Ιταλία Παλέρμο ή Κατάνια?

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
1. εκεί συχνάζουμε με τη sapienza. το στοιχείο μας.
2. ε δεν είναι και τόσο τραγικά. μήπως δεν είσαι συνηθισμένη στην αθηναική κίνηση? οι χρόνοι πάντως, δηλ. ένα αντικειμενικό στοιχείο, δεν έχουν καμμία σχέση με αθηναικούς πχ. υπάρχει κίνηση αλλά σε μικρότερο βαθμό. τέλος πάντων είναι υποκειμενική η αίσθηση, αλλά σίγουρα στις autostrada οδηγούν πολύ καλύτερα από μας. και να μην ξεχνάμε ότι ο πεζός στις διαβάσεις έχει απόλυτη προτεραιότητα. εδώ το αντίθετο.
3. όντως. η πολύ δημοκρατία, οι κρατικοδίαιτες εταιρείες συλλογής απορριμάτων έχουν οδηγήσει σε οικονομικά αδιέξοδα και μακρόχρονες απεργίες σε όλο το νησί. θα τους φτιάξει όμως ο Καβαλιέρε τώρα μια για πάντα..:haha:
1..Ξέχασες ν αναφέρεις και τη Dafni..Ετοιμάζουμε λείαν συντόμως εξόρμιση στο Palermo και με τους υπόλοιπους παρακμιακούς της παρέας!!!
2.Αν δεν υπήρχε αυτό το μποτιλιάρισμα,αυτή η συμπεριφορά και η έλλειψη θέσεων πάρκινγκ,πολύς κόσμος θα έχανε τη δουλειά του,βλ.parcheggiatori, κι εμείς δε το θέλουμε αυτό...
3.Τα σκουπίδια είναι κι αυτά ένα κομμάτι απ τη γραφικότητα της πόλης..Δε θα μπορούσα να σκεφτώ την Kalsa ν αστράφτει,θα με χαλούσε..Χτες έφτασα στην Κέρκυρα, μόλις έφτασα στο λιμάνι πήρα μια τζούρα απ τ αρωμά του και λέω "εδώ είμαι"!!!Φαντάζεσαι να μύριζε λεβάντα???:haha::haha:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Ρε κορίτσα κι εγώ στην απέξω ρε Σοφάκι;;; :DΠαλέρμοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο σε ό,τι αφορά και την ερώτηση του φίλου :bleh:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Ρε κορίτσα κι εγώ στην απέξω ρε Σοφάκι;;; :DΠαλέρμοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο σε ό,τι αφορά και την ερώτηση του φίλου :bleh:
Στο Παλέρμο όλοι οι καλοί χωράνε!!!!:cool:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
1..Ξέχασες ν αναφέρεις και τη Dafni..Ετοιμάζουμε λείαν συντόμως εξόρμιση στο Palermo και με τους υπόλοιπους παρακμιακούς της παρέας!!!
ελα ντε γιατι με ξεχασε?εγω τωρα γυριζω εν πλω απο το παλερμο....με μια σταση στην καλαβρια...
οντως αυτη τη φορα μου φανηκε και μενα οτι παραγινε λιγο το θεμα με τα σκουπιδια,αλλα στο παλερμο ακομα και η παρακμη έχει τη γοητεια της...για την κουμπανα τι να πω? κολαση!!!έχω και φωτο τρομερες!!!....και οχι μονο απο το "λα κουμπανα"....α,και το τραπανι μου άρεσε πολύ....
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
ελα ντε γιατι με ξεχασε?εγω τωρα γυριζω εν πλω απο το παλερμο....με μια σταση στην καλαβρια...
οντως αυτη τη φορα μου φανηκε και μενα οτι παραγινε λιγο το θεμα με τα σκουπιδια,αλλα στο παλερμο ακομα και η παρακμη έχει τη γοητεια της...για την κουμπανα τι να πω? κολαση!!!έχω και φωτο τρομερες!!!....και οχι μονο απο το "λα κουμπανα"....α,και το τραπανι μου άρεσε πολύ....
..Μη μας κρατάς άλλο σε αγωνία!!!Δώσε ινφο στο λαό σου!!!:clap:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Επιστρέψαμε χθες από τη Σικελία με πολύ καλές εντυπώσεις...Μείναμε Παλέρμο και τη δεύτερη μέρα κάναμε τελικά την εκδρομή προς Συρακούσες διασχίζοντας κεντρικά το νησί κι επιστροφή παραλιακά με στάσεις 2 - 2 1/2 ωρών σε Συρακούσες, Ταορμίνα και Cefalu. Ξεκινήσαμε πολύ νωρίς (7:30 το πρωί) κι επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο αργά (γύρω στις 11 το βράδυ) αλλά νομίζω πως άξιζε τον κόπο! Συρακούσες πανέμορφες αλλά και οι άλλες δύο τοποθεσίες. Προσωπική μου άποψη πως δεν θα ήθελα να είχα φύγει από το νησί χωρίς να τις δω... Στο Παλέρμο ακολουθήσαμε τις συμβουλές της Sapi και του Samion και περάσαμε εξίσου όμορφα! Cambusone και Ciccio πολύ καλές επιλογές!
Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και Καλό Πάσχα σε όλους!
:)
Χαιρομαι που περασατε ωραια. Ναι, ηταν κριμα να πατε σικελια και να μην δειτε συρακουσες.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Καλησπέρα
Για μια πρώτη 4ημερη γεύση Σικελιας τέλη Σεπτέμβρη,τι προτείνεται διαμονή Παλέρμο η Κατανια;;
Περισσότερα έχει να δεις κοντά σε Παλέρμο;;;
Παραλίες δεν μας ενδιαφέρουν.
Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και παραλαβή παράδοση σε άλλη πόλη δεν συμφέρει,ώστε να συνδυάζαμε και τις δυο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και παραλαβή παράδοση σε άλλη πόλη δεν συμφέρει,ώστε να συνδυάζαμε και τις δυο.
δηλ αν συνεφερε θα συνδυαζες σε 4 μερες 2 πολεις των 700.000 κ 400.000 κατοικων κ που απεχουν κιολας τουλαχιστον 3 ωρες? τι θα ελεγες σε ενα τουριστα που θα σκεφτοταν να γυρισει την πελοποννησο σε 4 μερες? η εστω να δει πατρα κ σπαρτη μαζι?
οι αποστασεις ειναι μεγαλες οπως κ οι πολεις κ θελουν χρονο. επιφανειακα δεν γινεται.
Καλησπέρα
Για μια πρώτη 4ημερη γεύση Σικελιας τέλη Σεπτέμβρη,τι προτείνεται διαμονή Παλέρμο η Κατανια;;
Περισσότερα έχει να δεις κοντά σε Παλέρμο;;;
Παλερμο. κ το πολυ 1 ημερησια Cefalu'.
Η Κατανια η ιδια δεν εχει το ιδιο ενδιαφερον της μητροπολης αλλα τα περιξ αυτης εχουν που με τη σειρα τους απαιτουν χρονο, 4μερες δε φτανουν.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
δηλ αν συνεφερε θα συνδυαζες σε 4 μερες 2 πολεις των 700.000 κ 400.000 κατοικων κ που απεχουν κιολας τουλαχιστον 3 ωρες? τι θα ελεγες σε ενα τουριστα που θα σκεφτοταν να γυρισει την πελοποννησο σε 4 μερες? η εστω να δει πατρα κ σπαρτη μαζι?
οι αποστασεις ειναι μεγαλες οπως κ οι πολεις κ θελουν χρονο. επιφανειακα δεν γινεται.

Παλερμο. κ το πολυ 1 ημερησια Cefalu'.
Η Κατανια η ιδια δεν εχει το ιδιο ενδιαφερον της μητροπολης αλλα τα περιξ αυτης εχουν που με τη σειρα τους απαιτουν χρονο, 4μερες δε φτανουν.
Οκ
Παλέρμο τότε για αρχη
 

tina kops

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Και εγω ειμαι στο διλημμα..1η φορα Σικελια. Θα ταξιδεψουμε Φλεβαρη η Μαρτη για 1 βδομαδα με ενα 4χρονο...Χωρις αυτοκινητο αλλα θα χρησιμοποιησουμε τραινα κτλ για ημερησιες εκδρομες. Πιο απο τα 2 προσφερεται πιο πολυ?
 

tina kops

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Προγραμματιζουμε να παμε Σικελια τον Φεβρουαριο για 7 διανυκτερευσεις με την μικρη. Για 1η φορα Σικελια θα προτεινατε Παλερμο η Κατανια-Συρακουσες? Ποια περιοχη απο τις 2 πιστευετε οτι ειναι πιο ευχαριστη για παιδι? Δεν θα εχουμε αμαξι και θα κινηθουμε με τα ΜΜΕ για ημερησιες εκδρομες αλλα λογω παιδιου δεν θα μπορουμε να φορτωσουμε και πολυ το προγραμμα. Επισης, καλυτερα να μην αλλαζω συχνα ξενοδοχεια (2 φορες το πολυ). Ειμαι ανοιχτη στις προτασεις σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom