Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Το Ηράκλειο είναι όμορφη πόλη ,
Να το κοιτάξεις, όσο είναι νωρίς.
Για να δούμε τι λέει Από πού κρατάει η "σκούφια" των Κρητικών;
Κρητική εφημερίδα είναι, εντάξει;
To 20% του DNA των ανδρών της Κρήτης δείχνει προέλευση από την Πελοπόννησο
Παράλληλα το DNA μας μαρτυρά το πέρασμα των Ενετών από την Κρήτη.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.772
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Τη Πάτρα δεν την έκρινα ως τουριστικό προορισμό αλλά ως πόλη να ζεις. Και νομίζω είναι πολύ καλύτερη από τη χαβούζα του Ηρακλείου. Το δε αίσχος γύρω από τα τείχη στο Ηράκλειο με τις τραγικές πολυκατοικίες σχεδόν πάνω τους είναι μοναδικό σε όλη την Ελλάδα. Πουθενά αλλου τέτοιο αίσχος και τέτοια καταστροφή πολιτιστικής κληρονομιάς.
Βασικά είναι η μόνη πόλη της Κρήτης που δε στηρίζεται αποκλειστικά στους τουρίστες ή στους φοιτητές. Κοινώς, έχει ζωή και τους 12 μήνες του χρόνου. Πας βόλτα στη παλιά πόλη των Χανίων Γενάρη και συναντάς 2-3 γάτες και κανένα παππού που φτιάχνει την ταράτσα του για airbnb. Τι έχει να ζηλέψει ή να συγκριθεί σε αυτό με την Πάτρα;;

Εστιατόρια, μαγαζιά, καφετέριες έχει και πάρα πολλές επιλογές και πολύ υψηλό επίπεδο και εντός και εκτός κέντρου, πες μας εάν θες να συγκρίνουμε τα αστέρια Michelin που έχει η Πάτρα και δε τα έχει το Ηράκλειο και υστερεί και σε αυτό.

3 σινεμά έχει(εντός και εκτός κέντρου), θέατρα και πολιτιστικά δρώμενα όλο το καλοκαίρι, νυχτερινή ζωή, παιδότοπους έχει. Τι εννοείς με το δεν είναι πόλη για να ζεις; Επειδή δε μπορείς να κατέβεις με άνεση στο κέντρο με το αμάξι; Οκ, ούτε στο Σύνταγμα και στην Ομόνοια μπορείς να κατέβεις στο κέντρο με αμάξι, αυτό κάνει την Αθήνα κακή πόλη για να ζεις;

Θες να πας βόλτα εκτός πόλης και έχεις τόσες επιλογές εντός Κρήτης (αυτό το έχει και η Πάτρα). Θες να πάρεις το αεροπλάνο να πας κάπου, μπορείς να το κάνεις. Στην Πάτρα πάνε Άραξο ή θεωρούμε σαν αεροδρόμιο της Πάτρας την Αθήνα; Από τον Απρίλη και μετά, τελειώνεις από την δουλειά στις 17:00 και 17:15 είσαι στη παραλία και κάνεις μπάνιο. Και όχι βουτιά στο λιμάνι, αλλά σε παραλία όπως αυτή. Είναι κακή ποιότητα ζωής αυτό;

IMG_0554.jpg


Πες μας πόσοι μη κατοίκους Πελοποννήσου έχουν πάει στη Πάτρα εκτός για να πάνε στο πατρινό καρναβάλι και πόσοι αντίστοιχα μη κάτοικοι Κρήτης έχουν πάει στο Ηράκλειο.

Ως τουριστική πόλη δεν την αξιολογείς, ως περιπατητική πόλη δεν την αξιολογείς, πες τι συμφέρει περισσότερο να την συγκρίνουμε με την Πάτρα.

Α ναι, έχει τον Προμηθέα στην Α1 Μπάσκετ, κέρδισες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.771
Likes
18.147
Την αξιολογώ ως τον πάτο που τη βλέπω όποτε πάω Ορεστη. Περί ορέξεως όμως....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πες μας πόσοι μη κατοίκους Πελοποννήσου έχουν πάει στη Πάτρα εκτός για να πάνε στο πατρινό καρναβάλι και πόσοι αντίστοιχα μη κάτοικοι Κρήτης έχουν πάει στο Ηράκλειο.
Έχω πάει στη Πάτρα και δεν έχω δει ποτέ το καρναβάλι της και ούτε με ενδιαφέρει να το δω.... Η Πάτρα έχει ρυμοτομια και μοιάζει πολύ με τη Θεσσαλονίκη σε πολλά! Είναι μία μεγαλούπολη (για τα ελληνικά δεδομένα) χτισμένη δίπλα σε βουνό και διαθέτει ένα από τα πιο σύγχρονα λιμάνια της Μεσογείου. Αεροδρόμιο δεν έχει γιατί δεν το χρειάζεται.....κανένας Αθηναίος δεν θα πάρει αεροπλάνο να πάει Πάτρα και κανένας βορειοελλαδιτης δεν θα πάρει αεροπλάνο για να φτάσει εκεί. Αεροδρόμιο υπάρχει εκεί που υπάρχει τουρισμός....

Στο Ηράκλειο έχω πάει αρκετές φορές και για μεγάλα διαστήματα όλες τις εποχές του χρόνου. Είναι μία πόλη που δεν έχει ρυμοτομια....μιλάμε το απόλυτο χάος!!! Έχω να πάω αρκετά χρόνια (πριν καν ανακαινίστει το αρχαιολογικό μουσείο) και δεν ξέρω πόσο έχει αλλάξει αν και μου έχουν πει ότι έχει βελτιωθεί κάπως. Το πώς ακριβώς έχει βελτιωθεί δεν ξέρω γιατί η μόνη βελτίωση που μπορεί να πιάσει τόπο εκεί είναι να γκρεμιστεί και να χτιστεί από την αρχή....
Λόγω των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και του νοσοκομείου της έχει πολύ κόσμο που την βλέπει και την ζει χωρίς να υπάρχει κανένα τουριστικό κίνητρο. Εννοείται ότι έχει αεροδρόμιο γιατί το έχει περισσότερο ανάγκη από τη Πάτρα! Και εννοείται ότι έχει και το μεγαλύτερο λιμάνι του νησιού για να μπορεί να ανεφοδιάζεται το νησί.....γιατί η Κρήτη μόνο στα λόγια είναι από μόνη της κράτος....
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
". Η Πάτρα έχει ρυμοτομια και μοιάζει πολύ με τη Θεσσαλονίκη σε πολλά!"
Μη βρίζεις τη Θεσσαλονικάρααααα......

Ναι τα είπαμε ...Το Ηράκλειο ήταν άσχημη πόλη γιατί έχει πολλά χωριά και μεγάλη ενδοχώρα και χτίστηκε άναρχα...Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχει βελτιωθεί πολύ...Μπορεί να μην έχει παλιά πόλη αλλά έχει τα τείχη και τον Κούλε και τα Νεώρια που δυστυχώς δεν μπορούμε να τα γκρεμίσουμε για να σας την κάνουμε πιο όμορφη...Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει σημαντικά βήματα προόδου με την πεζοδρόμηση των κεντρικών οδών και την διάνοιξη του παραλιακού μετώπου όπου μπορείς να πας να τρέξεις,να ποδηλατήσεις να περπατήσεις και το κυριότερο να πιεις καφέ βλέποντας τη θάλασσα...
Επίσης το Ηράκλειο έχει αεροδρόμιο,2 μεγάλα νοσοκομεία,το υπέροχο αρχαιολογικό μουσείο , λιμάνι, μια πανέμορφη δημοτική βιβλιοθήκη, τον τάφο του Καζαντζάκη , και σε 10 λεπτά καλές παραλίες...
Επίσης έχει 4 γήπεδα μπάσκετ και ευτυχώς Προμηθέα δεν έχει...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πολύ μου αρέσει όταν μου μιλάνε χωρίς να μου απευθύνουν το λόγο άμεσα.... Καρφί για τη Σπιναλόγκα ένα πράγμα είμαι :haha:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Μπορεί να μην έχει παλιά πόλη αλλά έχει τα τείχη και τον Κούλε και τα Νεώρια που δυστυχώς δεν μπορούμε να τα γκρεμίσουμε για να σας την κάνουμε πιο όμορφη..
Μη ρίχνεις τον πήχυ τόσο χαμηλά και χωρίς λόγο, φυσικά και μπορείτε να τα γκρεμίσετε, πόσα ωραία καφέ με κρητικούς φοίνικες και μπουτίκ χοτέλ θα μπορούσαν να γίνουν εκεί...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Το Ηράκλειο ήταν άσχημη πόλη γιατί έχει πολλά χωριά και μεγάλη ενδοχώρα και χτίστηκε άναρχα...Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχει βελτιωθεί πολύ...
Την Γεωργία Βασιλειάδου όσο και να την έβαφες, άσχημη ήταν.
Παραμένει μια άσχημη πόλη, απλά της έβαλαν λίγο μέικ απ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom