Παξοί Παξοί-Πάργα

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
Με την κοπελα μου σκεφτομαστε και αυτον τον προορισμο..
(δεν μπορουσα να το βαλω με το θεμα του Αιγαιου γι αυτο γραφω και εδω)

ειναι καλη επιλογη να παμε εκει π.χ. 2-3 μερες Παργα , και μετα να παμε με το καραβακι 2 μερες Παξους.

ξερετε απο νυχτερινη ζωη τι γινεται εκει? δεν θελουμε και ''τρελη νυχτερινη ζωη''.. απλα μην πληξουμε κιολας !!!

απο παραλιες , καλες ?
 

JonJon

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα
Καλησπέρα! Η Πάργα είναι πραγματικά μαγευτική! Έχει πάρα πολλές παραλίες για να διαλέξετε σε πολύ κοντινή απόσταση οι οποίες είναι πραγματικά απίστευτες! Είναι πεντακάθαρες απλά να είστε προετοιμασμένοι γιατί ένα από τα χαρακτηριστικά τους είναι ότι είναι κρύες! Όσο για τους Παξούς είναι πολύ μικρά νησάκια τα οποία - κατά τη γνώμη μας - δεν αξίζουν για παραπάνω από μία ημέρα. Θα σας πρότεινα να τα επισκεφτείτε με ένα από τα πολλά καραβάκια πού φεύγουν από τη Πάργα καθημερινά και κάνουν ημερήσιες εκδρομές προς τα νησάκια. Η Πάργα επίσης έχει πολλά καφέ-μπαρ κτλ άρα δε νομίζω πως θα πλήξετε τόσο εύκολα!
Εμείς είμαστε μαγεμένοι με τη Πάργα και τη επισκεπτόμαστε αρκετά συχνά (φέτος θα ξαναπάμε!!!)
 

traveleler

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παργα αξιζει πραγματικα

Για σας παιδια!

διαβασα ολα οσα γραψατε και συμφωνω απολυτα για την μαγευτικη Παργα!
Εγω προσωπικα πηγαινω καθε χρονο στην Παργα για μπανακια ;-) (περισσοτερο Ιουλιο - Αυγουστο).


Ευχομαι σε ολους ενα τελειο καλοκαιρι :haha: :clap: !!!!
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να πάτε!Πηγα πέρυσι το καλοκαίρι και πέρασα φοβερά είναι εκπληκτική επιλογή.... :) Έχει ωραίες παραλίες και νυχτερινή ζωή για όλα τα γούστα....Στην Παργα ένιωθα λες και είμαστε σε νησί.... :)
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Δε θέλω να χαλάσω το love story μερικών με την Πάργα αλλά θα δώσω και την άλλη όψη του νομίσματος.
Πήγα πέρισυ για πρώτη φορά Πάργα (και μάλλον για τελευταία αν δε μου κάνουν μάγια) και έμεινα 21 μέρες οπότε θεωρώ οτι μπορώ να εκφράσω εμπεριστατωμένη άποψη.
Έμενα στο Enjoy Lichnos (γιατί είμαι λάτρης του camping) και τα ευτράπελα ξεκινούσαν απο κει. Αν και θεωρητικά έχει μια μαγευτική παραλία (που είναι και ο λόγος που μας κράτησε και δε φύγαμε νωρίτερα) δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο θετικό απο την παραμονή μας εκεί (μεχρι που μας τράκαρε ένα αυτοκινούμενο, δεν μας ειδοποίησαν εγκαίρως, πήγαμε το απόγευμα να πάρουμε το αμάξι για μια βόλτα στην Πάργα και μας περίμενε η έκπληξη, δεν μπορούσαν να εντοπίσουν και τον οδηγό του αυτοκινούμενου, γενικά ένας αχταρμας που μας κόστισε δυο μέρες διακοπών). Πάει το κεφάλαιο διαμονη.
Όσον αφορά στην πόλη, τι να πω! Τόσο σκουπίδι δεν έχω δει μαζεμένο στη ζωή μου. Μέχρι και στο κάστρο που ανεβήκαμε, ένα ζευγάρι Ιταλών μας ρωτούσε γιατί τόσο σκουπίδι! Οι άκρες του δρόμου μέχρι να φτάσεις απο την πόλη στο Λίχνο σκέτη χωματερή και οι κάδοι να ξεχειλίζουν!
Αν και η πόλη είναι γραφική με τα ωραία της τα σπιτάκια και το νησάκι με το εκκλησάκι, τα δρομάκια με τα μαγαζιά είναι αφόρητα. Ειδικά Αύγουστο που πήγαμε εμεις, που ο κόσμος εύλογα είναι περισσότερος, είναι γολγοθάς. Όχι μόνο τα δρομάκια είναι στενά και ο κόσμος πολύς αλλά και οι καταστηματάρχες βγάζουν όλη την πραμάτια τους απέξω και σου βγαίνει η ψυχή να κάνεις τη βόλτα σου!
Η παραλία της πόλης είναι μικρή και ο ένας κάθεται πάνω στον άλλο.
Από τιμές έτσι κι έτσι. Θα μπορούσαν να είναι και χαμηλότερες! Δεν είναι δα και νησί!
ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ, ευτυχώς μας έκοψε και κάναμε τη μονοήμερη μέχρι τους Παξούς και το καταευχαριστηθήκαμε. Όλα υπέροχα και σίγουρα θα τους ξαναεπισκεφθώ για κανονικές διακοπές. Όλα καθαρά και περιποιημένα, ανέλπιστα καλές τιμές! Ερωτεύθηκα τον freddo cappuccino μου (2,80 ε) και το μάφιν μου (0,70 ε)! Υπέροχες βόλτες στα σοκάκια, ευγενικός κόσμος και θεικές παραλίες των Αντιπάξων. Απλά ερωτεύθηκα!!!

Αν και πάντα υποστηρίζω οτι γενικά "γούστα είναι αυτά" υπάρχουν κάποιες συνηστώσες που ισχύουν για όλους (υγειηνή, ατμόσφαιρα, συμπεριφορά πέραν της γραφικότητας του τοπίου). I'M SORRY!:cool:

ΥΓ. Οι Παξινοί επιτρέπουν από Πάργα μόνο μονοήμερες εξορμήσεις. Αν θέλετε να πάτε Παξούς και να μείνετε, ανεβείτε Ηγουμενίτσα και πάρτε το φέρι απο κει!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.τον freddo cappuccino μου (2,80 ε) και το μάφιν μου (0,70 ε)!
2. Οι Παξινοί επιτρέπουν από Πάργα μόνο μονοήμερες εξορμήσεις.
1. αν μου επιτρέπεις δεν είναι και φτηνά παντως.. και για το μάφιν που κατά 99% στην ελληνική επικράτεια είναι κατεψυγμένο..ελπίζω να πετύχατε το 1%..
2. δηλαδή? αν πάρεις το πλοιάριο από Πάργα σε ξαναβάζουν υποχρεωτικά μέσα μόλις λήξει η ημερήσια βίζα σου? :haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
12. δηλαδή? αν πάρεις το πλοιάριο από Πάργα σε ξαναβάζουν υποχρεωτικά μέσα μόλις λήξει η ημερήσια βίζα σου? :haha:
Μήπως δεν επιτρέπουν να μεταφέρεις βαλίτσες?
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όσον αφορά στην πόλη, τι να πω! Τόσο σκουπίδι δεν έχω δει μαζεμένο στη ζωή μου. Μέχρι και στο κάστρο που ανεβήκαμε, ένα ζευγάρι Ιταλών μας ρωτούσε γιατί τόσο σκουπίδι! Οι άκρες του δρόμου μέχρι να φτάσεις απο την πόλη στο Λίχνο σκέτη χωματερή και οι κάδοι να ξεχειλίζουν!
:shock::shock: Ειλικρινά λυπάμαι που διαβάζω κάτι τέτοιο...Δεν το περίμενα....Πήγα τον Ιούλιο πέρυσι(και εγώ)και ήταν πεντακάθαρα!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Απίστευτο.:shock: Και εγώ πριν δυο χρόνια πηγα Πάργα και ήταν καθαρά.Δεν τρελάθηκα αλλά άλλο θέμα.Ήταν Ιούνιος και είχε τόσο κόσμο που δεν έβρισκες τραπέζι στα εστιατόρια.Το τοπίο ωραίο αλλά στην Ελλάδα μας έχει και ωραιότερα.
 

nick_nick

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα παιδιά..

Μόλις κλείσαμε τις διακοπές μας...Παξούς Πάργα..Θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να πάμε στους Παξούς απο πάργα..Όχι όμως εκδρομή,θα μείνουμε 2 μέρες Παξούς οπότε ύπαρχει ποερίπτωση να πάμε απο Πάγα και να επιστρέψουμε εκεί γιατί θέλουμε να αφήσουμε το αμάξι στην Πάργα..
Και μια τελευταία ερώτηση..Έχει επισκευτεί κάποιος τo Anassa Villas?
Θα ήθελα μια γνώμη..

Ευχαριστώ...
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Καλημέρα! Τα καραβάκια από Πάργα σε πάνε για μπάνιο στους Αντίπαξους, πάνε στις σπηλιές και κάποια στιγμή κατά το μεσημέρι σε αφήνουν στους Παξούς για κανά 2-3ωρο. Τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι πέρσι. Φαντάζομαι αν συνενοηθείτε μαζί τους μπορούν να σας αφήσουν στους Παξούς και να σας πάρουν μετά από 2 μέρες. Ειδάλλως η Ηγουμενίτσα δεν είναι μακριά κανά 30 λεπτο με το αυτοκίνητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom