Γαλλία Παρισι με Παιδια

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
1. Άσε τις εξορίες και μείνε στο κέντρο. Με παιδιά θα χρειαστεί να πηγαινοέρχεσαι στο ξενοδοχείο 2-3 φορές κάθε μέρα τουλάχιστο. Ο χρόνος της διαδρομης (και η αναμονή για τα όχι και τόσο συχνά τρένα) είναι χρόνος από το ταξίδι σου.
2. Σαν τι δηλαδή? Βγαίνεις από τη μια γραμμή, περπατάς (συνήθως χωρίς κυλιόμενες όμως) και μπαίνεις στην άλλη γραμμή.
3. Το τελευταίο βράδυ μείνε σε ένα απο τα ξενοδοχεία που είναι μέσα στο αεροδρόμιο CDG. Υπάρχουν διάφορες επιλογές, για όλα τα βαλάντια.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
3.- όπως είπε το taver. κι αν είναι λίγο έξω αναλαμβάνουν μεταφορά απο/προς αεροδρόμιο όποια ώρα νάναι.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αφού θα είσαι με παιδιά, μήπως σε συμφέρει να δεις για διαμέρισμα; Για να μπορείτε να εξοικονομήσετε και χρήματα από ένα γεύμα, να είστε πιο άνετα κλπ. Ενδεικτικά βρίσκω αυτό:

Flat Paris, Paris central apartments, Bed and breakfast Paris
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Καλημέρα!

Που διάβασες πως κοστίζει 200 ευρώ πηγαινέλα;;

το είδα στο francetaxireservations.com και κοστίζει από το αεροδρόμιο SDG εως το ξενοδοχείο και να έρθουν πάλι να σε πάρουν για την επιστροφή από το ξενοδοχείο έως το αεροδρόμιο 196 ευρώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το είδα στο francetaxireservations.com και κοστίζει από το αεροδρόμιο SDG εως το ξενοδοχείο και να έρθουν πάλι να σε πάρουν για την επιστροφή από το ξενοδοχείο έως το αεροδρόμιο 196 ευρώ
E, από το Sanandaj του Ιρανικού Κουρδιστάν ως το Παρίσι, και λίγα παίρνουν... :xmas_cheesygrin: :xmas_cheesygrin: :xmas_cheesygrin: (Εκεί είναι το SDG - Μάλλον ήθελες να γράψεις CDG...)

Ένα κανονικό ταξί από το CDG ως το Παρίσι έχει το πολύ ως τα 60 ευρώ (χωρίς ραντεβού, χωρίς τίποτα).
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
E, από το Sanandaj του Ιρανικού Κουρδιστάν ως το Παρίσι, και λίγα παίρνουν... :xmas_cheesygrin: :xmas_cheesygrin: :xmas_cheesygrin: (Εκεί είναι το SDG - Μάλλον ήθελες να γράψεις CDG...)

Φίλε taper εγω μπορεί να το έγραψα λάθος αλλά η τιμή είναι αυτή που σου είπα....ίσως γιατί δεν ήταν μέσα στο παρίσι αλλά εκτός,στον άξονα για disneyland.....Mε μια νέα αναζήτηση που έκανα από το CHARLES DE GAULLE AIRPORT (CDG) έως το Adagio city aparthotel το οποίο είναι μέσα στο Παρίσι στοιχίζει 149,70 ευρω..... Αν θέλεις 60+60=120 Round trip
από το αεροδρόμιο μόνος σου ε τότε εντάξει ...πιστεύω τα +30 ευρω που δίνεις είναι οκ αφού θα σε περιμένει το ταξι μόλις κατέβεις και θα έρθει να σε παραλάβει πάλι από το ξενοδοχείο όταν επιστρέφεις......και εμένα ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα μου.....ότι θα πρέπει να φεύγω από το ξενοδοχείο για αεροδρόμιο 4 τα ξημερωμάτα......
Γιαυτό ρωτάω αν έχει τύχει σε κάποιον να είχε πτήση τόσο νωρίς και τι έκανε....αν γνωρίζει δηλαδή κάποιος κάποια σοβαρή εταιρεία ταξι να μου προτείνει έτσι ώστε τουλάχιστον να πληρώσω για την επιστροφή μόνο αφού όταν θα φτάσουμε είναι μεσημέρι και μπορώ να χρησιμοποιήσω τον προαστιακό
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιαυτό ρωτάω αν έχει τύχει σε κάποιον να είχε πτήση τόσο νωρίς και τι έκανε....αν γνωρίζει δηλαδή κάποιος κάποια σοβαρή εταιρεία ταξι να μου προτείνει έτσι ώστε τουλάχιστον να πληρώσω για την επιστροφή μόνο αφού όταν θα φτάσουμε είναι μεσημέρι και μπορώ να χρησιμοποιήσω τον προαστιακό
Επαναλαμβάνω:
3. Το τελευταίο βράδυ μείνε σε ένα απο τα ξενοδοχεία που είναι μέσα στο αεροδρόμιο CDG. Υπάρχουν διάφορες επιλογές, για όλα τα βαλάντια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. Συμφωνω με τους απο πανω για ξενοδοχειο μεσα στο Παρισι.
2. Οπως επισης σου ειπαν οι απο πανω μπορεις. Το μονο προβλημα ειναι τα -συνηθως- πολλα σκαλια που τα ανεβαινεις ποδαρατα (υπαρχει μια κυλιωμενη ή ανσασερ σχεδον σε ολους τους σταθμους αλλα αν δεν πεσεις τυχαια πανω τους χρειαζεσαι το χαρτη του κρυμμενου για να τα ανακαλυψεις).
3. Το τριτο σου προβλημα ειναι αρκετα απλο. Θα ζητησεις απο το ξενοδοχειο σου να κανονισει αυτο τη μεταφορα σου με minivan (ολα τα ξενοδοχεια συνεργαζονται με τετοιες εταιρεις). Η τιμη ειναι περιπου 17 ευρω το ατομο για μεχρι 2-4 ατομα (υπαρχει και εταιρεια με 60 ευρω για 4 ατομα). Ερχεται στο ξενοδοχειο σου (την ωρα την αποφασιζετε απο κοινου, ισως σας ζητησουν κανα μισαωρο νωριτερα απο αυτο που θα θελατε.) σε φορτωνει και σε παει εξω ακριβως απο το τερμιναλ σου. Αν ξερεις και εισοδο σε παει ακριβως εξω απο την εισοδο.
Ταξι κοστιζει αρκετα ακριβοτερα 40-50 ευρω τις νορμαλ ωρες αλλα σε χρεωνει και 8-9 ευρω για την καθε βαλιτσα. Αμα σε δει και τουριστα να ψαχνεσαι κοπαναει. Μεχρι και 90 ευρω με 2 αποσκευες εχω ακουσει να πληρωνουν.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Θα μπορουσες αντι για βαλιτσα να παρουν τα παιδια μαζι τις σχολικες τους τσαντες ή καποιο αλλο σακίδιο πλατης. Ποσα ρουχα πια θα χρειαστουν για 4 μερες? Ετσι θα εχουν τα χερια τους ελευθερα και δε θα χρειαζεται να τραβανε βαλιτσα. Επίσης νομιζω η ιδεα του taver να μεινετε το τελευταιο βραδυ σε καποιο ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο ειναι η καλυτερη επιλογη.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γιαυτό ρωτάω αν έχει τύχει σε κάποιον να είχε πτήση τόσο νωρίς και τι έκανε....αν γνωρίζει δηλαδή κάποιος κάποια σοβαρή εταιρεία ταξι να μου προτείνει έτσι ώστε τουλάχιστον να πληρώσω για την επιστροφή μόνο αφού όταν θα φτάσουμε είναι μεσημέρι και μπορώ να χρησιμοποιήσω τον προαστιακό
πήγαμε το προηγούμενο απόγευμα με μετρό/λεωφορείο στο αεροδρόμιο.(τζάμπα) τηλεφώνησα στο οτέλ (νομίζω το sofitel) κι έστειλε βανάκι και μας πήρε.
σένα τεράστιο καρφού σκοτώσαμε την ώρα μας με τα συμπληρωματικά ψώνια/δωράκια, πήραμε στο εστιατόριο του και βραδινό, έκλεινε 2300. και το πρωί 0500 αναχώρηση για το αεροδρόμιο. το ξενοδοχείο κόστιζε 80 ευρώ το δίκλινο μέσα και η μεταφορά αεροδρομίου. με τα λεφτά που θα δώσεις όπως λες θα αγοράσεις ένα σωρό πράματα.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ταξι κοστιζει αρκετα ακριβοτερα 40-50 ευρω τις νορμαλ ωρες αλλα σε χρεωνει και 8-9 ευρω για την καθε βαλιτσα. Αμα σε δει και τουριστα να ψαχνεσαι κοπαναει. Μεχρι και 90 ευρω με 2 αποσκευες εχω ακουσει να πληρωνουν.
Τα ταξί δεν χρεώνουν τόσο..Μην τρομάζουμε τον κόσμο. Πρέπει να πέσεις στον απίστευτο απατεώνα.. Εξάλλου, και γαλλικά να μην ξέρεις μέσα στο ταξί στο πίσω κάθισμα υπάρχει αυτοκόλλητο και στα αγγλικά που λέει πόσο χρεώνει ανά ζώνη στο Παρίσι και πόσο κοστίζει η κάθε βαλιτσα. 8-9 ευρώ δεν κοστίζει...Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο είναι, αλλά σίγουρα η πρώτα βαλίτσα είναι δωρεάν.
Δες τι λέει και το Lonely planet..
The first piece of baggage is free; additional pieces over 5kg cost ?1 extra. When tipping, round up to the nearest ?1.

Transport in Paris - Lonely Planet Travel Information
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.....Τελικά έκλεισα τα αεροπορικά εισητήρια και επειδή με προβλημάτιζε πάρα πολύ η πρωινή πτήση στις 6 άλλαξα την διαδρομή και αντί παρίσι-θεσ/νικη απευθείας το έκανα μέσω μιλάνου με μια διανυκτέρευση εκεί σε νορμάλ μεσημεριανές ώρες όλες οι πτήσεις.....
τώρα μπορώ να αρχίσω το σχεδιασμό του ταξιδιού για ξενοδοχεία,περιοχές,μετακινήσεις κτλ οπότε ίσως σας χρειαστώ ξανά αλλά θα ανοίξω άλλο θέμα.....με αυτό δεν ξέρω τι γίνετε.....αν θέλει ο διαχειριστής το διαγράφει (?)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom