Παξοί Παξοί η Πάργα;

vaso1

Member
Μηνύματα
57
Likes
29
Γεια σας έχω ένα κοριτσάκι δυόμιση χρόνων και θέλουμε να πάμε διακοπές οικογενειακώς..τι μου προτείνετε; Να μείνουμε Παξούς η Πάργα; Που είναι πιο βολικά πιστεύετε για παιδιά; Επισης θα ήθελα πληροφορίες για ξενοδοχεία προτάσεις .. ευχαριστώ πολυ
 
Μηνύματα
410
Likes
1.353
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Νομιζω και οι Παξοι και η Παργα ειναι προορισμοι ιδανικοι για οικογενειες.Αν πατε κατεθειαν με αυτοκινητο Παργα πιο προσβασιμη και θα κανετε και ωραιες βολτες στο λιμανι το βραδακι στην παραλια της Παργας με το παιδακι σας και αρκετες οργανωμενες παραλιες Βαλτος,Λυχνος κλπ.Το μονο αρνητικο ειναι οτι η Παργα εχεις τις ανηφοριες της ειδικα προς το καστρο .Παξους θα ελεγα πιο ηρεμα απο πλευρας κοσμου αν και εχω παει μονο μονοημερα με καραβακι και δεν ειχα μεινει ,δεν ξερω πως ειναι οι δρομοι για το υπολοιπο νησι και οι αποστασεις .Οι καλες παραλιες των Παξων νομιζω ειναι με σκαφακι οποτε αν προτιματε λογω παιδιου να πηγαινετε με αμαξι ευκολα τοτε Παργα νομιζω..
Το ταξιδακι αυτο το ειχα κανει περυσι με διαμονη Παργα ,αλλα δεν νοειται να μην κανεις και μια κρουαζιερα Παξοι -Αντιπαξοι ,αλλα επειδη εχετε παιδι τοτε το πλανο το ξερετε εσεις καλυτερα ,καθως στο κομματι αυτο δεν εχω εμπειρια :p.

Εμεις ειχαμε μεινει στο Diogenis studios στο Χρυσογιαλλι ειναι ανηφορικα της Παργας ,αλλα πιστευω με αυτοκινητο θα εισαστε οποτε δεν θα εχετε θεμα.Συμπαθητικα διαμερισματα οικονομικα ,με ωραια θεα και εχει και πισινα.Πολυ φιλικη η κοπελα που το εχει.

Οτι και να λεμε εχεις κανει καλες επιλογες σε προορισμο η Παργα ειναι υπεροχη και το βραδυ φωτισμενη θυμιζει Ιταλικη πολη.

Tσεκαρε και την ιστορια μου επειδη ομως πηγαμε σε πολλα κανε skip και πηγαινε στις μερες που πηγαμε Παργα Παξους κατευθειαν :p.

Ελλάδα - Ριβιέρα της Ηπείρου +Bonus Παξοί
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εννοείται Παργα, οι Παξοί είναι προορισμός για ενήλικες, οι παραλίες είναι με χοντρό βότσαλο, είναι ακριβά, είναι είναι είναι. Παργα και πέριξ σαφώς πιο οικονομικά, με παραλίες με άμμο ιδανικές για παιδάκια, καλό και φτηνό φαγητό. Για μένα δε τίθεται καν σύγκριση για διακοπές με μωρό.
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Εμεις ειμαστε ζευγαρι (χωρις παιδια) και σκεφτομασταν διακοπες Κερκυρα και να συνδυασουμε να δουμε και Συβοτα και Παργα. Λεμε διανυκτέρευση Παργα. Προτείνετε μονοημερη Παξοι-Αντιπαξοι ή να κανουμε και μια διανυκτέρευση Παξούς;
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Εμεις ειμαστε ζευγαρι (χωρις παιδια) και σκεφτομασταν διακοπες Κερκυρα και να συνδυασουμε να δουμε και Συβοτα και Παργα. Λεμε διανυκτέρευση Παργα. Προτείνετε μονοημερη Παξοι-Αντιπαξοι ή να κανουμε και μια διανυκτέρευση Παξούς;
Οι Παξοί δεν έχουν τίποτε σημαντικό για πεις να μείνω ένα βράδυ , εκτός από κάτι μπαράκια , στη Λάκκα που έχει μόνο τουρίστες , επίσης είναι ακριβότερα κατά πολύ , η διαμονή στους Παξούς , πρέπει να μας πεις ποια περίοδο θα πας .

Οι Παξοί είναι ωραίοι το πρωί , πας Αντίπαξους για μπάνιο , αυτό αξίζει :cool:
 
Μηνύματα
20
Likes
15
Θέλω να πάω και εγώ με την σχέση μου Παξοί να μείνουμε για 4 ή 5 βράδια. Αξίζει να μείνει κανείς εκεί ή προτείνετε κάπου αλλού κοντά;
Ξέχασα μιλάω για τέλος Ιουλίου δλδ τελευταία εβδομάδα.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Θέλω να πάω και εγώ με την σχέση μου Παξοί να μείνουμε για 4 ή 5 βράδια. Αξίζει να μείνει κανείς εκεί ή προτείνετε κάπου αλλού κοντά;
Ξέχασα μιλάω για τέλος Ιουλίου δλδ τελευταία εβδομάδα.
Τι εννοείς ' αξίζει να μείνει κανείς εκεί ; '
Καλυτερα είναι να μείνει εκτός Γαιου, δες εδώ

Airbnb: Vacation Rentals, Cabins, Beach Houses, Unique Homes & Experiences

είχε παει ένας γνωστός, μου είπε τα καλυτερα, είναι κοντά στο Λογγο :)
 
Μηνύματα
20
Likes
15
Τι εννοείς ' αξίζει να μείνει κανείς εκεί ; '
Καλυτερα είναι να μείνει εκτός Γαιου, δες εδώ

Airbnb: Vacation Rentals, Cabins, Beach Houses, Unique Homes & Experiences

είχε παει ένας γνωστός, μου είπε τα καλυτερα, είναι κοντά στο Λογγο :)
Ρώτησα γιατί διάβασα προηγούμενα πόστ ότι προτίμησαν να μείνουν Πάργα Αντί Παξοί. Εγώ θέλω ηρεμία, ωραίες θάλασσες και τίμιο φαγητό.
Υ.γ. ευχαριστώ για το Airbnb θα το κοιτάξω τώρα.
Ναι οκ το είδα δεν έχει ημερομηνίες που θέλω, είναι για τελευταία εβδομάδα Ιουλίου. Επίσης 90€ την βραδιά μου φάνηκε πολύ. Ψάχνω γύρω στα 60 με 65€ ανά βραδιά.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ρώτησα γιατί διάβασα προηγούμενα πόστ ότι προτίμησαν να μείνουν Πάργα Αντί Παξοί. Εγώ θέλω ηρεμία, ωραίες θάλασσες και τίμιο φαγητό.
Υ.γ. ευχαριστώ για το Airbnb θα το κοιτάξω τώρα.
Ναι οκ το είδα δεν έχει ημερομηνίες που θέλω, είναι για τελευταία εβδομάδα Ιουλίου. Επίσης 90€ την βραδιά μου φάνηκε πολύ. Ψάχνω γύρω στα 60 με 65€ ανά βραδιά.
Στην Πάργα 1η εβδομάδα του Αυγούστου, γινόταν το αδιαχώρητο. Αν και έχει μια γραφικότητα το μέρος, είχε από τους πιο αγενής ανθρώπους που έχω συναντήσει εντός Ελλάδος στον τομέα του τουρισμού & το φαγητό ακριβό για την ποιότητά του. Στους Παξούς από την άλλη αυτό που με χάλασε είναι η κοσμοσυρροή από τα σκαφη (όπως και στις παραλίες της Πάργας)...γύρω στο μεσημέρι που φτάνουν τα σκάφη γίνεται ένας χαμός για 2-3 ωρες.
 
Last edited:
Μηνύματα
20
Likes
15
Στην Πάργα η εβδομάδα του Αυγούστου, γινόταν το αδιαχώρητο. Αν και έχει μια γραφικότητα το μέρος, είχε από τους πιο αγενής ανθρώπους που έχω συναντήσει εντός Ελλάδος στον τομέα του τουρισμού & το φαγητό ακριβό για την ποιότητά του. Στους Παξούς από την άλλη αυτό που με χάλασε είναι η κοσμοσυρροή από τα σκαφη (όπως και στις παραλίες της Πάργας)...γύρω στο μεσημέρι που φτάνουν τα σκάφη γίνεται ένας χαμός για 2-3 ωρες.
Με τίποτα δεν θέλω να πάω σ' ένα μέρος για να γίνεται χαμός! Σκεφτόμουν κάτι όχι πολύ μακριά από Βόλο που μένω και προσιτό ταξίδι.
Έχω και μια εναλλακτική σκέψη για Ιθάκη επίσης.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Οι Παξοί είναι πανάκριβο νησί και είναι για αυτούς που έχουν σκάφη και πηγαίνουν και κάνουν μπάνιο έξω από τους Παξούς.Η Πάργα έχει περισσότερες επιλογές για όλα τα βαλάντια είναι και κοντά σε Σύβοτα,Βράχο,Λούτσα,κλπ κλπ.Εαν δεν θες πολύ κόσμο και ωραία παραλία πήγαινε στον Βραχο-Λουτσα
 
Μηνύματα
20
Likes
15
Οι Παξοί είναι πανάκριβο νησί και είναι για αυτούς που έχουν σκάφη και πηγαίνουν και κάνουν μπάνιο έξω από τους Παξούς.Η Πάργα έχει περισσότερες επιλογές για όλα τα βαλάντια είναι και κοντά σε Σύβοτα,Βράχο,Λούτσα,κλπ κλπ.Εαν δεν θες πολύ κόσμο και ωραία παραλία πήγαινε στον Βραχο-Λουτσα
Ναι οκ,
διάβασα και κάτι τιμές για τις ταβέρνες, με απογοήτευσαν λίγο οι Παξοί. Θα ψάξω και αλλού για οικονομικό προορισμό με ωραίες θάλασσες.
Σ ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom