Γαλλία Παρισι με Παιδια

Μηνύματα
38
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη η Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
σιγουρα σε συμφερει η parispass μονο η μεταφορα από το αεροδρομιο στο κεντρο της πολης κ πισω κοστιζουν οσο η καρτα περιπου.οσο για το που θα πατε εξαρτάται από τι θελετε,σιγουρα,disney για τα παιδια αν θυμαμαι εχει 68 για το ένα παρκο κ 75 κα τα δυο(αλλα από ξερω σε μια μερα δεν τα προλαβαίνεις κ τα 2)Τα μουσεια μπορει να είναι λιγο βαρετα για τα παιδια αλλα αξιζουν να τα επισκεφθείτε,είναι κριμα να πατε παρισι κ να μην πατε στα πολύ βασικα.για ψωνια εκτος από τα lafayette υπαρχει κ το εμπορικο les-halles.Με ένα ταξιδιωτικο οδηγο όπως ο expoler θα σε βοηθησει πολύ στο τι θελετε να δειτε
http://www.explorerworld.gr/4dcgi/_w_articles_even1_1008_26/04/2005_121235

http://www.parismuseumpass.com/
http://www.parispass.com/?aid=25&gclid=CLPBg7HTt70CFa-WtAod_U0AfQ
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
σιγουρα σε συμφερει η parispass μονο η μεταφορα από το αεροδρομιο στο κεντρο της πολης κ πισω κοστιζουν οσο η καρτα περιπου....
Θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια ως προς τις μεταφορές.. έχουν γραφτεί αρκετά το ξέρω αλλά έχω μπερδεφτεί λιγάκι..
Θα βρεθώ στο Παρίσι το καλοκαίρι για 3μιση μέρες.
Θα χρησιμοποιήσω το metro σίγουρα απο το CDG ως το Pigalle όπου βρίσκεται το ξενοδοχείο μου (one way γιατί στον γυρισμό φεύγω με τρένο).
Γενικά, δεν ειμαι φαν του μετρό. Φροντίζω πάντα να περπατάω μέχρι τελικής πτώσης :cool: Επίσης το πλάνο είναι να νοικιάσουμε κ ποδήλατο την μια μέρα.
Εκτός Παρισιού (Disneyland, Βερσαλίες κτλ) δε σκοπεύω να βγω.
Όσο για τα προνόμια σε μουσεία και αξιοθέατα να σημειώσω ότι είμαι 25 και έχω φοιτητικό πάσο. Απ΄ ότι καταλαβαίνω η εισοδος στα περισσότερα μουσεία είναι δωρεάν κάτω των 26 ετών και σε φοιτητές.
Τι μου προτείνετε ρε παιδιά?? Έλεγα να την βγάλω με καρνέ εισητηρίων όπως έχω δει να προτείνουν εδώ κατα καιρούς. Υπάρχει κάτι που θα με συνέφερε καλύτερα?
Για την διαδρομή από το αεροδρόμιο έως το ξενοδοχείο τι προτείνετε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Μηνύματα
38
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη η Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια ως προς τις μεταφορές.. έχουν γραφτεί αρκετά το ξέρω αλλά έχω μπερδεφτεί λιγάκι..
Θα βρεθώ στο Παρίσι το καλοκαίρι για 3μιση μέρες.
Θα χρησιμοποιήσω το metro σίγουρα απο το CDG ως το Pigalle όπου βρίσκεται το ξενοδοχείο μου (one way γιατί στον γυρισμό φεύγω με τρένο).
Γενικά, δεν ειμαι φαν του μετρό. Φροντίζω πάντα να περπατάω μέχρι τελικής πτώσης :cool: Επίσης το πλάνο είναι να νοικιάσουμε κ ποδήλατο την μια μέρα.
Εκτός Παρισιού (Disneyland, Βερσαλίες κτλ) δε σκοπεύω να βγω.
Όσο για τα προνόμια σε μουσεία και αξιοθέατα να σημειώσω ότι είμαι 25 και έχω φοιτητικό πάσο. Απ΄ ότι καταλαβαίνω η εισοδος στα περισσότερα μουσεία είναι δωρεάν κάτω των 26 ετών και σε φοιτητές.
Τι μου προτείνετε ρε παιδιά?? Έλεγα να την βγάλω με καρνέ εισητηρίων όπως έχω δει να προτείνουν εδώ κατα καιρούς. Υπάρχει κάτι που θα με συνέφερε καλύτερα?
Για την διαδρομή από το αεροδρόμιο έως το ξενοδοχείο τι προτείνετε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
κοιτα μπορει να σου αρεσει να περπατάς (κ εμεις αυτό καναμε)αλλα μην ξεχνας ότι το κεντρο του παρισιου είναι μεγαλο κ θα χρειαστείς σιγουρα μετρο(το οποιο είναι τεραστιο δικτυο κ γρηγορο) μπες στο passparis k θα δεις κ η διαδρομή από αεροδρομιο ειναι αν δεν κανω λαθος 9 ευρω
τωρα για τα μουσεια δεν ξερω αν πληρωνουν η όχι οι κατω των 26
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ναι γύρω στα 9,75€ το βγάζει η εφαρμοφή του RATP αν θυμάμαι καλά. Οπότε νομίζω με συμφέρει να πάρω και μια δεκάδα εισητήρια που κοστίζει 13,70 € για να μετακινηθώ περαιτέρω.
Νομίζω θα μου φτάσουν για 3μιση μέρες. Οποιοδήποτε άλλο pass μάλλον δε θα κάνει απόσβεση..
 

dimitris terzakis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
μήπως μπορεί καπιος να μου βγάλει ένα πρόγραμμα για τις 8 μέρες πού θα βρισκόμαστε στο Παρίσι με τα παιδιά που να περιλαμβάνει disney και Βερσαλίες ,οχι αστεριχ. φτάνουμε 5 απόγευμα στο hotel , ευχαριστώ έκτων προτέρων !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.149
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom