Ιταλία Παλέρμο ή Κατάνια?

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ερώτηση για αεροπορικά για Παλέρμο
γιατί τοσο ακριβό?και παρεπιπτόντω ς να κάνω και την επιβεβαιωση...απευθειας πτηση από Αθηνα δεν υπάρχει έτσι?(λέω μήπως δεν είδα καλά).....ποιά είναι η συμβουλή σας? να κοιτάω τις φωτογραφιες μέχρι να αποφασίσει η Αλιτάλια να ρίξει τις τιμές?η το βλέπετε χλωμό οποτε θα πρεπει να συνεχισω να ταξιδευω νοερά και μόνο μέσα απο τις φωτογραφίες μου?αχ τι νοσταλγια με επιασε πρωι πρωι....θέλω να διακτινιστώ στο Παλέρμο!!!!
ακριβό λόγω και της εσωτερικής πτησης. φαντάζομαι εννοείς ακριβό τα 293 που έχει σκαλώσει τελευταία. θα πέσει όμως και της ΑΖ σίγουρα. ειδικά τώρα που ετοιμάζει και τη νέα εταιρεία low cost από Μιλάνο.
απευθείας πτηση δεν υπάρχει. οι δυνατότητες πολλές όμως. απο δω Ρώμη με easy, aegean, OA, AZ κι απο κει με easy, wind jet, AZ.
τον ίδιο ακριβώς συνδυασμό ψάχνεις κι από Μιλάνο.
το πάσχα το 293 γίνεται 200. μπορεί και πιο κάτω σε άλλα ΣΚ.
καλό ψάξιμο..:D
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Dafni καλημέρα!!!Η ίδια νοσταλγία με έχει πιάσει κι εμένα εδώ και μέρες...Γι αυτό το λόγω αποφάσισα χτες κι έκλεισα πάλι για Πάσχα αυτή τη φορά...Η τιμή είναι 293 με ΑΖ με επιστροφή απο Καλαβρία, μιας και θα κάνω και μια βόλτα προς τα εκεί...(πάνω κάτω το ίδιο κι απο Παλέρμο)..
Εκείνη η απίστευτη τιμή των 98? λίγο δύσκολο να ξαναβρεθεί δυστυχώς..
Όπως σου είπε κι ο Samion υπάρχει και η λύση της εύκολης μέσω Ρώμης...
Δες το πήγαινε με easy κι επιστροφή απο Παλέρμο-Ρώμη με windjet κι απο εκεί πάλι easy για Αθήνα..Π.χ. 13-15/2 σου βγαίνει 132,98, pas mal και με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρείς και καλύτερη τιμή!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από τη θερινή περίοδο (28/3) βάζει και η Lufthansa απευθείας δρομολόγιο MXP-PMO. Πιθανόν τα εγκαίνια του δρομολογίου να συνοδευτούν κι από πόλεμο τιμών, οπότε αναμείνατε στο ακουστικό σας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από τη θερινή περίοδο (28/3) βάζει και η Lufthansa απευθείας δρομολόγιο MXP-PMO. Πιθανόν τα εγκαίνια του δρομολογίου να συνοδευτούν κι από πόλεμο τιμών, οπότε αναμείνατε στο ακουστικό σας.
με εύκολη να πουλάει 35Ε τη διαδρομή, με την παλερμιτάνικη wind jet να παίζει εντός έδρας με 50 Ε και φυσικά την ΑΖ με τα πάμπολλα δρομολόγια, δεν βλέπω μέλλον για τη Lufthansa Italia..
τι να αναμείνουμε?μάλλον το πόσο θα αντέξει ακόμα μια εταιρεία με μυριάδες προβλήματα...δεν είναι καιροί να κλείνει κάποιος, μακροπρόθεσμα τουλάχιστον, σ' αυτη την εταιρεία.
σορυ για τα ιταλικά, το άρθρο της Sole 24 ore μιλά για τα καταστροφικά αποτελέσματα της εταιρείας..
Sole 24 Ore - Trasporto aereo. Scivola sotto il 50% il load factor di Lufthansa Italia - Decollo accidentato per Lufthansa Italia
 

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Απανταω απλα στην ερωτηση του τιτλου.. εζησα 2 χρονια στην Κατανια και την εχω μεσα στην καρδια μου..οπως και τους ανθρωπους της. Επειδη πιο παλια ειχα ζησει και 2 χρονια βορεια Ιταλια και μπορω να κανω συγκριση.. οι σιτσιλιανοι ειναι τοσο ανοιχτοκαρδος λαος που σε σκλαβωνει!!
Αγαπημενη Κατανια.....

(By the way, ειχα κανει μονοημερη εκδρομη στο Παλερμο και δεν μου πολυαρεσε.. δηλαδη για το λιγο που το ειδα, ψηφιζω Κατανια με τα χιλια..)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(By the way, ειχα κανει μονοημερη εκδρομη στο Παλερμο και δεν μου πολυαρεσε.. δηλαδη για το λιγο που το ειδα, ψηφιζω Κατανια με τα χιλια..)
και οι κάτοικοι της Κατάνια είναι φανατικοί με την πόλη τους όπως και του Αγρινίου και της Κοζάνης και τόσων άλλων.
το θέμα αφορά προφανώς τη σύγκριση για τουρίστες..οι δύο πολεις είναι λοιπόν ασύγκριτες. αδιανόητο να πάει κάποιος Κατάνια χωρίς να περάσει από Παλέρμο. η Κατάνια δύσκολα θα αποτελέσει ποτέ προορισμό για city break όπως το Παλέρμο, απλά είναι μια βάση για τη γύρω περιοχή, τη ΝΑ Σικελία.
τα αξιοθέατα της πρωτεύουσας είναι πολλαπλάσια της Κατάνια και σίγουρα πολύ πιο τουριστική πόλη.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
λοιπον επαναφερω το θεμα κυριως γιατι ο samion έταξε σε αλλο θεμα οτι έχει φρεσκα νεα για σικελια....περιμενω λοιπον ....
θα μεινουμε πεντε βραδια στο παλερμο ,και θα παμε ενα πρωινο στο monreale που ήταν μεγαλη παραληψη του προηγουμενου ταξιδιου ,και ενα αλλο πρωινο στις κατακομβες....λεμε επισης να κανουμε μια ημερησια εκδρομη σε τραπανι-εrice και μαρσαλα....
θα μεινουμε το έκτο βραδυ στη ματερα ,στην οποια παλιοτερα ειχαμε κανει ημερησια εκδρομη και μας αρεσε ,κυριως γιατι δε θελουμε να έχουμε μεγαλο ταξιδι τη μερα που φευγουμε και προτιμουμε να ειμαστε σε μια σχετικα μικρη αποσταση απο το μπαρι(μεχρι 200 χλμ εινια καλα )γιατι το καραβι φευγει αργα το απογευμα...μηπως εχετε υπόψιν καμμια καλυτερη εναλλακτικη?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
λοιπον επαναφερω το θεμα κυριως γιατι ο samion έταξε σε αλλο θεμα οτι έχει φρεσκα νεα για σικελια....περιμενω λοιπον ....
θα μεινουμε πεντε βραδια στο παλερμο ,και θα παμε ενα πρωινο στο monreale που ήταν μεγαλη παραληψη του προηγουμενου ταξιδιου ,και ενα αλλο πρωινο στις κατακομβες....λεμε επισης να κανουμε μια ημερησια εκδρομη σε τραπανι-εrice και μαρσαλα....
θα μεινουμε το έκτο βραδυ στη ματερα ,στην οποια παλιοτερα ειχαμε κανει ημερησια εκδρομη και μας αρεσε ,κυριως γιατι δε θελουμε να έχουμε μεγαλο ταξιδι τη μερα που φευγουμε και προτιμουμε να ειμαστε σε μια σχετικα μικρη αποσταση απο το μπαρι(μεχρι 200 χλμ εινια καλα )γιατι το καραβι φευγει αργα το απογευμα...μηπως εχετε υπόψιν καμμια καλυτερη εναλλακτικη?
Πίσω στο Παλέρμο λοιπόν ε, σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!Στις κατακόμβες κατα τη γνώμη μου δε χρειάζεται να φας ένα ολόκληρο πρωινό.. Στο δρόμο σου όπως ανεβαίνεις για Monreale μπορείς να κάνεις μια στάση.. Δε νομίζω να σου πάρει πάνω απο μια ώρα..Erice όλα τα λεφτά!!Ζηλεύω!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
την προηγούμενη φορά δεν άκουσα κριτική άρα δεν πήγατε..
επαναλαμβάνω λοιπόν: ανεβαίνοντας προς τα πάνω για Monreale μέσω της via Pitre (αποφύγετε όπως ο διάολος το λιβάνι τις ώρες αιχμής προς τα πάνω, δηλ 13.00-16.00) η στάση γίνεται στην cubana για ενδελεχή πολιτιστική επιμόρφωση.
La Cubana
νομίζω κι εγώ όπως η sapi, ότι οι κατακόμβες δεν θα σας απασχολήσουν πάνω από 1 ώρα, μία στάση στο γυρισμό από πάνω δηλ.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Όντως γίνεται το αδιαχώρητο της ώρες αιχμής.. Το ωράριο για τις κατακόμβες πάντως για να γνωρίζεις είναι 09:00-12:00, 15:00-17:30...
Δυστυχώς οι φωτογραφίες απαγορεύονται, ακόμα θυμάμαι πως ένιωσα όταν αντίκρυσα τη μικρή Ροζαλία...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ευχαριστω και τους δυο σας...samion,το τιπ φαινεται εξαιρετικο!δεν το χανω...(το ειχες γραψει? μαλλον δεν το ειχα δει...)
να ρωτησω και κατι αλλο ....ελεγα μηπως μπορουσαμε να κανουμε και μια ημερησια στο lipari....αλλα απο μια προχειρη αναζητηση δε βρηκα αν υπαρχει φερρυ απο παλερμο για λιπαρι....το να παμε πισω στη μεσσινα και απο κει να παρουμε το φερρυ μας πεφτει λιγο μακρια για ημερησια και ελεγα μηπως μπορουμε να παμε κατ'ευθειαν απο παλερμο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευχαριστω και τους δυο σας...samion,το τιπ φαινεται εξαιρετικο!δεν το χανω...(το ειχες γραψει? μαλλον δεν το ειχα δει...)
να ρωτησω και κατι αλλο ....ελεγα μηπως μπορουσαμε να κανουμε και μια ημερησια στο lipari....αλλα απο μια προχειρη αναζητηση δε βρηκα αν υπαρχει φερρυ απο παλερμο για λιπαρι....το να παμε πισω στη μεσσινα και απο κει να παρουμε το φερρυ μας πεφτει λιγο μακρια για ημερησια και ελεγα μηπως μπορουμε να παμε κατ'ευθειαν απο παλερμο...
εννοείται ότι υπάρχει σύνδεση..
Ustica Lines - Trapani Egadi Pelagie Pantelleria Ustica Napoli Pantelleria
είχα γράψει κ την cubana κ το ciccio. δεν πιστεύω να μην πάτε στο ciccio γιατί θα σας περιμένει χλεύη. πολύ ωραίο το Λίπαρι. αν οδηγειτε μοτο νοικιάστε ένα βεσπάκι με την άφιξή σας, ο γύρος του νησιού προσφέρει μοναδική θέα. στα στενά της πόλης αντίθετα κρύβεται η μοναδική θέα των cannoli του Subba..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom