Παξοί Παξοί γενικές πληροφορίες

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ναι , αν γινεται... ευχαριστω!
(εννοειται με μπανιο ετσι?)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Θα σου πρότεινα να μείνεις στη Θέκλη ...... γνωρίζω το νησί αρκετά καλά.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Κλείσαμε τελικά στο Glyfada beach villas στα 90 ευρώ με πρωινό (όχι από το booking αλλά τηλεφωνώντας απ’ ευθείας στην ιδιοκτήτρια). Η ιστορία σου όχι μόνο διαβάστηκε αλλά εκτυπώθηκε κιόλας όπως και οι πληροφορίες από το παρόν για να χρησιμοποιηθούν σαν οδηγός για το νησί. :)
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Έκλεισα στη villa loulaki. Για να δούμε τι λέει. Πετρόχτιστο στα μαγαζιά πολύ καλό φαίνεται στο site με 4-κλινο 70 ευρώ (21-25 Αυγούστου). Για το μόνο που έχω λίγο άγχος είναι το parking στο Γάιο. Θα βρίσκω (σχετικά) εύκολα ή θα μου βγει η Ψυχή. Πάντως οι πληροφορίες σου είναι πολύ χρήσιμες. Ευχαριστώ πολύ!!!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έκλεισα στη villa loulaki. Για να δούμε τι λέει. Πετρόχτιστο στα μαγαζιά πολύ καλό φαίνεται στο site με 4-κλινο 70 ευρώ (21-25 Αυγούστου). Για το μόνο που έχω λίγο άγχος είναι το parking στο Γάιο. Θα βρίσκω (σχετικά) εύκολα ή θα μου βγει η Ψυχή. Πάντως οι πληροφορίες σου είναι πολύ χρήσιμες. Ευχαριστώ πολύ!!!
Μην αγχώνεσαι, έχει δημοτικό parking στην είσοδο του Γαιου, παρόμοιες ημερομηνίες ήμασταν κι εμείς και δε ζοριστήκαμε με parking καθόλου.
 

Nemo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Παξοι - Αυγουστος 2012

Μειναμε εκει 3 βραδια (νεαρο ζευγαρι) και να καποιες χρησιμες (ελπιζω) πληροφοριες. . .
-Οι Παξοι εχουν πολυ πρασινο, με αποκορυφωμα τη θεα στα δασακια των βραχονησιδων-"φιορδ" απεναντι απο την παραλια του Γαη (η πρωτευουσα του νησιου)!
-Αρκετα κακο οδικο δικτυο, αν και μικρο το νησι, στενοι οι δρομοι σε αρκετα σημεια, σβησμενες οι λευκες γραμμες, απουσια πλαινων μπαρων σε στροφες με γκρεμους!
-Θεωρω 5 βραδια ειναι υπεραρκετα για διαμονη εκει, ωστε να εχεις εικονα του 80% των νησιου και συναμα να μην αρχισεις να βαριεσαι.
-Μειναμε στο VillaLoulaki, περιοχη Μαγαζια, στο μεσον του νησιου, διπλα στο ενα απο τα 2 πανακριβα βενζιναδικα και απεναντι απο το δρομο που σε παει στον Ερημιτη! Καλαισθητο μεσα-εξω, αψογη φιλοξενια απο το αντρογυνο, τεραστιο δωματιο (40τμ) που χωραει ανετα εως τεσσερις και με φουλ εξοπλισμο (τοστιερα, φουρνο,φραπιερα,ραδιο,a/c,ολα τα απαραιτητα καλουδια στο μπανιο) - ειναι μαλιστα αυτο το μεγαλυτερο απο τα 3 δωματια του ξενοδοχειου θαρρω-, μεχρι και απλο πλην ομορφο (κοινοχρηστο ασφαλως) roof garden που μπορεις και να κεραστεις ενα ποτακι! Τιμη 80ε στην high season.
-Τρελλη υγρασια στο νησι λογω της γεωγραφικης του θεσης.
-Εκδρομη στους Αντιπαξους must, προσωπικη αποψη να πατε στη μικροτερη απο τις 2 παραλιες (νομιζω η Βρικα ειναι αυτη), διοτι στην αλλη παρα τις ταβερνες εκει κοντα, πλακωνουν πολλα πλοιαρια-σκαφη-θαλαμηγοι πολυ κοντα στην παραλια! Και φυσικα εξοπλισμο μαζι σας, ομπρελα, ψαθα, νερα κλπ.
-Γυρο Παξων σε συνδυασμο με εκδρομη Αντιπαξους αυθημερον δεν καναμε και δεν εχω εικονα επ' αυτου.
Πιο συγκεκριμενα τωρα: Για μπανακι να πατε (εκτος απο Αντιπαξους που εχουν και τις 2 εν μερει αμμωδεις παραλιες τους) στο Χαραμί (που δεν την ξερουν και πολλοι), κοντα στο χωριο Λακκα, καθαρα νερα και αρκετη αμμος σχετικα, εχει ξαπλωστρες στα 3,5ε απο το εκει χοτελ και παραδιπλα beach bar με δικες του ξαπλωστρες. Το αλλο μας μπανιο το καναμε στο Μαναδενδρι και δεν μου αρεσε καθολου, λογω των τεραστιων βοτσαλων που εχει, παρα τα καλα του beach bar που εχουν και δωρεαν παροχες (διαβαστε σχετικα και παλιοτερα ποστς). Για τους περιπετειωδεις, η παραλια του Ερημιτη, για οποιον λυπαται το ιχ του που δεν ειναι τζιπ, την κατεβαινει ολη με τα ποδια, αγριο μεν το τοπιο, αλλα σε αποζημιωνει για τον κοπο σου, εχουν γραψει αρκετα και γι' αυτην παραπανω!
Για φαγητο, πρωτη επιλογη στον Ερημιτη bar-restaurant, απαραιτητως με κρατηση και ωρα δειπνου πανω στο ηλιοβασιλεμα που ειναι πολυ ωραιο στο σημειο εκεινο. Τιμη γυρω στα 50ε το ζευγαρι, αλλα απ' οσο ειδα τον καταλογο, τα αξιζει φουλ! Δευτερη επιλογη στο λιμανακι του Λογγου (ή της Λάκκας, μοιαζουν πολυ δυστυχως αυτα τα 2 χωρια, αλλα οι προηγουμενοι το εχουν αναφερει ρητα) στο Γιο για ψαρικα κυριως (η μαριναρα 2 ατομων που περιγραφει ο φιλος πιο πανω εχει ανεβει στα 36ε απο τα 30, αλλα υπερ-χορταινεις, περιεχει μεχρι και ολοκληρο καβουρι με τις δαγκανες του!) Τριτη επιλογη (βασει τιμης παντα και απ' αυτες που πηγαμε εμεις) η Μποεμισσα, εχουν γραφει πολλα για αυτην πανω, ενδεικτικα ο μουσακας ειχε 10ε και τα κρεατικα ξεκινουσαν απο τα 8. Ειναι κοντα στα μαγαζια, φιλοξενη, μου αρεσε και αυτη πολυ! Στη Λακκα, για κρεπα σπεσιαλ στο Giapy (σπεσιαλιτε η λεμονοπιτα απο τα γλυκα του), φοβερο στυλ-διακοσμηση μεχρι και την τελευταια λεπτομερεια! Στη Λακκα, μας συστησαν επισης την ταβερνα-μαγειρειο Νιονιος.
Για καφεδακι, δυο μερη ειναι σπεσιαλ, το Καλημερα στο Γαη και το κεφενεδακι-ουζερι Μπουρναος, εχουν γραφει και για τα 2 τα καλυτερα σε προηγουμενα ποστς! Μαζι φυσικα με τον Ερημιτη, ιδιως στο Ηλιοβασιλεμα! Τιμες στον καφε πολυ λογικες, στο φαγητο οπως προειπα τσιμπημενες (καπως).
Και συνεχιζουμε με τη νυχτα στους Παξους: Ενα κλαμπακι ολο κι ολο, εξω απο το Γαη, στο οποιο δεν πηγαμε και αλλο ενα μπαρ-κλαμπ (?), το οποιο ανημερα 15Αυγουστου ειχε dj, ονομα του δεν θυμαμαι, θα πρεπει να ηταν κοντα στα Μαγαζια, προς το κεντρο του νησιου δλδ. Χαλαρο, καλοφτιαγμενο κοκτειλ διπλα στο κυμα στο λιμανακι του Λογγου (ή της Λάκκας, παλι μπερδευομαι διαβαστε λιγο και τους προηγουμενους), εμεις πηγαμε πχ στο Rox(k)ibar. Επισης χαλαρο ποτο στο Μουραγιο στο Γαη, οπου βρισκεται στην καλυτερη θεση του λιμανιου. Εχει παντως και 2 ακομη μπαρακια που παιζουν πιο δυνατα ο Γαης!
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ενα πολυ ομορφο, πρασινο, ησυχο και μικρο νησι με καποια ιδιαιτερα μαγαζια, που εχει ξεχωριστο χαρακτηρα, οπως η Μηλος, η Σαντορινη και ισως οχι και τοσο η Θασος ή η Λευκάδα φερ' ειπείν.
 

kaithstarla

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
γεια σας..αν κ καπως νωρις θα ηθελα μια πληροφορια για την ωρα απ οσους εχουν επισκεφθει τους παξους..εχω ακουσει οτι ειναι ακριβο νησι αλλα δν ειναι δυνατον να μην υπαρχει δωματιο κατω απο 60ε..ο,τι κι αν εχω δει στ ιντερνετ σ βγαζει τ ματια.περσι πηγα σε υψηλη περιοδο λευκαδα κ βρηκα στ κεντρο δωματιο με 35ε δν θα βρω τπτ αναλογο στους παξους?ειμαι πολυ βορεια οποτε δν εχω τ δυνατοτητα να παω προς κυκλαδεσ οποτε ειπα να ξαναδοκιμασω ιονιο με παξους για καποιεσ μερεσ..αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα ημουν ευγνωμων.!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
γεια σας..αν κ καπως νωρις θα ηθελα μια πληροφορια για την ωρα απ οσους εχουν επισκεφθει τους παξους..εχω ακουσει οτι ειναι ακριβο νησι αλλα δν ειναι δυνατον να μην υπαρχει δωματιο κατω απο 60ε..ο,τι κι αν εχω δει στ ιντερνετ σ βγαζει τ ματια.περσι πηγα σε υψηλη περιοδο λευκαδα κ βρηκα στ κεντρο δωματιο με 35ε δν θα βρω τπτ αναλογο στους παξους?ειμαι πολυ βορεια οποτε δν εχω τ δυνατοτητα να παω προς κυκλαδεσ οποτε ειπα να ξαναδοκιμασω ιονιο με παξους για καποιεσ μερεσ..αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα ημουν ευγνωμων.!
Καλησπέρα kaithstarla, μετά χαράς θα σου δώσω ότι πληροφορία θέλεις για το αγαπημένο μου νησί!!!!!
Κατ' αρχήν σε παραπέμπω στην ιστορία που είχα γράψει όταν έμεινα 6 μέρες εκεί(γτ συνήθως επειδή είμαι κοντά πηγαίνω 2ήμερα).
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E9%EF%F2-%F0%E1%F1%DC%E4%E5%E9%F3%EF%F2.html
Δε θα σταματήσω να προτείνω για διαμονή τη Θέκλη. Studios Clara.
Thekli Studios
Δυστυχώς η φωτό το αδικεί. Είναι από τα καλύτερα δωμάτια που έχω μείνει. 50 ευρώ αρχές Ιούλη, και δεν υπάρχει τπτ πιο όμορφο να πίνεις τον πρωινό σου καφε σε αυτό το μπαλκόνι. Πεντακάθαρο θέα και καλή ιδιοκτήτρια.
Όσο για το αν οι Παξοί είναι ακριβοί, διάβασε την ιστορία μου γιατί δε θέλω να επαναλαμβάνομαι και να γίνομαι κουραστική. Πρέπει απλά να ξέρεις που να πας. Κι εγώ στην αρχή που δεν ήξερα την έπαθα κανα δυο φορές μετά όμως έμαθα. Για ότι άλλο χρειαστείς, είμαι εδώ.....
 

kaithstarla

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
Καλησπέρα kaithstarla, μετά χαράς θα σου δώσω ότι πληροφορία θέλεις για το αγαπημένο μου νησί!!!!!
Κατ' αρχήν σε παραπέμπω στην ιστορία που είχα γράψει όταν έμεινα 6 μέρες εκεί(γτ συνήθως επειδή είμαι κοντά πηγαίνω 2ήμερα).
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E9%EF%F2-%F0%E1%F1%DC%E4%E5%E9%F3%EF%F2.html
Δε θα σταματήσω να προτείνω για διαμονή τη Θέκλη. Studios Clara.
Thekli Studios
Δυστυχώς η φωτό το αδικεί. Είναι από τα καλύτερα δωμάτια που έχω μείνει. 50 ευρώ αρχές Ιούλη, και δεν υπάρχει τπτ πιο όμορφο να πίνεις τον πρωινό σου καφε σε αυτό το μπαλκόνι. Πεντακάθαρο θέα και καλή ιδιοκτήτρια.
Όσο για το αν οι Παξοί είναι ακριβοί, διάβασε την ιστορία μου γιατί δε θέλω να επαναλαμβάνομαι και να γίνομαι κουραστική. Πρέπει απλά να ξέρεις που να πας. Κι εγώ στην αρχή που δεν ήξερα την έπαθα κανα δυο φορές μετά όμως έμαθα. Για ότι άλλο χρειαστείς, είμαι εδώ.....
σ ευχαριστω πολυ..την ιστορια σ την διαβασα ισα με 5 φορες!!!ειναι πολυ ωραια..δλδ προτεινεισ για διαμονη στ γαιο?ακουσα οτι υπαρχουν κ καποια ενοικιαζομενα στους αντιπΑξους οπου μπορεις να εχεις την κρυσταλλινη θαλασσα στ ποδια σ καθε μερα.αξιζει να μεινεισ εκει η να επιμεινω σ αυτο π μου προτεινες?
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
σ ευχαριστω πολυ..την ιστορια σ την διαβασα ισα με 5 φορες!!!ειναι πολυ ωραια..δλδ προτεινεισ για διαμονη στ γαιο?ακουσα οτι υπαρχουν κ καποια ενοικιαζομενα στους αντιπΑξους οπου μπορεις να εχεις την κρυσταλλινη θαλασσα στ ποδια σ καθε μερα.αξιζει να μεινεισ εκει η να επιμεινω σ αυτο π μου προτεινες?
Αν διαθέτεις χρήματα ναι σου το προτείνω!!!!! Κι εγώ θα ήθελα μια φορά να μείνω Αντίπαξους!!!!! Αλλά εκεί υπάρχουν καταλύματα μετρημένα στα δάχτυλα και κυριλάτα, άρα και ακριβά. όμως δεν υπάρχει ζωή, να πεις ότι θα βγεις να πιεις ένα ποτό.... Και όπως έγραψα στην ιστορία τα καραβάκια που κάνουν το δρομολόγιο στις 6 το απόγευμα σταματάνε.
Ο Γάιος είναι πολύ όμορφος και παραδοσιακός, όλα τα φτάνεις με τα πόδια σου και έχει τα πάντα, γιατί να πας αλλού??
Δε ξέρω ποιά περίοδο σκοπέυεις να πας, αλλά προτίμησε μέχρι 15 Ιούλη. Θα βρεις πολύ καλές τιμές στη διαμονή και δε θ μοιράζεσαι τις μικρές παραδεισένιες παραλίες των Αντιπάξων με πάρα πολλούς λουόμενους.
Ότι άλλο θες στη διαθεσή σου.
 

kaithstarla

Member
Μηνύματα
53
Likes
2
Αν διαθέτεις χρήματα ναι σου το προτείνω!!!!! Κι εγώ θα ήθελα μια φορά να μείνω Αντίπαξους!!!!! Αλλά εκεί υπάρχουν καταλύματα μετρημένα στα δάχτυλα και κυριλάτα, άρα και ακριβά. όμως δεν υπάρχει ζωή, να πεις ότι θα βγεις να πιεις ένα ποτό.... Και όπως έγραψα στην ιστορία τα καραβάκια που κάνουν το δρομολόγιο στις 6 το απόγευμα σταματάνε.
Ο Γάιος είναι πολύ όμορφος και παραδοσιακός, όλα τα φτάνεις με τα πόδια σου και έχει τα πάντα, γιατί να πας αλλού??
Δε ξέρω ποιά περίοδο σκοπέυεις να πας, αλλά προτίμησε μέχρι 15 Ιούλη. Θα βρεις πολύ καλές τιμές στη διαμονή και δε θ μοιράζεσαι τις μικρές παραδεισένιες παραλίες των Αντιπάξων με πάρα πολλούς λουόμενους.
Ότι άλλο θες στη διαθεσή σου.
οποτε θα προτιμησω γαιο.οχι δεν μπορω να διαθεσω πολλα χρηματα γι αυτο κ καλυτερα με τ καραβακι οπως προειπες..σκεφτομοθν γθρω στ 20 ιουλιου αναλογα ποτε θα βολεψει κ τ φιλο μ.ελπιζω να μην ειναι τιγκα στους τουριστες..κ παλι σ ευχαριστω πολυ κ ναι ο,τι χρειαστω θα σε ξαναπροτιμησω.!!!!!!;) ;) ;)
 

Paxos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια
Μηπως εννοεις Μπουρναος?? Με τα πολυ καλα γλυκα του κουταλιου κλπ,και εγω απο συμφορουμιτη το εμαθα και το προτεινω ανεπιφυλακτα ιδιαιτερα γλυκο συκο;) Επισης ο Βασιλης στο Λογγο αρκετα ακριβος οπως ειπες αλλα αξιζει.

Περιεκτικος ο οδηγος σου battered_suitcase
Ο Μπουρναος έχει επίσης καταπληκτική τοπική τσιτσιμπύρα. Συνιστώ ανεπιφύλαχτα.
 
Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Καλησπέρα σας.
Θα πάμε Κέρκυρα για 3 βδομάδες και σκεφτήκαμε να πεταχτούμε και 2-3 μέρες στους Παξούς. Επειδή όμως τα ακτοπλοϊκά για να πάρουμε και το αυτοκίνητο μαζί, είναι απαράδεκτα υψηλά, σκεφτήκαμε να το αφήσουμε πίσω. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με ταξί εκεί πέρα; Ή αν υπάρχει κάποιου είδους ΚΤΕΛ να κάνει τοπικά δρομολόγια;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom