Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
μολις γυρισα μετα απο μια βδομαδα στο βερολινο...πρωτη μου φορα γερμανια, ιδιαιτερα συναισθηματικα φορτισμενο ταξιδι αφου εχω μια ιδιαιτερη σχεση με τα γερμανικα κτλ...
ωραιο το βερολινο...
αλλα ομορφη πολη δεν ειναι..μη τρελαθουμε κιολας..αν εξαιρεσεις Mitte (που και αυτο χαλαει τρελα απο τα εργα) και Κu'damm κατα τα αλλα μια παρακμη ειναι σαν εμφανιση..πολυ βρωμια..μηλα φαγωμενα πεταμενα κατω απο τις θεσεις στο μετρο..τσιγαρα πεταμενα παντου..οι σταθμοι να βρωμανε μπιχλα... κτιρια παρατημενα..ασχημα... παραγκες...
μου κανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ εντυπωση που ειναι ετσι η πρωτευουσα της γερμανιας...
εννοειται και περασα καλα και μου αρεσαν παρα πολυ τα αξιοθεατα..στον γυρισμο εκλαιγα...αλλα μου κανε αρνητικη εντυπωση ολο αυτο..
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Παρότι πρωτεύουσα δν θεωρώ το Βερολίνο ως βιτρίνα της Γερμανίας. Είναι αρκετά φτωχό μέρος και ζει από τον τουρισμό και την κυβέρνηση
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Καλησπερα εχω μια ερωτηση για τους βεριλονεζους :lol:

Θα παμε για 5μερες -4νυχτες βερολινο .

Αρχικα ειχα κλείσει για 3νυχτες και το άλλαξα προχθές ,φτανουμε σαββατο και εχω κλεισει για reichstag σε συνδιασμο να δουμε και το μνημειο ολοκαυτώματος την ίδια μερα και πυλη βρανδυμβουργου .

Κυριακη ελεγα για μουσειο περγαμου , east side gallery , berliner dom κτλ
Δευτερα για αγορα kadewe ,la fayette ,sony center κτλ...
Τριτη το αρχικο σχεδιο ηταν να φυγουμε για koln αλλα τελικα θα μείνουμε να δουμε λιγο ακομα το βερολίνο θελουμε πολύ να παμε ζωολογικο (Να σημειώσω καπου εδω οτι ο καλος μου οπου κ να εχουμε παει εξωτερικο ηθελε να παμε σε zoo κ εγω τον ελεγα οχι καλε μου οταν παμε γερμανια θα παμε εκει εχει τους καλυτερους :rolleyes:) και σκεφτομαι εχω ηδη φορτωμενο προγραμμα να το χαλαρωσω λιγο?
η να το αφησω πιεσμενο κ "μήπως" πηγαιναμε potsdam την τελευταια μερα τριτη...

Τι συμβουλευεται να παμε potsdam η να ελαφρύνω το πρόγραμμα και να μπορεσω να βαλω και zoo μέσα??

Βλεπω τον αρραβωνιαστικό μου να με παρατάει :haha: αμα τον τρεχω πολυ :innocent:
αλλα απο την άλλη ακουω καλα λογια και για potsdam εξαλου θα εχουμε κ την καρτα των 5ημερων ειμαι διχασμενη νομιζω λιγο βοήθεια θέλω
 
Last edited:

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Τι συμβουλευεται να παμε potsdam η να ελαφρύνω το πρόγραμμα και να μπορεσω να βαλω και zoo μέσα??

Αξίζει να πάτε posdam, μην το χάσεις είναι πανέμορφο.

Βλεπω τον αρραβωνιαστικό μου να με παρατάει :haha: αμα τον τρεχω πολυ :innocent:
Γι αυτό πάτε άλλωστε για να "τρέξετε"!!!Μην ανησυχείς δε σε παρατάει γιατί θα του αρέσει σίγουρα το Posdam
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πιστεύω προλαβαίνετε και zoo και Potsdam.. Αν δε φάτε πολύ χρόνο στο shopping τη Δευτέρα, προλαβαίνετε σίγουρα! Από τα δύο πάντως εγώ δε θα έχανα το Potsdam, οι ζωολογικοί κήποι πάνω κάτω παντού ίδιοι είναι (της Βιέννης και της Πράγας μου άρεσαν περισσότερο απ'του Βερολίνου)..
 
Last edited:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Δεν μπορείτε να χωριστείτε για λίγες ώρες και να πάει zoo αυτός και KaDeWe και Λαφαγιέτ εσύ; Εμείς έτσι το είχαμε κάνει και ήμαστε και οι 2 ευχαριστημένοι!
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Δεν μπορείτε να χωριστείτε για λίγες ώρες και να πάει zoo αυτός και KaDeWe και Λαφαγιέτ εσύ; Εμείς έτσι το είχαμε κάνει και ήμαστε και οι 2 ευχαριστημένοι!

oooooo Ti ειπες χριστινακι ωραια ιδεα , αλλα δεν κανει ρουπ μακρυα που λενε..
Δεν ξερει κ γερμανικα θα γελανε και οι φωκιες ετσι και παει μονος...χαχαχα
Θα σκεφτω κατι θα ξαναδω το προγραμμα ...

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.. !!! Δε βλεπω να την χανω την ημερησια :haha:
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Potsdam κατά προτίμηση ΣΚ, καθημερινές ειδικά με άσχημο καιρό είναι ψιλό ερημιά. ;-)
 

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
τι ιδιαιτερο εχει το Potsdam δν εχω καταλαβει.. εμεις πηγαμε στο Sans suci...oκ ωραιοι οι κηποι (αν κ λογω Φεβρουαριου πολυ ξερα-ίλα και αφροντισιά.. επισης τα αγαλματα ηταν κλειστα με ξυλινα κουβουκλια)... αξιζε και ας ηταν ετσι.. αλλα γενικα δεν ειχε και τιποτα ιδιαιτερο..σαν μια μικρη πολη μου φανηκε :/ βεβαια για να λεμε και την αληθεια..αν εξαιρεσεις το παλατι..δεν το περπατησαμε και ιδιαιτερα.
παντως οσον αφορα τον κοσμο, ηταν πεμπτη και ειχε πολυυ κοσμο και ας ειχε συννεφια και κρυο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Δεν ξερει κ γερμανικα θα γελανε και οι φωκιες ετσι και παει μονος...χαχαχα
Δεν χρειαζεται να μιλαει Γερμανικα,αν μιλαει βασικα αγγλικα,μια χαρα θα τα παει.
Τα μαγαζια ειναι ανοιχτα μεχρι τις 8,οποτε μετα τις πολιτιστικες σας εξοδους,καντε τις βολτες σας στα μαγαζια...θα κανεις και οικονομια;)
[/quote]
 

marvir

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ όλους εσάς που με βοηθήσατε με τις οδηγίες σας με αποτέλεσμα να ήταν το ταξίδι μου στο Βερολίνο πολύ οργανωμένο. Πήγα τέλος Γενάρη και γνώρισα μια μαγική χιονισμένη πόλη!!!Δυσκολεύτηκα μόνο όσον αφορά τη νύχτα. Δεν ήξερα που να πάω για μία μπύρα και κάτι να τσιμπήσω. Οπότε ήθελα να προτείνω στους υπόλοιπους τα εξής μέρη:
1)Oranienstrasse έχει πολλά όπως βγεις από τον σταθμό,
2) πας στον σταθμό Friedrichstrasse και μετά στην οδό Schiffbauerdamm έχει πολλά (εγώ πήγα στο Berliner Republic
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.026
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom