Παραδείγματα κακομαθημένων ταξιδευτών

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επιβεβαιώνω και εγώ. Απλά πολλές φορές συμβαίνει και λίγο ασυναίσθητα ανάλογα τη περίσταση. Όταν πχ υπάρχουν έντονες αναταράξεις στο short final, λίγο πριν την Π/Γ δλδ , ασυναίσθητα ο κόσμος θεωρεί ένα επίτευγμα την ασφαλή προσεδάφιση.
Οι πιλότοι πώς το βλεπουν το χειροκρότημα;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Οι πιλότοι πώς το βλεπουν το χειροκρότημα;
Εντελώς αδιάφοροι μιας και σαν επαγγελματίες γνωρίζουν ότι μια αθόρυβη προσγείωση που θα αποσπάσει χειροκρότημα, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες με κυριότερο τον κάθετης διεύθυνσης εκείνη τη στιγμή άνεμο.

Ίσως βέβαια να νιώθουν και ωραία όταν επιβραβεύει το κοινό μια προσγείωση με δυσκολία. Με πιθανές σκέψεις ( εντάξει, σιγα το πράγμα, παιχνιδάκι ήταν) εκ των υστέρων βέβαια...:haha:
 

Pilcher

Member
Μηνύματα
12
Likes
36
Έχω πετύχει δύο(!) φορές ,την ώρα που περιμένω σε πύλη αναχώρησης, ταξιδιώτες να κόβουν τα νύχια των ποδιών τους! Ευτυχώς μπορούσα να σηκωθώ και να καθίσω πιο μακριά. Αν συνέβαινε μέσα στο αεροπλάνο δεν ξέρω πώς θα το άντεχα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αυτοι οι χανοι θα λαβουν ο,τι τους αξιζει απο τα παιδια τους.
Κανένα πρόβλημα δυστυχώς για τους γονείς. Η συγκεκριμένη συμπεριφορά των παιδιών είναι αποτέλεσμα της δικής τους διαπαιδαγώγησης και των δικών τους αρχών. Θεωρούν φυσιολογική της συμπεριφορά αυτή. Το πρόβλημα θα είναι της υπόλοιπης κοινωνίας, που θα ανέχεται τα βλαστάρια και ως παιδιά και ως ενήλικες.

Σκηνικό σε φετινό ακτοπλοϊκό ταξίδι πήχτρα από Πειραιά για Χίο. Προφανώς δεν έχουμε βρει ούτε δείγμα θέσης. Έχω βρει μια πλαστική καρέκλα και ψάχνουμε άλλη μία καρέκλα να καθίσουμε 2 άτομα. Μας λέει ένας ευγενικός κύριος "καθίστε εδώ. Νομίζω ότι μας περισσεύει η καρέκλα." Σημειωτέον ότι είχαν καναπέ για 3 άτομα και 2 καρέκλες πιασμένες. Ένα ζευγάρι με ένα μωρό.

Έρχεται μετά από λίγο η σύζυγος. Της λέει να μας παραχωρήσουν τη μία καρέκλα. Η τύπισσα με φωνή "όχι Γιώργο. Τη χρειαζόμαστε τη καρέκλα. Τόσο πράγματα, που θα τα βάλουμε." Ο άνθρωπος κατέβασα τα μούτρα. Τον λυπήθηκα. Δεν κάναμε φασαρία.

Δυστυχώς αυτά τα περιστατικά είναι κανόνας στην Ελλάδα. Η μη επιβολή της εφαρμογής των κανόνων και των νόμων οδηγεί στην ευέλικτη ασυδοσία του κάθε εγωιστάκου και παρτάκια.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Έχω πετύχει δύο(!) φορές ,την ώρα που περιμένω σε πύλη αναχώρησης, ταξιδιώτες να κόβουν τα νύχια των ποδιών τους! Ευτυχώς μπορούσα να σηκωθώ και να καθίσω πιο μακριά. Αν συνέβαινε μέσα στο αεροπλάνο δεν ξέρω πώς θα το άντεχα.
Σιγα πως κανεις ετσι! Εγω εχω πετυχει σε καταστρωμα τυπισσα με μαγιο να αφαιρει με τσιμπιδακι τις τριχες του μπικινι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Μετα απο ολα οσα διαβαζω οι πιο πειθαρχημενοι επιβατες ειναι στα ΚΤΕΛ. Σε πλοιο ελληνικο δεν μπαινω ουτε με σφαιρες, σε τρενο οχι πια, σε αεροπλανο απαραιτητως μακρια απο τη business με τους goldαδες. ΚΤΕΛ κι ολα μια χαρα, κανενας εκνευρισμος.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Μετα απο ολα οσα διαβαζω οι πιο πειθαρχημενοι επιβατες ειναι στα ΚΤΕΛ. Σε πλοιο ελληνικο δεν μπαινω ουτε με σφαιρες, σε τρενο οχι πια, σε αεροπλανο απαραιτητως μακρια απο τη business με τους goldαδες. ΚΤΕΛ κι ολα μια χαρα, κανενας εκνευρισμος.
Δηλαδη θες να μου πεις οτι στο ΚΤΕΛ δεν σου εχει τυχει ο διπλανος να γυρει πανω στον ωμο ΣΟΥ και να κοιμαται? Ολοι οι ζαβοι σε μενα πεφτουν?
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Δυστυχώς αυτά τα περιστατικά είναι κανόνας στην Ελλάδα. Η μη επιβολή της εφαρμογής των κανόνων και των νόμων οδηγεί στην ευέλικτη ασυδοσία του κάθε εγωιστάκου και παρτάκια.
Αν μπορουσε να ζητηθει διαχρονικα ενας λογος για το καταντημα μας σαν χωρα, θα εβαζα αυτη σου τη προταση σαν τιτλο....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
H π΄ρωην μου δούλευε τσεκινατζού στο αεροδρόμιο της Αβάνας. Ο κανονισμός λέει ότι αν ένας επιβάτης μυρίζει άσχημα, η αεροπορική εταιρεία έχει τη δυνατότητα να του απαγορεύσει την αποβίβαση. Οι Κουβανοί που κάνουν 3-4 ντους τη μέρα και έχουν αλλεργία στις σωματικές οσμές τον εφήρμοζαν με περισσό φανατισμό, οπότε σχεδόν σε κάθε πτήση είχες επιβάτες που ειδοποιούνταν ότι αν δεν κάνουν ένα ντους δε θα μπορέσουν να ταξιδέψουν. Στην παραμικρή επίδειξη τσαμπουκά, "ξες ποιος είμαι εγώ", "φέρε τον υπεύθυνο", "θα γίνει χαμός" κλπ έβγαινε ο προϊστάμενος της βάρδιας και τους ενημέρωνε ότι στην επόμενη φωνή θα μπουν στη black list της εταιρείας και δε θα ξαναπετάξουν ποτέ μαζί της. Με δεδομένο πως το handling το κάνει ή ίδια μονοπωλιακή κρατική εταιρεία, η σκηνή επαναλαμβανόταν καθημερινά. Σε βαθμό που την είχαν συνηθίσει όλες οι τσεκινατζούδες και την αντιμετώπιζαν με στωικότητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom