Γαλλία Παρίσι

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
Τι έμαθα 4 μέρες στο Παρίσι.

Μόλις γύρισα από μια σύντομη εκδρομή στο Παρίσι προορισμός που ποτέ δεν με ενδιέφερε αλλά λόγο της παρέας ακολούθησα. Ιδού και οι διαπιστώσεις μου...


1. Έχει ωραία ατμοσφαιρικά βιβλιοπωλεία.

2. Είναι όλα πανάκριβα όσον αφορά στο φαγητό. 3,5ε ένα μάφιν, 3ε ο καφές για έξω και 5ε τα 100γρ σοκολάτας;;; Απαράδεκτό! Δεν το δέχομαι!

3. Για το μουσείο του Λούβρου το θεωρώ τρελό να περιμένω σε μια τεράστια ουρά μέσα στο κρύο και στην βροχή. Μπείτε από το καρουσέλ με τα καταστήματα είναι άνετο και η ούρα είναι πολύ πολύ πιο μικρή. Επίσης αν είστε κάτω τον 25 απλά μπαίνετε δωρεάν δείχνοντας την ταυτότητα σας οπότε δεν περιμένετε καθόλου.

4. Πάντα να παίρνεται νερό από το σούπερ μάρκετ! το μικρό εβιάν το έχουν 0,5 ε ενώ όπουδήποτε αλλού δεν πέφτει κάτω από τα 1,8ε.

5. Το μετρό σχεδόν σε όλες τις στάσεις μυρίζει πολύ άσχημα. Κρατήστε την αναπνοή σας.

6. Βγάλτε πάσο για τα ΜΜΜ θα σας διευκολύνει και ισχύει και για το τελεφερίκ που σας ανεβάζει στην Μονμάρτη. Αυτό αν δεν θέλετε να ανέβετε τα σκαλιά!

7. Όσο πιο γνωστό είναι το καφέ τόσο πιο ακριβά θα πληρώσετε τον καφέ που σε γενικές γραμμές είναι μέτριος.

8. Προσοχή μην μπερδέψετε την Gallery Lafayette που βρίσκεται στο Centre Commerciale Gare Montparnasse με την κανονική!!Είναι άλλο πράγμα! και θα απογοητευτείτε και είναι κρίμα!

9. Ξεσκονίστε τα Γαλλικά σας. Μιλούσα Γαλλικά οπότε δεν είχα πρόβλημα αλλά σε μια περίπτωση που μίλησα αγγλικά αντιμετώπισα ειρωνεία.

10. Δοκιμάστε τα καλλυντικά L'occitane είναι υπέροχα! Και μην κάνετε τον κόπο να μπείτε στα Sephora οι τιμές είναι ίδιες με τις Ελλάδας και τα προϊόντα δεν έχουν σημαντικές διαφορές.

11. Ο πύργος του Άιφελ είναι ωραίος το βράδυ φωτισμένος για την ημέρα αμφιβάλω.

12. Προτιμήστε να κάνετε βόλτα σε περιοχές που είναι ιδανικές για περίπατο όταν πέσει ο ήλιος θα γλυτώσετε την φασαρία των άπειρων τουριστών.

13. Αγοράστε τσιγάρα από την Ελλάδα πριν φύγετε οι τιμές είναι εξωφρενικές όπως σε κάθε Ευρωπαϊκή πόλη.

14. Έχουν παντού κρέπες και είναι και νόστιμες.

15. Να πιείτε καφέ στο καφέ που βρίσκεται στο Centre Georges Pompidou. Αξίζει η θέα μέχρι να ανεβείτε και να κάτσετε. Επίσης κάτω των 25 δωρεάν.

16. Αν έχετε πολύ πρωινή πτήση μην κάνετε το λαθος και πάρετε ταξί, Ψάξτε για τα νυχτερινά λεωφορεία μέσα από το ratp.fr - Accueil ή το www.noctilien.fr .

17. Αν είστε από τα άτομα που αγοράζουν σουβενίρ κάντε έρευνα αγοράς οι τιμές διαφέρουν πολύ!!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
2. Είναι όλα πανάκριβα όσον αφορά στο φαγητό. 3,5ε ένα μάφιν, 3ε ο καφές για έξω και 5ε τα 100γρ σοκολάτας;;; Απαράδεκτό! Δεν το δέχομαι!

4. Πάντα να παίρνεται νερό από το σούπερ μάρκετ! το μικρό εβιάν το έχουν 0,5 ε ενώ όπουδήποτε αλλού δεν πέφτει κάτω από τα 1,8ε.

5. Το μετρό σχεδόν σε όλες τις στάσεις μυρίζει πολύ άσχημα. Κρατήστε την αναπνοή σας.

7. Όσο πιο γνωστό είναι το καφέ τόσο πιο ακριβά θα πληρώσετε τον καφέ που σε γενικές γραμμές είναι μέτριος.

9. Ξεσκονίστε τα Γαλλικά σας. Μιλούσα Γαλλικά οπότε δεν είχα πρόβλημα αλλά σε μια περίπτωση που μίλησα αγγλικά αντιμετώπισα ειρωνεία.

10. Δοκιμάστε τα καλλυντικά L'occitane είναι υπέροχα! Και μην κάνετε τον κόπο να μπείτε στα Sephora οι τιμές είναι ίδιες με τις Ελλάδας και τα προϊόντα δεν έχουν σημαντικές διαφορές.

11. Ο πύργος του Άιφελ είναι ωραίος το βράδυ φωτισμένος για την ημέρα αμφιβάλω.

12. Προτιμήστε να κάνετε βόλτα σε περιοχές που είναι ιδανικές για περίπατο όταν πέσει ο ήλιος θα γλυτώσετε την φασαρία των άπειρων τουριστών.

17. Αν είστε από τα άτομα που αγοράζουν σουβενίρ κάντε έρευνα αγοράς οι τιμές διαφέρουν πολύ!!
2. To δέχεσαι δεν το δέχεσαι, έτσι είναι...Και η Ελλάδα είναι πολύ ακριβός προορισμός για άλλους. Εκτός αν ο δικός μας καφές που έφτανε τα 4,5 ευρώ θεωρείται ανταγωνιστικός.

4. Σωστό, αυτό το τιπ ισχύει για όλες τις δυτικοευρωπαϊκές χώρες.

5. Σου μύρισε πιο πολύ από ότι σε άλλες πόλεις; Υπερβολική σε βρίσκω.

7. Ναι κι αυτό ισχύει παντού επίσης.

9. Το βελτίωσαν πολύ αυτό οι Γάλλοι - πολλές φορές έτυχα το ανάποδο, να τους μιλάω Γαλλικά και να απαντούν αγγλικά.

10. Τα l'occitane τα βρίσκεις και Ελλάδα, στα notos, στις ίδιες πάνω κάτω τιμές.

11. Ούτε οι Παριζιάνοι τον συμπαθούν, εμένα μου φαίνεται υπέροχος.

12. Αν με το ιδανικές για περίπατο εννοείς πάρκα και λοιπές απομονωμένες περιοχές, σε καμιά πρωτεύουσα αυτό δεν είναι καλή ιδέα νυχτιάτικα για τουρίστες. Αλλά γενικά ναι, συμφέρει να αποφεύγεις τις peak ώρες.

17. Αν σας αρέσουν τα μικρά πυργάκια άιφελ για κλειδιά,μην πάρετε από τους επίμονους μικροπωλητές κάτω από τον πύργο. Παντού αλλού οι τιμές είναι μισές.
 

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
5. Ναι μου μύριζε πολύ. Και στις άλλες πόλεις έτσι είναι έχει δίκιο αλλά είχε κάτι το αποπνικτικό.

10. Ναι τα είχα ξαναδεί εδώ αλλά ποτέ δεν είχα μπει στο κόπο ούτε να τα δοκιμάσω γτ μου έδιναν την εντύπωση ότι είναι πολύ ακριβά. Αλλά τελικά είναι πολύ ωραία και όχι τόσο ακριβά όσο τα είχα στο μυαλό μου.

17. Αυτό με τα πυργάκια είναι τρομερό!! Και είναι και κακόγουστα τα πιο πολλά από αυτά. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι κανα 2 ρώτησαν από που είμαστε και όταν τους είπαμε Ελλάδα μας έκαναν μείωση 3 και 4 ευρώ!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
5. Ναι μου μύριζε πολύ. Και στις άλλες πόλεις έτσι είναι έχει δίκιο αλλά είχε κάτι το αποπνικτικό.

10. Ναι τα είχα ξαναδεί εδώ αλλά ποτέ δεν είχα μπει στο κόπο ούτε να τα δοκιμάσω γτ μου έδιναν την εντύπωση ότι είναι πολύ ακριβά. Αλλά τελικά είναι πολύ ωραία και όχι τόσο ακριβά όσο τα είχα στο μυαλό μου.

17. Αυτό με τα πυργάκια είναι τρομερό!! Και είναι και κακόγουστα τα πιο πολλά από αυτά. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι κανα 2 ρώτησαν από που είμαστε και όταν τους είπαμε Ελλάδα μας έκαναν μείωση 3 και 4 ευρώ!
Είναι πολύ ωραία προϊόντα, όντως. Βέβαια κάποια από αυτά ΟΝΤΩΣ είναι δυσανάλογα ακριβά (δε μπορεί να έχεις ενυδατική χεριών καταπληκτική με 6 ευρώ και υγρό σαπούνι για το μπάνιο με 18).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
9. Το βελτίωσαν πολύ αυτό οι Γάλλοι - πολλές φορές έτυχα το ανάποδο, να τους μιλάω Γαλλικά και να απαντούν αγγλικά.
Χωρις καμμια διαθεση να σε προσβαλλω και ολο το συμπαθειο, σου απαντουσαν στα αγγλικα πιθανοτατα επειδη δυσκολευονταν να καταλαβουν τα γαλλικα σου.

Εκτος κι αν ηθελαν να εξασκησουν τα αγγλικα τους.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Χωρις καμμια διαθεση να σε προσβαλλω και ολο το συμπαθειο, σου απαντουσαν στα αγγλικα πιθανοτατα επειδη δυσκολευονταν να καταλαβουν τα γαλλικα σου.

Εκτος κι αν ηθελαν να εξασκησουν τα αγγλικα τους.
παντως και σε εμενα ετυχε αυτο στο παρισι πολλες φορες, ξεκινουσα γαλλικα και μου ελεγαν μιλαμε ισπανικα, απαντουσα δε μιλαω και μετα μου ελεγαν αγγλικα....

Η δικια μου προφορα παντως σιγουρα ηταν χαλια :D
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Χωρις καμμια διαθεση να σε προσβαλλω και ολο το συμπαθειο, σου απαντουσαν στα αγγλικα πιθανοτατα επειδη δυσκολευονταν να καταλαβουν τα γαλλικα σου.

Εκτος κι αν ηθελαν να εξασκησουν τα αγγλικα τους.
Ε όχι και το βελτίωσαν!5 μέρες εκεί από όλους τους ανθρώπους που χρειαστηκε να μιλήσουμε 2-3 μίλησαν αγγλικά .Οι άλλοι το παιζαν Κινέζοι.Ακόμη και η υπάλληλος του μετρό που της ζ'ητησα πληροφορίες. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.
Και πολύ πολύ βρωμιά και πολυ αγένεια γενικότερα. Την επόμενη φορά θα πάω σε λιγοτερο τουριστική περίοδο για να δω το αληθινό Παρίσι. Πάντως δεν τους δικαιολογώ.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χωρις καμμια διαθεση να σε προσβαλλω και ολο το συμπαθειο, σου απαντουσαν στα αγγλικα πιθανοτατα επειδη δυσκολευονταν να καταλαβουν τα γαλλικα σου.

Εκτος κι αν ηθελαν να εξασκησουν τα αγγλικα τους.
παντως και σε εμενα ετυχε αυτο στο παρισι πολλες φορες, ξεκινουσα γαλλικα και μου ελεγαν μιλαμε ισπανικα, απαντουσα δε μιλαω και μετα μου ελεγαν αγγλικα....

Η δικια μου προφορα παντως σιγουρα ηταν χαλια :D
Χααχαχ όχι μωρέ δε μιλάω τόσο χάλια γαλλικά :) Τουλάχιστον για το επίπεδο συνεννόησης που ήθελα να κάνω..Αλλά σίγουρα βαριόταν να ασχολούνται με την κάκιστη προφορά μου και θέλαν να ξεμπερδεύουν γρηγορότερα! Πάντως παλιά, στην πρώτη μου επαφή με τη Γαλλία στο γυμνάσιο, θυμάμαι ότι δε μιλούσα σχεδόν καθόλου γαλλικά και κανείς δεν έκανε προσπάθεια να με διευκολύνει με αγγλικά..γι'αυτό και λέω ότι μου φάνηκαν λίγο βελτιωμένοι.

mfish ακριβώς το ίδιο...Νον αμπλο εσπανιολ καρδιά μου..Τόσο ισπανικό μπρίο μας διακατέχει ποια τους Έλληνες και μας μπερδεύουν τόσο;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ε όχι και το βελτίωσαν!5 μέρες εκεί από όλους τους ανθρώπους που χρειαστηκε να μιλήσουμε 2-3 μίλησαν αγγλικά .Οι άλλοι το παιζαν Κινέζοι.Ακόμη και η υπάλληλος του μετρό που της ζ'ητησα πληροφορίες. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.
Και πολύ πολύ βρωμιά και πολυ αγένεια γενικότερα. Την επόμενη φορά θα πάω σε λιγοτερο τουριστική περίοδο για να δω το αληθινό Παρίσι. Πάντως δεν τους δικαιολογώ.
Χωρίς διάθεση να υπερασπιστώ το σοβινισμό των Γάλλων, εδώ υπάρχουν Έλληνες οι οποίοι στραβουμουτσουνιάζουν όταν ο άλλος δε ξέρει να σου πει μια kalimera, δε θα ξενερώνουν οι Γάλλοι που ήταν και κραταιά γλώσσα του πλανήτη για τόσο καιρό;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χααχαχ όχι μωρέ δε μιλάω τόσο χάλια γαλλικά :) Τουλάχιστον για το επίπεδο συνεννόησης που ήθελα να κάνω..Αλλά σίγουρα βαριόταν να ασχολούνται με την κάκιστη προφορά μου και θέλαν να ξεμπερδεύουν γρηγορότερα! Πάντως παλιά, στην πρώτη μου επαφή με τη Γαλλία στο γυμνάσιο, θυμάμαι ότι δε μιλούσα σχεδόν καθόλου γαλλικά και κανείς δεν έκανε προσπάθεια να με διευκολύνει με αγγλικά..γι'αυτό και λέω ότι μου φάνηκαν λίγο βελτιωμένοι.
Για την προφορα λεω κι εγω, οχι για τη συνταξη...
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Χωρίς διάθεση να υπερασπιστώ το σοβινισμό των Γάλλων, εδώ υπάρχουν Έλληνες οι οποίοι στραβουμουτσουνιάζουν όταν ο άλλος δε ξέρει να σου πει μια kalimera, δε θα ξενερώνουν οι Γάλλοι που ήταν και κραταιά γλώσσα του πλανήτη για τόσο καιρό;
δεν έχω κάτι μαζί σου, προς Θεού...Απλά μου την έδωσε τόσο η όλη κατάσταση.Και εντάξει αν ξενερώνουν τόσο ας κλείσουν όλα αυτα τα υπέροχα αξιοθέατα και μουσεία που έχουν (μαζί με τα κλεμμένα) και ας μην δέχονται τα εκατομμύρια τουριστών μαζί με τα ευρώ που τους αφήνουν.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Να υποθέσω δηλαδή ότι με το ζόρι σε βάλανε να πας στο Παρίσι ε? Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας... η Γαλλία είναι μια μεγάλη χώρα και τα Γαλλικά είναι μια πολύ διαδεδομένη γλώσσα... με αυτό το σκεπτικό ορισμένοι Γάλλοι ή δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να μιλήσουν άλλη γλώσσα... εγώ πάντως που έχω πάει στο Παρίσι καμιά εικοσαριά φορές ιδιαίτερο πρόβλημα δεν αντιμετώπισα... και για να το κλείσουμε... το Παρίσι είναι μακράν η ωραιότερη πόλη στον κόσμο και πιστέψτε με ούτε από διαφήμιση έχει ανάγκη ούτε για παραπάνω τουρισμό καίγεται... όποιος λοιπόν πιστεύει ότι προσβάλεται επειδή δεν του μιλάνε στα Γαλλικά μην ξαναπάει...

Υ.Γ. Αυτή η καραμέλα με τα "κλεμμένα" έχει λιώσει... νισάφι πια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.467
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom