Παραδείγματα κακομαθημένων ταξιδευτών

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αυτό το νήμα μου ξυπνάει δολοφονικά ένστικτα… Θα σταματήσω να το διαβάζω γιατί ενδέχεται να την πληρώσει κανένας αθώος που απλά στέκεται κοντά μου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σε αυτην την περιπτωση που η καθυστερηση οφειλεται σε περιστατικο ελλειψης συμμορφωσης του επιβατη κ 40 ολοκληρα λεπτα μπορει να σημαινει αλυσιδα προβληματων κ για τους αλλους επιβατες και για τα αεροδρομια κ για την αεροπορικη, δεν διωκεται ποινικα;
Για αρχή σίγουρα άρνηση επιβίβασης.

Πρόσφατο αντίστοιχο περιστατικό σε λεωφορείο από Θεσσαλονίκη για Σόφια.
Φτάνουμε στα σύνορα του Προμαχώνα κι ελεγχόμαστε για έγγραφα. Μαζί μας ταξιδεύει τύπισσα με (ανήλικο προφανώς) παιδί, η οποία όχι μόνο έκανε πως δεν ήξερε ότι χρειάζεται έξτρα υπεύθυνη δήλωση για κάτι τέτοιο, αλλά επέμενε κιόλας στον συνοριοφύλακα ότι πάντα έτσι ταξιδεύει!
Αποτέλεσμα; Να περιμένει όλο το πουλμαντό αυτήν, ή μάλλον τον φουκαρά τον άντρα της να στείλει μέσω email μια υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη, κάτι που μας κόστισε τελικά μια χαμένη ώρα ταξιδιού που προφανώς αν ήταν αεροπορικό θα 'χε πάρει πόδι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ιστορίες στον αέρα :
Μια φορά με είχε φωνάξει ένας επιβάτης της οικονομικης να μαλώσω έναν Ινδό κύριο που καθόταν στη business και είχε το θράσος να βγάλει την παντόφλα του. Μάλιστα είχε πάρει ένα αηδιασμένο βλέμμα και μου έδειχνε προς την business. Του είπα ένα «δε σας καταλαβαίνω» κι έφυγα.
Επισης έχει τύχει γυναίκα να μη δέχεται να καθίσει δίπλα σε τυφλό άτομο επειδή την ενοχλούσε το τοσοδούλι παν- γλυκό σκυλάκι υπηρεσίας.
Εχει τύχει σε πτήση από Ισραήλ να πετάει η Γλυκερία και οι Ισραηλινοί να σηκώνονται να τη βγαζουν φωτογραφία, ακόμα και σελφι μαζί της ενώ η δόλια κοιμόταν.
Σε πτήση από Θεσσαλονίκη Αθήνα επιβάτιδα λαγοκοιμόνταν και την προσπεράσαμε. Όταν το αντιλήφθηκε με φώναξε και μου είπε «κοπελιά κάνε ένα Φρεντο εσπρέσο μέτριο και γρηγορα» . Ακόμα γελάω.
Επισης φήμες λένε ότι η λαίδη Άντζελα έχει πει σε αεροσυνοδό «εσυ θα στέκεσαι όρθια και θα κρατάς το φόρεμα μη τσαλακωθεί».
Σε πτήση της aegean, την ώρα που η αεροσυνοδός έδειχνε τις οδηγίες ασφάλειας μια παρέα από σχολιαρόπαιδα, αστειεύομαι ήταν όλοι ενήλικες, κορόιδευαν και επαναλάμβαναν τις κινήσεις της. Έβλεπαν ότι είχε στραβώσει και το συνέχιζαν. Δεν μπορώ να φανταστώ πόση υπομονή χρειάζεται για να συνεχίσεις την πτήση χαμογελαστή. Οσκαρική ερμηνεία πρέπει να δώσεις!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πατερας φιλου μου με εξαιρετικη φοβια στα αεροπλανα που πετουσε για Αγγλια μονο και μονο για λογους υγειας απο Αθηνα Λονδινο αλλιως δεν θα πεταγε, εννοειται, ζητουσε σχετικα επιμονα να του βαλουν την μασκα οξυγονου που πεφτει σε περιπτωσεις αναγκης να την φοραει σε ολη την πτηση καλου κακου για να ειναι ετοιμος. Πεθανα στα γελια οταν μου το ελεγε ο φιλος μου!

Να πω και μια δικη μου απιστευτη χοντραδα, οχι να λεμε μονο των αλλων! 1 μερα μετα το τρομοκρατικο χτυπημα στο Μπατακλαν και με τα μετρα ασφαλειας στα αεροδρομια ψιλοαυξημενα σε πτηση απο Βερολινο για Αθηνα και μια σχετικη τρομουστερια επιβιβαζομαστε στο αεροπλανο και η πτηση εχει πολλους μουσουλμανους. Καθως περπαταμε στον διαδρομο αναμεσα στα καθισματα κανω στον φιλο μου (μου φυγε καπως δυνατα ειναι η αληθεια), πω πω τιγκα στους ταλιμπαν ειναι ρε μαλακα την γαμησαμε! Και μου κανει ΣΚΑΣΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ με τις μαλακιες σου ολη την ωρα! Ευτυχως δεν μας πεταξανε εξω! Αλλα υποθετω πως αν καποιος το εκανε θεμα θα μπορουσαν! ☺
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να πω και μια δικη μου απιστευτη χοντραδα, οχι να λεμε μονο των αλλων! 1 μερα μετα το τρομοκρατικο χτυπημα στο Μπατακλαν και με τα μετρα ασφαλειας στα αεροδρομια ψιλοαυξημενα σε πτηση απο Βερολινο για Αθηνα και μια σχετικη τρομουστερια επιβιβαζομαστε στο αεροπλανο και η πτηση εχει πολλους μουσουλμανους. Καθως περπαταμε στον διαδρομο αναμεσα στα καθισματα κανω στον φιλο μου (μου φυγε καπως δυνατα ειναι η αληθεια), πω πω τιγκα στους ταλιμπαν ειναι ρε μαλακα την γαμησαμε! Και μου κανει ΣΚΑΣΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ με τις μαλακιες σου ολη την ωρα! Ευτυχως δεν μας πεταξανε εξω! Αλλα υποθετω πως αν καποιος το εκανε θεμα θα μπορουσαν! ☺
Με αφορμή τη χοντράδα σου, θυμήθηκα ένα περιστατικό που κάποιοι ισλαμιστές (δε μπορώ να τους χαρακτηρίσω απλά μουσουλμάνους, με τους οποίους εννοείται δεν έχω το οποιοδήποτε θέμα) με έκαναν να νιώσω πολύ άβολα.

Είχα εσωτερική πτήση μέσα στο Κιργισταν (Ος-Μπισκεκ). Το αεροδρόμιο του Ος από τα πιο χύμα που έχω δει, έλεγχοι μηδαμινοι, ακόμα και το καρτελακι στην παραδοτέα αποσκευή μου ανήκε σε εισιτήριο άλλου επιβάτη, ό, τι να 'ναι.

Μπαίνοντας στο αεροπλάνο βλέπουμε μια παρέα μουσουλμάνων (ανδρες και γυναίκες). Κάθισαν χωριστά βάσει φύλου. Οι άντρες ήταν όλοι παραδοσιακά ντυμένοι, με κελεμπίες, γενειάδες κλπ και καθενας από αυτούς κρατούσε στο χέρι από ένα μικρό αντίτυπο του Κορανίου (ή άλλου ιερού βιβλίου).

Με το που ξεκινά ο κινητήρας του αεροπλάνου αρχίζουν να ψέλνουν ομαδικά, με τρόπο που για εκείνους ίσως ήταν κατανυκτικός, εμένα όμως με τρόμαξε. Δε σταμάτησαν καθ' όλη τη διάρκεια της πτήσης. Λογικά εκείνοι το έκαναν επειδή φοβόντουσαν ίσως, ποιος ξέρει, αλλά δημιουργούσε ένα πραγματικά πολύ δυσοίωνο συναίσθημα το να βλέπεις 3-4 άντρες με θρησκευτική περιβολή να ψάλλουν επί μία ώρα α-στα-μά-τη-τα ενώ βρίσκεσαι μέσα σε ένα αεροπλάνο. Δεν ξέρω καν αν επιτρέπεται αυτό. Όταν πατήσαμε γη ανάσανα με ανακούφιση.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Με αφορμή τη χοντράδα σου, θυμήθηκα ένα περιστατικό που κάποιοι ισλαμιστές (δε μπορώ να τους χαρακτηρίσω απλά μουσουλμάνους, με τους οποίους εννοείται δεν έχω το οποιοδήποτε θέμα) με έκαναν να νιώσω πολύ άβολα.

Είχα εσωτερική πτήση μέσα στο Κιργισταν (Ος-Μπισκεκ). Το αεροδρόμιο του Ος από τα πιο χύμα που έχω δει, έλεγχοι μηδαμινοι, ακόμα και το καρτελακι στην παραδοτέα αποσκευή μου ανήκε σε εισιτήριο άλλου επιβάτη, ό, τι να 'ναι.

Μπαίνοντας στο αεροπλάνο βλέπουμε μια παρέα μουσουλμάνων (ανδρες και γυναίκες). Κάθισαν χωριστά βάσει φύλου. Οι άντρες ήταν όλοι παραδοσιακά ντυμένοι, με κελεμπίες, γενειάδες κλπ και καθενας από αυτούς κρατούσε στο χέρι από ένα μικρό αντίτυπο του Κορανίου (ή άλλου ιερού βιβλίου).

Με το που ξεκινά ο κινητήρας του αεροπλάνου αρχίζουν να ψέλνουν ομαδικά, με τρόπο που για εκείνους ίσως ήταν κατανυκτικός, εμένα όμως με τρόμαξε. Δε σταμάτησαν καθ' όλη τη διάρκεια της πτήσης. Λογικά εκείνοι το έκαναν επειδή φοβόντουσαν ίσως, ποιος ξέρει, αλλά δημιουργούσε ένα πραγματικά πολύ δυσοίωνο συναίσθημα το να βλέπεις 3-4 άντρες με θρησκευτική περιβολή να ψάλλουν επί μία ώρα α-στα-μά-τη-τα ενώ βρίσκεσαι μέσα σε ένα αεροπλάνο. Δεν ξέρω καν αν επιτρέπεται αυτό. Όταν πατήσαμε γη ανάσανα με ανακούφιση.
Εσύ παίρνεις μετάλλιο πιο ανατριχιαστικής ιστορίας, μου σηκώθηκε η τρίχα.
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πιτσιρίκια στο πρώτο τους "κλασικά" ταξίδι στην Ρώμη βολοδέρνουν απο θέση σε θέση (ryan air βλέπεις, όλοι χώρια) λένε άπειρες εξυπνάδες φωνάζουν, φλεξάρουν, σελφαρουν κτλ.
Μας έτυχε το κορυφαίο στον γυρισμό απο Ρώμη . Κάτι τριτοδευτερες και καλά γκόμενες κοντά στα 22 έλεγαν έλεγαν έλεγαν μέχρι που πέφτει η κορώνα.
-Ρε μαλάκα μην το κάνεις αυτό θα μας την πούνε οι αεροσυνοδές! 😭
Δεν περιγράφω άλλο..
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
223
Likes
1.267
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Τώρα που διάβασα αυτό με τους μουσουλμάνους και το αεροπλάνο το θυμήθηκα.
Πτήση Αθήνα-Βιέννη είμαστε παρέα 6 ατόμων . Πτήση μετά το χτύπημα στο Μπατακλάν η αδερφή μου περισσότερο φοβισμένη από τους υπόλοιπους συνταξιδιώτες μου είδε κάποιον με σχετική αμφίεση και μούσι να προσεύχεται με ανοιχτά μάτια . Κατά τα άλλα ο άνθρωπος μια χαρά ευγενικός και ήσυχος.
Σε κάποια φάση ακούγεται ο κυβερνήτης να λέει πετάμε στα 35000 πόδια ο καιρός είναι ιδανικός κλπ και τη στιγμή εκείνη ο κύριος πάει στο WC . Η αδερφή μου έντρομη νομίζει ότι πάει να αφήσει βόμβα να την ενεργοποιήσει δεν ξέρω τι ακριβώς σκέφτηκε και τον ακολούθησε. Βγήκε ο κύριος , μπήκε η αδερφή μου στο WC έψαξε τα πάντα μέχρι και το καζανάκι δεν βρήκε τίποτα και βγήκε, ενημέρωσε την αεροσυνοδό για τις υποψίες της , γέλασε και με το δίκιο της η αεροσυνοδός την καθησύχασε και στο τέλος , ο ίδιος κύριος την βοήθησε κατέβασε την αποσκευή της από το ντουλάπι της χαμογέλασε ευγενικά και συνεχίσαμε τον δρόμο μας. Η αδερφή μου γεμάτη τύψεις του ζήτησε συγγνώμη χωρίς φυσικά ο κύριος να καταλαβαίνει το λόγο.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εσύ παίρνεις μετάλλιο πιο ανατριχιαστικής ιστορίας, μου σηκώθηκε η τρίχα.
Ξέρεις τι; Εγώ ένιωσα κάπως ενοχικά εκείνη τη στιγμή, ότι ρε παιδί μου για ποιο λόγο φοβάμαι; Μήπως βγάζω μισαλλοδοξία;
Αλλά αντικειμενικά μιλώντας ήταν ανατριχιαστική η φάση. Για ποιο λόγο να ψάλλουν έτσι λες και ήρθε το τέλος του κόσμου; Και μου έκανε εντύπωση που δεν τους έκαναν οι αεροσυνοδοί πχ παρατήρηση. Είναι άλλο να προσεύχεσαι (πολλές φορές βλέπεις ανθρώπους να κάνουν τον σταυρό τους πχ πριν την απογείωση), είναι άλλο αυτό που έκαναν εκείνοι.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.093
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Διαβάζοντας την εμπειρία της @underwater ,συνειρμικά θυμήθηκα την πρόσφατη εμπειρία μας καθ'οδόν από Αλεξάνδρεια προς Κάιρο με Uber,όπου,ο οδηγός,ένας ανέκφραστος και βλοσυρός άνθρωπος είχε στη διαπασών σε όοολη τη διαδρομή τρεισίμισυ ωρών ψαλμωδίες από το κοράνι.Πάνω που είχαμε εξοικειωθεί με την- στρατιωτικού τύπου- έγερση από τις 5 ένεκα των καταλυμμάτων που γειτνίαζαν με τζαμιά,το γεγονός μας έβγαλε εκτός εαυτού..
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Ξέρεις τι; Εγώ ένιωσα κάπως ενοχικά εκείνη τη στιγμή, ότι ρε παιδί μου για ποιο λόγο φοβάμαι; Μήπως βγάζω μισαλλοδοξία;
Αλλά αντικειμενικά μιλώντας ήταν ανατριχιαστική η φάση. Για ποιο λόγο να ψάλλουν έτσι λες και ήρθε το τέλος του κόσμου; Και μου έκανε εντύπωση που δεν τους έκαναν οι αεροσυνοδοί πχ παρατήρηση. Είναι άλλο να προσεύχεσαι (πολλές φορές βλέπεις ανθρώπους να κάνουν τον σταυρό τους πχ πριν την απογείωση), είναι άλλο αυτό που έκαναν εκείνοι.
Έχω νιώσει ακριβώς αυτό και σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω νιώσει ενοχή γιατί ψιλό συνειδητά ψιλό υποσυνείδητα έχω παρατήρησει κάποιες προκαταλήψεις σε ανάλογες φάσεις με τη δική σου αλλά πολύ λιγότερο τρομακτικές, όμως δεν είναι μισαλλοδοξία. Είναι κάτι σαν bias confirmation που άθελα μας, και δεν είναι κακό, μας συμβαίνει ακριβώς επειδή έχουν υπάρχει πολλά περιστατικά τρομοκρατίας που κολλούσαν στο προφίλ του φανατισμένου ισλαμιστή και όπως και να το κάνεις, η τόση κατάνυξη/προσευχή πάνω σε αεροπλάνο (ή σε μετρό και ταξί όταν το είχα νιώσει εγώ) σε κάνει να υποπτεύεσαι.

Και θα έπρεπε νομίζω να γίνει παρατήρηση, αναρωτιέμαι τώρα τι κανονισμοί/οδηγίες δίνονται στο πλήρωμα καμπίνας όταν κάποιος προκαλέι αναστάτωση μέσω θορύβου.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε πτήση Θεσσαλονίκη - Βιέννη, έξαλλος 20χρονος τουρίστας είχε ανοίξει το τραπεζάκι κι έπαιζε ταμπούρλο επί ώρα, τραγουδώντας με μουρμουρητά ενδιάμεσα.
Μία που σηκώθηκα, γράπωσα τη θέση κοπανώντας το προσκέφαλο και απλά τον κοίταξα σοβαρά κατάματα χωρίς να πω κάτι, κι αμέσως λύθηκε το ζήτημα.
Έπαιζει τόσο καλά που το headbanging ήταν μονόδρομος :lol::lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom