Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Τη Πάτρα δεν την έκρινα ως τουριστικό προορισμό αλλά ως πόλη να ζεις. Και νομίζω είναι πολύ καλύτερη από τη χαβούζα του Ηρακλείου. Το δε αίσχος γύρω από τα τείχη στο Ηράκλειο με τις τραγικές πολυκατοικίες σχεδόν πάνω τους είναι μοναδικό σε όλη την Ελλάδα. Πουθενά αλλου τέτοιο αίσχος και τέτοια καταστροφή πολιτιστικής κληρονομιάς.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συνυπολογιζουμε στην Πελοπόννησο και τα νησιά του Αργοσαρωνικού; Jesus! Από και ως που; Ε τότε να βάλουμε στην Πελοπόννησο και τη Ζακυνθο και την Κεφαλονιά επειδή συνδέονται με την Κυλλήνη Ηλείας και να το πάρει από τα αποδυτήρια 😁😆 (και το λέω εγώ που ψήφισα Πελοπόννησο)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πάντως αν θέλετε να βρείτε την ασχημότερη πόλη από τις 2 περιοχές, υπάρχει το Άργος που ξεπερνά και την Πάτρα και το Ηράκλειο.
Άσε που η Πάτρα έχει το καλό πως "βλέπει" προς την Ναύπακτο!!! ;)
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.177
Likes
5.360
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Πάντως αν θέλετε να βρείτε την ασχημότερη πόλη από τις 2 περιοχές, υπάρχει το Άργος που ξεπερνά και την Πάτρα και το Ηράκλειο.

Καλα ,δεν εχεις παει στο Πυργο ...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Συνυπολογιζουμε στην Πελοπόννησο και τα νησιά του Αργοσαρωνικού; Jesus! Από και ως που; Ε τότε να βάλουμε στην Πελοπόννησο και τη Ζακυνθο και την Κεφαλονιά επειδή συνδέονται με την Κυλλήνη Ηλείας και να το πάρει από τα αποδυτήρια 😁😆 (και το λέω εγώ που ψήφισα Πελοπόννησο)
Αν δεν περάσει μπροστά η Πελοπόννησος θα βάλω φωτογραφίες και από τη Ρόδο που είχε πολλούς πελοποννήσιους που υπηρέτησαν τη θητεία τους εκεί!
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδη το γραφεις και το ξαναγραφεις, δε μπορω να μην το σχολιασω. Τι εννοεις με αυτη τη φραση;
Το εξηγησα στην αρχη, βαριεμαι να γραφω τα ιδια κ τα ιδια. Σε ρωταει ενας ισπανος στην ισπανια: που να παω διακοπες 10 μερες στην ελλαδα? Απαντας κρητη. Που να παω 10 μερες να δω την ελλαδα? Απαντας πελοποννησο.
Συγκρινουμε ταξιδιωτικα τα 2 μερη,η τουλαχιστον αυτο κανω εγω. Οχι τους ανθρωπους, την ιστορια η τι εκαναν στον πολεμο της Κριμαιας.
Κ πανω απ ολα κανουμε πλακα εδω.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εεεε φυσικά και έχω πάει. Αλλά νομίζω κερδίζει το Άργος, με διαφορά στήθους.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Πάντως αν θέλετε να βρείτε την ασχημότερη πόλη από τις 2 περιοχές, υπάρχει το Άργος που ξεπερνά και την Πάτρα και το Ηράκλειο.
Δεν είναι πιο άσχημη σε καμία περίπτωση. Είναι κατά πολύ μικρότερη και με χαμηλότερη δόμηση. Τώρα αν πας με αυτοκίνητο να κάνεις τον γύρο του τετραγώνου και σου βγει πεντάγωνο η εξάγωνο αυτό είναι άλλο θέμα.
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
698
Μια πανέμορφη πόλη έχει η Πελοπόννησος κι αυτή έχει κρητικές ρίζες!!!


Επί της απειλής της Καταλανικής Εταιρείας, το Ναύπλιο πέρασε στην κατοχή του Βαλτέρ ντε Μπριεν, τελευταίου δούκα των Αθηνών, και μετά το θάνατό του πέρασε στην οικογένεια Ανγκιάν, της οποίας τελευταία απόγονος ήταν η Μαριά Ανγκιάν, η οποία το 1377 ήταν 13 χρονών και φοβούμενη τόσο τους Έλληνες, όσο και τους Φλωρεντιανούς Ατσαγιόλι της Κορίνθου, παντρεύτηκε το Πέτρο Κορνάρο, ώστε να έχει την προστασία της Βενετίας. Όμως, ο Πέτρος Κορνάρος πέθανε το 1388, και έτσι η χήρα παραχώρησε τα εδάφη της (Άργος και Ναύπλιο) στη Βενετία, ώστε να μην περάσουν στην κατοχή του Νέριο Ατσαγιόλι ή του Θεόδωρου Παλαιολόγου, δεσπότη του Μυστρά και γαμπρού του Νέριο, με αντάλλαγμα ισόβια χορηγία. Αν και οι Ατσαγιόλι κατάφεραν να καταλάβουν το Ναύπλιο, τελικά οι κάτοικοί του προτίμησαν τους Βενετούς.[5] Το 1394 δημιουργήθηκε με κληροδότημα του Νέριο Ατσαγιόλι νοσοκομείο στο Ναύπλιο[6].

Η οικογένεια Κορνάρο της Επισκοπής Cornari – Piscopia

Υ.Γ ΝΑΙ τα χωριά της Πελοποννήσου είναι πανέμορφα...
Το Ηράκλειο είναι όμορφη πόλη , έχει πλέον και παραλιακό μέτωπο για βόλτα, ποδήλατο, καφέ ..Έχει βέβαια και συνοικίες κακοχτισμένες όπως όλες οι ελληνικές πόλεις...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom