Πασχαλινός εγχώριος προορισμός? ??

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Γεια σας παίδες.. αν και το ξέρω καλά πω το συγκεκριμένο forum μιλάει πιο πολύ για προορισμούς και ταξίδια εκτός συνόρων, εγώ θα ήθελα να σας ρωτήσω για κανένα καλό ενχώριο Πασχαλινό προορισμό... για “οικογενικό ταξίδι”... που να έχει και κάτι απο έθιμα!!!

Πέρα λοιπόν απο Κέρκυρα και Λεωνίδιο που έχω ήδη επισκεφτεί στο παρελθόν.... και πέρα απ την Χίο, που δυστυχώς δεν θα έχω τις απαιτούμενες μέρες για να είμαι εκει...

Έχετε καμία ιδέα? Ή θα μπορούσα να βρω κάτι σε εξωτερικό στα ίδια λεφτά? ?? Το σκεφτόμαστε για 3 διανυχτερεύσεις.. Μ.Παρασκευή έως και Δευτέρα του Πάσχα δλδ.... :cool:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
oi καθολικοι συνηθως δεν εχουν την ιδια ημερα πασχα με τους ορθοδοξους.
συνεπως αν αγνοησεις τη παραμετρο ''θρησκευτικο στοιχειο'',μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε πολλες επιλογες...βενετια, ρωμη,μαλτα,λονδινο κλπ.
επιλογη με το ''θραησκευτικο στοιχειο'' υποχρεωτικα σε ελληνοφωνη περιοχη δηλαδη κωνσταντινουπολη,αγιους τοπους...
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Δεν υπάρχει άλλος πασχαλινός εγχώριος προορισμός εκτός από το χωριό μας και την Κέρκυρα. Τέλος.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετοί προορισμοί οι οποίοι έχουν ενδιαφέρον λόγω ιδιαίτερων εθίμων. Ενδεικτικά αναφέρω τη Ζάκυνθο και την Πάτμο. Ομως οι μέρες που έχεις είναι λίγες και μη κατάλληλες. Με το μη κατάλληλες εννοώ ότι οι περισσότεροι θα φεύγουν Μ.Παρασκευή και θα γυρίζουν Δευτέρα.
Αρα αυτό σημαίνει απίστευτη κίνηση στις εθνικές. Καλύτερα να το αποφύγεις.
Το αεροπορικό (αν βρεις) θα σου κοστίσει ακριβά και το πλοίο θα σου φάει χρόνο.

Το εξωτερικό μάλλον είναι καλύτερη επιλογή από θέμα κόστους και ταλαιπωρίας, αλλά όπως λέει και ο mio gps δε θα έχει καμία σχέση με θρησκευτικά έθιμα (εκτός αν τελικά αυτό δε σε νοιάζει).
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή εγώ δεν έχω χωριό και στην Κέρκυρα το έχω δει το έργο, τί λες να κάνω? να έρθω στο δικό σου χωριό?
- Χίος, στο χωριό με τις Σαΐτες
- Κυκλάδες, όπου οι περιφορές των επιταφίων τη Μ. Παρασκευή έχουν άλλη αίσθηση (μια χρονιά το δοκίμασα στην Κέα ήταν απίστευτα)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
- Χίος, στο χωριό με τις Σαΐτες
- Κυκλάδες, όπου οι περιφορές των επιταφίων τη Μ. Παρασκευή έχουν άλλη αίσθηση (μια χρονιά το δοκίμασα στην Κέα ήταν απίστευτα)

Η απάντησή μου ήταν μόνο για τον tripdreamer γιατί ήταν απόλυτος. 'Η στο χωριό μας ή στην Κέρκυρα.

Συμφωνώ ότι υπάρχουν πάρα πολλοί προορισμοί (εντός και εκτός Ελλάδας) όπου μπορείς να περάσεις καλά και να ευχαριστηθείς.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ομορφος και κοντινος πολυ(απο αθηνα) προορισμος ειναι οι σπετσες!!αν το αποφασισεις
μπορω να σου δωσω πληροφοριες για τα παντα στο νησι!
εναλλακτικα σου προτεινω την ανδρο, που ειναι επισης κοντα και αρκετα οικονομικα!εχει κατι εκκλησακια φοβερα και εκει σιγουρα θα καταλαβεις το πασχα!
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Anny, είμαι απόλυτος γιατί το χωριό μου είναι η Κέρκυρα, δηλαδή ο απόλυτος προορισμός για το Πάσχα. Χα χα, άντε ίσως όχι ο απόλυτος αλλά ο καλύτερος από πολλούς.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ομορφος και κοντινος πολυ(απο αθηνα) προορισμος ειναι οι σπετσες!!αν το αποφασισεις
μπορω να σου δωσω πληροφοριες για τα παντα στο νησι!

...καπου εκει κοντα εχω το εξοχικο:)
περαστικα απο την ιωση...ολοι την περασαμε...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom