Κίνα Πεκίνο το Χειμώνα με μικρό παιδί

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Γεια σας! Χρειάζομαι μερικές γνώμες κυρίως από μέλη που έχουν επισκεφθεί το Πεκίνο! Σκεπτόμαστε να πάμε τον Ιανουάριο αρχές για 5-6 μέρες εγώ, η γυναίκα μου και ο μικρός μας 5 χρονών. Κάθε χρόνο κάνουμε μεγάλα ταξίδια και ο μικρός μας είναι συνηθισμένος στα υπερατλαντικά. Το Πεκίνο όμως μας αγχώνει λίγο μια και δεν ξέρουμε εάν είναι εύκολος προορισμός με παιδί. Κυρίως η ασφάλεια μας απασχολεί όσον αφορά τις μετακινήσεις και το φαγητό. Επίσης θα αντέξουμε το κρύο τότε?

Σας ευχαριστώ :)
 

Nadia80

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική!!!
Μπράβο σας!!!Εγώ δεν έχω ακόμα επιχειρήσει αυτά τα ταξίδια με τα παιδιά μου!Λέω ας μεγαλώσουν λίγο ακόμα και μετά...(6ετών και 3 ετών).Βέβαια άλλο το ένα παιδί και άλλο 2, με διαφορά 3 χρόνια και διαφορετικού φύλλου!Αλλά σας θαυμάζω όπως και να 'χει!!!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.281
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εμεις παντως στο Πεκινο ειχαμε ενα θεματακι με τη συννενοηση γιατι δεν ξερανε τα βασικα Αγγλικα! Δεν ειχαμε ομως ουσιαστικο προβλημα γιατι ημασταν με γκρουπ. Παρολα αυτα βγαιναμε και μονοι μας τα βραδια χωρις κανενα προβλημα, απλα ειχαμε την καρτα του ξενοδοχειου γραμμένη στα κινεζικα για το ταξι της επιστροφης (που ηταν και σε λογικες τιμες). Μερα πηγαιναμε με το μετρο και περπατημα(μονοι μας εννοειται) χωρις κανενα προβλημα και με ασφαλεια, χωρις να φοβηθούμε κατι.... Στη Σαγκαη ηταν καλυτερα τα πραγματα γιατι ηξεραν περισσοτεροι Αγγλικα. Το φαγητο δεν το ειχαμε πολυευχαριστηθει γιατι δεν τρωμε γενικως ψαρι εμεις οποτε ειχαμε ενα θεμα, αλλοι ομως το λατρεψαν, οποτε ειναι εντελως υποκειμενικο αυτο. Βεβαια οι μισοι απο το γκρουπ ειχαν ενα θεματακι με την κοιλια τους (οχι πολυ σοβαρο), εμεις μαλλον δεν παθαμε γιατι δεν φαγαμε μυδια - γαριδες και αλλα τετοια ..... Χωρις να προσπαθω να πεισω για κατι, επειδη ειναι τεραστιες οι αποστασεις, δες μηπως σας συμφερει (και οικονομικα) να πατε με γκρουπ στα βασικα αξιοθεατα και να ακολουθειτε το δικο σας προγραμμα οταν θελετε.... Εμας η συνολικη τιμη εβγαινε πολυ πιο φτηνα με γκρουπ για τα ιδια πραγματα.
Γιατι λες Πεκινο; Μονο εκει θα πατε; Πουθενα αλλου π.χ. Σαγκαη;
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
με 5-6 μέρες στη διάθεση μας δεν προβλέπετε να αλλάζουμε και πόλη. Με γκρουπ δεν πάω ποτέ γιατί εάν ο μικρός κουραστεί ή βαρεθεί, θέλω να μπορώ να αλλάξω το πρόγραμμα χωρίς να ρωτάω τους υπόλοιπους για έγκριση!!! Λόγο παιδιού θα τρώμε και πολλές ώρες στο ξενοδοχείο στην πισίνα για παιχνίδι. Μόνο μια εκδρομή μας παίρνει την ημέρα το πρωί και βόλτα το βράδυ. Ευτυχώς τρώμε πολύ ψάρι αν και μύδια κτλ τα αποφεύγω στα ταξίδια...

Αγαπητή Nadia80 εμείς τον έχουμε μαζί μας από ενός έτους και περιμένει το ταξίδι σαν τρελός κάθε χρόνο! Νομίζει δε ότι είναι φυσιολογικό να πηγαίνει βόλτα με ελέφαντες (Puket) και να χαϊδεύει ουρακοτάγκους (Bali) και ότι όλα τα παιδάκια το κάνουν.. χα χα
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.281
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ok τοτε, αντε φετος να πατε να του δειξετε και τα "παντα". Αν και εγω περισσοτερο στενοχωρήθηκα που τα ειδα παρα μου αρεσε το θεαμα, καλυτερα να μην τα ειχα δει.... Ηταν φυλακισμενα και πισω απο τα τζαμια εμεις οι χαζοτουριστες να βγαζουμε φωτογραφιες.... Τελος παντως, του μικρου θα του αρεσουν....
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Πριν κανα δυο χρονια πηγαμε Κινα τις γιορτες των Χριστουγεννων και η θερμοκρασια ηταν -10. Αν αντεχετε ... Επισης αν μπορειτε να μεινετε περισσοτερες μερες για να πατε και σε αλλες πολεις θα ηταν καλυτερα(Σαγκαη - Ξιαν)
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Τελικά πάμε Σίδνεϊ για κανένα μπανάκι τον Ιανουάριο. Αν και περιμένω να βγουν οι χειμερινές προσφορές στα αεροπορικά, για εκεί το βλέπω μια και η ζέστη μου αρέσει περισσότερο.. Αν δεν με χωρίσει και η γυναίκα μου μόλις της το ανακοινώσω θα είναι μια χαρά
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε θα σε χωρίσει , θα σε λατρέψει !!! ;)
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Όταν μάθει τις ώρες που θα πρέπει να είναι στο αεροπλάνο θα σου πω εγώ πανηγύρια!!! Αφού λέω να της το πω τα Χριστούγεννα που θα έχουμε κόσμο στο σπίτι για να γλιτώσω τον καβγά. Θα φέρω και το παιδί να κοιμηθεί μαζί μας μπας και σωθώ από πνιγμό με μαξιλάρι χα χα
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
αμα είναι να σε πνίξει μην την πάς πουθενά!!!:D
δεν νομίζω να μην της αρέσει αφου κάνετε τακτικά μακρυνα ταξίδια πρέπει να εχει συνηθήσει.
αμα δεν θέλει να έρθω εγω που δεν εχω πρόβλημα στο πρωινό ξύπνημα;:D
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Καλό!!!! Αλλά αν και δεν της αρέσει εάν τολμήσω να πάω μόνος ή με άλλη παρέα ταξίδι θα έρθει το τέλος μου... Θα με πετάξει μαζί με τα σκυλιά μου έξω από το σπίτι.. Γυναίκες.. ποτέ δεν βγάζεις άκρη για το τι θέλουν πραγματικά.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Αν έχετε 5-6 μέρες στη διάθεση σας, είσαι σίγουρος ότι θέλετε να πάτε Αυστραλία? Το Sydney είναι υπέροχο, αλλά είναι πολύ μακρινό ταξίδι για να πάτε μόνο εκεί.

Για μπανάκι θα κοιτούσα προς Σρι Λάνκα μεριά όπου πέρασα υπέροχα Χριστούγεννα πέρυσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom