Γαλλία Πορτογαλία Παρίσι ή Πορτογαλία??

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για τον καθένα υπάρχουν διαφορετικές προτεραιότητες, δηλαδή το Παρίσι μπορεί να μην είναι Α αλλά Ω. Άλλωστε θα ήταν πολύ βαρετό να επισκεπτόμασταν τα ίδια μέρη με την ίδια σειρά.
Ω μόνο για το Samion είναι. Για όλο τον υπόλοιπο κόσμο είναι Α, άντε Β το πολύ. Ή Γ αν δεν είσαι καθόλου της πόλης....
Στα αρνητικά του Παρισιού, το αυξημένο κόστος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
... Απλά, έχω συναντήσει αρκετούς ταξιδιώτες/τουρίστες, που θεωρούν εαυτούς ανολοκλήρωτους αν δεν καρφιτσώσουν στη λίστα τους ... Λονδίνο.
Αυτο ειναι αυτονοητο...

Τωρα για το διλλημα σου δεν μπορω να δωσω απαντησει αφου Πορτογαλια δεν εχω παει. Παντως το Παρισι χαλια δεν το λες αλλα δεν ειναι και ο τοπ προορισμος. Αν σ' αρεσουν τα μουσεια και οι πινακες ζωγραφικης και εισαι και λιγο ρομαντικη και γουσταρεις τον ξενερωτο αερα που αποπνεει η πολη ειναι ταμαμ.
Δεν ξερω ισως αν η γλωσσα δεν ηταν τοσο χαλια να το εβλεπα με καλυτερο ματι... Αλλα ειπαμε για μια βδομαδα καλα ειναι. Εκτος κι αν δεν εχεις παει Λονδινο!
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Εκτος κι αν δεν εχεις παει Λονδινο!
Λονδίνο έχω πάει, αλλά δεν το θεωρώ ολοκληρωμένο ταξίδι, καθ' ότι ουσιαστικά μέναμε στο Surrey για την ορκωμοσία μιας φίλης και διαθέσαμε μόνο 2 μέρες στο Λονδίνο. Άρα τα περισσότερα τα περάσαμε "με το μάτι" & στάνταρντ θα επανέλθω κάποια στιγμή, απλά δεν είμαι τώρα σε αυτό το mood.

Αν και δεν μου φαίνεται, τα μουσεία και ειδικά οι πινακοθήκες, μου αρέσουν αρκετά, ωστόσο αυτό που μου δίνει χαρά είναι να μπορώ να παρακολουθήσω τον ρυθμό της πόλης και να υπάρχει ζωντάνια στον δρόμο. Για αυτό και θεωρώ μεγάλο συν, να μιλάς την γλώσσα και να μπορείς να συνεννοηθείς στο ταξίδι σου.
Τέλος,. δεν λέω, καλός ο ρομαντισμός και η ηρεμία, αλλά εγώ όταν χαλαρώσω πολύ..συνήθως καταλήγω να κοιμάμαι, ανεξαρτήτως μέρους ;) Παρ΄όλα αυτά, ναι, κάποτε θα ήθελα να δώσω το french kiss μου, κάτω από τον Πύργο του Eiffel (γιατί πάνω θα με απασχολεί αποκλειστικά η υψοφοβία μου :D ).
 

Travelmania

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1)...ωστόσο αυτό που μου δίνει χαρά είναι να μπορώ να παρακολουθήσω τον ρυθμό της πόλης και να υπάρχει ζωντάνια στον δρόμο.
2) Για αυτό και θεωρώ μεγάλο συν, να μιλάς την γλώσσα και να μπορείς να συνεννοηθείς στο ταξίδι σου.
3) Τέλος,. δεν λέω, καλός ο ρομαντισμός και η ηρεμία
1) Μωρε οι δρομοι πλημμυρισμενοι απο κοσμο ειναι... δεν ειναι εκει το προβλημα.

2) Δεν ξερω το επιπεδο σου στα γαλλικα, παντως ο γαμπρος μου λεει "αυτα που διδασκεσται στην Ελλαδα δεν ειναι γαλλικα, δεν μπορω να καταλαβω σχεδον κανεναν Ελληνα που τα μιλαει".
Η δικη μου αποψη απο αυτα που εχω καταλαβει ειναι πως οι Γαλλοι ειναι λιγο "στοκοι" και αν δεν τους πεις τη λεξη με την προφορα που θελουν (πραγμα αδυνατο για μας αφου καποια γραμματα που να χτυπιομαστε δεν βγαινουν ετσι οπως τα λενε) μπορει να μην πηγαινει καν το μυαλο τους στο τι θελεις να πεις.
Τωρα καποιος ανθρωπος που μιλαει τη γλωσσα και εχει ζησει στο Παρισι μπορει να μας διαφωτισει καλυτερα...

3) Για ηρεμια ποιος σου μιλησε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χμμμ... άρα κατά την γνώμη σου ποιο είναι το "πρόβλημα" με το Παρίσι;;
Η κουλτουριακη και savoir vivre νοοτροπια των Γαλλων. Αν την ετρεχαν οι μεταναστες την πολη θα ηταν σουπερ.

Κι αυτα που εγραψε ο panpan φυσικα...
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
2 πιθανες απαντησεις.
1)Μιλανε γαλλικα
2)Δεν ειναι Λονδινο.
:D
χαχαχαχαχαχα, εδώ μιλάω εγώ γαλλικά (όταν δεν αποφασίζω με το έτσι θέλω να τα εξισπανίσω :bleh:)

Η κουλτουριακη και savoir vivre νοοτροπια των Γαλλων. Αν την ετρεχαν οι μεταναστες την πολη θα ηταν σουπερ.

Κι αυτα που εγραψε ο panpan φυσικα...
Κατάλαβα τι εννοείς. Thanks.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom