Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το ξενοδοχείο ειναι αρκετα εξω απο το κεντρο? Δηλαδη χρειαζεσαι μετρο για να πηγαινεις στα κεντρικα σημεία της πόλης?

Κάτι άλλο απο αξιοθέατα που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθώ? Κανά μέρος για βραδυ ασφαλές αλλά με κόσμο και νεολαία και κόσμο μιας και θα ειμαστε ζευγάρι?

Και οτιδηποτε αλλο μπορει να μας βοηθησει θα ειναι ευπροσδεκτο μιας και επειδη ειναι αποφαση της τελευταιας στιγμής δεν εχω προλαβει να ψαξω πολλά πραγματα και χρειάζομαι τις γνωσεις σας :D
Πολυ ασφαλες, χαλαρωσε. Και το συγκεκριμενο ειναι μεσα στο κεντρο. Βεβαια μετρο θα παρεις θες δν θες γιατι το κεντρο ειναι πολυ μεγαλο και δεν βγαινει να το δεις με τα ποδια...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το ξενοδοχείο ειναι αρκετα εξω απο το κεντρο? Δηλαδη χρειαζεσαι μετρο για να πηγαινεις στα κεντρικα σημεία της πόλης?

Κάτι άλλο απο αξιοθέατα που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθώ? Κανά μέρος για βραδυ ασφαλές αλλά με κόσμο και νεολαία μιας και θα ειμαστε ζευγάρι?

Και οτιδηποτε αλλο μπορει να μας βοηθησει θα ειναι ευπροσδεκτο μιας και επειδη ειναι αποφαση της τελευταιας στιγμής δεν εχω προλαβει να ψαξω πολλά πραγματα και χρειάζομαι τις γνωσεις σας :D
Όπως στα λέει και ο a_nikos.. Το μετρό δε θα το αποφύγεις, το κέντρο είναι μεγάλο.. Εμείς μέναμε στο margrit και κάναμε βόλτα βραδάκι, με τα πόδια, στη kurfurstendamm (πολύ μεγάλος εμπορικός δρόμος) αλλά για να πας ανατολικό Βερολίνο (π.χ. Alexanderplatz) θα πάρεις μετρό.. Γενικά πάντως η περιοχή που μείναμε ήταν ασφαλέστατη..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα παιδιά!
Θα βρίσκομαι στη πόλη Oldenburg στη Βόρεια Γερμανία στις 8 Αυγούστου και θέλω να κανονίσω μια εκδρομή στο Βερολίνο για τις 11/8 για 3 ή 4 βράδυα (έως 14-15/8) και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

1)Έχω διαβάσει αρκετά από το παρών θέμα αλλά επειδή οι σελίδες είναι πάρα πολλές θα μπορούσατε να μου πείτε συνοπτικά τι αξίζει να δω αυτές τις ημέρες που θα μείνω? αξιοθέατα, μουσεια, μέρη κλπ
2)Από θέμα εστιατορίων, φαγητού (φθηνού κυρίως ή και κανένα ωραίο εστιατόριο που να αξίζει), μπαρ/club, μπυραρίες, καταστήματα και γενικά τέτοια μέρη?
3) Θα ηθελα να βγει οσο πιο οικονομικό γίνεται οπότε εχω βρει να μείνω στο κέντρο στο ξενοδοχείο Easyhotel, εχει μεν μικρα δωματια αλλα αρκετα οικονομικα και ειναι τελειως κεντρικα, τι λετε? ΑΞιζει ή εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο στην ιδια τιμη?
4)Για μεταφορές μέσα στη πόλη και γενικά στα αξιοθεατα κλπ τι να προτιμήσω? Ποδήλατο αξίζει ή υπάρχει κάτι καλύτερο και οικονομικό να προτιμήσω?
5) Γενικά τι πρέπει να προσέξω ή έχετε κάτι να προτείνετε πέρα των παραπάνω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας :)
Kάνω copy-paste αυτά που έχω γράψει σε ένα παρόμοιο θέμα και πιστεύω να σε βοηθήσουν.

Aν θες διάβασε την ιστορία μου να πάρεις κάποιες ιδέες http://www.travelstories.gr/community/threads/berlin-in-ich-liebe-dich
Δες κι εδώ http://www.athensberlin.com
εδώ http://berlinerstories
εδω http://www.visitberlin.de/en
εδώ για τις συγκοινωνίες http://www.bvg.de

Διάβασε αυτά και είσαι πανέτοιμος!
 

berliner1

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
ευχαριστώ παιδιά να'στε καλα ! για καποιον που δεν γνωρίζει καθόλου γερμανικά θα είναι εύκολη η συνεννοήση??κυρίωσ για λόγουσ μετακίνησης! μου έχουν πει για βολτα με ποδήλατο στην πόλη...θα μπορέσουμε με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες? και κάτι αλλο, για γερμανικά παραδοσιακά pubs πρέπει να ψαξω ή θα τα συναντήσω σε όλη τη πολη ? :rolleyes:
-
Καλημέρα, οι νεαρότεροι σε ηλικία Γερμανοί (18-45) θα σε εξυπηρετήσουν άψογα και στα αγγλικά. Το μόνο που δεν έχεις να φοβηθείς είναι το θέμα της συνεννόησης. Το μόνο ίσως πρόβλημα που θά'χεις είναι ότι τα ονόματα των δρόμων, μπαρ, εστιατορίων, κτλ κτλ είναι στα Γερμανικά και θα δυσκολευτεί κανείς να σε καταλάβει εξαρχής. Εγώ πχ όταν είχα πρωτοέρθει, για παράδειγμα, ήθελα να κατευθυνθώ στο σταθμό Jannowitzbrücke και το πρόφερα, Τζανό-γουϊ-τσ-μπρούκε(!), πολύ γέλιο γιατί κανονικά προφέρεται Γιάνο-βιτσ-μπρούκε...

Ωστόσο, αναφορικά με τη νυχτερινή διασκέδαση, το Βερολίνο είναι η Μέκα της νυχτερινής διασκέδασης στη Γερμανία και έχει τα πιο γνωστά κλάμπ στον κόσμο, πχ. Watergate & Berghain, με αυστηρή πόρτα -ασυνήθιστο για όρους Βερολίνου- και φιλόξενούν τους καλύτερους DJs και μουσικούς παραγωγούς! Υπάρχουν και άλλα, που προσωπικά μ'αρέσουν περισσότερο. Τέλος, σχετικά με τον καιρό. Βρίσκομαι από το 2009 εδώ στο Βερολίνο, ο χειμώνας 2009-2010 παρά ήταν βαρύς, καθώς και ο 2010-2011. Το χειμώνα 2011-2012 είχε ήπιες θερμοκρασίες, με μόνο έκει κατά τον Φεβρουάριο να κάνει -20 χωρίς πολλά χιόνια και με ήλιο. Ο 2012-2013 ξεκίνησε να χιονίζει από 01/12 και σταμάτησε την πρώτη βδομάδα του Απριλίου χωρίς υπερβολή, με ένα μικρό διάλλειμα τα Χριστούγεννα. Ήταν από τους σκοτεινότερους χειμώνες (δεν είχε ούτε 100 ώρες ηλιοφάνειας από 01/12-28/02/2013) από το 1963 και τον Μάρτιο 2013 είχε να κάνει κρύο και να χιονίσει στα τέλη εδώ και 150 χρόνια! Όπως καταλαβαίνεις τα πάντα είναι σχετικά...τώρα αν εσύ αντέχεις να κάνεις ποδήλατο, όταν επικρατούν πολικές θερμοκρασίες, είναι καθαρά στο χέρι σου, κάποιοι δεν σταματούν ποτέ να ποδηλατούν, ακόμη και στους -15C. Καλό ταξίδι!
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Σκεπτομαι να επισκεπτω το Βερολινο,αλλωστε δεν ειμαι μακρια μενω Αυστρια,αλλα γενικα την Γερμανια την εχω παρει οτι δεν ειναι για διακοπες,αλλα μονο για φαμπρικες δουλεια και εργοστασια :D
Μοναχο που πηγα περσι απαγοητευτηκα.Ειχα κλεισει για τρεις μερες ξενοδοχειο και την δευτερη μερα συκωθηκαμε και φυγαμε με την γυναικα μου και πηγαμε Ελβετια.
Τωρα το σκεφτομαστε για Βερολινο,αλλα...
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Σκεπτομαι να επισκεπτω το Βερολινο,αλλωστε δεν ειμαι μακρια μενω Αυστρια,αλλα γενικα την Γερμανια την εχω παρει οτι δεν ειναι για διακοπες,αλλα μονο για φαμπρικες δουλεια και εργοστασια :D
Μοναχο που πηγα περσι απαγοητευτηκα.Ειχα κλεισει για τρεις μερες ξενοδοχειο και την δευτερη μερα συκωθηκαμε και φυγαμε με την γυναικα μου και πηγαμε Ελβετια.
Τωρα το σκεφτομαστε για Βερολινο,αλλα...
Η Γερμανία έχει πολυ ωραία μέρη για να δεις που σε βοηθούν να ξεπερασεις τα στερεοτυπα. Τωρα το Μόναχο ούτε εμένα μ άρεσε ιδιαίτερα αλλα νταξει δν ειναι και τόσο τραγικό.
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Τελικά δεν βρήκα δωμάτιο μέχρι να κλείσω στο Hotel-pension Margrit που μου προτείνατε και έκλεισα στο Easy Hotel που βρίσκεται στο κέντρο του Βερολίνου, ημερομηνίες 11-14 (αναχώρηση από Βερολίνο στις 8 το βράδυ με το τρένο προς Saarbrucken, νότια Γερμανία) και ίσως να προσθέσω μια ημέρα ακόμα ανάλογα με το πως θα πάνε τα έξοδα.

Διάβασα όλα οσα μου είπατε καθώς και την ιστορία του
giannismits
η οποία ήταν κατατοπιστικότατη και έκλεισα και θέση για το Γερμανικό κοινοβούλιο.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το τι ακριβώς προσφέρει η Berlin Welcome Card καθώς και οι υπόλοιπες κάρτες ανάλογου είδους καθώς εχω μπερδευτεί αρκετά. Προσφέρουν δωρεάν απεριόριστη χρήση μετρό και λεοφορείων ή λάθος κατάλαβα? Αξίζει η αγορά τους ή όχι?

Επίσης αξίζει να κάνω κάποιο tour πχ με λεοφωρεία για τα αξιοθέατα ή όχι?
Ποδήλατο μπορώ να κλείσω απο τωρα να νοικιάσω ή θα βρω εκει?

ευχαριστώ :)
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το τι ακριβώς προσφέρει η Berlin Welcome Card καθώς και οι υπόλοιπες κάρτες ανάλογου είδους καθώς εχω μπερδευτεί αρκετά. Προσφέρουν δωρεάν απεριόριστη χρήση μετρό και λεοφορείων ή λάθος κατάλαβα? Αξίζει η αγορά τους ή όχι?

Επίσης αξίζει να κάνω κάποιο tour πχ με λεοφωρεία για τα αξιοθέατα ή όχι?
Ποδήλατο μπορώ να κλείσω απο τωρα να νοικιάσω ή θα βρω εκει?

ευχαριστώ :)
Για την Berlin Welcome Card διάβασε εδώ http://www.bvg.de/index.php/en/17179/name/Berlin WelcomeCard.html κι εδώ http://www.visitberlin.de/en/welcomecard
σου παρέχει απεριόριστες διαδρομές καθώς και εκπτώσεις σε αξιοθέατα όπως τον καθεδρικό ναό και τον πύργο τηλεόρασης καθώς και εκπτώσεις σε επιλεγμένα μπαρ και εστιατόρια.
Από το πρώτο site μπορείς να κατεβάσεις το flyer της κάρτας να δεις τι παρέχει.

Υπάρχει και η Museum pass Berlin.Δες εδώ http://www.visitberlin.de/en/article/museum-pass-berlin

Το τουρ δεν το συνιστώ.Έχει άριστες συγκοινωνίες με μετρό και τρένα και τα λεωφορεία 100 και 200 είναι ο καλύτερος τρόπος ξενάγησης στο κέντρο.
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Κατάλαβα. Άρα με βλέπω να παίρνω τη Welcome Card γιατι συμφέρει νομίζω.

Ερώτηση: Αξίζει η Museum pass Berlin που κοστίζει 24€ ή όχι? Με την έννοια οτι αξιζει να πάω μόνο στης Περγάμου που είναι το γνωστό και μπαίνω με 12€ αν δεν κάνω λάθος ? Ή και τα υπολοιπα που περιλαμβάνει αξιζουν? (περιλαμβάνει τα πάντα απο μουσεια απο οτι ειδα, σωστα?)

Επίσης το Museum Island περιλαβάνει το μουσειο της Περγάμου και άλλα 2 ή εχω καταλαβει λαθος?
Αν ναι νομιζω οτι με συμφερει η επιολογη του πακέτου 72 hours AB Welcome Card + Museum Island με κόστος 34€, σωστα?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.895
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Επιτέλους διάβασα και τις 59!!!!!!!!!!!!! σελίδες και πιστεύω πως είμαι αρκετά έτοιμος για το Χριστουγεννιάτικο ταξίδι μου στο Βερολίνο.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.211
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom