Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Έχω πάει στη Πάτρα και δεν έχω δει ποτέ το καρναβάλι της και ούτε με ενδιαφέρει να το δω.... Η Πάτρα έχει ρυμοτομια και μοιάζει πολύ με τη Θεσσαλονίκη σε πολλά! Είναι μία μεγαλούπολη (για τα ελληνικά δεδομένα) χτισμένη δίπλα σε βουνό και διαθέτει ένα από τα πιο σύγχρονα λιμάνια της Μεσογείου. Αεροδρόμιο δεν έχει γιατί δεν το χρειάζεται.....κανένας Αθηναίος δεν θα πάρει αεροπλάνο να πάει Πάτρα και κανένας βορειοελλαδιτης δεν θα πάρει αεροπλάνο για να φτάσει εκεί. Αεροδρόμιο υπάρχει εκεί που υπάρχει τουρισμός....

Στο Ηράκλειο έχω πάει αρκετές φορές και για μεγάλα διαστήματα όλες τις εποχές του χρόνου. Είναι μία πόλη που δεν έχει ρυμοτομια....μιλάμε το απόλυτο χάος!!! Έχω να πάω αρκετά χρόνια (πριν καν ανακαινίστει το αρχαιολογικό μουσείο) και δεν ξέρω πόσο έχει αλλάξει αν και μου έχουν πει ότι έχει βελτιωθεί κάπως. Το πώς ακριβώς έχει βελτιωθεί δεν ξέρω γιατί η μόνη βελτίωση που μπορεί να πιάσει τόπο εκεί είναι να γκρεμιστεί και να χτιστεί από την αρχή....
Λόγω των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και του νοσοκομείου της έχει πολύ κόσμο που την βλέπει και την ζει χωρίς να υπάρχει κανένα τουριστικό κίνητρο. Εννοείται ότι έχει αεροδρόμιο γιατί το έχει περισσότερο ανάγκη από τη Πάτρα! Και εννοείται ότι έχει και το μεγαλύτερο λιμάνι του νησιού για να μπορεί να ανεφοδιάζεται το νησί.....γιατί η Κρήτη μόνο στα λόγια είναι από μόνη της κράτος....
Για να είμαστε σαφείς.. Δε θεωρώ το Ηράκλειο όμορφη πόλη, αλλά μεταξύ του απόλυτου τσιμέντου της Πάτρας και του Ηρακλείου, ε το Ηράκλειο έχει και 5 πράγματα να σου δείξει είτε σαν επισκέπτης, είτε σα κάτοικος. Πατάω αξιοθέατα Πάτρας στο γκουγκλ και μου βγάζει πρώτο τη γέφυρα και δεύτερο το κάστρο και μετά τη πλατεία και τον Άγιο, γελάνε και τα τσιμέντα (που είναι και πολλά).

Το τελευταίο πως το σκέφτηκες ή τα λες έτσι για να τα λες; Έχεις δει τις νταλίκες που φεύγουν γεμάτες από Ηράκλειο και επιστρέφουν άδειες από Αθήνα; Εκτός και εάν εννοείς ανεφοδιασμό του νησιού τα ηλεκτρικά είδη, φέρνουν τηλεοράσεις από το εργοστάσιο της samsung στη Πάτρα. Είναι γνωστό άλλωστε ότι το Πασχαλινό τραπέζι στην Αθήνα στελεχώνεται από αρνάκι Κιάτου, πατατούλα Πάτρας και ντοματούλα Αιγίου.

Edit: και μπανάνες Ρίου, μην ξεχνιόμαστε.
Edit 2: Χρεώστε στον ανεφοδιασμό της Κρήτης και τις φράουλες Μανωλάδας..

Το από μόνη της κράτος, είναι συζήτηση για ψεκασμένους βρες κανένα ψηφοφόρο του Βελόπουλου.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πάει στη Πάτρα και δεν έχω δει ποτέ το καρναβάλι της και ούτε με ενδιαφέρει να το δω.... Η Πάτρα έχει ρυμοτομια και μοιάζει πολύ με τη Θεσσαλονίκη σε πολλά! Είναι μία μεγαλούπολη (για τα ελληνικά δεδομένα) χτισμένη δίπλα σε βουνό και διαθέτει ένα από τα πιο σύγχρονα λιμάνια της Μεσογείου. Αεροδρόμιο δεν έχει γιατί δεν το χρειάζεται.....κανένας Αθηναίος δεν θα πάρει αεροπλάνο να πάει Πάτρα και κανένας βορειοελλαδιτης δεν θα πάρει αεροπλάνο για να φτάσει εκεί. Αεροδρόμιο υπάρχει εκεί που υπάρχει τουρισμός....

Στο Ηράκλειο έχω πάει αρκετές φορές και για μεγάλα διαστήματα όλες τις εποχές του χρόνου. Είναι μία πόλη που δεν έχει ρυμοτομια....μιλάμε το απόλυτο χάος!!! Έχω να πάω αρκετά χρόνια (πριν καν ανακαινίστει το αρχαιολογικό μουσείο) και δεν ξέρω πόσο έχει αλλάξει αν και μου έχουν πει ότι έχει βελτιωθεί κάπως. Το πώς ακριβώς έχει βελτιωθεί δεν ξέρω γιατί η μόνη βελτίωση που μπορεί να πιάσει τόπο εκεί είναι να γκρεμιστεί και να χτιστεί από την αρχή....
Λόγω των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και του νοσοκομείου της έχει πολύ κόσμο που την βλέπει και την ζει χωρίς να υπάρχει κανένα τουριστικό κίνητρο. Εννοείται ότι έχει αεροδρόμιο γιατί το έχει περισσότερο ανάγκη από τη Πάτρα! Και εννοείται ότι έχει και το μεγαλύτερο λιμάνι του νησιού για να μπορεί να ανεφοδιάζεται το νησί.....γιατί η Κρήτη μόνο στα λόγια είναι από μόνη της κράτος....
Μπορεί να είναι λίγο άσχετο με το νήμα, αλλά θα ήθελα να ξέρω πόσες ευρωπαϊκές πόλεις με πληθυσμό άνω των 200.000 όπως η Πάτρα δεν έχουν πρόσβαση σε σοβαρό αεροδρόμιο (εννοώ να μην έχει απλά εποχικές πτήσεις για 3-4 μήνες το χρόνο/τσαρτεράκια) σε λειτουργική απόσταση (ας πούμε με πρόσβαση κάτω από 1000-120 λεπτά που και πάλι πολλά ειναι). Δε νομίζω ότι η Πάτρα δεν έχει αεροδρόμιο επειδή δεν το χρειάζεται.

Όχι ότι από ταξιδιωτικής άποψης πάντως παίζει ρόλο αυτό. Η Πάτρα για μένα και λιγότερα έχει να δείξει στον ταξιδιώτη και πιο άσχημη είναι και πιο αδιάφορη γενικώς από το Ηράκλειο (που δε θα κέρδιζε και κανένα διαγωνισμό ομορφιάς). Αλλά γενικά σε δύο προορισμούς συνηθίζουμε να συγκρίνουμε τα θετικά τους , όχι ποιανού το αρνητικό είναι χειρότερο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Μπορεί να είναι λίγο άσχετο με το νήμα, αλλά θα ήθελα να ξέρω πόσες ευρωπαϊκές πόλεις με πληθυσμό άνω των 200.000 όπως η Πάτρα δεν έχουν πρόσβαση σε σοβαρό αεροδρόμιο (εννοώ να μην έχει απλά εποχικές πτήσεις για 3-4 μήνες το χρόνο/τσαρτεράκια) σε λειτουργική απόσταση (ας πούμε με πρόσβαση κάτω από 1000-120 λεπτά που και πάλι πολλά ειναι). Δε νομίζω ότι η Πάτρα δεν έχει αεροδρόμιο επειδή δεν το χρειάζεται.
σε απόσταση 1000-120 λεπτών μια χαρά αεροδρόμια έχει, που είναι πάλι το πρόβλημα?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.967
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
επίσης να ξέρετε ότι όσο ποιο παραξενος/περίεργος/ανάποδος/βλαμμένος είναι κάποιος τόσο ποιο πολλούς ομοίους του θα συναντήσει όπου κι αν πάει.....
Αυτή είναι μια πολύ μεγάλη ατάκα. Συμφωνώ σε απόλυτο βαθμό μαζί σου, μπράβο που το συμπύκνωσες τόσο απόλυτα και σωστά.
Πολλές φορές τέτοιου είδους προκαταλήψεις, ξεκινούν από τους εαυτούς μας.

Αεροδρόμιο δεν έχει γιατί δεν το χρειάζεται.....κανένας Αθηναίος δεν θα πάρει αεροπλάνο να πάει Πάτρα και κανένας βορειοελλαδιτης δεν θα πάρει αεροπλάνο για να φτάσει εκεί.
Τι πάει να πει δε το χρειάζεται;
Πως γίνεται η τρίτη πόλη μιας χώρας να μη χρειάζεται αεροδρόμιο, ειδικά όταν δε βρίσκεται καθόλου κοντά σε κάποιο άλλο κομβικό;
Προσωπικά το θεωρώ τραγικό γεγονός, χωρίς βέβαια να γνωρίζω αν συμφέρει τις εταιρείες κάτι τέτοιο. Το σχολίασα και στη δική μου τοποθέτηση περί πρόσβασης όταν έκανα τη σύγκριση.
Είναι δυνατόν ολόκληρη Πελοπόννησος να διαθέτει όλο κι όλο το αεροδρόμιο της Καλαμάτας;
Γιατί να μη πάει ο βορειοελλαδίτης αν είχε την επιλογή;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή ξεφεύγει η βαθμολογία βάζω να μεγάλα μέσα View attachment 351000
Να συνεχισω? Ν. εισοδος. Δεος...
perikefalida-leonida-dimos-spartis-1.jpg

Πως γίνεται η τρίτη πόλη μιας χώρας να μη χρειάζεται αεροδρόμιο, ειδικά όταν δε βρίσκεται καθόλου κοντά σε κάποιο άλλο κομβικό;
Γινεται οταν η 3η πολη ειναι το 1/20 της πρωτευουσας απο την οποια απεχει 200χιλιομετρα που δεν υποστηριζει φυσικα μια πτηση. Συνδεση με Β. Ελλαδα θα ηταν αστεια αφου δεν υπαρχει τετοια ζητηση. Γιατι η ζητηση δημιουργει τα αεροδρομια, οπου εγινε διαφορετικα (βλ. Ισπανια, Ιταλια) εγιναν δεκαδες αεροδρομια φαντασματα. Οπου υπαρχει ζητηση λογω τουρισμου υπαρχει αεροδρομιο, Αραξος που το ξεχασες. Θυμιζω 38 χιλιομετρα απο Πατρα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για να είμαστε σαφείς.. Δε θεωρώ το Ηράκλειο όμορφη πόλη, αλλά μεταξύ του απόλυτου τσιμέντου της Πάτρας και του Ηρακλείου, ε το Ηράκλειο έχει και 5 πράγματα να σου δείξει είτε σαν επισκέπτης, είτε σα κάτοικος. Πατάω αξιοθέατα Πάτρας στο γκουγκλ και μου βγάζει πρώτο τη γέφυρα και δεύτερο το κάστρο και μετά τη πλατεία και τον Άγιο, γελάνε και τα τσιμέντα (που είναι και πολλά).
Θεωρείς ότι το Ηράκλειο δεν είναι το απόλυτο τσιμέντο;;;;.... Εγώ συγκρίνω τις δύο πόλεις στο κατά πόσο είναι βιώσιμες και ήδη ανέφερα ένα παράγοντα που τη μία την κάνει πιο ανθρώπινη. Αν θεωρείς βιώσιμο το χάος του Ηρακλείου τι να πω.... Δηλαδή συγκρίνεις τις δύο πόλεις με το πόσες καφετέριες, μπαρ και εστιατόρια έχει η κάθε μία και με πόσα αστέρια; Για μένα και οι δύο έχουν από αυτά και μπόλικα μάλιστα. Όσο για τα αξιοθέατα, ψάξε λίγο καλύτερα και θα βρεις μέχρι και ρωμαϊκό θέατρο....
Δεν λέω ότι το Ηράκλειο δεν έχει τίποτα να δείξει σε έναν επισκέπτη, αρκεί ο επισκέπτης να περιοριστεί παραλιακά για να μπορεί να προσανατολιζεται λιγάκι αλλιώς κλαφτα....


Το τελευταίο πως το σκέφτηκες ή τα λες έτσι για να τα λες; Έχεις δει τις νταλίκες που φεύγουν γεμάτες από Ηράκλειο και επιστρέφουν άδειες από Αθήνα; Εκτός και εάν εννοείς ανεφοδιασμό του νησιού τα ηλεκτρικά είδη, φέρνουν τηλεοράσεις από το εργοστάσιο της samsung στη Πάτρα. Είναι γνωστό άλλωστε ότι το Πασχαλινό τραπέζι στην Αθήνα στελεχώνεται από αρνάκι Κιάτου, πατατούλα Πάτρας και ντοματούλα Αιγίου.
Να είσαι σίγουρος ότι καθημερινά βλέπω μπόλικες νταλίκες και καμιά δεν κατεβαίνει άδεια στη Κρήτη! Στο τέλος θα μας πείτε ότι έχετε αναπτύξει και αυτόνομη βιομηχανία στη μεγαλονησο :haha: Εννοείται ότι η Κρήτη έχει πρωτογενή παραγωγή την οποία στο τέλος θα την καταστρέψετε λόγω υπερβάλλοντα ζήλου στο τριτογενη τομέα....

Το από μόνη της κράτος, είναι συζήτηση για ψεκασμένους βρες κανένα ψηφοφόρο του Βελόπουλου.
Πίστευα ότι μετά από τόσα χρόνια θα είχε αλλάξει έστω και λίγο αυτό ειδικά στους πιο νέους. Αλλά όταν το ξανάκουσα πριν 3 χρόνια από νέο άνθρωπο κατάλαβα ότι δεν υπάρχει σωτηρία....Είναι πιο εποικοδομητικο να προσπαθήσετε να το αλλάξετε όσοι δεν το πιστεύετε πάρα να αρνείστε την ύπαρξη του προβλήματος...

Εδώ τα καλά μουσμουλα και σύκαααααα διαλεχτεεεεε :p


Μπορεί να είναι λίγο άσχετο με το νήμα, αλλά θα ήθελα να ξέρω πόσες ευρωπαϊκές πόλεις με πληθυσμό άνω των 200.000 όπως η Πάτρα δεν έχουν πρόσβαση σε σοβαρό αεροδρόμιο (εννοώ να μην έχει απλά εποχικές πτήσεις για 3-4 μήνες το χρόνο/τσαρτεράκια) σε λειτουργική απόσταση (ας πούμε με πρόσβαση κάτω από 1000-120 λεπτά που και πάλι πολλά ειναι). Δε νομίζω ότι η Πάτρα δεν έχει αεροδρόμιο επειδή δεν το χρειάζεται.
Αυτο με τα αεροδρόμια στην Ελλάδα που πρέπει να έχουμε παντού και τα μισά από αυτά να είναι άχρηστα ή να μην υπάρχουν εκεί που πρέπει και να υπάρχουν εκεί που δεν είναι λειτουργικά μου θυμίζει την ίδρυση εκπαιδευτικών ιδρυμάτων σε κάθε επαρχιακή πόλη για να φέρουμε τη μεγάλη ανάπτυξη....
Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχουν καλύτερα ΜΜΜ που να συνδέουν τη Πάτρα με τα Σπάτα. Και η Θεσσαλονίκη έχει πάνω από 1.000.000 κατοίκους αλλά μετρό δεν χρειάζεται! Άλλα πράγματα χρειάζεται για να αποσυμφορηθει και να είναι προσβάσιμη εύκολα από κατοίκους και τουρίστες.....
Η Πάτρα έχει αεροδρόμιο, αλλά δεν το αξιοποιεί. Το γιατί δεν το ξέρω καθώς δεν το έχω ψάξει, αλλά μπορώ να το φανταστώ...
Δύο τόπους δεν τους συγκρίνω μόνο ταξιδιωτικα και σίγουρα δεν συγκρίνω μόνο τα αρνητικά τους. Αλλά war είναι και εγώ προσωπικά το διασκεδαζω λίγο :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τι πάει να πει δε το χρειάζεται;
Πως γίνεται η τρίτη πόλη μιας χώρας να μη χρειάζεται αεροδρόμιο, ειδικά όταν δε βρίσκεται καθόλου κοντά σε κάποιο άλλο κομβικό;
Προσωπικά το θεωρώ τραγικό γεγονός, χωρίς βέβαια να γνωρίζω αν συμφέρει τις εταιρείες κάτι τέτοιο. Το σχολίασα και στη δική μου τοποθέτηση περί πρόσβασης όταν έκανα τη σύγκριση.
Είναι δυνατόν ολόκληρη Πελοπόννησος να διαθέτει όλο κι όλο το αεροδρόμιο της Καλαμάτας;
Γιατί να μη πάει ο βορειοελλαδίτης αν είχε την επιλογή;
Μολις είπα τη γνώμη μου σε αυτό. Τώρα είδα το ποστ σου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Γιατί να μη πάει ο βορειοελλαδίτης αν είχε την επιλογή;
Το ερωτημα ειναι ποιος βορειοελλαδιτης θα παει με αεροπλανο καταχειμωνο? Λιγοι φοιτητες και εκπ/κοι που τους εριξε εκει η τυχη, κανενας φανταρος κλπ. Το ΚΤΕΛ εξυπηρετει μια χαρα, κανει σταση και Λαρισα.
Η Πατρα εχει βασικη συνδεση με Αθηνα σε 2 ωρες. Ο Πατρινος παει για ενα βραδυ Αθηνα να βγει και γυριζει πισω. Θα δει θεατρο, συναυλιες κλπ. Στη Θεσσαλονικη γιατι να παει, αν αυτο που θελει το βρισκει στην Αθηνα?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θυμιζω 38 χιλιομετρα απο Πατρα
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το συγκεκριμένο αεροδρόμιο, ενώ δέχεται τα καλοκαίρια low cost airlines πτήσεις από εξωτερικό (έστω και λίγες), δεν μπήκε ποτέ στο εσωτερικό δίκτυο κάποιας ελληνικής αεροπορικής εταιρείας. Γιατί ένας κάτοικος της βορειοδυτικής Πελοποννήσου και ως ένα βαθμό και της Αιτωλοακαρνανίας που θέλει να πάει π.χ γρήγορα στο Ηράκλειο, στη Ρόδο, τη Μυτιλήνη, ή τη Θεσσαλονίκη να χρειάζεται να πηγαίνει μέχρι την Αθήνα για να πάρει το αεροπλάνο;
Την ίδια απορία έχω και για το αεροδρόμιο της Αγχιάλου κοντά στο Βόλο. Μπορεί κάποια περιφερειακά αεροδρόμια στην ηπειρωτική Ελλάδα να μην έχουν άμεση ανάγκη αεροπορικής σύνδεσης με Αθήνα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα μπορούσαν να συνδέονται με άλλες πόλεις- ειδικά της νησιωτικής Ελλάδας
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η Πάτρα έχει αεροδρόμιο, αλλά δεν το αξιοποιεί. Το γιατί δεν το ξέρω καθώς δεν το έχω ψάξει, αλλά μπορώ να το φανταστώ...
Για πες, ειλικρινα δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει ζητηση κ δεν αξιοποιειται. Εχει 80-90000/ετος επιβατες. Ποσους να εχει δηλ? Δεν εχει κ τις τουριστικες ατραξιον της νοτιας Πελοποννησου, ενας νομος ειναι με χαμηλο σχετικα μεσο εισοδημα με Αθηνα στο 2ωρο. Δεν μιλαμε για Ζυριχη-Γενευη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το συγκεκριμένο αεροδρόμιο, ενώ δέχεται τα καλοκαίρια low cost airlines πτήσεις από εξωτερικό (έστω και λίγες), δεν μπήκε ποτέ στο εσωτερικό δίκτυο κάποιας ελληνικής αεροπορικής εταιρείας. Γιατί ένας κάτοικος της βορειοδυτικής Πελοποννήσου και ως ένα βαθμό και της Αιτωλοακαρνανίας που θέλει να πάει π.χ γρήγορα στο Ηράκλειο, στη Ρόδο, τη Μυτιλήνη, ή τη Θεσσαλονίκη να χρειάζεται να πηγαίνει μέχρι την Αθήνα για να πάρει το αεροπλάνο;
Την ίδια απορία έχω και για το αεροδρόμιο της Αγχιάλου κοντά στο Βόλο. Μπορεί κάποια περιφερειακά αεροδρόμια στην ηπειρωτική Ελλάδα να μην έχουν άμεση ανάγκη αεροπορικής σύνδεσης με Αθήνα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα μπορούσαν να συνδέονται με άλλες πόλεις- ειδικά της νησιωτικής Ελλάδας
Για να φτιαξεις φαρδυ και ακριβο αυτοκινητοδρομο μεταξυ δυο πολεων μετρας τι ροες περνανε, αν υπαρχει αναγκη. Δεν πετας λεφτα ετσι.
Το ιδιο ειναι και τα αεροδρομια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom