Παραδοσιακός ξενώνας, που ??

ktselios

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον προορισμό σε απόσταση 4-5 ωρών από την Αθήνα, όπου θα μπορούσα να βρώ έναν παραδοσιακό ξενώνα με τζάκι, σε λογική τιμή;

Βλέπω ότι οι τιμές στην Ελλάδα είναι ακριβές, πχ 120 ευρώ, 130 ευρώ, 140 +++ :xmas_evil: :xmas_evil:

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά με αυτές τις τιμές πάω στο εξωτερικό σε φοβερά ξενοδοχεία με όλες τις ανέσεις. Να θες να "αφήσεις" τα λεφτά σου στην Ελλάδα και να μη μπορείς, γιατί ουσιαστικά σου λένε "πήγαινε στο εξωτερικό"!!! :xmas_rolleyes:

Είπα να απευθυνθώ σε εσάς πριν πάω ...στο Μόναχο! :xmas_rolleyes:
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
θες να είναι παραδοσιακός? να έχει και τζάκι?? και να είναι και φθηνά??? αν ξέρει κανεις κάνα τέτοιο μέρος σε προσωπικό μήνυμα παρακαλώ..μην φτάσει στα αυτιά του Παπακωσταντίνου και του μνημονίου..
πέρα από την πλακα ξεκινα σιγά σιγά για Μοναχο γιατί για να βρείς τέτοιο μέρος στην Ελλάδα μας πρέπει να είναι οπωσδήποτε καθημερινή..και εκτος εποχής..
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Εμεινα πέρσυ στην Ορ. Ναυπακτία στο Καναβέικο ...( Δωμάτια)

70 ευρώ το δωμάτιο με τζάκι ...
προτίμησε δωμάτιο με μπαλκόνι (του πάνω ορόφου τα δωμάτια είναι τα "Tρίτσοβα" & "Αυγό")...
εμείς μείναμε πολύ ευχαριστημένοι... πεντακάθαρο και μεγάλο δωμάτιο... το πρωινό απλό, αλλά ωραία η θέα της μικρής αίθουσας ... αν θυμάμαι καλά πληρώσαμε εξτρά τα ξύλα για τζάκι ...
 
Last edited by a moderator:

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαφωνώ με το Boxeraki, δεν νομίζω πως ζητάς και φοβερά πράγματα, με κάτω από 100 ευρώ βρίσκει κανείς πραγματάκια στη Φωκίδα και πιθανότατα και στην Ευρυτανία. Κρίση έχουμε στο κάτω-κάτω...

  • Δες αυτό : Dasiko Xwrio - Prosilio και ζήτα σπιτάκι με τζάκι, κοστίζει όσο και αυτά χωρίς τζάκι, αν θυμάμαι καλά η τιμή είναι 80 ευρώ. Τοποθεσία Φωκίδα, μόλις 19χλμ από την Άμφισσα, δηλαδή περίπου 3 ώρες από την Αθήνα, κάνε τους ένα τηλέφωνο, δε χάνεις κάτι. Αν σας ενδιαφέρει το paintball, υπάρχει κι αυτό εκεί κι έχει φοβερή πλάκα αν είστε παρέα με παιδιά ή χωρίς, να κάψετε και καμιά θερμίδα από τη χοληστερίνη που θα χλαπακιάσετε. Είναι και σε πολύ λογική απόσταση από το πανέμορφο Γαλαξίδι, η ημερήσια είναι πολύ ευχάριστη κι έχει αρκετά πράγματα να δείτε (κι ακόμη περισσότερα να φάτε, δοκίμασε την ταβέρνα Μπεμπέλης, με ψιλοπερίεργες γεύσεις -π.χ χοιρινό με δαμάσκηνα, απίθανα γεμιστά κρεμμύδια και κάτι γλυκάαααα-, αγνοήστε τα τουριστικά στην παραλία με τα κατεψυγμένα καταϊφια και τα ψάρια Σενεγάλης).


  • Επίσης, στην ορεινή Ναυπακτία, παίζει αυτό:
Καλώς Ήλθατε στον Ξένιο στην Ορεινή Ναυπακτία
Έχει και κάποιες φτηνές επιλογές (από 60 ευρώ το σπιτάκι, αν θες τζάκι από 80 ευρώ) και πρόσεξε και τις προσφορές, έχει ορισμένες που παίρνεις την τρίτη μέρα δωρεάν κλπ. Σηκώνουν και παζάρια για off season και ειδικά για καθημερινές.


  • Πολύ ωραίο με δωμάτια με ξεχωριστή διακόσμηση το καθένα σε πολύ όμορφη τοποθεσία στο Γαλαξίδι, είναι το Αρχοντικό. Στο site τους λένε πως ξεκινάει από 55, εγώ θυμάμαι παραπάνω, αλλά για να το λένε στη σελίδα τους, έτσι θα είναι. Ξαναλέω πως το Γαλαξίδι είναι πανέμορφο, αποτελεί καλή βάση για Δελφούς κι ακόμη κι αν θες να πας για σκι, για ψάρι στην Ιτέα ή να ανέβεις προς Λιδορίκι ή ορεινή Ναυπακτία ή προς Ερατεινή, η περιοχή βολεύει ως βάση. Δες το, αλλά να ξέρεις πως οι φωτογραφίες του σάιτ το αδικούν πολύ:
Archodiko Art Hotel


  • Δεν έχω περάσει ούτε απέξω, αλλά είναι στη Φθιώτιδα, δηλαδή σε λιγότερες από τις 4-5 ώρες που θες από την Αθήνα, οι τιμές λέει πως παίζουν στα 50-100 ευρώ και οι φωτογραφίες στο σάιτ τους δείχνουν πως είναι χαριτωμένο:
Αγροτουριστικός Ξενώνας Τα Πιθάρια - Αρχική Σελίδα


  • Το Πέτρινο στην Παύλιανή είναι αρκετά γνωστό, μάλλον θα είναι και λίγο ακριβότερο, αλλά ένα τηλεφωνάκι δε βλάπτει:
Καλώς ορίσατε στους πέτρινους ξενώνες στην Παύλιανη ορεινής Φθιώτιδας


  • Στην Αμφίκλεια έχει αρκετό πράγμα, και τις καθημερινές οι τιμές είναι γύρω στα 80 για ένα δίκλινο, αλλά τα ΣΚ ανεβαίνουν αρκετά:
Ξενοδοχεία Αμφίκλεια Παραδοσιακό Κατάλυμα Αρχοντικό Παρνασσός

Κι επειδή μόλις το βρήκα, πάρε και πολύ homework για το σπίτι:
Ξενώνες, Αρχοντικά και Μικρά Ξενοδοχεία στην Ελλάδα
Πολύ πράγμα λέμε, φαντάζομαι πως θα βρεις και κάτι στις τιμές που θες.
Καλά να περάσετε αν πάτε και να μας πείτε και πώς περάσατε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάντως επειδή εκτός απ'το δικό μας υπερ-φόρουμ υπάρχουν κι άλλες προσπάθειες άξιες λόγου ρίξε/ρίξτε και μια ματιά σε αυτό που το βρήκα αρκετα ενημερωμένο και χρήσιμο αν και δεν πρόλαβα να επισκεφτώ κάτι απ'όλα αυτά μιας και με έπιασε η κρίση.

--->Πάρτε τα βουνά
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον προορισμό σε απόσταση 4-5 ωρών από την Αθήνα, όπου θα μπορούσα να βρώ έναν παραδοσιακό ξενώνα με τζάκι, σε λογική τιμή;

Βλέπω ότι οι τιμές στην Ελλάδα είναι ακριβές, πχ 120 ευρώ, 130 ευρώ, 140 +++ :xmas_evil: :xmas_evil:

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά με αυτές τις τιμές πάω στο εξωτερικό σε φοβερά ξενοδοχεία με όλες τις ανέσεις. Να θες να "αφήσεις" τα λεφτά σου στην Ελλάδα και να μη μπορείς, γιατί ουσιαστικά σου λένε "πήγαινε στο εξωτερικό"!!! :xmas_rolleyes:

Είπα να απευθυνθώ σε εσάς πριν πάω ...στο Μόναχο! :xmas_rolleyes:
Καλε μου φιλε ..το λες και μονος σου.
Ασε τωρα τον ξενωνα και αρχισε να κοιτας κατι για εξωτερικο.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
3 ωρίτσες από Αθήνα, με όμορφη διαδρομή ίσως σε κάποια σημεία δύσκολη, στην Γκούρα Ορεινής Κορινθίας.

Παραδοσιακός Ξενώνας Σεμέλη - Ξενοδοχείο στη Γκούρα Κορινθίας | Ορεινή Κορινθία

Ξενοδοχεία Γκούρα Φενεός Κορινθίας Ακροθέα Ξενώνας Γκούρα Πετρόχτιστο Παραδοσιακό Ξενοδοχείο Φενεού Γκούρα

Στο δεύτερο είχα μείνει πέρυσι, αρκετά ικανοποιημένη, off season βέβαια, και είχαμε πληρώσει 80 ευρώ. Κάνε ένα τηλέφωνο να τσεκάρεις τιμή/διαθεσιμότητα. Υπέροχη θέα, ζεστός χώρος, Λίμνη Δόξα σε απόσταση μισαώρου, καλό φαγητό στα πέριξ και ησυχία αν αυτό ζητάς- το αντίθετο δηλαδή απ' ότι γίνεται στα Τρίκαλα Κορινθίας.
Αν πάλι δεν θέλετε τόσο υψόμετρο, ρίξε μια ματιά πάλι στον Νομό, στην Καστανιά. Μοναδική..
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Αρχοντικό Σάλτη, Μακρυνίτσα Πηλίου, με τζάκι στο δωμάτιο, θέα σε όλο τον Παγασητικό και πρωινό στο κρεβάτι. Έμεινε προ ημερών αρκετά στενό μου πρόσωπο 60 ευρώ/βράδυ. http://www.arhontikasalti.com/index2.php
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Hμουν λίγο ισοπεδωτικός αλλα έχω άσχημες εμπειρίες..
προφανώς και με ψάξιμο και σε τόπους λιγότερο τουριστικούς θα βρείς κάτι..αλλα στο σύνολο του ταξιδιού πιστεύω ότι το εξωτερικό είναι πιο τίμιο...

γιατί πρέπει να μιλάμε για καλές τιμές όταν είναι off season?
γιατί πρέπει να ψάχνουμε τα μέρη που δεν τα έχουν ανακαλύψει ακόμα οι πολλοί ώστε να μην υπάρχει μεγάλη ζήτηση άρα και τσουχτερές τιμές?
την Pώμη την έχει ανακαλύψει ένα σωρός κόσμος αλλα ακόμα οι τιμές είναι ανθρώπινες!

δυστυχώς έχω κουραστεί να με κλέβουν σε διαφορα μέρη τις Eλλάδος γιατί εκμεταλλεύονται τον κόσμο που θέλει να επισκεφθεί την πόλη τους για να ξεσκάσει λίγο..
έχω βαρεθεί να με κλέβουν στα διόδια...έχω κουραστεί να με κλέβουν στα καύσιμα..και όλα αυτά δίνοντας πραγματική μάχη να φτάσω στον προορισμό μου μέσα στο πολεμικό πεδίο που λέγεται εργοτάξιο εθνικών οδών(αλήθεια αυτό έχει τιμή)??
και τέλος πάντων γιατί να μπορείς να πας φτηνά τώρα σχεδόν σε όλες τις πόλεις τις Γερμανίας Αυστρίας Ιταλίας και πόσες άλλες χώρες αλλα για να πας στο Μέτσοβο είναι λες και πας στην Ελβετία..
δεν θέλω να πάω στην Αμφισσα χειμωνιάτικα ρε αδελφέ! θέλω να πάω στο Μέτσοβο!πήγα πριν ενάμισι μηνα και πλήρωσα το δωμάτιο ημερα πέμπτη 80euro..όσο και στην Ρώμη,Αμστερνταμ,Βενετία,Φλωρεντία και σταματάω γιατί ο κατάλογος έχει πολλές πόλεις ακόμα(αυτή την εποχή ποσο να έχει άραγε ένα σαββατοκύριακο στο Μέτσοβο)..?

τέλος πάντων ψάξε και λογικά θα βρείς κάτι εντός Ελλάδος..εγώ γύρισα πολλά χρονια Ελλάδα και πιστεύω ότι αρκεί..ίσως όταν μάθουν να σέβονται περισσότερο τα χρήματα μου να επανέλθω..μέχρι τότε απέχω με ελάχιστες εξαιρέσεις που δεν μπορώ να κάνω αλλιώς λόγω παρέας..

όπως και να έχει βεβαια όλα αυτά είναι προσωπικές εμπειρίες/απόψεις και δεν είναι δυνατόν να τις συμμερίζονται όλοι..καλά ταξίδια είτε εντός είτε εκτος:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom