Παλαιστίνη Παλαιστίνη, εκεί που οι θεοί στρέφουν αλλού το βλέμμα…

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.211
:haha::haha::haha::haha: Ακόμα περιμένουμε να μας πεις από ποιους χαρακτηρίζονται τεμπέληδες,αγνώμονες και ιδιοτελείς.Να δούμε και την αντικειμενικότητα της πηγής σου,όχι τίποτα άλλο....
Και φυσικά είναι αγνώμονες ....ζούνε μέσα στη χλιδή και δεν το συνειδητοποιούν....και φυσικά όλος ο υπόλοιπος κόσμος για κάποιο λόγο,βλέπει πόλεμο,δυστυχία,ελλείψεις σε βασικά αγαθά(τροφή,νερό και όχι μόνο),αλλά εσύ τους λες αγνώμονες και τεμπέληδες.:shock::shock::shock::shock:
Περιμένουμε τις πηγές σου.....
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Αντί να αναλώνεστε κάποιες σε αναζήτηση "πηγών" ( ιαματικές θέλετε; ) και να βάζετε ανόητες φατσούλες, θα μαθαίνατε πολλά για την τραγική ιστορία της Μ.Ανατολής , αν ανοίγατε κάποιο σχετικό βιβλίο.( Δεν αφορά τη συγγραφέα της παρούσας ιστορίας, τη συγχαίρω για την καλή γραφή της, αλλά διαφωνώ ριζικά στις πολιτικές της κρίσεις)
Οι" Παλαιστίνιοι" λοιπόν, ,είναι ο,τι χειρότερο έχει βγάλει η πολύπαθη αυτή περιοχή. Όταν συνετρίβησαν , μαζί με τους λοιπούς Άραβες στον πόλεμο του 1948, πέρασαν πολλοί από αυτούς ως πρόσφυγες στην Ιορδανία. Το ίδιο έγινε έγινε και το 1967. Η πτωχότατη Ιορδανία άνοιξε την αγκαλιά της, τους υποδέχθηκε όπως μπορούσε και προσπάθησε να τους εντάξει κάπως στον κοινωνικό της ιστό. ( Η μόνη αραβική χώρα που το έπραξε.) Το ευχαριστώ των Παλαιστινίων; Χρησιμοποίησαν την Ιορδανία ως βάση εξόρμησης για τρομοκρατικές επιδρομές εις βάρος του Ισραήλ, αφήνοντας την εκτεθειμένη πολλάκις στα σκληρότατα πλην δικαιολογημένα αντίποινα του εβραϊκού κράτους. Όταν μάλιστα καρδάμωσαν από την τεράστια διεθνή βοήθεια που δέχονταν κι ένιωσαν αυτοπεποίθηση, ανταπέδωσαν τη φιλοξενία που τους παρείχε ο βασιλιάς Χουσεϊν , προσπαθώντας να τον ανατρέψουν κι αιματοκυλώντας τη χώρα φιλοξενίας τους. ( Ο περιβόητος Μάυρος Σεπτέμβρης)
Μετά από σκληρές μάχες, ηττηθηκαν και πήραν πάλι πόδι, για τον δυστυχή Λίβανο αυτή τη φορά. Εκεί πάλι έκαναν τα ίδια, καταπίεζαν τους γηγενείς Λιβανέζους, κυρίως τους χριστιανούς, κατέστησαν ενα είδος " νταβατζή" του Νοτίου, ιδίως , Λιβάνου. Περιττό, να επαναλάβω οτι είχαν τρελάνει στις ρουκέτες το Β.Ισραήλ και είχαν προβεί σε πλήθος φρικαλεοτήτων κατά αμάχων. Ο Σαρόν δεν ήθελε και πολλά, εισέβαλε στον Λίβανο, οι ντόπιοι υποδέχθηκαν τον Ισραηλινό Στρατό με λουλούδια(!!!) σε πολλά χωριά , κατόπιν από απελευθερωτής ο IDF δυστυχώς έγινε κατακτητής με τα συνακόλουθα αποτελέσματα και μετά την πολιορκία της Βηρυττού και τη νέα ήττα τους, οι " Παλαιστίνιοι" της Ο.Α.Π. ξαναπήραν πόδι για την Τυνησία αυτή τη φορά.( 3η φορά) Αυτά εν ολίγοις. Όποιος επιθυμεί περαιτέρω επεξηγήσεις, ας διαβάσει και κανένα βιβλίο. Δεν κάνει κακό.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Bra-Vo!!!!

Εξαιρετικό.Εκεί που ο ένας βλέπει "τρομοκρατικές ενέργειες" κάποιος άλλος ευτυχώς βλέπει "απελευθερωτικό αγώνα".Η σφαγή της Σάμπρα και Σατίλα με κάποιο μαγικό τρόπο διαφεύγει του γράφοντα ενώ τέλος δείχνει να ξεχνά ότι οι Ισραηλινοί ήταν οι πρώτοι διδάξαντες των βομβιστικών ενεργειών στην περιοχή ( King David Hotel bombing - Wikipedia, the free encyclopedia , List of Irgun attacks - Wikipedia, the free encyclopedia ) με αξιότιμα μέλη που μετέπειτα διετέλεσαν πρωθυπουργοί όπως ο Μεναχέμ Μπέγκιν (γνωστός με το προσωνύμιο "Χασάπης του Ντεΐρ Γιασίν").

Καλό θα ήταν να μας αποκαλύψει και ποια ακριβώς σχέση διατηρεί με το Ισραήλ και να μην παίζει κρυφτούλι,μιας και όλοι οι υπόλοιποι λίγο ως πολύ παίρνουμε καθαρές θέσεις.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Είμαι από τους ελάχιστους Έλληνες που εχουν ασχοληθεί σοβαρά κι έχουν αφιερώσει αμέτρητες ώρες μελετώντας βιβλία για την περιοχή. Δεν ενημερώνομαι ούτε από τα γλοιωδώς αραβόφιλα ελληνικά ΜΜΕ ούτε περιμένω τις κραυγές του Κανελλάκη και λοιπων δημοσιογράφων συναφούς επιπέδου να με πληροφορήσουν για τα εκεί τεκταινόμενα. Δεν αφήνω ούτε τον ακροδεξιό ούτε τον ακροαριστερό αντιεβραϊσμό ( αντισημιτισμός είναι λάθος έννοια και οι Άραβες Σημίτες είναι) να τυφλωνει την κρίση μου.Το συμπέρασμα μου είναι οτι στην αραβοισραηλινή διένεξη, μολονότι προφανώς κι οι δυο πλευρές έχουν κάνει λάθη, σφαγές και λοιπές ακρότητες, το δίκαιο βρίσκεται στην πλευρά του Ισραήλ. Αυτά. Ξεκάθαρα λογια, κατανόητα σε άπαντες.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Bra-Vo!!!!

Εξαιρετικό.Εκεί που ο ένας βλέπει "τρομοκρατικές ενέργειες" κάποιος άλλος ευτυχώς βλέπει "απελευθερωτικό αγώνα".
Δηλαδή οι ρουκέτες σε πολιτικούς στόχους στο έδαφος του Ισραήλ και οι βόμβες αυτοκτονίας σε αγορές και λεωφορεία σε πόλεις του Ισραήλ δεν είναι "τρομοκρατικές ενέργειες" για σένα, αλλά "απελευθερωτικός αγώνας";
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άλλη σημείωση που θέλω να κάνω είναι ότι για πολλούς μελετητές του Κορανίου και των Χαντίθ το ταξίδι Μέκκα-Ιεροσόλυμα όντως έγινε μέσα σε ένα βράδυ πάνω σε ένα υποζύγιο που έδωσε ο αρχάγγελος Γαβριήλ στον Μωάμεθ.
Από τότε που διάβασα αυτή την ιστορία με τη μετάβαση του Μωάμεθ στην Ιερουσαλήμ, είχα την απορία γιατί ο Γαβριήλ δεν του έδωσε ένα ιπτάμενο χαλί ή ένα πουλί ροκ για το ταξίδι δύο στοιχεία που συναντιώνται σε πάμπολλες αραβικές ιστορίες/μύθους.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Καλά Elefinor έγραψες.

Θα μου πεις εδώ αυτοί οι οποίοι ψηφίζεις κάποτε συνεργάζονταν με τους γερμανούς και είτε χωρίς είτε με κουκούλα έδιναν κόσμο,δεν θα υποδέχθηκε με λουλούδια ο κόσμος του Λιβάνου το στρατό του Ισραήλ?
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Bra-Vo!!!!

Εξαιρετικό.Εκεί που ο ένας βλέπει "τρομοκρατικές ενέργειες" κάποιος άλλος ευτυχώς βλέπει "απελευθερωτικό αγώνα".Η σφαγή της Σάμπρα και Σατίλα με κάποιο μαγικό τρόπο διαφεύγει του γράφοντα ενώ τέλος δείχνει να ξεχνά ότι οι Ισραηλινοί ήταν οι πρώτοι διδάξαντες των βομβιστικών ενεργειών στην περιοχή ( King David Hotel bombing - Wikipedia, the free encyclopedia , List of Irgun attacks - Wikipedia, the free encyclopedia ) με αξιότιμα μέλη που μετέπειτα διετέλεσαν πρωθυπουργοί όπως ο Μεναχέμ Μπέγκιν (γνωστός με το προσωνύμιο "Χασάπης του Ντεΐρ Γιασίν").
Τη σφαγή στη Σάμπρα και Σατίλα τη γνωρίζεις καλά βλέπω. Τους φυσικούς αυτουργούς τους γνωρίζεις εικάζω, επίσης. Αναρωτήθηκες ποτέ τι οδήγησε τους Φαλαγγίτες να διαπράξουν την ακρότητα αυτή; Μήπως τα " νταβατζιλίκια" των Παλαιστινίων που προανέφερα; Επίσης η βομβιστική επίθεση στο King David προφανώς δεν ήταν η πρώτη τρομοκρατική επίθεση.
Π.χ. μιας και αναφέρθηκε η Χεβρώνα στην ανωτέρω ιστορία, διαβάστε αυτό.
1929 Hebron massacre - Wikipedia, the free encyclopedia
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όταν μας πεις τι άλλες σχέσεις διατηρείς με το Ισραήλ (που κάνει μπαμ ότι διατηρείς) τα ξαναλέμε.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ε καλά βρε Elefinor και μεγάλο μέρος της παγκόσμιας κοινότητας που υποστηρίζει το να βρεθεί μια λύση στο παλαιστινιακό θέμα και καταδικάζει τις θηριωδίες των Ισραηλινών και τον απάνθρωπο αποκλεισμό της Γάζας και την ύψωση τείχους στη Δυτική Όχθη δε νομίζω οτι ενημερώνεται από τα ελληνικά ΜΜΕ και τον Κανελλάκη. Το θέμα νομίζω το αντιμετωπίζεις με υπερβολικό ζήλο από τη μια πλευρά και προσπερνάς μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια όταν εκδιωκέσαι από τα εδάφη σου και καταλήγεις πρόσφυγας πότε στην Ιορδανία και πότε στο Λίβανο δε σημαίνει απαραιτήτως οτι παραιτείσαι από την ανάγκη σου για επαναπατρισμό και απελευθέρωση. Λάθη γίνονταν και από τις δύο πλευρές και γίνονται ακόμα και σήμερα, τώρα από εκεί και πέρα όλοι μας έχουμε πρόσβαση στη γνώση και σε ιστορικά στοιχεία και μεγάλα παιδιά είμαστε...Ο καθένας εκφράζει την άποψη του και κρίνεται από τα γραφόμενα του, επίσης ώριμο είναι να ακούμε και διαφορετικές γνώμες χωρίς να σπεύσουμε να τις απαξιώσουμε.
Εγώ τις εμπειρίες μου και τα βιώματα μου τα εξέθεσα, η στάση μου είναι επίσης ξεκάθαρη από εκεί και πέρα δεν έχω σκοπό να πείσω κανένα να ενστερνιστεί τα πιστεύω μου, πόσο μάλλον με τρόπο που μπορεί να πυροδοτήσει διαξιφισμούς.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Καλά Elefinor έγραψες.

Θα μου πεις εδώ αυτοί οι οποίοι ψηφίζεις κάποτε συνεργάζονταν με τους γερμανούς και είτε χωρίς είτε με κουκούλα έδιναν κόσμο,δεν θα υποδέχθηκε με λουλούδια ο κόσμος του Λιβάνου το στρατό του Ισραήλ?
Διάβασε την πρώτη παράγραφο του άρθρου που παραθέτω, ξεστραβώσου και μετά έλα να με ειρωνευτείς...
The World - Israelis in a Shiite Land - Hard Lessons From Lebanon - NYTimes.com
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.244
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom