Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

GEORGE PAP

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Καλησπέρα κ καλώς σας βρήκα
πάω κ εγώ λοιπόν Βερολίνο 24 Δεκεμβρίου με 28 Δεκεμβρίου.
θα είμαστε 2 οικογένειες με 3 παιδιά 7 - 5 ετών.
Με ανησυχεί λίγο το πιθανό κρύο μαζί με τα παιδιά αλλά νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε εξάλλου αν έχει τόσο κρύο θα περιορίσουμε τις μετακινήσεις μας.
Για τον λόγο αυτό επέλεξα για διαμονή το Hilton Berlin στην gardenmarkt με την χρηστουγεννιατικη αγορά ακριβώς απέναντι.
Τι λέτε για αυτή την επιλογή?
Η άλλη μου ανησυχία είναι για το τι θα είναι ανοιχτό για φαγητό στις 24 κ 25 , έχετε κάτι να μου προτείνετε όχι πολύ μακριά από το ξενοδοχείο, σε απόσταση 10-15 λεπτών με τα πόδια?
Φαντάζομαι ότι θα μπορούσα να κοιτάξω στα εστιατόρια των τριγύρω ξενοδοχείων αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο ατμοσφαιρικό κ παραδοσιακό.
Τι δεν θα έπρεπε να χάσω από αξιοθέατα με τα παιδιά?
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλησπέρα κ καλώς σας βρήκα
πάω κ εγώ λοιπόν Βερολίνο 24 Δεκεμβρίου με 28 Δεκεμβρίου.
θα είμαστε 2 οικογένειες με 3 παιδιά 7 - 5 ετών.
Με ανησυχεί λίγο το πιθανό κρύο μαζί με τα παιδιά αλλά νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε εξάλλου αν έχει τόσο κρύο θα περιορίσουμε τις μετακινήσεις μας.
Για τον λόγο αυτό επέλεξα για διαμονή το Hilton Berlin στην gardenmarkt με την χρηστουγεννιατικη αγορά ακριβώς απέναντι.
Τι λέτε για αυτή την επιλογή?
Η άλλη μου ανησυχία είναι για το τι θα είναι ανοιχτό για φαγητό στις 24 κ 25 , έχετε κάτι να μου προτείνετε όχι πολύ μακριά από το ξενοδοχείο, σε απόσταση 10-15 λεπτών με τα πόδια?
Φαντάζομαι ότι θα μπορούσα να κοιτάξω στα εστιατόρια των τριγύρω ξενοδοχείων αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο ατμοσφαιρικό κ παραδοσιακό.
Τι δεν θα έπρεπε να χάσω από αξιοθέατα με τα παιδιά?
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Η επιλογή και του ξενοδοχείου και της τοποθεσίας είναι πολύ καλή.
 

eirinich

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλημέρα. Έχω πάει Βερολίνο πριν κάποια χρόνια και είναι πολύ ωραίο ταξίδι. Τώρα βέβαια τα μικρά δεν ξέρω πως θα ανταπεξέλθουν αλλά σου βάζω ένα link με free walking tour που είχα κάνει, πολύ καλό.
http://originalberlintours.com/tours/free-original-berlin-walking-tour/
Ήταν δωρεάν και στο τέλος έδινες φιλοδώρημα.
Είχα πάει και στο THE ORIGINAL BERLIN ROYAL POTSDAM TOUR(12€). Αν είστε αρκετά άτομα επικοινωνήστε μαζί τους από πριν, γιατί και λόγω ημερών δεν ξέρω αν θα δουλεύουν. Έχει και ζωολογικό κήπο νομίζω αλλά εγώ δεν είχα πάει. Φαντάζομαι τι όμορφα θα είναι Χριστούγεννα. Θέλω πολύ να ξαναπάω και νομίζω θα το επιχειρήσω κάποια στιγμή με τόσο φθηνά αεροπορικά από Θεσσαλονίκη. Καλά να περάσετε.

 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλησπέρα κ καλώς σας βρήκα
πάω κ εγώ λοιπόν Βερολίνο 24 Δεκεμβρίου με 28 Δεκεμβρίου.
θα είμαστε 2 οικογένειες με 3 παιδιά 7 - 5 ετών.
Με ανησυχεί λίγο το πιθανό κρύο μαζί με τα παιδιά αλλά νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε εξάλλου αν έχει τόσο κρύο θα περιορίσουμε τις μετακινήσεις μας.
Για τον λόγο αυτό επέλεξα για διαμονή το Hilton Berlin στην gardenmarkt με την χρηστουγεννιατικη αγορά ακριβώς απέναντι.
Τι λέτε για αυτή την επιλογή?
Η άλλη μου ανησυχία είναι για το τι θα είναι ανοιχτό για φαγητό στις 24 κ 25 , έχετε κάτι να μου προτείνετε όχι πολύ μακριά από το ξενοδοχείο, σε απόσταση 10-15 λεπτών με τα πόδια?
Φαντάζομαι ότι θα μπορούσα να κοιτάξω στα εστιατόρια των τριγύρω ξενοδοχείων αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο ατμοσφαιρικό κ παραδοσιακό.
Τι δεν θα έπρεπε να χάσω από αξιοθέατα με τα παιδιά?
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Για φαγητό έχει πολλές επιλογές στην πλατεία και στους γύρω διαδρομής και σε απόσταση 10-15 λεπτών.Καλύτερα να τσεκάρεις επί τόπου.Δύο καλές επιλογές στην πλατεία ή πολύ κοντά είναι αυτά:

Lutter & Wegner
Borchardt

Προς το ακριβό και τα δύο.Ιδιαίτερα το δεύτερο.Θα πρέπει να κάνεις κράτηση ούτως ή άλλως και ιδιαίτερα τις γιορτές.Τσέκαρε τα site τους.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Για τον λόγο αυτό επέλεξα για διαμονή το Hilton Berlin στην gardenmarkt με την χρηστουγεννιατικη αγορά ακριβώς απέναντι.
Τι λέτε για αυτή την επιλογή?
Πολύ καλή επιλογή από άποψη τοποθεσίας (το ξενοδοχείο δεν το γνωρίζω). Δίπλα υπάρχει και το Rausch Schokoladenhaus με υπέροχες πραλίνες αλλά μπορείτε να πιείτε και καφέ στον πρώτο όροφο.
Ακριβώς πίσω από το Konzerthaus υπάρχει και η μπυραρία Augustiner am Gendarmenmarkt στην οποία φάγαμε την ημέρα των Χριστουγέννων πριν από τρία χρόνια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Πολύ καλή επιλογή από άποψη τοποθεσίας (το ξενοδοχείο δεν το γνωρίζω). Δίπλα υπάρχει και το Rausch Schokoladenhaus με υπέροχες πραλίνες αλλά μπορείτε να πιείτε και καφέ στον πρώτο όροφο.
Ακριβώς πίσω από το Konzerthaus υπάρχει και η μπυραρία Augustiner am Gendarmenmarkt στην οποία φάγαμε την ημέρα των Χριστουγέννων πριν από τρία χρόνια.
Καλά το θυμήθηκες.Τα παιδιά θα το αρέσουν.Στον όροφο λειτουργεί και εστιατόριο που τα πιάτα έχουν συνδυασμούς με σοκολάτα.Αν θέλει κανείς να κάνει να πειραματισθεί.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδιά καλησπέρα. Και εγώ τις ίδιες μέρες θα βρίσκομαι Βερολίνο. 24 με 28 Δεκεμβρίου. Γνωρίζετε αν τα ΜΜΜ λειτουργούν κανονικά παραμονή και ανήμερα Χριστουγέννων? 24 που φτάνω στο schoenefeld τα δρομολόγια θα γίνονται σε πιο αραιά διαστήματα 'η κανονικά? Ευχαριστώ!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Και εγώ θα είμαι στα μέσα Δεκεμβριου... αναρωτιέμαι επειδή θα έχω νοικιασμένο αυτοκίνητο για να μετακινηθω εκτός για δουλειά αρχικά,λετε να το κρατήσω και στη συνέχεια για το Βερολινο(για να πάω και Ποτσνταμ,Σπανταου) ή δεν είναι καλή ιδέα?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Και εγώ θα είμαι στα μέσα Δεκεμβριου... αναρωτιέμαι επειδή θα έχω νοικιασμένο αυτοκίνητο για να μετακινηθω εκτός για δουλειά αρχικά,λετε να το κρατήσω και στη συνέχεια για το Βερολινο(για να πάω και Ποτσνταμ,Σπανταου) ή δεν είναι καλή ιδέα?[/QUOTE]

Θα έχει σίγουρα την πλάκα του να οδηγείς σε μια πόλη στην οποία δεν οδηγούν ούτε οι κάτοικοί της, φρόντισε όμως να μάθεις αυτή την πανεύκολη λέξη: Parkraumbewirtschaftung
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
λετε να το κρατήσω και στη συνέχεια για το Βερολινο(για να πάω και Ποτσνταμ,Σπανταου) ή δεν είναι καλή ιδέα?
Δεν θα την έλεγα "καλή ιδέα" αφού μπορείς να μετακινηθείς άνετα, γρήγορα και οικονομικά (ημερήσια ή ομαδικά εισιτήρια) με τα μέσα συγκοινωνίας.
 

Gevkarinian

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά. Σκεφτόμαστε να πάμε Βερολίνο μέσα Νοέμβρη για 5 ημέρες.
Έχω κάποιες απορίες αν μπορείτε να μου τις λύσετε.
Είναι καλή εποχή για Βερολίνο?
Σε ποιά περιοχή να μείνουμε για να είμαστε σχετικά κοντά στο κέντρο. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο με 50€ την βραδιά περίπου?
Η τιμές στα ΜΜΜ είναι καλές. Αξίζει να βγάλουμε βδομαδιάτικο εισιτήριο(εάν υπάρχει) ή ημερήσια και ισχύουν για όλα?
Ποιά μουσεία αξίζει να πάμε που έχουν είσοδο?
Δυστυχώς το budget μας είναι μικρό.
Σας ευχαριστώ.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα παιδιά. Σκεφτόμαστε να πάμε Βερολίνο μέσα Νοέμβρη για 5 ημέρες.
Έχω κάποιες απορίες αν μπορείτε να μου τις λύσετε.
Είναι καλή εποχή για Βερολίνο?
Σε ποιά περιοχή να μείνουμε για να είμαστε σχετικά κοντά στο κέντρο. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο με 50€ την βραδιά περίπου?
Η τιμές στα ΜΜΜ είναι καλές. Αξίζει να βγάλουμε βδομαδιάτικο εισιτήριο(εάν υπάρχει) ή ημερήσια και ισχύουν για όλα?
Ποιά μουσεία αξίζει να πάμε που έχουν είσοδο?
Δυστυχώς το budget μας είναι μικρό.
Σας ευχαριστώ.
Λογικά αν διαβάσεις τις 128 σελίδες θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
Όπως επίσης κι αυτό το θέμα
http://www.travelstories.gr/community/threads/που-να-μείνω-Βερολίνο.26064/

Έχω γράψει ιστορία. Μπορεί να σε βοηθήσει γιατί κι εγώ 5 μέρες πήγα και έχω γράψει πολλές χρηστικές πληροφορίες.
http://www.travelstories.gr/community/threads/berlin-in-ich-liebe-dich-Χειμερινό-Βερολίνο.45148/

Όλες οι εποχές για Βερολίνο είναι καλές ακόμα και καταχείμωνο. Αν πάτε Δεκέμβρη θα πετύχετε και χριστουγεννιάτικο κλίμα και τις χριστουγεννιάτικες αγορές.
Εννοείται θα βγάλετε 5ημερη κάρτα απεριορίστων μεταφορών.
http://shop.visitberlin.de/en/tickets.html/?affiliateId=99&_ga=1.257575563.166530506.1476017118
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom