Ιταλία Παλέρμο ή Κατάνια?

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
με 3 διανυκτερεύσεις θα πρότεινες σε κάποιον να γυρίσει όλη την Πελοπόννησο? γιατί αυτή είναι η έκταση της Σικελίας και ο πληθυσμός υπερβαίνει τα 5,5 εκατ. μόνο Παλέρμο.


δεν και παρα δεν. πασάλειμμα και μάλιστα με μεγαλη κούραση. και ξαναλέω: προτείνεις με 3 διανυκτερεύσεις στη Σικελία να ανεβεί και στην Αίτνα? και Κάρλος Σάινθ να λέγεται 4-5 ώρες τις θέλει. είναι κρίμα για 3 μέρες τετοιο πασαλειμμα, θα γυρίσει με λάθος εντυπώσεις.

η sapi τα είπε πάρα πολύ σωστά. Παλέρμο+Cefalu+Erice είναι υπεραρκετά για 3 μέρες. το ΙΧ να το πάρετε από Τράπανι.
Καλα μην υπερβαλουμε, δεν παμε απο κορινθο καλαματα μεσω πατρων-πυργου. 250χιλιομετρα ειναι οι συρακουσσες και μαλιστα αυτοκινητοδρομος.
Αν ειναι πασαλειμμα να δεις τα κορυφαια στην σικελια, ναι εγω πασαλειμμα θελω.
Σωστα τα ειπε η sapi , αν ειναι να μεινεις μονο παλερμο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλα μην υπερβαλουμε, δεν παμε απο κορινθο καλαματα μεσω πατρων-πυργου. 250χιλιομετρα ειναι οι συρακουσσες και μαλιστα αυτοκινητοδρομος.
Αν ειναι πασαλειμμα να δεις τα κορυφαια στην σικελια, ναι εγω πασαλειμμα θελω.
Σωστα τα ειπε η sapi , αν ειναι να μεινεις μονο παλερμο.
σε τετοια πασαλείμματα εγώ τότε δεν μπορώ να βοηθήσω. απλά προειδοποίησα ότι το νησί είναι μεγάλο και σε 3 μέρες δεν γίνεται να γυρίσεις τόσο πολύ εκτός αν δεις επιφανειακα στυλ πασάλειμμα. και μάλιστα πρότεινες να ανεβούν κ στην Αίτνα. μόνο η άνοδος εκεί χρειάζεται 4-5 ώρες. συν άλλες 5-6 η διαδρομή από Τράπανι, μιλάμε για μία μέρα μόνο για Αίτνα. κ προτείνεις κ Συρακούσες, Ταορμίνα, Κατάνια? και να δουν κ το Παλέρμο? το Αγκριτζέντο κ τους ναούς του μήπως ξέχασες? για να προσγειωθούμε λίγο. με 3 διανυκτερεύσεις και μάλιστα άφιξη Τράπανι εφικτό είναι μόνο το πρόγραμμα sapi. γι αυτό μπορώ να συνεχίσω τη συζήτηση. για οτιδήποτε άλλο πρόγραμμα-πασάλειμμα καλά να περάσετε.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ο καθενας εχει τα ζητουμενα του και τους χρονους του. Σκοπος μας ειναι να βοηθησουμε με τις γνωσεις μας. Η αποψη μου ειναι να δω οσα περισσοτερα μπορω, προτιμω να δω ενα αξιοθεατο οπως η ταορμινα, απο να πινω εναν καφε με τις ωρες στην cefalu. Εγω παντως βοηθω και σε πασαλειμματα που συνηθως βγαινουν και καλα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο, προτιμω να δω ενα αξιοθεατο οπως η ταορμινα, απο να πινω εναν καφε με τις ωρες στην cefalu. .
τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εγώ προτιμώ κάτι διαφορετικό? πόσες φορες πρέπει να επαναλάβω ότι το προγραμμα που αναφερθηκε δεν κάνει για 72 ώρες στο νησί. αν δε αφαιρεσουμε τις μισες για υπνο κλπ. μενουν 36 ωρες. μπορεί λοιπόν σε 36 ώρες να δει Παλέρμο, Ταορμίνα, Κατάνια, Συρακούσες και να ανεβεί κ στην Αίτνα? κ όλα αυτά με εκκίνηση από Τράπανι? αν πιστευεις ναι και δεν το θεωρεις μετά κ πασάλειμμα αλλά βοήθεια ε μάλλον απέχουν όντως οι απόψεις μας περί περιήγησης.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εγώ προτιμώ κάτι διαφορετικό? πόσες φορες πρέπει να επαναλάβω ότι το προγραμμα που αναφερθηκε δεν κάνει για 72 ώρες στο νησί. αν δε αφαιρεσουμε τις μισες για υπνο κλπ. μενουν 36 ωρες. μπορεί λοιπόν σε 36 ώρες να δει Παλέρμο, Ταορμίνα, Κατάνια, Συρακούσες και να ανεβεί κ στην Αίτνα? κ όλα αυτά με εκκίνηση από Τράπανι? αν πιστευεις ναι και δεν το θεωρεις μετά κ πασάλειμμα αλλά βοήθεια ε μάλλον απέχουν όντως οι απόψεις μας περί περιήγησης.

Ο σαϊτας έχει ένα δίκαιο..Φτάνουν οι ώρες να κάνεις τη διαδρομή με τ αυτοκίνητο και να πεις οτι πήγες Παλέρμο-Cefalu-Κατάνια-Ταορμίνα και Συρακούσες..Απλά θα χεις να το λες οτι πήγες σ αυτά τα μέρη..Δεν θα έχεις δει τίποτα στην ουσία...

Άλλωστε τί είναι το Παλέρμο με τ αμάξι?Παίρνεις τη via della Liberta,βλέπεις Giardino Inglese,Teatro Politeama,Teatro Massimo,συνεχίζεις via Maqueda και Quatro Canti,στρίβεις δεξιά Cattedrale,άντε και με κίνηση σε μισή ώρα έχεις φάει και παγωτό στον Ciccio κι έφυγες για Cefalu...:haha::haha:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Αν πηγαινα πρωτη φορα σικελια, εστω και για 4μερες, σιγουρα θα πηγαινα στις μοναδικες συρακουσσες. Δεν θα κοιμομουν 12 ωρες την ημερα. Και ναι θεωρω υπεροχο θεαμα την αιτνα χωρις να υποτιμω καθολου το παλερμο. Πως να το κανουμε ομως καποια μερη οριζουν εναν τοπο.
Καλα να περασει η φιλη μας οπου κι αν παει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν πηγαινα πρωτη φορα σικελια, εστω και για 4μερες, σιγουρα θα πηγαινα στις μοναδικες συρακουσσες. Δεν θα κοιμομουν 12 ωρες την ημερα. Και ναι θεωρω υπεροχο θεαμα την αιτνα χωρις να υποτιμω καθολου το παλερμο. Πως να το κανουμε ομως καποια μερη οριζουν εναν τοπο.
Καλα να περασει η φιλη μας οπου κι αν παει.
ειναι παντα ενδιαφερουσα η συζητηση..12 ώρες είπα υπνο κλπ.πολλοί ξερεις δεν κοιμουνται μονο στα ξενοδοχεια..κανουν κι άλλα πράγματα..μπάνιο πχ..:haha:
και όχι η Αίτνα δεν ορίζει τη Σικελία κατα τη γνώμη μου. και η επίσκεψη εκεί δεν λέει για 72 ωρες στο νησί. Παλέρμο κ μόνο Παλέρμο. μένει στους ενδιαφερόμενους να αποφασίσουν το στυλ διακοπών. τιπς για 72 ώρες στο Παλέρμο έχουμε, για 1,5 ώρα στο Παλέρμο να ακολουθήσουν το πρόγραμμα της σαπι που είπε πιο πάνω. και εκτός ωρών αιχμής γιατί η 1,5 ώρα θα περάσει μόνο στη viale regione...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
και εκτός ωρών αιχμής γιατί η 1,5 ώρα θα περάσει μόνο στη viale regione...
Βάλε και το παρκάρισμα..Εκτός κι αν το πάρει ο Giuseppe και το παρκάρει σε θέσεις "καβάτζες"..:shock:
Πρώτη φορά στο Παλέρμο και σε 3 μέρες δε πρόλαβα ούτε το Παλέρμο να δώ, και δε κοιμόμουν 12 ώρες αλλα ήμουν συνέχεια στη γύρα..Για μένα ο προορισμός δεν ήταν μόνο τα ιστορικά μνημεία,αλλα και η ζωή στην πόλη, το να γευτώ τη μοναδική Σικελιάνικη κουζίνα,να πιω καφέ στο ιστορικό καφέ Spinato,να δοκιμάσω τοπικά γλυκά,να περπατήσω στην αγορά,το να διασκεδάσω όπως οι ντόπιοι...Για αυτό το λόγο και γύρισα και δεύτερη φορά και θα ξαναγυρίσω γιατί έχω κι αλλα να δώ..
Μακάρι τα παιδιά να είχαν περισσότερο χρόνο γιατί η Σικελία είναι μοναδική αλλα παράλληλα μεγάλη...
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Επιστρέψαμε χθες από τη Σικελία με πολύ καλές εντυπώσεις...Μείναμε Παλέρμο και τη δεύτερη μέρα κάναμε τελικά την εκδρομή προς Συρακούσες διασχίζοντας κεντρικά το νησί κι επιστροφή παραλιακά με στάσεις 2 - 2 1/2 ωρών σε Συρακούσες, Ταορμίνα και Cefalu. Ξεκινήσαμε πολύ νωρίς (7:30 το πρωί) κι επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο αργά (γύρω στις 11 το βράδυ) αλλά νομίζω πως άξιζε τον κόπο! Συρακούσες πανέμορφες αλλά και οι άλλες δύο τοποθεσίες. Προσωπική μου άποψη πως δεν θα ήθελα να είχα φύγει από το νησί χωρίς να τις δω... Στο Παλέρμο ακολουθήσαμε τις συμβουλές της Sapi και του Samion και περάσαμε εξίσου όμορφα! Cambusone και Ciccio πολύ καλές επιλογές!
Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και Καλό Πάσχα σε όλους!
:)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Επιστρέψαμε χθες από τη Σικελία με πολύ καλές εντυπώσεις...Μείναμε Παλέρμο και τη δεύτερη μέρα κάναμε τελικά την εκδρομή προς Συρακούσες διασχίζοντας κεντρικά το νησί κι επιστροφή παραλιακά με στάσεις 2 - 2 1/2 ωρών σε Συρακούσες, Ταορμίνα και Cefalu. Ξεκινήσαμε πολύ νωρίς (7:30 το πρωί) κι επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο αργά (γύρω στις 11 το βράδυ) αλλά νομίζω πως άξιζε τον κόπο! Συρακούσες πανέμορφες αλλά και οι άλλες δύο τοποθεσίες. Προσωπική μου άποψη πως δεν θα ήθελα να είχα φύγει από το νησί χωρίς να τις δω... Στο Παλέρμο ακολουθήσαμε τις συμβουλές της Sapi και του Samion και περάσαμε εξίσου όμορφα! Cambusone και Ciccio πολύ καλές επιλογές!
Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και Καλό Πάσχα σε όλους!
:)
Να είστε καλά να ξαναπάτε..Είμαι σίγουρη οτι σε λίγο θα νιώσετε να σας έχει λείψει ήδη το μέρος και να καταλήξετε "κολλημένοι" όπως εμείς!!!
Το Παλέρμο σας άρεσε?Προλάβατε να το γυρίσετε?
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Το Παλέρμο μας μπέρδεψε λιγάκι... εκεί που είχες την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε μεγαλούπολη εκεί συναντούσες την απόλυτη παρακμή... περπατήσαμε όλη την περιοχή από τη Via maquenda (από το θέατρο Massimo) έως τη θάλασσα, Κalsa κλπ. και με το αυτοκίνητο το υπόλοιπο κέντρο. Ανεβήκαμε επίσης στην Piazza Indipendenza, στις Κατακόμβες και στο Monreale. Σε γενικές γραμμές καλή εμπειρία, αλλά μας έκαναν άσχημη εντύπωση η οδική συμπεριφορά των Σικελών (σε κάποιες φάσεις πραγματικά επικίνδυνοι!) και το γεγονός ότι η πόλη ήταν γεμάτη σκουπίδια! Θέλω να πιστεύω πως είχαν κάποια απεργία, διαφορετικά είναι κρίμα τόσο σκουπιδαριό... Πολύ θετικές εντυπώσεις για τους ανθρώπους εκεί (εκτός απ'όταν βρίσκονταν πίσω απο τιμόνι :haha:) που ήταν πάντα πρόθυμοι να μας εξυπηρετήσουν και να μας δώσουν οδηγίες! Στο Trapani ένας ηλικιωμένος μπήκε μπροστά με το αμάξι του και τον ακολουθήσαμε για να μας δείξει από πού έπρεπε να πάμε! Νομίσαμε ότι το έκανε για να πάρει χρήματα αλλά δεν δέχτηκε ούτε ευρώ!
Για να μην το κουράζω άλλο το συμπέρασμα είναι πως πολύ ευχαρίστως θα επέστρεφα στο Παλέρμο και στη Σικελία γενικότερα! :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. εκεί συναντούσες την απόλυτη παρακμή...
2. μας έκαναν άσχημη εντύπωση η οδική συμπεριφορά των Σικελών (σε κάποιες φάσεις πραγματικά επικίνδυνοι!)
3. και το γεγονός ότι η πόλη ήταν γεμάτη σκουπίδια! Θέλω να πιστεύω πως είχαν κάποια απεργία,
1. εκεί συχνάζουμε με τη sapienza. το στοιχείο μας.
2. ε δεν είναι και τόσο τραγικά. μήπως δεν είσαι συνηθισμένη στην αθηναική κίνηση? οι χρόνοι πάντως, δηλ. ένα αντικειμενικό στοιχείο, δεν έχουν καμμία σχέση με αθηναικούς πχ. υπάρχει κίνηση αλλά σε μικρότερο βαθμό. τέλος πάντων είναι υποκειμενική η αίσθηση, αλλά σίγουρα στις autostrada οδηγούν πολύ καλύτερα από μας. και να μην ξεχνάμε ότι ο πεζός στις διαβάσεις έχει απόλυτη προτεραιότητα. εδώ το αντίθετο.
3. όντως. η πολύ δημοκρατία, οι κρατικοδίαιτες εταιρείες συλλογής απορριμάτων έχουν οδηγήσει σε οικονομικά αδιέξοδα και μακρόχρονες απεργίες σε όλο το νησί. θα τους φτιάξει όμως ο Καβαλιέρε τώρα μια για πάντα..:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom