Παπούτσια για ταξίδια

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε φοράω βαριά παπούτσια, βασικά ένα ζευγάρι έχω πάντα από πολύ ελαφρά αθλητικα΄. Για πρώτη φορά λόγω καιρού μάλλον θα πρέπει να αγοράσω παπούτσια, ψάχνω κάτι ΕΛΑΦΡΥ που να είναι όμως αδιάβροχο, ζεστό και να μη γλιστράει στους πάγους. Καμία ιδέα;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Αδιάβροχο, ζεστό; Επειδή δεν έχω προσέξει, πότε λες να πας; Εγώ έχω μπότες με γούνα, αλλά δεν τις λες ελαφριές. Τι θερμοκρασίες θα βρεις, θα πας τώρα, μέχρι Μάρτιο;
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για Αρπίλιο λέω.
Τα παπούτσια δε με νοιάζει τόσο να είναι ζεστά, όσο να μη γίνονται μούσκεμα σε χιόνι κι όταν βρέχει. Δυστυχώς μπότες δεν μπορώ να φορέσω, ούτε καν μποτάκια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Για Αρπίλιο λέω.
Τα παπούτσια δε με νοιάζει τόσο να είναι ζεστά, όσο να μη γίνονται μούσκεμα σε χιόνι κι όταν βρέχει. Δυστυχώς μπότες δεν μπορώ να φορέσω, ούτε καν μποτάκια.
Για ψάξε για Skechers/Nampa.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εγώ έχω αυτά, σαν χαμηλά παπούτσια πεζοπορίας, ή και πόλης. Τα μποτάκια τα φοράω μόνο αν πρόκειται για βουνό, αν μπω σε πολλή λάσπη κτλ. Πολύ ελαφριά, αδιάβροχα εννοείται. Η Αλιόνα φοράει Merrel, είναι πολύ ευχαριστημένη. Mens Trail Excite Texapore Low Shoe
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
  1. Δε φοράω βαριά παπούτσια, βασικά ένα ζευγάρι έχω πάντα από πολύ ελαφρά αθλητικα΄. Για πρώτη φορά λόγω καιρού μάλλον θα πρέπει να αγοράσω παπούτσια, ψάχνω κάτι ΕΛΑΦΡΥ που να είναι όμως αδιάβροχο, ζεστό και να μη γλιστράει στους πάγους. Καμία ιδέα;
Πέρσυ αγόρασα στις εκπτώσεις Columbia Peakfreak Venture Waterproof
και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.Πολύ ελαφριά και ξεκούραστα ακόμα και μετά από πολλές ώρες πεζοπορίες σε ανώμαλο έδαφος,απολύτως αδιάβροχα και ζεστά.
Μέχρι σήμερα έχει δοκιμαστεί σε πεζοπορίες σε βουνά, τα βούτηξα σε λάσπες, ποτάμια μπήκα μέχρι τον αστράγαλο στα χιόνια, περπάτησα σε πάγο και γράπωνε χωρίς να γλιστράει αλλά ακόμα και σε πεζοπορίες στην πόλη με έχουν εξυπηρετήσει πολύ γιατί είναι όσο ζεστά χρειάζομαι και ακόμα και σε ζεστές μέρες δεν ιδρώνει το πόδι.
Έχω κι εγώ πρόβλημα γενικά με μπότες και μποτάκια και πιστεύω πως με μια αδιάβροχη γκέτα και ζεστές κάλτσες θα σε καλύψουν.
Τα έχω 10 μήνες και παρόλη την σκληρή χρήση που τους έκανα είναι όπως τα πήρα την πρώτη μέρα!
https://www.skroutz.gr/s/8177116/Co...oof-BM3992-010.html?from=sku_color_variations
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για Αρπίλιο λέω.
Τα παπούτσια δε με νοιάζει τόσο να είναι ζεστά, όσο να μη γίνονται μούσκεμα σε χιόνι κι όταν βρέχει. Δυστυχώς μπότες δεν μπορώ να φορέσω, ούτε καν μποτάκια.
Η Scarpa έχει πολύ άνετα και αδιάβροχα παπούτσια! Αλλά είναι λίγο τσιμπημένα στη τιμή (>150). Ίσως με e-shop τα βρεις πιο φθηνά τώρα, αν και καλό είναι να τα δοκιμάσεις αν είναι να τα φοράς πολλές ώρες. Έχω Scarpa μποτάκι και είναι αρκετά ελαφρύ και άνετο ειδικά όταν το φοράς πολλές ώρες και προπάντων αδιάβροχο. Είναι πολύ καλό παπούτσι!
Το θέμα της ολισθηρότητας το λύνεις εύκολα με "καρφιά" (8-12€) αρκεί το παπούτσι που θα πάρεις να μπορεί να τα δεχθεί, να έχει δηλαδή τη κατάλληλη σόλα, να μην είναι απλό αθλητικό!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πέρσυ αγόρασα στις εκπτώσεις Columbia Peakfreak Venture Waterproof
και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.Πολύ ελαφριά και ξεκούραστα ακόμα και μετά από πολλές ώρες πεζοπορίες σε ανώμαλο έδαφος,απολύτως αδιάβροχα και ζεστά.
Μέχρι σήμερα έχει δοκιμαστεί σε πεζοπορίες σε βουνά, τα βούτηξα σε λάσπες, ποτάμια μπήκα μέχρι τον αστράγαλο στα χιόνια, περπάτησα σε πάγο και γράπωνε χωρίς να γλιστράει αλλά ακόμα και σε πεζοπορίες στην πόλη με έχουν εξυπηρετήσει πολύ γιατί είναι όσο ζεστά χρειάζομαι και ακόμα και σε ζεστές μέρες δεν ιδρώνει το πόδι.
Έχω κι εγώ πρόβλημα γενικά με μπότες και μποτάκια και πιστεύω πως με μια αδιάβροχη γκέτα και ζεστές κάλτσες θα σε καλύψουν.
Τα έχω 10 μήνες και παρόλη την σκληρή χρήση που τους έκανα είναι όπως τα πήρα την πρώτη μέρα!
https://www.skroutz.gr/s/8177116/Co...oof-BM3992-010.html?from=sku_color_variations
Πολύ καλά φαίνονται! Στα 71 ευρώ και με μια εκπτωσούλα που έχω στο σκρουτζ εν τέλει κάτω από τα 60 i think we have a winner. Ας μου δώσουν τη βίζα πρώτα βέβαια οι Ρώσοι...
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πολύ καλά φαίνονται! Στα 71 ευρώ και με μια εκπτωσούλα που έχω στο σκρουτζ εν τέλει κάτω από τα 60 i think we have a winner. Ας μου δώσουν τη βίζα πρώτα βέβαια οι Ρώσοι...
Πολύ καλή τιμή σε σχέση με την αρχική στα 105.Εγώ τα πήρα από e-papoutsia στα 69 ευρώ το μαύρο, το χακί το είχαν πιο φτηνό.Ανεξάρτητα από το επερχόμενο ταξίδι σου στη Ρωσία θα σου πρότεινα να τα πάρεις σε αυτή την τιμή γιατί σίγουρα θα σου φανούν χρήσιμα σε κάθε περίπτωση.Απο τότε που τα πήρα ακόμα και μέσα στην πόλη αυτά φοράω και έχω βάλει στην άκρη τα αθλητικά. Είναι πιο στιβαρό παπούτσι και ταιριάζει σε όλες τις περιστάσεις χωρίς να φαίνεται τεράστιο και ατσούμπαλο όπως πολλά άλλα. Από το βουνό και τις λάσπες τους ρίχνεις ένα πλύσιμο κάτω από την πηγή και φεύγεις κατευθείαν σε εστιατόριο (λέμε τώρα) της πόλης με στρωμένα χαλιά χωρίς κανείς να στραβοκοιτάξει.
Καλή επιτυχία με την βίζα και καλά ταξίδια!
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Εγώ είμαι fun της salewa αδιάβροχα ελαφριά και ειδική σολα Michelin .έχω και μποτακια και αθλητικά. Τελειααααα

και τα columbia πήρα για χιόνια αλλά είναι μποτάκια και ελαφριά και ζεστά
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.076
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
εγώ φοράω πάντα Clarks και μ΄έχουν βγάλει παλληκάρι. Κλειστά τον χειμώνα και πέδιλα το καλοκαίρι. Είναι ανατομικά και μαλακά. Στα χιόνια βέβαια φοράω αδιάβροχο ανατομικό μποτάκι με επένδυση
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.076
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Το ζήτημα είναι να είναι και στοιχειωδώς εμφανίσιμα, να μπορείς να σκάσεις μύτη μ' αυτά π.χ. σ' ένα θέατρο ή ένα καλό εστιατόριο.... Και τα αθλητικά πολύ δύσκολα καλύπτουν αυτή την προδιαγραφή (Ούτε τα Columbia που χρησιμοποιώ, αλλά τουλάχιστον δεν "κάνουν μπαμ" από χιλιόμετρο).
για δοκίμασε τα Clarks που χρησιμοποιώ εγώ. Κάνουν και για περπάτημα και για θέατρο αφού τα ξεσκονίσεις βέβαια! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.104
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom