Παραδείγματα κακομαθημένων ταξιδευτών

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ιστορίες στον αέρα :
Μια φορά με είχε φωνάξει ένας επιβάτης της οικονομικης να μαλώσω έναν Ινδό κύριο που καθόταν στη business και είχε το θράσος να βγάλει την παντόφλα του. Μάλιστα είχε πάρει ένα αηδιασμένο βλέμμα και μου έδειχνε προς την business. Του είπα ένα «δε σας καταλαβαίνω» κι έφυγα.
Επισης έχει τύχει γυναίκα να μη δέχεται να καθίσει δίπλα σε τυφλό άτομο επειδή την ενοχλούσε το τοσοδούλι παν- γλυκό σκυλάκι υπηρεσίας.
Εχει τύχει σε πτήση από Ισραήλ να πετάει η Γλυκερία και οι Ισραηλινοί να σηκώνονται να τη βγαζουν φωτογραφία, ακόμα και σελφι μαζί της ενώ η δόλια κοιμόταν.
Σε πτήση από Θεσσαλονίκη Αθήνα επιβάτιδα λαγοκοιμόνταν και την προσπεράσαμε. Όταν το αντιλήφθηκε με φώναξε και μου είπε «κοπελιά κάνε ένα Φρεντο εσπρέσο μέτριο και γρηγορα» . Ακόμα γελάω.
Επισης φήμες λένε ότι η λαίδη Άντζελα έχει πει σε αεροσυνοδό «εσυ θα στέκεσαι όρθια και θα κρατάς το φόρεμα μη τσαλακωθεί».
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
55
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Επισης φήμες λένε ότι η λαίδη Άντζελα έχει πει σε αεροσυνοδό «εσυ θα στέκεσαι όρθια και θα κρατάς το φόρεμα μη τσαλακωθεί».
Πόσιμπολ, λαίδη είναι αυτή 😆
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Ιστορίες στον αέρα :
Μια φορά με είχε φωνάξει ένας επιβάτης της οικονομικης να μαλώσω έναν Ινδό κύριο που καθόταν στη business και είχε το θράσος να βγάλει την παντόφλα του. Μάλιστα είχε πάρει ένα αηδιασμένο βλέμμα και μου έδειχνε προς την business. Του είπα ένα «δε σας καταλαβαίνω» κι έφυγα.
Επισης έχει τύχει γυναίκα να μη δέχεται να καθίσει δίπλα σε τυφλό άτομο επειδή την ενοχλούσε το τοσοδούλι παν- γλυκό σκυλάκι υπηρεσίας.
Εχει τύχει σε πτήση από Ισραήλ να πετάει η Γλυκερία και οι Ισραηλινοί να σηκώνονται να τη βγαζουν φωτογραφία, ακόμα και σελφι μαζί της ενώ η δόλια κοιμόταν.
Σε πτήση από Θεσσαλονίκη Αθήνα επιβάτιδα λαγοκοιμόνταν και την προσπεράσαμε. Όταν το αντιλήφθηκε με φώναξε και μου είπε «κοπελιά κάνε ένα Φρεντο εσπρέσο μέτριο και γρηγορα» . Ακόμα γελάω.
Επισης φήμες λένε ότι η λαίδη Άντζελα έχει πει σε αεροσυνοδό «εσυ θα στέκεσαι όρθια και θα κρατάς το φόρεμα μη τσαλακωθεί».
καλά εσύ πρέπει να γράψεις βιβλίο....
σε πτήση μου από θεσ/κη προς κων/πολη μία αεροσυνοδός που σου έμοιαζε εκπληκτικά επέμενε οτι η πτηση ειναι περίπου 30', εξακολουθω να πιστεύω ότι το έκανε για να με τσατίσει και να μη μου βρει τον μουσακά που της ζήτησα με υφος χιλίων καρδιναλίων. (έχει πλάκα τώρα να σου ζήτησε κάποιος μουσακά και να το πιστέψεις)
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Πραγματικη ιστορια.

Στην απευθειας πτηση Αθηνα-Σικαγο περι τα μεσα Σεπτεμβριου 2020, Ιερεας αρχιεπισκοπης Νοτιων προαστιων Αθηνας, ταξιδευει παρεα με 15 χρονο , με τελικό προορισμο το Ελληνορθοδοξο μοναστηρι στην Αριζονα. Το γιατι ενας 15 χρόνος δεν ηταν στο σχολείο Σεπτεμβρη, ειναι αλλη συζήτηση.

Μετα απο αναγωριστικες βολτες μεταβαινει μπροστα και επιθυμει να μπει στο πιλοτηριο, τιμης ενεκεν για να γνωρισει τους χειριστες, να δει πως ειναι ή εν τελει για να δηλώσει τη παρουσια του ( με πιθανοτητα να το πραττει στις Ελληνικες εταιριες ισως, οποτε το θεωρούσε δεδομένο και ανεκτο). Αφου του εξηγουν οτι απαγορευεται αυτος επιμενει με στυλ, ειμαι ο ταδε Αρχιεπισκοπος οποτε πρεπει να μου επιτραπει. Το πληρωμα της Αμερικαν, μη εχοντας γνωση της Ελληνικης πραγματικοτητας ως προς την αμφιεση των ιερωμενων, αρχιζει να ταραζεται και εκφραζει στο Ελληνοφωνο μελος του πληρωματος εκεινης της μερας, τον φοβο οτι μπορει να προκειται για επιδοξο τρομοκρατη.

Το Ελληνοφωνο μελος τους εξηγει οτι ετσι ειναι η εμφανιση των ιερωμενων στην Ελλαδα και δεν υπαρχει κινδυνος για κατι τετοιο, παρολα αυτα το πληρωμα δεν καθησυχαζεται και επιβαλλει στον ιερεα να καθησει στο καθισμα του μεχρι τη προσγειωση. Στην πορεια αφου τα πραγματα εχουν σοβαρεψει και ο ιερεας αντιλαμβανεται οτι ειναι σε δυσκολη θεση , καθεται στο καθισμα του, απευθυνοντας συγνωμες σε οποιον απο το πληρωμα κινειται κοντα του.

Εν τελει, μετα τη Π/Γ στο O'hare τον παρελαβαν μελη του Homeland Security. Φανταζομαι οτι δεν συνεβη τιποτα παραπανω περα απο τα τυπικα, απλα κοινοποιω αυτη την ιστορια για αλλη μια αναδειξη περιστατικου "ξερεις ποιος ειμαι εγω".......
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Το χειρότερο που μου έχει τύχει σε πτήση ήταν Βραζιλιάνα να προκαλεί καθυστέρηση 40 λεπτών στη μεταμεσονύχτια πτήση Λισαβόνα-Αθήνα, καθώς, ενώ η επιβίβαση είχε ολοκληρωθεί, εκείνη ωρυόταν πως έπρεπε να της φέρουν τη βαλίτσα που είχε ήδη παραδώσει γιατί ξέχασε μέσα το φαγητό του μωρού της. Βρε τι το πλήρωμα είχε πέσει πάνω της, τι μέλη του handling της εξηγούσαν γιατί είναι παντελώς αδύνατο αυτό που ζητάει, αυτή εκεί. Ε τελικά την απείλησαν πως θα έρθει αστυνομία να τη μαζέψει και φύγαμε, αλλά το όλο σκηνικό ήταν ακραία σουρεάλ.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Το χειρότερο που μου έχει τύχει σε πτήση ήταν Βραζιλιάνα να προκαλεί καθυστέρηση 40 λεπτών στη μεταμεσονύχτια πτήση Λισαβόνα-Αθήνα, καθώς, ενώ η επιβίβαση είχε ολοκληρωθεί, εκείνη ωρυόταν πως έπρεπε να της φέρουν τη βαλίτσα που είχε ήδη παραδώσει γιατί ξέχασε μέσα το φαγητό του μωρού της. Βρε τι το πλήρωμα είχε πέσει πάνω της, τι μέλη του handling της εξηγούσαν γιατί είναι παντελώς αδύνατο αυτό που ζητάει, αυτή εκεί. Ε τελικά την απείλησαν πως θα έρθει αστυνομία να τη μαζέψει και φύγαμε, αλλά το όλο σκηνικό ήταν ακραία σουρεάλ.
Σε αυτην την περιπτωση που η καθυστερηση οφειλεται σε περιστατικο ελλειψης συμμορφωσης του επιβατη κ 40 ολοκληρα λεπτα μπορει να σημαινει αλυσιδα προβληματων κ για τους αλλους επιβατες και για τα αεροδρομια κ για την αεροπορικη, δεν διωκεται ποινικα;
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Σε αυτην την περιπτωση που η καθυστερηση οφειλεται σε περιστατικο ελλειψης συμμορφωσης του επιβατη κ 40 ολοκληρα λεπτα μπορει να σημαινει αλυσιδα προβληματων κ για τους αλλους επιβατες και για τα αεροδρομια κ για την αεροπορικη, δεν διωκεται ποινικα;
To έχω ακόμα απορία και η μόνη εξήγηση που δίνω ήταν ότι ήταν σε νεκρή ώρα η πτήση και δε δημιούργησε την αναστάτωση που θα γινόταν σε περίπτωση ώρας αιχμής. Πραγματικά δεν ξέρω πώς της επέτρεψαν τελικά να πετάξει, έχουν πετάξει κόσμο έξω για λιγότερα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Αλλο που θυμηθηκα κ μου συνεβη πριν λιγες μερες. Πυλη Β07 στο Βενιζελος. Ειμαι ορθια κ παρατηρω τα αεροπλανα πισω απο το τζαμι. Φοραω μασκα οπως παντα σε αεροδρομια κ πτησεις. Ειναι ενας τυπος γυρω στα 70 καθισμενος, Ιταλος. Μου κανει κατι περιεργα με το χερι. Αγνοω. Μετα κανει πιο εντονες κινησεις σαν να κανει ξουτ ξουτ σε γατα κ ψελιζει κατι. Η γυναικα του τον σκουνταει. Κατεβαζω τη μασκα για να με ακουει, πλησιαζω κ ρωταω τι προβλημα υπαρχει. Μου λεει στα αγγλικα με ιταλικη προφορα να ξεκουμπιστω εγω κ τα μικροβια μου 😂, η γυναικα του τον τραβολογα να σταματησει. Του εξηγησα οτι φοραω τη μασκα οχι για να μην εξαπλωσω τα μικροβια μου αλλα για να προστατευτω απο τα δικα του κ εφυγα.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επισης φήμες λένε ότι η λαίδη Άντζελα έχει πει σε αεροσυνοδό «εσυ θα στέκεσαι όρθια και θα κρατάς το φόρεμα μη τσαλακωθεί».
Μια κ το ανέφερες το μακρινό 198??? γκούχου γκούχου η λέιντι κατοικοέδρευε σε σουίτα του Μακεδονία Παλάς όπου εγώ έκανα πρακτική άσκηση από τη σχολή μου . Παρήγγειλε μακαρονάδα ρουμ σέρβις.
Πήγα το καροτσάκι με το φαγητό της και έσταξε λίγη από τη σάλτσα στην πετσέτα του πιάτου.
Μου το πετάει η μάνα της στη μούρη λέγοντας πάρτο πίσω μια Άντζελα δεν θα φάει από λερωμένο πιάτο.
Δυστυχώς ήμουν πολύ μικρή και ψαρωμένη για να της απαντήσω πόσο λέιντι ήταν η κόρη της.
Και μάλλον θα έχανα τη δουλειά μου αν το είχα κάνει.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Οι χειρότεροι είναι Έλληνες γονείς που έχουν αποφασίσει ότι η ανοχή σε κάθε ελεεινή συμπεριφορά του βλασταριού τους είναι μία κοινή και αυτονόητη υποχρέωση όλης της κοινωνίας.
Αυτο ξαναπές το.
Είμαι σε καλοκαιρινό θεατράκι και κάθεται δίπλα μου μια μαμά με το παιδάκι των 2 χρόνων στην αγκαλιά. Την ώρα της παράστασης του έχει δώσει το κινητό της, του έχει βάλει παιχνίδι και αυτό πατάει τα κουμπιά και ακούγονται δυνατά όλοι οι ήχοι του παιχνιδιου. Γυρνάω προς το μέρος της και λέω, σε παρακαλώ σταμάτα το αυτο, δεν μπορώ να ακούσω την παράσταση. Η μαμά δεν απαντάει καθόλου, το μικρό συνεχίζει. Ξαναλέω, συγνώμη με άκουσες, δεν μπορώ να παρακολουθήσω. Τότε μου λέει η μαμά, είναι μικρή δεν καταλαβαίνει τι της λες. Της λέω, νομίζεις ότι μιλάω στο δίχρονο; Σε σένα το λέω, πάρε το παιδί και πήγαινε πιο μακριά. Και η απάντηση ήταν η γνωστή καραμέλα, πως φαίνεται ότι δεν έχεις παιδιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.885
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom