Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έχοντας χορτάσει(??) travel wars απο μακρινούς προορισμούς και μιας και τα ταξίδια σε χώρες μακρινές έχουν περιοριστεί λόγω της κατάστασης, γιατί δεν δοκιμάσουμε και μια κόντρα δίπλα μας? Θα υπάρχουν και περισσότερα άτομα που θα έχουν άποψη και ελπίζω να είναι αφορμή για ωραία κουβεντούλα.

Προσωπικά αν και ελαφρώς biased (έχω επισκεφθει την Πελοπόννησο πολύ περισσότερο από την Κρήτη λόγω εγγυτητας (μένω Αθήνα) αλλά και καταγωγής (κατάγομαι και έχω σπίτι στην Μάνη), μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο να αποφασίσω. Και οι δύο περιοχές έχουν πλούσια ιστορία (αρχαία, βυζαντινή, λατινική αλλα και πιο πρόσφατη), μεγάλη ποικιλία (και ωραίες παραλίες και ψηλά βουνα, φαράγγια, φυσικά τοπία), καλό φαγητό και δεκάδες πράγματα να δεις. Δεν είμαι σίγουρος τι θα ψηφίσω, αύτο που ξέρω μόνο είναι ότι θα ταξίδευά αύριο κιόλας με μεγάλη χαρά σε οποιοδήποτε από τα δύο μέρη.

Πελοπόννησος ή Κρήτη λοιπόν? Κνωσός ή Μυκήνες? Μάνη η Σφακία? Ρέθυμνο ή Ναύπλιο? Βουραικός ή Σαμαριά? Ελαφόνησος ή Χρυσή? Let the battle begin!

// Παρακαλώ ας μην πίασουμε τα τοπικιστικά μας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωωωω ντερμπαρα. Δύσκολο. Να εκφραστούν οι ειδικοί πρώτα.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Χμ... κι εγώ σκεφτόμουν κάτι ανάλογο, Μακεδονία-Πελοπόννησος. Δεν ξέρω ακόμα. Μπορεί να με πιάσει το αντιτοπικιστικό μου και να ρίξω Πελοπόννησο. Αν έχεις Κρητικούς γονείς το αντές αμάν αμάν το ξηροστεριανό νερό αμάν νερό απ' το πρωί ως το βράδυ κάπου σου σπάει τα νεύρα (και να ήταν το μόνο τραύμα καλά θα ταν). Από την άλλη η Κρήτη πάντα διαφορά έχει από τσ' άλλους τόπους.
Το σίγουρο είναι ότι έχω μια εικόνα και από τα δύο μέρη γιατί τις έχω γυρίσει και τις δύο αν και πάνε πολλά χρόνια. Είμαι διχασμένη να ψηφίσω αντικειμενικά ή εκδικητικά;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χμ... κι εγώ σκεφτόμουν κάτι ανάλογο, Μακεδονία-Πελοπόννησος. Δεν ξέρω ακόμα. Μπορεί να με πιάσει το αντιτοπικιστικό μου και να ρίξω Πελοπόννησο. Αν έχεις Κρητικούς γονείς το αντές αμάν αμάν το ξηροστεριανό νερό αμάν νερό απ' το πρωί ως το βράδυ κάπου σου σπάει τα νεύρα (και να ήταν το μόνο τραύμα καλά θα ταν). Από την άλλη η Κρήτη πάντα διαφορά έχει από τσ' άλλους τόπους.
Το σίγουρο είναι ότι έχω μια εικόνα και από τα δύο μέρη γιατί τις έχω γυρίσει και τις δύο αν και πάνε πολλά χρόνια. Είμαι διχασμένη να ψηφίσω αντικειμενικά ή εκδικητικά;
Ψυχρά κι αντικειμενικά να ψηφίσεις. Όπως ο άλλος που ψήφισε Αργεντινή με κριτήριο ποια αεροσυνοδός του έκατσε.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Τα μοναδικα μειονέκτηματα της λεβεντογεννας είναι ο κατ ευφησμον ΒΟΑΚ,δηλαδή η εθνικηχαχαχχα τους και του ότι σαν νησι έχει περιορισμούς προς την συνδεσιμότητα με την ηπειρωτική Ελλάδα.Πανεμορφα τοπία, ανυπέρβλητες παραλιαρες,φαγηταρες,φιλόξενοι άνθρωποι, μοναστήρια.Ακομα μια ομοιογένεια πολιτιστική και κοινωνική που δεν την βρίσκεις πχ στους Κορινθίους με τους Μεσσήνιους.Ειμαι Πελοποννήσιος που αγαπώ τον τόπο μου όμως 4 φορές έχω την τύχη να πάω στη Κρήτη και μακάρι να πάω ακόμα άλλες 444.Η καρδιά μου είναι αφημένη εκεί!
2012 πήγα για πρώτη φορά, φιλοξενούμενος από Χανιώτη.Εκεινο το καλοκαίρι έκανα πρακτική άσκηση στην Αγροτική τράπεζα (ήμασταν οι τελευταίοι,στους 4 μήνες η διοίκηση μας σταμάτησε γιατί πουλήθηκε στην Πειραιώς). πήρα μια εβδομάδα άδεια με την προοπτική να την αναπληρώσω μετά το πέρας του εξαμήνου.Οταν είδα τις ομορφιές του τόπου και της φιλοξενίας μπήκα στην αγροτική τράπεζα στις καλύβες Χανίων για να ζητήσω εκεί θέση,μετάθεση αν γινόταν από το κατάστημα της πόλης μου.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γουστάρω αφάνταστα travel war με Ελληνικό πρόσημο.
Έτοιμος είμαι να ανοίξω κι εγώ ένα αντίστοιχο, κάτι που θα κάνω με τη πρώτη ευκαιρία.

Όσο για το συγκεκριμένο, θα τοποθετηθώ σε επόμενο μήνυμα αναλυτικά. Σε πρώτη φάση όμως χαίρομαι που συγκρίνουμε σχετικά όμοιες περιπτώσεις.
Είμαι σίγουρος ότι θα προκύψουν πολλά κι ενδιαφέροντα στοιχεία απ' αυτό το νήμα. ;)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.465
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Αν κι η καταγωγή μου είναι από Λακωνία, δεν έχει καμία σχέση με την ξεκάθαρη ψήφο σε Πελοπόννησο.

Από Κρήτη έχω επισκεφθεί μόνο Χανιά, Ηράκλειο, Ρέθυμνο, Κνωσσό και λίγο φαράγγι Σαμαριάς αλλά έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.

Στην Πελοπόννησο είναι τέτοια η ποικιλία που μου φαίνεται ο τοπ προορισμος της Ελλάδας. Έχει πολύ άσχημες πόλεις, Σπάρτη και Τρίπολη πχ σταματάς μόνο αν θες να ξεπιαστείς, αλλά έχει και το Ναύπλιο, τη Μονεμβάσια, τα πολύ όμορφα χωριά της Αρκαδίας, Επίδαυρο, Μυκήνες, αρχαία Ολυμπία, Βάσσες, σπήλαια Διρού, διώρυγα της Κορίνθου, Ταϋγετο, παραλιάρες, τρομερό φαγητό. Πείτε με ανώμαλο αλλά γουστάρω φουλ προφορά με έντονο νι και λι! Στη μόνη κατηγορία που προτιμώ την Κρήτη είναι η μουσική. Στην Πελοπόννησο μου φαίνεται καταθλιπτική πχ τα καλαματιανά. Οι κρητικές λύρες είναι ξεσηκωτικές.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Το username μου προδίδει και την επιλογή μου. Παρ'όλα αυτά, παρότι η Πελοπόννησος είναι σχεδόν 3πλασια σε έκταση από την Κρήτη, δεν συγκρίνονται τα μέρη σε ποικολομορφία.

Κάθε νομός της Κρήτης είναι από μόνος του επιλογή για διακοπές και τους 12 μήνες του χρόνου. Σήμερα που μιλάμε, 19 Απριλίου, μπορεί κάποιος να πάει για μπάνιο στα Χανιά στους 25 βαθμούς και να οδηγήσει 45 λεπτά παραέξω και να βγει στα Λευκά Όρη και να κάνει κατάβαση στα χιόνια. Το ίδιο αντίστοιχα Ηράκλειο-Ρέθυμνο/Ψηλορείτης και Άγιος Νικόλαος/Λιμνάκαρος-Οροπέδιο Λασιθίου. Δεν το βρίσκεις εύκολα αυτό και στη Κρήτη μπορείς να το βρεις και στους 4 νομούς και από όλες τις μεριές της (και Βόρεια και Νότια).

Ιστορικά και τα δυο "νησιά" είναι σε ίδια επίπεδα. Κνωσσος-Φαιστός-Γόρτυνα vs Ολυμπία-Μυκήνες-Ακροκόρινθος. Υπάρχουν και κάποια μινωικά διαμαντάκια διάσπαρτα στο νησί (Λύττος, Λέντας, Αστερούσια), αλλά το θεωρώ ισοπαλία.

Αρχιτεκτονική: Η Κρήτη έχει 3 πόλεις με απίστευτη Ενετική επιρροή (με αγαπημένη όλων το Ρέθυμνο), αλλά η Μάνη και το Ναύπλιο τις κοντράρουνε στα ίσια. Λόγω έκτασης της Μάνης και ποσότητας χωριών και κωμοπόλεων επιλέγω Πελοπόννησο.

Φαράγγια: Με χέρια και με πόδια Κρήτη. Ο νομός Λασιθίου, το κρυμμένο διαμάντι της Κρήτης, έχει μόνος του 15 φαράγγια προσβάσιμα, σήμερα έμαθα και ένα καινούριο που δε το είχα ξανακούσει. (φαράγγι του Περιστερά). Ξέχωρα από τα διάσημα της Σαμαριάς, της Αράδαινας, το Κουρταλιώτικο κλπ.

Παραλίες: Με χέρια και με πόδια και σε αυτή τη κατηγορία. Η Πελοπόννησος έχει πολλές και αξιόμαχες παραλίες (Βοϊδοκοιλιά, Λιμένι οι πιο αγαπημένες), αλλά παρ'ότι 3πλασια σε μέγεθος δεν συγκρίνονται οι επιλογές. Βγάζω εντελώς απέξω Ελαφονήσι και Μπάλο, μπορώ να αραδιάσω επιλογές παραλιών μέχρι αύριο το πρωί.

Φαγητό: Αγαπάμε Ελληνική Γη και ελληνικές συνταγές. Δεν υπάρχει μέρος της Ελλάδας (που να έχω πάει μέχρι στιγμής) και να μην έχω απολαύσει τοπικές συνταγές. Ισοπαλία.

Μουσική: Τι περιμένετε να ακούσετε τώρα από έναν άνθρωπο που ασχολείται με 3 κρητικά όργανα; Μέσα στο νησί υπάρχουν 15 τουλάχιστον διαφορετικές μουσικές παιδείες, από επαρχία σε επαρχία και από χωριό σε χωριό, υπάρχουν διαφορετικά ακούσματα, διαφορετικοί χοροί. Το μόνο μουσικό όργανο που δεν έχει ακουστεί ποτέ στη Κρήτη σαν παράδοση είναι το κλαρίνο, όλα τα υπόλοιπα είναι μέσα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πολύ καλή επιλογή για war!! Πολλά μπράβο από εμένα.

Σαφώς δύσκολη επιλογή. Ο μισός κρατάω από Πελοπόννησο, και συγκεκριμένα από Ναύπλιο (μην πούμε για τον άλλο μισό πάλι αν και θέλετε πολύ) και θα καταλήξω εκεί.

Από μικρός ταξίδευα συχνά στο Ναύπλιο (μέχρι και φαντάρος πήγα εκεί) το οποίο φυσικά και σου παίρνει το μυαλό. Όσο όμως μεγάλωνα και άρχισα να επισκέπτομαι και άλλα μέρη της Πελοποννήσου, πραγματικά άρχισα να εντυπωσιάζομαι όλο και πιο πολύ.
Πήγα στα Καλάβρυτα, έπαθα πλάκα. Και με τις φυσικές ομορφιές, και με τα αξιοθέατα. Μην πω για οδοντωτό.
Πήγα Δημητσάνα, Καρύταινα και Στεμνίτσα, σοκ. Τι να πω? Για το φαράγγι του Λούσιου με ότι αυτό περιλαμβάνει? Πολύ ωραία και γραφικά μέρη εκεί, μου άρεσαν απίστευτα.
Πήγα Καλαμάτα, άλλο σοκ. Έχει από όλα και είναι πιο "πόλη". Χώρια τα χωριά (χα, το πιάσατε?) που βρίσκονται εκεί κοντά.

Μην αρχίσω για Μυστρά, Μονεμβασιά και δε ξέρω τι άλλο ξεχνώ.

Υπέροχα Χανιά, υπέροχο Ρέθυμνο (που τα έχω πιο πρόσφατα), υπέροχα Φαλάσαρνα, Κολυμπάρι, Δρακόνα, Mαράθι και πολλά άλλα που ξεχνώ αλλά η ψήφος πάει βορειότερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.760
Δεν εχω σχεση καταγωγης με κανενα απο τα δυο μερη, αλλα η Πελοποννησος ειναι ανεξαντλητη και η ευκολια προσβασης απο Αθηνα για εκδρομη απο μονοημερη μεχρι πολυημερη, με δραστηριοτητες για καθε γουστο, κερδιζει στα σημεια. Εχω ζησει 2 χρονια σε 3 διαφορετικες περιοχες και δεν τις εξαντλησα. Δεν ενθουσιαστηκα πολυ με τις παραλιες που ειδα αλλα δεν εχω παει παντου.
Επισης κερδιζει στα αρχαια μνημεια και το ιστορικο ενδιαφερον κατα τη γνωμη μου.
Το φαι και στις δυο ειναι αξιοπροσεκτο, αλλα ως προσφυγοπουλο προτιμω τα μπαχαρικα της βορειας κουζινας, μαλιστα μου προκαλει εκνευρισμο η απλοτητα της κουζινας της τυπου "βαζω παντου κανελα και γαρυφαλο" κανοντας τα μαγειρευτα να μοιαζουν με μπακλαβαδες. Ολα τα αλλα οκ, τρως με βαση καλες πρωτες υλες.
Τα παω πολυ καλα με τους Πατρινους στη νοοτροπια γι αυτο και εχω σχεσεις ζωης, με τους υπολοιπους μας χωριζει αβυσσος.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.108
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πόσο δύσκολη επιλογή!

Προσωπικά είμαι Πελοποννήσια και λατρεύω τον τόπο μου, την ίδια στιγμή ο σύντροφός μου είναι Κρητικός κι έχω ταξιδέψει αρκετές φορές στη "Μεγαλόνησο", την οποία επίσης αγαπώ πολύ.

Θα παρακολουθήσω τη συζήτηση και θα επανέλθω σε φάση που θα έχω περισσότερο χρόνο.

Σε γενικές γραμμές θεωρώ "ισάξιους" τους δύο αυτούς προορισμούς, με πλούτο επιλογών σε όλα τα επίπεδα.

Σε ένα πράγμα όμως υπερτερεί μακράν η Κρήτη: στη φιλοξενία. Οι Πελοποννήσιοι (σε γενικές γραμμές, έτσι; ) είναι πιο "κλειστοί" και ιδιόρρυθμοι άνθρωποι, κάτι που μου έχουν αναφέρει και αλλοδαποί φίλοι-γνωστοί που έχουν ταξιδέψει στα μέρη μου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Δύσκολο να αποφασίσω. Καταγωγή από πατέρα, Μάνη. Καταγωγή από μάνα, Κρήτη. Η Πελοπόννησος θέλει μισή ζωή να γυρνάς και δεν θα την δεις όλη.
Έχει μεγάλο ιστορικό ενδιαφέρον , αλλά και η φύση της είναι απίστευτη. Μέρος που μπορείς να πας και να ξαναπάς και να θέλεις να ξαναπάς.
Από την άλλη η Κρήτη έχει όλο το πακέτο και πλεονεκτεί σε φιλοξενία. Δεν θα ψηφίσω γιατί θα αδικήσω το άλλο μου μισό. Κλίνω προς Κρήτη, αλλά ψήφο δεν βάζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom