Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γερμανία: Τίτλοι τέλους για την «East Side Gallery»

Δυστυχώς παρά τις αντιδράσεις των πολιτών τμήματα του ιστορικού τοίχους μετακινήθηκαν και έτσι διαλύθηκε αυτό το μνημείο θάβοντας το παρελθόν.

Ευτυχώς ένα μήνα πριν το πρόλαβα και το θαύμασα στην αρχική του θέση.
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Γερμανία: Τίτλοι τέλους για την «East Side Gallery»

Δυστυχώς παρά τις αντιδράσεις των πολιτών τμήματα του ιστορικού τοίχους μετακινήθηκαν και έτσι διαλύθηκε αυτό το μνημείο θάβοντας το παρελθόν.

Ευτυχώς ένα μήνα πριν το πρόλαβα και το θαύμασα στην αρχική του θέση.
Κρίμα! Θα πάω αύριο και θα σας πω αν έχει μείνει κάτι. Το κακό είναι ότι αυτές τις μέρες δε θα έχουν τοποθετηθεί ακόμη κάπου αλλού όποτε μάλλον δε θα δω τίποτα :/
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Καλημέρα..
Μόλις προχτές γύρισα από το αξιολάτρευτο Βερολίνο κι επειδή δεν είδα πουθενά να προτείνεται ως διαμονή(εκτός κι αν μου "ξέφυγε") ,σας προτείνω το hostel Regenbogenfabrik,στο Kreuzberg,για μια κάπως πιο εναλλακτική διαμονή.
Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν ήταν παλιά κατάληψη ή αν είναι ακόμη(το θέμα με τις καταλήψεις στο εξωτερικό με μπερδεύει),πάντως οι τιμές είναι χαμηλές και το κλίμα πολύ χαλαρό.Τα δωμάτια έχουν δικό τους κουζινάκι,μπάνιο και ένα μικρό χολ με τραπεζάκι και βιβλιοθήκη.Βρήκα κι ένα βιβλίο στα ελληνικά.:)
Έχει αίθουσα για προβολές ταινιών,εμείς πετύχαμε και την εβδομάδα κιν/φου και είχε κάθε μέρα προβολές και μετά συζήτηση.Επίσης υπάρχει κάτι σαν ποδηλατάδικο στο hostel,που μπορείς να νοικιάσεις ή να επισκευάσεις το ποδήλατό σου.Α!Η αυλή έχει και παιδική χαρά,με κούνια και τσουλήθρα α α!!:clap::clap:
Η περιοχή για μένα ήταν ιδανική,αφού ήταν κοντά στο σταθμό για τις καθημερινές μας μετακινήσεις και είχε και νυχτερινή ζωή,με πολλά ενδιαφέροντα μαγαζιά και πολλούς ενδιαφέροντες ανθρώπους.
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Το Βερολίνο είναι τόσο μπροστά στον τομέα της μουσειολογίας.
Αν μείνετε αρκετές μέρες μην παραλείψετε επίσκεψη στο εθνογραφικό μουσείο στο Dahlem.
Η ξεπερασμένη και ανούσια παρουσίαση των εκθεμάτων σε προθήκες με υποσημειώσεις χρονολογίας και περιοχής δεν είναι κάτι που θα συναντήσει κανείς στα μουσεία του Βερολίνου. Από ένα συνηθισμένο έκθεμα, όπως ένα απλό αρχαίο αγγείο, σε βάζουν σε ένα απίστευτο πλαίσιο σκέψης και εσωτερικού διαλόγου, με τον τρόπο που στο παρουσιάζουν. Μεταμοντέρνες προσεγγίσεις, καθόλου κάλπικες και γεμάτες περιεχόμενο. Αυτό που ζητάω από ένα μουσείο.
Μέχρι τον Σεπτέμβρη, στο μουσείο της Περγάμου μπορείτε να απολαύσετε την περιοδική έκθεση 'Uruk 5000 jahre megacity' και μέχρι τον Ιούνιο νομίζω, στον ευρωπαϊκό τομέα του εθνογραφικού μουσείου, φιλοξενείται η έκθεση 'Passages & repassages' από το εθνογραφικό μουσείο της Κρακοβίας. Διαφορετικές αυτές οι δύο εκθέσεις αλλά ανεπανάληπτες και οι δύο. Όσο όμως και αν με μάγεψε η έκθεση για την Ουρούκ, η έκθεση από την Κρακοβία με συγκίνησε βαθιά και δεν μπορώ να τη βγάλω από το μυαλό μου. Ήμουν και μόνη στο μουσείο, λόγω της πολλής ζέστης και της ηλιοφάνειας των τελευταίων ημερών, ο κόσμος ήταν εκτός μουσείων (με εξαίρεση τα πολύ γνωστά).

Στο μουσείο Markisches είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω νοητικά σε εποχές όπου στα θέατρα του Βερολίνου παίζονταν οι μεγάλες όπερες, ακούγοντας μουσική από αυθεντικό χειροκίνητο φωνογράφο.
Πώς να ήταν άραγε να παρακολουθείς από κοντά την πρεμιέρα της όπερας της πεντάρας στο θέατρο;
Στο Βερολίνο νιώθεις πως περπατάς μέσα στην ιστορία και όχι να περνάς αποστασιοποιημένα δίπλα της.

Άφησα πολλές εκκρεμότητες και ελπίζω να επιστρέψω σύντομα.
Κλείνοντας, έχω να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα και η street art στο Βερολίνο. Πολλές πλάγιες όψεις κτιρίων ή και διάφορα άλλα σημεία μέσα στην πόλη, είναι γεμάτα από έργα, καμία σχέση όμως με αντιαισθητικά μεγάλα γκράφιτι. Τα περισσότερα μέσα από αυτό που αναπαριστούσαν, έκαναν κάποιο σχόλιο ή σε έβαζαν σε σκέψεις.
 

petrosk

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
γεια σας παιδιά! θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να παω βερολίνο αρχές δεκεβρίου με την παρέα μου ! είμαστε παιδιά 21 ετων και θέλουμε να μάθουμε τι μπορούμε να κάνουμε ωσ νεαροί (οι φίλοι μου δεν είναι πολύ τύποι μουσείων). υπάρχει νυχτερινή ζωή?? θα απολαύσουμε το ταξίδι δεκέβριο (άκουσα για πολύ κρύο σε αλλες συζητήσεις) Σασ ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :p
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Και γω ειχα παει αρχες Δεκεμβριου,πριν 2 χρονια.Το Βερολινο,ειναι μια πολυ ομορφη πολη,για ολα τα γουστα....
Εχει αρκετα καλη νυχτερινη ζωη που πιστευω,οτι θα σας ευχαριστησει.Οσο για το κρυο,ειχε οταν πηγα γυρω στους 3-5 βαθμους,αλλα γενικα επειδη περπατουσαμε πολυ,δεν μας φανηκε το κρυο...Επισης,εκεινη την εποχη,εχει τις χριστ/κες αγορες που εκτος απο στολιδια,εχει φαι,λουκανικα και ζεστο κρασακι.Το μονο κακο,για μενα,ηταν οτι νυχτωνε νωρις,γυρω στις 4....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
γεια σας παιδιά! θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να παω βερολίνο αρχές δεκεβρίου με την παρέα μου ! είμαστε παιδιά 21 ετων και θέλουμε να μάθουμε τι μπορούμε να κάνουμε ωσ νεαροί (οι φίλοι μου δεν είναι πολύ τύποι μουσείων). υπάρχει νυχτερινή ζωή?? θα απολαύσουμε το ταξίδι δεκέβριο (άκουσα για πολύ κρύο σε αλλες συζητήσεις) Σασ ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :p
Σαφώς και έχει έντονη νυχτερινή ζωή η πόλη.Θεωρείται από τις πιο ζωηρές και ζωντανές πόλεις της Ευρώπης.Οπότε σ'αυτό το κομμάτι είσαι καλυμμένος.
Αν δεν είστε των μουσείων επιλέξτε της Περγάμου τουλάχιστον.
Το θέμα είναι οτι επειδή θα έχει πολύ κρύο και πιθανόν και χιόνια με θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν δεν γίνεται να τριγυρνάς συνέχεια.
Λύση είναι τα μουσεία και φυσικά τα πολλά εμπορικά κέντρα που μπορείς να ξαποστάσεις να συνέλθεις από το κρύο και να φας ή να πιείς τον καφέ σου.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
γεια σας παιδιά! θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να παω βερολίνο αρχές δεκεβρίου με την παρέα μου ! είμαστε παιδιά 21 ετων και θέλουμε να μάθουμε τι μπορούμε να κάνουμε ωσ νεαροί (οι φίλοι μου δεν είναι πολύ τύποι μουσείων). υπάρχει νυχτερινή ζωή?? θα απολαύσουμε το ταξίδι δεκέβριο (άκουσα για πολύ κρύο σε αλλες συζητήσεις) Σασ ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :p
Κοίτα ειναι όπως σου είπαν και οι προηγούμενοι η πόλη ειναι για ολα τα γούστα. Αρχές Δεκέμβρη θα έχει μάλλον πολυ κρύο και λογικα χιόνι. Ζωή υπάρχει παρα πολλή. Βέβαια ειναι κατα την άποψη μου η καλύτερη εποχή γιατί η πόλη σε καθε γειτονιά έχει Weihnachtsmarkt. Λουκάνικα και άλλους μεζέδες, μπύρα, κρασί, γλυκά για καθε γούστο. Και φυσικά μετά τη βόλτα στην αγορά, βούρ σε κάποιο εμπορικό για παγωτό. Ειδικά στην Potsdamer Platz θεωρείται οτι έχει ίσως το καλύτερο παγωτό στο Βερολίνο στο εμπορικό κέντρο.
 

petrosk

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
ευχαριστώ παιδιά να'στε καλα ! για καποιον που δεν γνωρίζει καθόλου γερμανικά θα είναι εύκολη η συνεννοήση??κυρίωσ για λόγουσ μετακίνησης! μου έχουν πει για βολτα με ποδήλατο στην πόλη...θα μπορέσουμε με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες? και κάτι αλλο, για γερμανικά παραδοσιακά pubs πρέπει να ψαξω ή θα τα συναντήσω σε όλη τη πολη ? :rolleyes:
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
ευχαριστώ παιδιά να'στε καλα ! για καποιον που δεν γνωρίζει καθόλου γερμανικά θα είναι εύκολη η συνεννοήση??κυρίωσ για λόγουσ μετακίνησης! μου έχουν πει για βολτα με ποδήλατο στην πόλη...θα μπορέσουμε με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες? και κάτι αλλο, για γερμανικά παραδοσιακά pubs πρέπει να ψαξω ή θα τα συναντήσω σε όλη τη πολη ? :rolleyes:
Στο κέντρο του Βερολίνου δεν θα έχεις πρόβλημα αν μιλάς αγγλικά γιατί υπάρχουν πολλοί τουρίστες και ο κόσμος μιλάει (αν και κάποια ίσως δεν τα πιάνεις λόγω προφοράς). Γενικά όμως ρίξε μια ματιά σε 5-10 βασικές γερμανικές φράσεις όπως θέλω το λογαριασμό, τους αριθμούς, θέλω ένα απ αυτό και ένα από εκείνο κλπ. Δεν είναι απαραίτητο αλλά ίσως σε διευκολύνει. Δεν είναι και Ολλανδία που και η κουτσή Μαρία ξέρει αγγλικά αλλά ούτε και Ιταλία που και οι ρεσεψιονιστ ζορίζονται.

Η πολη είναι πολύ φιλική για ποδήλατα. Θα δεις κόσμο να κάνει και το χειμώνα. Βέβαια αν το αντέχεις είναι άλλη ιστορία.

Γενικά στο Βερολίνο απέφυγε τα πολύ τουριστικά μέρη για φαγητό. Μπυραρίες όμως έχει αρκετές.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.606
θα το καταευχαριστηθείς και δε νομίζω να χεις θέμα με τα αγγλικά!πρωτεύουσα είναι εξ άλλου...
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Παιδιά, διαβάζω πολύ προσεκτικά τι έχετε γράψει μέχρι τώρα, γιατί μάλλον τον Οκτώβρη θα κάνω μια επίσκεψη. Ξέρετε περίπου τι θερμοκρασίες παίζουν τότε; Εννοώ αν θα ζοριστούμε πολύ με το κρύο, ή τυπικά πράγματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom