Πήλιο πληροφορίες

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Όλα ιδανικά τα παρουσιάζετε, πείτε και για το οδικό δίκτυο του Πηλιου που είναι χάλια (από τη δεκαετία του '50 ) με στενά ανηφορικά δρομάκια, χωματόδρομους που κατεβαίνουν παραλία, parking που το καλοκαίρι είναι όνειρο θερινής νυκτός....:mad:
Ναι, αλλά αυτούς τους δρόμους τους συναντάς κυρίως όταν θες να πας σε πιο μικρά, παραθαλάσσια χωριά (πχ στο ανατολικό Πήλιο). Η διαδρομή από Βόλο ως Πορταριά (και Χάνια) που ενδιαφέρει την κοπέλα είναι σχετικά οκει. Χωματόδρομος δεν είναι σίγουρα. Ανηφορικός και με στροφές είναι, αλλά σε βουνό είσαι :p
 

peter85

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Καλημέρα σας,
θέλουμε με τη γυναίκα μου να πάμε από Αθήνα Πήλιο για το τριήμερο της καθαρά Δευτέρας (29/2 - 3/3 , 3 διανυκτερεύσεις).
Είναι η πρώτη φορά που θα το επισκεφτούμε και προσπαθούμε από τώρα να φτιάξουμε ένα μικρό προγραμματάκι λόγω του ότι θα έχουμε μαζί μας και το 13 μηνών αγοράκι μας ... οπότε δε μας παίρνει για εξαντλητικά ταξίδια...
Έχουμε κλείσει δωμάτιο μέσω booking στη Πορταριά.

Σκεφτόμασταν :

1η μέρα, Σάββατο :
να τακτοποιηθούμε στο σπίτι και να κάνουμε βόλτες Πορταριά μιας και θα φτάσουμε μεσημεράκι
και ίσως να προλάβουμε να πάμε και μακρυνίτσα.

2η μέρα, Κυριακή :
Σκεφτόμασταν το πρωί να πάμε να περπατήσουμε στο μονοπάτι των κενταύρων.
Και το απογευματάκι να κατέβουμε Βόλο για τη καρναβαλική παρέλαση.

3η μέρα, Δευτέρα :
Σκεφτόμασταν είτε να κάνουμε τη διαδρομή Άνω Λεχώνια - Μηλιές αν λειτουργεί εκείνη τη μέρα ο μουτζούρης (απ ότι διαβάσαμε η διάρκεια της διαδρομής είναι 90 λεπτά).
Γενικά μου φαίνεται λίγο κουραστική διαδρομή καθώς θα είναι και άλλα 90 λεπτά η επιστροφή αλλά αναγκαστικά .. αφού θα πρέπει να αφήσουμε το αυτοκίνητο στα Άνω Λεχώνια.

Σαν ενναλακτική σκεφτόμασταν να πάμε Τύρναβο να δούμε το μπουράνι ?


Υπάρχουν εκδηλώσεις που γίνονται στο Πήλιο ή στο Βόλο και δε πρέπει να χάσουμε ?

Κάθε άλλη πρόταση δεκτή...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Kaiser

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά,

είμαστε ένα ζευγάρι από την Λέσβο και θα περάσουμε το Πάσχα στο Πήλιο (5 μέρες). Θα επιλέξουμε την πλευρά της Πορταριάς και Μακρινίτσας για διαμονή, και αν βρεθεί χρόνος θα κάνουμε μια ημερήσια εξόρμηση στα Μετέωρα.
Ενδιαφερόμαστε κυρίως για δραστηριότητες όπως πεζοπορία, canyoning, ιππασία και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος από εσάς εμπειρία με κάποιο γραφείο που οργανώνει τέτοιου είδους δραστηριότητες ή αν έχετε να μας προτείνετε κάτι παρόμοιο.
Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη καθώς προσπαθώ εδώ και μέρες να βγάλω άκρη με τις πεζοπορικές διαδρομές αλλά τζίφος.

Edit: Επίσης, ξέρετε αν το χιονοδρομικό κέντρο πηλίου λειτουργεί το Πάσχα;
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Καλημέρα Ομαδα! Θα ήθελα να ρωτήσω.. Θα πάω ένα Σάββατο να μεινω Πήλιο. Που αξίζει να μείνω?εννοώ περιοχή. Απλά να έχει να πάμε καμιά βόλτα να φάμε να πιούμε και ένα καφέ γιατί Κυριακή πρωί θα χρειαστεί να φύγουμε. Ευχαριστώ!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα Ομαδα! Θα ήθελα να ρωτήσω.. Θα πάω ένα Σάββατο να μεινω Πήλιο. Που αξίζει να μείνω?εννοώ περιοχή. Απλά να έχει να πάμε καμιά βόλτα να φάμε να πιούμε και ένα καφέ γιατί Κυριακή πρωί θα χρειαστεί να φύγουμε. Ευχαριστώ!!
Καλημέρα.
Αν καταλαβαίνω καλά είναι για λίγες ώρες.
Καλό θα ήταν να κλείσεις κάτι κοντινό στο Βόλο, για παράδειγμα στη Μακρινίτσα προκειμένου να μη σε φαν' οι δρόμοι.
 

ΒάσωΖ8

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Έχω κλείσει για 4 μέρες στην Πορταρια. Θέλω να συνδυάσω κάποιες εξορμήσεις και σε άλλα χωριά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο λόγω των αποστάσεων. Η μία μέρα θα είναι για Πορταρια-Μακρινίτσα, η επόμενη για Μηλιες και τα γύρω κοντινά εκεί χωριά και την τρίτη μέρα σκέφτομαι για Τσαγκαραδα και Ζαγορά. Είναι βατό πρόγραμμα αυτό ή θα δυσκολευτούμε?
Αν μπορείτε να μου προτείνετε εναλλακτική λύση?
Ευχαριστώ
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Έχω κλείσει για 4 μέρες στην Πορταρια. Θέλω να συνδυάσω κάποιες εξορμήσεις και σε άλλα χωριά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο λόγω των αποστάσεων. Η μία μέρα θα είναι για Πορταρια-Μακρινίτσα, η επόμενη για Μηλιες και τα γύρω κοντινά εκεί χωριά και την τρίτη μέρα σκέφτομαι για Τσαγκαραδα και Ζαγορά. Είναι βατό πρόγραμμα αυτό ή θα δυσκολευτούμε?
Αν μπορείτε να μου προτείνετε εναλλακτική λύση?
Ευχαριστώ
Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες, αλλά λόγω των στροφών είναι περίπου 1 ώρα απόσταση από την Πορταριά, η Τσαγκαράδα & οι Μηλιές, αλλά δεν το βρίσκω αποτρεπτικό. Βάλτε την ενδιαμεση μέρα την Μακρυνίτσα που είναι δίπλα στην Πορταριά, ώστε να σας βγεί πιο χαλαρό το πρόγραμμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom