Γαλλία Παρισι με Παιδια

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Είμαι παλιό μέλος του travelstories αλλά ανενεργό τα τελευταία 2 χρόνια.
Έκλεισα με τις προσφορές της Aegean για Παρίσι το Μάρτη και θα πάω με το κοριτσάκι μου που είναι 6 χρονών.
Επειδή έχω πάει άλλες τρεις φορές Παρίσι και Disneyland και προσπαθώ να την αποφύγω για το επικείμενο ταξίδι, ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κανείς στο πάρκο του Αστερίξ και τις εντυπώσεις του. Είναι ανάλογο σε μέγεθος και ποικιλία με την Eurodisney? Υπάρχει πρόσβαση με τρένο και εκεί? Και ότι άλλο μπορείτε να μου πείτε για δραστηριότητες για παιδιά (όπως το πάρκο la villette) καλοδεχούμενα. Έχω ήδη διαβάσει το σχετικό άρθρο της φίλης μου της Έρσης αλλά ήθελα πιο συγκεκριμένες λεπτομέρειες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Giorgos K.

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Είμαι παλιό μέλος του travelstories αλλά ανενεργό τα τελευταία 2 χρόνια.
Έκλεισα με τις προσφορές της Aegean για Παρίσι το Μάρτη και θα πάω με το κοριτσάκι μου που είναι 6 χρονών.
Επειδή έχω πάει άλλες τρεις φορές Παρίσι και Disneyland και προσπαθώ να την αποφύγω για το επικείμενο ταξίδι, ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κανείς στο πάρκο του Αστερίξ και τις εντυπώσεις του. Είναι ανάλογο σε μέγεθος και ποικιλία με την Eurodisney? Υπάρχει πρόσβαση με τρένο και εκεί? Και ότι άλλο μπορείτε να μου πείτε για δραστηριότητες για παιδιά (όπως το πάρκο la villette) καλοδεχούμενα. Έχω ήδη διαβάσει το σχετικό άρθρο της φίλης μου της Έρσης αλλά ήθελα πιο συγκεκριμένες λεπτομέρειες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Είχα πάει στο πάρκο του Αστερίξ το καλοκαίρι του 2011. Είναι σίγουρα αρκετά μικρότερο σε έκταση από την Disneyland, αλλά με αρκετές επιλογές. Πολλά από τα παιχνίδια είναι κατάλληλα για μικρά παιδιά. Όμως για να μπει κάποιος στα πιο "επικίνδυνα", πρέπει να έχει ύψος τουλάχιστον 1,20μ. (είναι πολύ αυστηροί σε αυτό - μετρούν τα μικρά παιδιά επιτόπου.) Επειδή δεν έχει τις τεράστιες ουρές της Disneyland, μέχρι νωρίς το απόγευμα θα έχεις ήδη μπει σε όλα τα παιχνίδια.
Απ' όσο ξέρω, (με κάθε επιφύλαξη!) δεν υπάρχει τρένο ή κάποιο άλλο μέσο, εκτός από αυτοκίνητο, που να πηγαίνει μέχρι το πάρκο.
Πάντως, εμείς είχαμε περάσει πολύ ωραία!:) Καλά να περάσεις!!!

ΥΓ.: Αν πας, μην χάσεις τον χρόνο σου στο σόου με τα δελφίνια. Δεν το βρήκα καθόλου εντυπωσιακό, μάλλον βαρετό ήταν. Εμείς είδαμε την παράσταση "Η κλοπή της Μόνα Λίζα", η οποία ήταν πολύ ωραία. (Η παράσταση γίνεται μέσα στο πάρκο και δεν έχει επιπλέον χρέωση)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.430
Είμαι παλιό μέλος του travelstories αλλά ανενεργό τα τελευταία 2 χρόνια.
Έκλεισα με τις προσφορές της Aegean για Παρίσι το Μάρτη και θα πάω με το κοριτσάκι μου που είναι 6 χρονών.
Επειδή έχω πάει άλλες τρεις φορές Παρίσι και Disneyland και προσπαθώ να την αποφύγω για το επικείμενο ταξίδι, ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κανείς στο πάρκο του Αστερίξ και τις εντυπώσεις του. Είναι ανάλογο σε μέγεθος και ποικιλία με την Eurodisney? Υπάρχει πρόσβαση με τρένο και εκεί? Και ότι άλλο μπορείτε να μου πείτε για δραστηριότητες για παιδιά (όπως το πάρκο la villette) καλοδεχούμενα. Έχω ήδη διαβάσει το σχετικό άρθρο της φίλης μου της Έρσης αλλά ήθελα πιο συγκεκριμένες λεπτομέρειες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

To Παρκ Αστερίξ είναι ανάλογο της Eurodisney και για κάποιους καλύτερο...Έχει 5 θεματικές ενότητες Γαλάτες Ρωμαίοι Έλληνες κλ Ανοίγει απο τέλη Μάρτη περίπου μέχρι Νοέμβριο...

Για το πως θα πας δες εδώ http://www.parcasterix.fr/en/getting-park
και γενικά για το Παρκ Αστεριξ http://www.parcasterix.fr/en/

Η la villette δεν ενδείκνυται τόσο για μικρά παιδιά .....εναλλακτικά μπορείς να πας στο Jardin d'Acclimatation http://www.jardindacclimatation.fr/galerie-photo.php κάπου στο δάσος της Βουλώνης
Επίσης πολύ καλή επίσκεψη που θα την χαρούν τα παιδιά είναι το Park Floral http://en.parisinfo.com/paris-museu...e-Paris-Jardin-botanique-de-la-Ville-de-Paris όπου δίπλα είναι και το Chateaux de Vincennes http://www.france.fr/en/art-and-culture/chateau-de-vincennes ο ζωολογικός κήπος, πάρκα, λιμνούλες και τοιαύτα ...μια μέρα δεν αρκεί .....και προσβάσιμο με μετρό
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
Πήγα στο Πάρκ Αστερίξ πριν 5 χρόνια. Όντως υπήρχε μια δυσκολία στο πως να πάμε. Τελικά κλείσαμε τα εισιτήρια και το μεταφορικό από ένα πρακτορείο για εκδρομές απέναντι απο το Λούβρο. Το λεωφορείο ήταν στο υπόγειο παρκινγ κάτω απο το Λούβρο. Τελικά κατάλαβα ότι το λεωφορείο δεν ήταν του πρακτορείου. Εννοώ δεν χρειαζόταν να αγοράζαμε τα εισητήρια απο πριν. Αν δεν κανω λάθος υπήρχε μόνο ένα λεωφορείο κάθε μέρα. Τις ώρες στις έβαλε ο chris από πανω. Κατά την γνώμη μου αξίζει να περάσεις μια μέρα εκεί.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Σας ευχαριστώ πολύ, πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις και ενδιαφέρουσες προτάσεις. Το πιο σημαντικό είναι να δω αν θα είναι ανοιχτό το πάρκο γιατί πάω στα τέλη του Μαρτίου. Ευχαριστώ πολύ παιδιά να ΄στε καλά.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Σας ευχαριστώ πολύ, πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις και ενδιαφέρουσες προτάσεις. Το πιο σημαντικό είναι να δω αν θα είναι ανοιχτό το πάρκο γιατί πάω στα τέλη του Μαρτίου. Ευχαριστώ πολύ παιδιά να ΄στε καλά.
Χρονια και ζαμανια βρε κορίτσι !! Να Σαι καλα και να χαίρεσαι τη μικρή σου
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να προσθεσω στα οσα προταθηκαν παραπανω.

1. La cite des sciences et da l'industrie: Ενας απο τους ωραιοτερους χωρους ψυχαγωγιας με εκπαιδευτικο χαρακτηρα που διαθετει το Παρισι. Βρισκεται στο Parc de la Villete, οποτε αν πατε κανονισε να ειναι μερα με καλο καιρο για να παιξει η μικρη και εξω στο παρκο.

2. Theatre des Marionnettes du Jardin du Luxembourg: Κουκλοθεατρο στο θεατρο που βρισκεται μεσα στους Κηπους του Λουξεμβουργου. Τεταρτες, ΣΚ και αργιες εχει παραστασεις. Εισιτηριο 4,70€

3. Parc Andre Cintroen: Το παρκο ειναι μεν ωραιο αλλα δεν θα αξιζε να πας μεχρι εκει αν δεν υπηρχε το μεγαλυτερο αεροστατο του κοσμου (οπως το διαφημιζουν). Θαυμαστε το Παρισι απο τα 150 μετρα... εκτος κι αν ειστε υψοφοβικες οποτε ασ'το. Εισιτηριο 12€ για σενα και 6€ για τη μικρη τα ΣΚ ή 10€ και 5€ τις καθημερινες για μια δεκαλεπτη πτηση. Το παρκο ειναι δωρεαν.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Ευχαριστώ πολύ tripakias, εξαιρετικές ιδέες, ειδικά το αερόστατο. Γεια σου και σένα ευαγγελία χαίρομαι που σε ξαναβρίσκω.
 

dimitris terzakis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
γεια σας,πάμε Παρίσι με τα παιδιά 12 και 13 ετών για 8 μέρες θα μηνούμε βόρια προάστια σε χοτελ το εχουμε κλείσει κοντά σε μετρό και φτάνουμε στο cdg αεροδρόμιο παρακαλώ να μου προτείνετε πρόγραμμα περιλαμβανοντας και disneyland και versalies,αλλά και μέσα στο Παρίσι,και το σοβαρότερο πρόβλημα μου είναι οι μετακινήσεις με το μετρό και το RER πόσο θα μου κοστίσουν και τι επιλογές εχω?φτάνουμε τετάρτη και πετάμε την ερχόμενη πέμπτη,έχω ακούσει για κάτι εισιτήρια εβδομαδιαία άλλα για 4 άτομα δεν ξέρω τι με συμφέρει
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Αγαπητέ φίλε καλωσήλθες!
Δεν θα σου προτείνω συγκεκριμένα μέρη για να περιηγηθείς μιας και δεν ξέρω τα γούστα και τις προτιμήσεις σου. Θα σου πω όμως τις εντυπώσεις μου από την πρώτη φορά που πήγα στο Παρίσι, πριν πολλά χρόνια, σε παιδική ηλικία, γιατί θεωρώ ότι θα συμβαδίζουν με αυτές των παιδιών σου!

Είχα ενθουσιαστεί με τη Disneyland, είχα σκυλοβαρεθεί στις Βερσαλλίες. Εκείνη την εποχή στη Disneyland γίνονταν ακόμα έργα επέκτασης, άρα τώρα η έκτασή της θα έχει μεγαλώσει ακόμα περισσότερο. Σε μια μέρα την είχαμε επισκεφτεί νομίζω ολόκληρη. Τώρα υποθέτω θα είναι ακόμα καλύτερη, αλλά και μεγαλύτερη, επομένως δεν ξέρω αν περπατιέται άνετα σε μια μέρα μιας κι έχω να πάω από τότε. Τα παιδιά σου πάντως θα ξετρελλαθούν σίγουρα! Προγραμμάτισέ το για μια από τις πρώτες μέρες, ούτως ώστε να την επισκεφτείτε με άνεση. Το τι φράγκα μας έφυγαν σε σουβενίρ, διακοσμητικά και μπιχλιμπίδια δεν το συζητώ! Πολλά από αυτά τα έχω ακόμα στο σπίτι σε περίοπτη θέση.
Όσο για τις Βερσαλλίες, δε μπορώ να σου πω να μην πας, απλά θα την επισκεπτόμουν μετά τη Disneyland.

Θα σου πρότεινα ωστόσο, για να το ευχαριστηθούν τα παιδιά σου, γιατί πραγματικά κάποια πράγματα θα τους μείνουν για πάντα αξέχαστα, να αγοράσετε έναν ταξιδιωτικό οδηγό με εικόνες και φωτογραφίες, να αράξετε όλοι μαζί οικογενειακά, να το συζητήσετε και να φτιάξουν κι αυτά ένα πλάνο για το ταξίδι. Το να ξέρεις εκ των προτέρων, π.χ. στο Λούβρο, τι πας να δεις, απογειώνει την εμπειρία και την μετουσιώνει σε γνώση. Υπάρχει άλλο ενδιαφέρον!

Άλλα πράγματα που με εντυπωσίασαν, ως παιδί: η θέα από τον πύργο του Άιφελ το βράδυ (μου 'χει μείνει αξέχαστο ένα γήπεδο που έβλεπα από ψηλά και γινόταν αγώνας!), η αιγυπτιακή πτέρυγα του Λούβρου, το μετρό του Παρισιού που ήταν λαβύρινθος, σε ορισμένα σημεία απίστευτα βρωμερό αλλά σε άλλα μυστηριώδες και εντυπωσιακό. Στο μυαλό μου είχε αποτυπωθεί σαν μια παράλληλη υπόγεια πόλη, που ανυπομονούσα να εξερευνήσω. Τώρα πια έχει εκτός από τους κλασικούς σταθμούς και πολλούς άλλους, πρόσφατα ανακαινισμένους, που είναι πραγματικά αξιοθέατα!

Για να καταλάβεις πάντως πώς μένουν χαραγμένα κάποια πράγματα μέσα στο παιδικό μυαλό, μου 'χε μείνει ανεξίτηλος στη μνήμη ένας σταθμός γεμάτος με αιγυπτιακά αγάλματα, στο ημίφως, που τον είδα εντελώς φευγαλέα! Φυσικά είχα κολλήσει από τότε με τον συγκεκριμένο σταθμό και βάλθηκα πριν λίγο καιρό που ήμουν στο Παρίσι να τον ανακαλύψω! Ήταν και πάλι μυστηριώδης με χαμηλό φωτισμό, μόνο που δυστυχώς απουσίαζαν τα αγάλματα.

Για να πάρεις όμως μια ιδέα το πόσο ιδιαίτερο είναι το μετρό, να ένας σταθμός, με τροπικά φυτά, ένας άλλος με παραθυράκια υποβρυχίου και με επένδυση χαλκού στους τοίχους της αποβάθρας, γρανάζια... Βλέποντας αυτούς τους σταθμούς ενθουσιάστηκα ξανά, πόσο μάλλον ένα παιδί.

1. tropical.JPG


2. tropical stop.JPG


3.arts et metiers.JPG


4..JPG

5..JPG

6. Tuileries.JPG


7. Roosevelt.JPG
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Άλλο μέρος που ενδείκνυται για παιδιά είναι η Cité des sciences et de l'industrie που έχει ειδικές εκθέσεις για παιδιά, αίθουσα με videogames, ένα εντυπωσιακό πλανητάριο,
κι ακριβώς δίπλα ένα μεγάλο πάρκο, το Parc de la Villette. Και τα δύο είναι σχεδιασμένα από διάσημους αρχιτέκτονες. Τα καθίσματα και παγκάκια του πάρκου είναι σχεδιασμένα από τον Philippe Starck, πασίγνωστο designer!

Το κτίριο της Cité είναι επίσης αρκετά εντυπωσιακό, οι εκθέσεις για παιδιά πιθανόν ενδιαφέρουσες (γι' αυτά), το πρόβλημα όμως είναι ότι τα επεξηγηματικά κείμενα είναι στα γαλλικά. Και δυστυχώς υπάρχει πολύ μπλα μπλα... Σου παραθέτω πάντως φωτογραφίες για να αποφασίσετε αν σας ενδιαφέρει να το επισκεφθείτε. Στο πλανητάριο δεν πήγα, κατά πάσα πιθανότητα είναι μόνο στα γαλλικά. Πέτυχα όπως είναι αναμενόμενο, πολλά γκρουπάκια μαθητών...

Για περισσότερες πληροφορίες:
http://www.cite-sciences.fr/fr/cite-des-sciences/

Όσον αφορά τα εισιτήρια του μετρό, υπάρχουν κάρτες για παιδιά, σε μειωμένη τιμή.


(Πίσω όψη του κτιρίου της Cité με το Πλανητάριο (Géode) να διακρίνεται στα δεξιά.)
101.JPG


(Cité des sciences et de l'industrie στο εσωτερικό της.)

1..JPG


4..JPG


5..JPG



(Η αίθουσα των video games)
11..jpg


3..JPG

 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.140
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom