Παρέα για Ταξίδια...

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
έτσι είναι παιδιά αν και προσωπικά παρέα "χρειάζομαι" σε όνειρα ταξιδιων που κανω για πεζοπορία σε σκωτσεζικα βουνα, σε θεα απο ιρλανδια στον ωκεανο, σε λιμνες κτλ.Τετοια ταξιδια δεν εκανα δυστυχως ποτε..αυτα "ζηλευω" σε αυτα θες πρωταρχικα παρεα!Το να φαω για παραδειγμα σε μια πολη μονη μου δεν με ενοχλει καθόλου, το να γυρισω απο δω και απο κει μου αρεσει τρελά αλλά στις ερημιες στη φυση που ειναι το ζητουμενο για μενα δεν μπορω να παω μόνη μου!
χμ και εκτος Ευρωπης δεν θελω να παω μονη μου!
Ας κανουμε επισημως το team travelstories να μαζευτουμε να κανουμε ενα προγραμμα και οποιος θελει ακολουθει!
Βασικη προυποθεση φυσικα..να αναπτυχθει εμπιστοσυνη μεταξυ μας εστω κι αν ξεκινα απροσωπα..
 

Marlen123

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Παιδιά καλησπέρα!
Θα συμφωνήσω σε όλα με τη Nena...
Είμαι και εγώ από επαρχία (Κρήτη) & πραγματικά είναι δύσκολο να βρεις ατομα με κοινά ενδιαφέροντα...
Ας οργανωθούμε λοιπόν λίγο, αρχικά από εδώ, στη συνέχεια μπορούμε να γνωριστούμε καλύτερα (μέσω f/b ίσως;) και μετά προτείνουμε ταξίδι!!!
 

penn2

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ωχ αυτο με τις παραλιες το καλοκαιρι ειναι ο εφιαλτης μου απο διακοπες!Με την κολλητή μου σκοτωθήκαμε, βιδωμένη 8 ωρο στην ξαπλωστρα ούτε καν στην θάλασσα δεν εμπαινε, δεν καταλαβαινω την εμμονη με το μαυρισμα!κ γω μαυρισα...απο το κακό μου!Εμμένουμε στη φιλία μας αλλά όχι σε διακοπες κυριως καλοκαιρινες, αν πάω Πήλιο θελω να το γυρισω όλο αν είναι εφικτό γιατί να βιδωθώ σε μια παραλία χριστιανοιιιι;
είναι όμορφα τα ταξίδια μονος αλλά μπορούν να είναι ομορφότερα αν έχεις καλή παρέα, να μοιράζεσαι ένα φιορδ στη Νορβηγία ένα κάστρο στην Ιρλανδία μια ποδηλατάδα στο lugano βρε αδερφε!!:p
Φιορδ, Ιρλανδία, και ποδηλατάδα στο lugano. Μέσα στο μυαλό μου είσαι. Αυτό το πρόβλημα με την ξαπλώστρα κι εγώ το έχω. Πόσο να μαυρίσεις πια; Χαμένος χρόνος.
 

basilisraf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
15
Φιόρδ άκουσα; (η αδυναμία μου ) αυτό και το βόρειο σέλας (αλλά ειδικά το 2ο είναι δύσκολη απόφαση ) βασικά σε αυτά και παρέα να έχεις, είναι αυτό που λέμε 1 λεπτού σιγή, κάνεις δεν μιλάει, απλά παρακολουθεί.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
To ότι είσαι με κάποιον κολλητός δεν σημαίνει αυτόματα ότι ταιριάζετε και στο ταξίδι και σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις δοκιμάζονται οι αντοχές γενικότερα (πολλές φορές ακόμα και η σχέση με τον άλλο). Αν θέλεις να κάνεις κάτι εντελώς ελεύθερος το να ταξιδέψεις μόνος είναι μια καλή επιλογή. Αν μπορείς να βρεις κάποιον που να ταιριάζεις ακόμα καλύτερα και πολλές φορές έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις..
 

Dmitri

New Member
Μηνύματα
0
Likes
6
Αν και διαβάζω κατά καιρούς σχόλια για προορισμούς από το forum, το θέμα που έχετε ξεκινήσει με ώθησε να κάνω registration για να γράψω και εγώ!
Τα περισσότερα ταξίδια τα έχω κάνει μόνος μου, επιθυμώ πολύ να είχα παρέα και να μοιράζομαι τα υπέροχα μέρη που συναντάω αλλά κανένας δεν φαίνεται να έχει διάθεση να κουραστεί λίγο για αυτό.
Σίγουρα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις του τι σημαίνει ταξίδι και διακοπές, αλλά άμα είναι να περάσει κάποιος μια εβδομάδα να πίνει καφέδες και να λιάζεται στη θάλασσα, πόσο σημασία έχει αν είναι σε μια παραλία της Αθήνας ή σε κάποιο νησί;
Πρόπερσι πήγα Κωνσταντινούπολη μεσώ παρέας από Fb (γνωριστήκαμε από κοντά στο αεροδρόμιο όταν φεύγαμε) και περάσαμε υπέροχα. Μπορεί κάποιες βραδιές να έκανα βόλτες μόνος μου ως την πλατεία Ταξίμ αλλά και πάλι είχα κάποιους να μιλήσω το επόμενο πρωί.
Οι φίλοι λοιπόν από το σχολείο, το φροντιστήριο ή το γυμναστήριο μπορεί να είναι ωραία παρέα αλλά να μην κάνουν για διακοπές που παίρνεις το μονοπάτι μέσα στον Αυγουστιάτικο ήλιο για να εξερευνήσεις τα ερείπια της αρχαίας πόλης.
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
Συμφωνώ με τα όσα λέγονται. Σχεδόν σε όλα τα ταξίδια που πήγα με παρέα πάντα διαφωνούσαμε για το που θα πάμε και το τι να δούμε. μερικοί ήθελαν να πάνε για ψώνια , άλλοι να πάνε στα μουσεία κ.λ.π. Αλλά πάντα συναντιώμασταν για φαγήτο και πάντα βγαίναμε μαζί τα βράδια. Έτσι μια χαρά περνάγαμε κ ούτε παρεξηγήσεις υπήρχαν. Άλλωστε δεν ταιριάζουμε με όλους. Και με αγνώστους να πας σίγουρα με κάποιους θα ταιριάξεις. Πήγα ταξίδι με γκρουπ από το διαδίκτιο και μια χαρά πέρασα. Οι περισσότεροι ήταν μόνοι τους που έψαχναν και εκείνοι παρέα. Μην σας πω ότι πέρασα και καλύτερα.
 

tr@velFrea@k

Member
Μηνύματα
10
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΙΡΛΑΝΔΙΑ - ΔΟΥΒΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ , ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Βλέπω τελικά ότι είμαστε αρκετοί με την ίδια "καψούρα" !
Και εγώ ένας λοιπόν από τους πολλούς τρελούς ! Δεν μπορώ να πω οτι οι φίλοι μου δεν ακολουθούν ( και με το κατάλληλο πρήξιμο ... βεβαίως βεβαίως ..) Φέτος ασ πούμε αποφασίσαμε για Δουβλίνο ( αποφάσισα δλδ και τους το ανακοίνωσα ! ) ... άλλα η μεγάλη μου τρέλα παραμένει μια και μοναδική ...New York , New York που λέει και ο Φρανκ ! :p:p:p Το θέμα είναι όμως οτι δεν ακολουθεί κανένας ... όποτε αν ενδιαφέρεται κανείς ... please let me know ...
 
Last edited by a moderator:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
χχαχαχαχ βρε travelfreak σε ολόκληρη γη προτείνεις το μόνο μέρος που δεν θέλω να πάω?:)
να ελεγες το Δουβλίνο θα έτρεχα :)
Ναπεράσεις τέλεια και να πας και στο howth είναι τοσο μαγικά!

Όσο για Ελβετίες, φιορδ κτλ θέλω τρελά παιδιά αν και πήγα σε κάποιο κομμάτι της Νορβηγίας!

Στο πρόγραμμα μου για το επομενο καλοκαιρι υγεια να εχουμε ειναι η Ισλανδια και τα Λοφοτεν δηλώστε συμμετοχή απο.................τώρα! :) Μειονεκτηματα μου: φωτογραφίες (σε βαθμο κακουργηματος :) τοπία μόνο και πρόσωπα ντόπια) και περπάτημα!Ως τότε θα έχω χάσει και τα περιττά κιλά ;)

για το χειμωνα κανονιστε οτι αλλο θελετε, ειμαι μεσα, το βασικό μου προβλημα ειναι οι μέρες, με 20 μερες το χρονο αδεια-αν δεν απολυθω δηλαδη και γινουν 365 :p-που να πρωτοπας?
 

basilisraf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
15
Μειονεκτηματα μου: φωτογραφίες (σε βαθμο κακουργηματος :) τοπία μόνο και πρόσωπα ντόπια) και περπάτημα!
Να ένας νορμάλ άνθρωπος. Έτσι πρέπει. Όχι σαν κάτι άλλους που βλέπω όπου παν ανά 5 μέτρα φώτο η ο ένας η ο άλλος δίπλα σε κάτι.
Τα πρόσωπα αντε 5-10 φορές εάν βρεις κάτι το " ιδιαίτερα μαγικό "
 

penn2

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Λοφότεν πρέπει να είναι φόβερή εμπειρία. Η Νορβηγία γενικώς είναι απωθημένο μου. Εγώ είμαι μέσα. Αν εξακολουθούμε να έχουμε δουλειά δηλαδή...

χχαχαχαχ βρε travelfreak σε ολόκληρη γη προτείνεις το μόνο μέρος που δεν θέλω να πάω?:)
να ελεγες το Δουβλίνο θα έτρεχα :)
Ναπεράσεις τέλεια και να πας και στο howth είναι τοσο μαγικά!

Όσο για Ελβετίες, φιορδ κτλ θέλω τρελά παιδιά αν και πήγα σε κάποιο κομμάτι της Νορβηγίας!

Στο πρόγραμμα μου για το επομενο καλοκαιρι υγεια να εχουμε ειναι η Ισλανδια και τα Λοφοτεν δηλώστε συμμετοχή απο.................τώρα! :) Μειονεκτηματα μου: φωτογραφίες (σε βαθμο κακουργηματος :) τοπία μόνο και πρόσωπα ντόπια) και περπάτημα!Ως τότε θα έχω χάσει και τα περιττά κιλά ;)

για το χειμωνα κανονιστε οτι αλλο θελετε, ειμαι μεσα, το βασικό μου προβλημα ειναι οι μέρες, με 20 μερες το χρονο αδεια-αν δεν απολυθω δηλαδη και γινουν 365 :p-που να πρωτοπας?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Τελεια ας το προχωρήσουμε, θα ανεβουμε Όσλο απο κει bodo και Λοφοτεν με αεροπλανακι-θα ειναι εντονη εμπειρια. Εκει θα νοικιασουμε αυτοκίνητο και θα ξεζουμίσουμε βουνά θαλασσες :)
Διαμονή σε αυτά τα ψαραδόσπιτα που παλι δεν θυμαμαι πως λεγονται...ατελειωτη μερα μαγειρεματα χμ..salmon που θα έχουμε ψαρέψει οι ίδιοι!ε ε ε ε ε ε ε το παράκανα αλλά εντάξει όλα γίνονται! :)
ε ναι αν δεν απολυθούμε ή μας "διαθέσουν" :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.600
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom