Αργεντινή Χιλή Παταγονία – Η χώρα του Πουθενά

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες κεντρικής και νότιας Αμερικής :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
@St.Adamantidou το καλό κατευόδιο απο το δικό σου στόμα είναι ανεκτίμητο! Όταν θα φτάσει η χάρη μου και στη Παταγονία, πάλι μαζί μου θα σ' έχω :kissing2:

Αγαπητέ @fotast δεν έχει σημασία πόσες σελίδες δακτυλογραφήσαμε, αλλά οτι είχαμε συμμετοχή στην δακτυλογράφηση :D Εγώ είμαι πολύ χαρούμενη που συνέβαλα στο να δημοσιευθεί μία τόσο όμορφη και επιμορφωτική ταξιδιωτική ιστορία!!! :)

@Defkalion και εγώ σε ευχαριστώ για την υπομονή σου :)
Την επόμενη φορά θα κάνω 1-2 σελίδες για την συμμετοχή και μόνο :D
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Την επόμενη φορά θα κάνω 1-2 σελίδες για την συμμετοχή και μόνο :D
Καλή ιδέα. Κάποια που πληκτρολόγησε πολλά και γρήγορα ούτε "ευχαριστώ" δεν άκουσε...:)
 
Μηνύματα
245
Likes
893
Ποτέ δεν περίμενα να τελειώσει το κιτάπι της Παταγονίας. Ήταν μακροσκελές και μού φαινόταν αδύνατον να δακτυλογραφηθεί και, μάλιστα τόσο γρήγορα. Οφείλω χάριτας λοιπον, σε δυό εθελοντες, την sassenah και fotast που πάντα βάζουν το χεράκι τους....
΄Ετσι ήταν και στην Αλάσκα. Εκεί υπήρχε όμως κι ένα τρίτο "χεράκι", της Ντίνας, κι ένα τέταρτο της Ιωάννας......Στην Ιωάννα οφείλω και την Σικελία, ένα ταξίδι που πολύ αγάπησα....
Λοιπόν:
Σ' όλους και όλες , όσοι βοήθησαν, τώρα αλλά και πρίν, στην δακτυλογράφηση , πράγματι οφείλω πολλές ευχαριστίες.
Στον κ. Καλογρίδη μήνυσα ότι, μη θέλοντας να κάνω περαιτέρω κατάχρηση της προθυμίας σας, σας υπόσχομαι η Παταγονία να είναι το τελευταίο ταξίδι που σας ταλαιπώρησε.
Σε μένα τώρα, μένει μονάχα να ευχηθώ, σε σας που κουραστήκατε, κι σε όσους διαβάζουν αυτά τα κείμενα, να ταξιδεύετε όσο γίνεται πιο μακρυά, όσο γίνεται πιο συχνά, και για όσο βαστούν τα κουράγια!!!Ξερω τι σας λέω.....
Με την αγάπη μου,
Στ. Αδαμαντίδου
P.S.
Αγαπητέ μου κ. Καλογρίδη,
Το παραπάνω αφορά κι εσάς.
Ξεχάστε το ταξίδι Σουμάτρα-Ιαβα-Βόρνεο (Κυνηγοί Κεφαλών) Κελεύη, διότι δεν θέλω να καταχραστώ περαιτέρω της καλωσύνης των εθελοντών. Ντρέπομαι! Τους ταλαιπωρήσαμε αρκετά. Θα μας.....ανασκολοπίσουν......ομάδι.....
Ευχαριστώ κι εσάς για την ανοχή σας. Εκτιμώ απεριόριστα τις καλές προθέσεις σας , στις οποιες οφείλονται τα όσα επετεύχθησαν ως τώρα.Σάς τα χρωστώ...΄Ηταν πολλά.
Τις πολλές ευχαριστίες μ ου και σε σας. Διότι, αν εσείς δεν με παρακινούσατε εγώ δεν θα τολμούσα.....
Με την αγάπη μου,
Στ.Αδ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλή ιδέα. Κάποια που πληκτρολόγησε πολλά και γρήγορα ούτε "ευχαριστώ" δεν άκουσε...:)
Χίλια συγνώμη για την παράλειψη !! Έχω πάρει τόσα μέιλ για τις ιστορίες αυτές που έχω χάσει τη μπάλα, δε το έκανα επιτηδες :(

Σε ευχαριστω πολύ λοιπόν για τη -μεγαλη- βοήθεια, και ελπίζω να μην ξεχνάω και κάποιον άλλον :confused:
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ποτέ δεν περίμενα να τελειώσει το κιτάπι της Παταγονίας. Ήταν μακροσκελές και μού φαινόταν αδύνατον να δακτυλογραφηθεί και, μάλιστα τόσο γρήγορα. Οφείλω χάριτας λοιπον, σε δυό εθελοντες, την sassenah και fotast που πάντα βάζουν το χεράκι τους....
΄Ετσι ήταν και στην Αλάσκα. Εκεί υπήρχε όμως κι ένα τρίτο "χεράκι", της Ντίνας, κι ένα τέταρτο της Ιωάννας......Στην Ιωάννα οφείλω και την Σικελία, ένα ταξίδι που πολύ αγάπησα....
Λοιπόν:
Σ' όλους και όλες , όσοι βοήθησαν, τώρα αλλά και πρίν, στην δακτυλογράφηση , πράγματι οφείλω πολλές ευχαριστίες.
Στον κ. Καλογρίδη μήνυσα ότι, μη θέλοντας να κάνω περαιτέρω κατάχρηση της προθυμίας σας, σας υπόσχομαι η Παταγονία να είναι το τελευταίο ταξίδι που σας ταλαιπώρησε.
Σε μένα τώρα, μένει μονάχα να ευχηθώ, σε σας που κουραστήκατε, κι σε όσους διαβάζουν αυτά τα κείμενα, να ταξιδεύετε όσο γίνεται πιο μακρυά, όσο γίνεται πιο συχνά, και για όσο βαστούν τα κουράγια!!!Ξερω τι σας λέω.....
Με την αγάπη μου,
Στ. Αδαμαντίδου
P.S.
Αγαπητέ μου κ. Καλογρίδη,
Το παραπάνω αφορά κι εσάς.
Ξεχάστε το ταξίδι Σουμάτρα-Ιαβα-Βόρνεο (Κυνηγοί Κεφαλών) Κελεύη, διότι δεν θέλω να καταχραστώ περαιτέρω της καλωσύνης των εθελοντών. Ντρέπομαι! Τους ταλαιπωρήσαμε αρκετά. Θα μας.....ανασκολοπίσουν......ομάδι.....
Ευχαριστώ κι εσάς για την ανοχή σας. Εκτιμώ απεριόριστα τις καλές προθέσεις σας , στις οποιες οφείλονται τα όσα επετεύχθησαν ως τώρα.Σάς τα χρωστώ...΄Ηταν πολλά.
Τις πολλές ευχαριστίες μ ου και σε σας. Διότι, αν εσείς δεν με παρακινούσατε εγώ δεν θα τολμούσα.....
Με την αγάπη μου,
Στ.Αδ.
Μμμ, ωραία υπόσχεση το να μη διαβάσουμε Ινδονησία! Και ντρέπεστε κιόλας... Μα τι διαβάζω!;
Λοιπόν η Παταγονία ενδιαφέρει πολύ συγκεκριμένο κοινό, ίσως κάποιοι -εγώ- να τη διάβασαν μόνο και μόνο για τη γραφή. Τη διάβασα απ' το χειρόγραφο, δεν κρατήθηκα, έχασα τα επεισόδια όταν ανέβαινε και λείπουν τα "ευχαριστώ" μου σε μεγάλο μέρος της ιστορίας. Απολογούμαι: θεωρώ σωστό να τα πατήσω όταν τη φρεσκάρω διαβάζοντάς την και από εδώ. Η Ινδονησία ωστόσο δια χειρός σας προβλέπεται και αριστούργημα και σουξεδιάρικο αριστούργημα. Αμαρτία να μας τη στερήσετε! Αν πραγματικά δεν έχετε άλλο λόγο να την κρατήσετε για σας, σηκώνω το χέρι -παρότι δε μου αρέσει, της παράξενης, να το σηκώνω δημοσίως και μάλιστα πριν κάνω τη δουλειά- σηκώνω χέρι λοιπόν και δηλώνω πως εν αναγκη την παίρνω όλη πάνω μου.
Αυτά. Εύχομαι μέσα μου να αλλάξετε γνώμη. Όπως και να 'χει, ελπίζω να μη σας εγκαταλείψουν τα κουράγια και για ταξίδια και για συγγραφή. Ευχαριστούμε!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι'εγώ έχω ήδη δηλώσει συμμετοχή για τη δακτυλογράφηση της Ινδονησίας, οπότε ευελπιστώ σε αλλαγή γνώμης :D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@St.Adamantidou Στελλίνα μου, δώσε Ινδονησία στον λαό!!! Γουστάρουμε να δακτυλογραφούμε :haha:

Να ξέρετε όμως, οι υπόλοιποι, οτι μετά πάλι εγώ θα επιλέξω ποια ιστορία θα δακτυλογραφηθεί! Έτσι, για να είμαστε δίκαιοι :p Και το λέω απο τώρα....θα πιάσουμε Africa μετά :clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
245
Likes
893
Για τον yorgo,
Για την Sassenach,
Για τον Δευκαλίωνα. ( Χάνω το στοίχημα λές; Εγώ έχω το άδικο; Επίορκος θα γίνω; ΄Αλλα θα λέω κι άλλα θα κάνω;Ντροπή μου!!!) και
Για την apodrasi,

Επειδή έχω χρόνια να διαβάσω την Ινδονησία μου, δεν είμαι σίγουρη τι σόι είναι το κείμενο!
Θα το ξαναπιάσω! Κι αν θεωρήσω ότι αξίζει (όχι ως ταξίδι, αλλά ως γραφή) , τότε θα σας ξαναζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας. Διότι αυτή η παλαβή εξόρμηση έγινε το 1985, και έκτοτε το κιταπι...ετάφη, 'ανευ ελπίδος ...ανακομιδής!!! Σήμερα θα κάνω την....τυμβωρυχία, και δεν ξέρω τι θα αποκαλύψει η........αρχαιολογική σκαπάνη! Είμαι κι εγώ πολύ περίεργη, κι ας μήν το πστεύετε...
Πάντως με ξαφνιάζει,αλλά και μ' ευχαριστεί ( δεν το κρύβω!), η ενθαρυνσή σας. Ελπίζω να μην το μετανοιώσετε!!!!
Διότι το κείμενο είναι μακρυ! (Πώς το έπαθα άραγε!). Ωστόσο αν τρομάξετε , είστε ελεύθεροι να αποσυρθείτε με το κεφάλι ψηλά και θα έχετε την πλήρη κατάνόηση μου!!!Ουδείς ψόγος!
Με τις ευχαριστίες μου ( για τον καλό σας λόγο )και την αγάπη μου
Στέλλα
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Στέλλα μου είσαι ανεκτίμητη.
Η γραφή σου, οι αναμνήσεις σου, οι περιγραφές σου δεν έχουν προηγούμενο.
Και σίγουρα οι πιο παλιές ιστορίες έχουν τη μεγαλύτερη αξία. Γιατί είναι καλό να ξέρουμε τι είδε ένας πρωτοπόρος ταξιδιώτης μερικά χρόνια πριν και τι βλέπει κάποιος τώρα.
Οπότε... συμπέρασμα... δώσε πράμα στο λαό....
Άννυ

ΥΓ. Κορίτσια, έχει κάτι φώτο η Ινδονησία... άλλο πράμα. Όταν τις δείτε θα με θυμηθείτε :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom