Παξοί Παξοί γενικές πληροφορίες

Nks13

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso/Lapland
Κανένας τρόπος να περάσω από Πάργα απευθείας Αντίπαξο το πρωί και να γυρίσω το βράδυ υπάρχει; Ίσως θαλάσσιο ταξί;
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Κανένας τρόπος να περάσω από Πάργα απευθείας Αντίπαξο το πρωί και να γυρίσω το βράδυ υπάρχει; Ίσως θαλάσσιο ταξί;
Καλησπέρα σας υπάρχουν ημερήσιες κρουαζιέρες οι οποίες πάνε πρώτα Αντιπαξους για μπάνιο και μετά Παξούς. Κάποιες κάνουν και το γύρο των Παξών στις μπλε σπηλιές κλπ
 

Nks13

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso/Lapland
Καλησπέρα σας υπάρχουν ημερήσιες κρουαζιέρες οι οποίες πάνε πρώτα Αντιπαξους για μπάνιο και μετά Παξούς. Κάποιες κάνουν και το γύρο των Παξών στις μπλε σπηλιές κλπ
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ναι το γνωρίζω αλλά από όσο ξέρω δεν κάθονται πάνω από μία ώρα στην Αντίπαξο ενώ εγώ θα ήθελα να περάσω όλη την ημέρα εκεί. Μάλλον θα πρέπει είτε να νοικιάσω σκάφος είτε να βρω κάποιον να με πάει και να έρθει να με πάρει μετά.

Αν υπήρχε κανένα καΐκι που να κάνει το δρομολόγιο όπως υπάρχει από τον Γάιο θα ήταν τέλεια.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Υπάρχουν σκάφη που κάνουν δρομολόγια από τον Γάιο προς Αντιπαξους αλλά δεν ξέρω αν σας βολεύει με γεγονός ότι οι κρουαζιέρες της Πάργας αναχωρούν περίπου στις 4 από Παξούς ενώ η άφιξη τους είναι περίπου στις 1 οπότε δεν ξέρω αν συμφέρει τέτοια κίνηση.. Πέρσι το εισητηριο είχε 15€το άτομο με επιστροφή..
 

Nks13

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso/Lapland
Υπάρχουν σκάφη που κάνουν δρομολόγια από τον Γάιο προς Αντιπαξους αλλά δεν ξέρω αν σας βολεύει με γεγονός ότι οι κρουαζιέρες της Πάργας αναχωρούν περίπου στις 4 από Παξούς ενώ η άφιξη τους είναι περίπου στις 1 οπότε δεν ξέρω αν συμφέρει τέτοια κίνηση.. Πέρσι το εισητηριο είχε 15€το άτομο με επιστροφή..
Ακριβώς, ακόμα από Ηγουμενίτσα να πάει κάποιος Παξούς δεν προλαβαίνει να πάει Αντίπαξο και να γυρίσει γιατί έχει μόνο 2 δρομολόγια. Για αυτό εγώ έψαχνα απευθείας Πάργα - Αντίπαξος.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι αφού υπάρχει paxinos στο φόρουμ: Θα περάσω 3 βράδια Παξούς, θα έρθω από Ηγουμενίτσα χωρίς αυτοκίνητο.

1. Τι ώρα φεύγει το πρώτο καραβάκι για Αντίπαξους; Ποια παραλία από τις 3 προτείνετε εκεί;
2. Φαντάζομαι νοικιάζονται μηχανάκια ή γουρούνες στο νησί. Ξέρουμε περίπου κόστος για γουρούνα; Για μηχανάκι είδα ότι είναι περίπου στα 15 ευρώ (αν έχετε να προτείνετε και κατάστημα στο Γάιο ευχαρίστως!).
3. Από Ηγουμενίτσα έχει φαντάζομαι καθημερινά δρομολόγιο για Παξούς. Ποια εταιρεία φεύγει Τρίτη; Χρειάζεται να κλείσουμε από πριν ή μπα;
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα σας Α εγώ προτείνω το Βουτουμι. Αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο ένα δρομολόγιο την ημέρα από Ηγουμενίτσα και είναι στις 11.30. Β και μηχανάκια και γουρούνες και αυτοκίνητα.. Στο Γάιο υπάρχει νομίζω μόνο ένα που νοικιάζει γουρούνες αλλά δεν ξέρω το κόστος. Υπάρχουν 2 εταιρείες που έρχονται Παξούς.. Kerkyra lines και kerkyra seaways βγάζετε τα εισιτήρια από εκεί απευθείας και έχετε ήσυχο το κεφάλι σας
 
  • Like
Reactions: GTS

Adam994

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σκοπεύω να περάσω ένα κομμάτι των καλοκαιρινών μου διακοπών στο νησί των Παξών. Θα βρεθώ εκεί 31-7 μέχρι 3 η 4 /8.Ημαστε ζευγάρι 26 και θέλουμε να μοιραστειτε διάφορες συμβουλές και εμπειρίες σας για να μπορέσουμε να κάνουμε καλύτερο το ταξίδι μας. Θέλουμε να μάθουμε σε γενικότερα πλαίσια όσων αφορά τις θάλασσες το φαγητό και τη διασκέδαση. Ευχαριστώ
 

DepecheM

Member
Μηνύματα
23
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΒΟΥΡΓΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Θα επισκευθω το νησί αυτή την εβδομάδα απρόοπτα θέλω όσο περισσότερες πληροφορίες γίνεται!!!
Διάβασες τα (πολλά) νήματα με δεκάδες πληροφορίες για τα νησιά και δεν καλυφθηκες; Περιλαμβάνονται όλα τα θέματα...
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Είναι παλιά όλα αυτά που διάβασα εγώ θέλω προσφατα
Κατά 95% είναι τα ίδια, εγώ τις δυο κολλητες χρονιές που πηγα ήταν τα ίδια, τα μαγαζιά το ίδιο, τα φαγητά το ίδιο και οι εκδρομές τα ίδια, φέτος θα είναι καλυτερα γιατί, θα έχει λιγότερο κόσμο, θα μπορείς να κλεισεις τηλεφωνικώς σε καλυτερες τιμές διαμονή, θα είναι τέλεια φέτος :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom