-pension Margrit.
4) Για μεταφορές προτείνω berlin welcome card ABC που καλύπτει και διαδρομες στο Πότσνταμ και από/προς schonefeld (δε ξέρω αν σε ενδιαφέρει αυτό, αν όχι παίρνεις για λιγότερες ζώνες). Mε τη κάρτα αυτή πέρα από τις δωρεάν μετακινήσεις έχεις και έκπτωση σε πολλά αξιοθέατα.
Φαντάζομαι πως και το ποδήλατο θα σε βολέψει πολύ στις βόλτες! Εμείς πήγαμε σε περίοδο που ήταν χιονισμένα και είχε πολύ κρύο, αλλά τώρα θαναι χαρά θεού!
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το ξενοδοχείο ειναι αρκετα εξω απο το κεντρο? Δηλαδη χρειαζεσαι μετρο για να πηγαινεις στα κεντρικα σημεία της πόλης?

Κάτι άλλο απο αξιοθέατα που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθώ? Κανά μέρος για βραδυ ασφαλές αλλά με κόσμο και νεολαία μιας και θα ειμαστε ζευγάρι?

Και οτιδηποτε αλλο μπορει να μας βοηθησει θα ειναι ευπροσδεκτο μιας και επειδη ειναι αποφαση της τελευταιας στιγμής δεν εχω προλαβει να ψαξω πολλά πραγματα και χρειάζομαι τις γνωσεις σας :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom