Πανοραμική θέα

Triplover

Member
Μηνύματα
1.179
Likes
4.018
Από τα πιο αυθεντικά, εντυπωσιακά και ανόθευτα σημεία του νησιού τα χωριά στο Τρόοδος. Εν τω μεταξύ υπάρχει η εντύπωση πως χωρίς αυτοκίνητο δεν μπορείς να επισκεφτείς τα πανέμορφα εκκλησάκια-μνημεία της Ουνέσκο με τις απίστευτες αγιογραφίες. Κάποια από αυτά είναι μόλις 2-3 χλμ. απόσταση από τα χωριά για τα οποία υπάρχει συγκοινωνία. Εμείς είδαμε κάποια από αυτά σχετικά εύκολα.
Αν δεν έχει ζέστη δεν είναι τίποτα να κάνεις 2-3 χλμ.με τα πόδια ανάβαση κι άλλα τόσα κατάβαση για να τα δεις. Ίσως κάποια όντως να είναι μακρυά αλλά με τίποτα δεν ισχύει πως θες αυτοκίνητο για όλα.
Από τα αγαπημένα μου ο Άγιος Νικόλαος Στέγης.
View attachment 303939 View attachment 303940
DSC00698.JPG

DSC00688.JPG

DSC00696.JPG
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.179
Likes
4.018
Μιας και ο λόγος το έφερε στο Schilthorn, βρέθηκα και εγώ εκεί μια καταπληκτική μέρα του Οκτώβρη του προηγούμενου έτους. Περπάτησα σε υπέροχα τοπία και χάρηκα τις ήμερες Άλπεις.

Εδώ δείχνω με το μπαστούνι μία από τις πιο φημισμένες κορυφές των Άλπεων και όχι μόνο. O τρομακτικός και πανέμορφος Eiger.


Ήταν τόσο καθαρός ο ουρανός που φαινόταν ακόμα και το Mont Blanc.
IMG_20191014_105057.jpg

Και εδώ μία από τις δύο λίμνες μεταξύ των οποίων βρίσκεται το Ιντερλάκεν, λογικά η λίμνη Τουν.
IMG_20191014_105052.jpg
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.080
Likes
23.584
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Μιας και ο λόγος το έφερε στο Schilthorn, βρέθηκα και εγώ εκεί μια καταπληκτική μέρα του Οκτώβρη του προηγούμενου έτους. Περπάτησα σε υπέροχα τοπία και χάρηκα τις ήμερες Άλπεις.

Εδώ δείχνω με το μπαστούνι μία από τις πιο φημισμένες κορυφές των Άλπεων και όχι μόνο. O τρομακτικός και πανέμορφος Eiger.


Ήταν τόσο καθαρός ο ουρανός που φαινόταν ακόμα και το Mont Blanc.
View attachment 305476
Και εδώ μία από τις δύο λίμνες μεταξύ των οποίων βρίσκεται το Ιντερλάκεν, λογικά η λίμνη Τουν.
View attachment 305475
Πανέμορφα μέρη, με θαυμάσιο καιρό. Καταπληκτικές φωτογραφίες.
Μήπως να μας έγραφες και ιστορία για το ταξίδι σου αυτό; :)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.179
Likes
4.018
Πανέμορφα μέρη, με θαυμάσιο καιρό. Καταπληκτικές φωτογραφίες.
Μήπως να μας έγραφες και ιστορία για το ταξίδι σου αυτό; :)
Δεν ξέρω. Θα δω. Προς το παρόν έχω αρκετό διάβασμα για κάποιες υποχρεώσεις. Ήταν μία ωραία εκδρομή που περιλάμβανε διαμονή στο Μιλάνο, επεισοδιακό οδικό ταξίδι από την Ιταλία στο Ιντερλάκεν, διαμονή σε φιλικό σπίτι στο πανέμορφο Ιντερλάκεν, βόλτες εκεί τριγύρω, δύο ημερήσιες στις Άλπεις με Ζερμάτ (Μάτερχορν) και Σιλτχορν και δύο citybreaks με Βέρνη και την υπέροχη Λουκέρνη. Ίσως γράψω κάποια στιγμή μια περιληπτική φωτοϊστορία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom