Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το ερωτημα ειναι ποιος βορειοελλαδιτης θα παει με αεροπλανο καταχειμωνο?
Υπάρχει ενδεχομένως κόσμος που θα ηθέλε να ταξιδέψει και το χειμώνα για επαγγελματικούς η οικογενειακούς λόγους. Εδώ η sky express έχει κάποια δρομολόγια τύπου Αλεξανδρούπολη- Σητεία, που πραγματικά δεν ξέρω τι κίνηση μπορεί να έχουν! Νομίζω πως ένα δρομολόγιο Αραξος- Θεσσαλονίκη (έστω 2 φορές την εβδομάδα), η Αραξος- Ρόδος το καλοκαίρι θα μπορούσε να είναι βιώσιμο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το συγκεκριμένο αεροδρόμιο, ενώ δέχεται τα καλοκαίρια low cost airlines πτήσεις από εξωτερικό (έστω και λίγες), δεν μπήκε ποτέ στο εσωτερικό δίκτυο κάποιας ελληνικής αεροπορικής εταιρείας. Γιατί ένας κάτοικος της βορειοδυτικής Πελοποννήσου και ως ένα βαθμό και της Αιτωλοακαρνανίας που θέλει να πάει π.χ γρήγορα στο Ηράκλειο, στη Ρόδο, τη Μυτιλήνη, ή τη Θεσσαλονίκη να χρειάζεται να πηγαίνει μέχρι την Αθήνα για να πάρει το αεροπλάνο;
Την ίδια απορία έχω και για το αεροδρόμιο της Αγχιάλου κοντά στο Βόλο. Μπορεί κάποια περιφερειακά αεροδρόμια στην ηπειρωτική Ελλάδα να μην έχουν άμεση ανάγκη αεροπορικής σύνδεσης με Αθήνα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα μπορούσαν να συνδέονται με άλλες πόλεις- ειδικά της νησιωτικής Ελλάδας
Πλακα κανεις? Μια μικρη πολη ειναι, ποιος να παει Πατρα-Μυτιληνη? Οι φανταροι οπως ειπε η paefstra? Η υπαρχει ζητηση κ δεν καλυπτεται απο συμφεροντα? Διαβαστε κανα αρθρο για τα αεροδρομια φαντασματα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για πες, ειλικρινα δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει ζητηση κ δεν αξιοποιειται. Εχει 80-90000/ετος επιβατες. Ποσους να εχει δηλ? Δεν εχει κ τις τουριστικες ατραξιον της νοτιας Πελοποννησου, ενας νομος ειναι με χαμηλο σχετικα μεσο εισοδημα με Αθηνα στο 2ωρο. Δεν μιλαμε για Ζυριχη-Γενευη.
:haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Υπάρχει ενδεχομένως κόσμος που θα ηθέλε να ταξιδέψει και το χειμώνα για επαγγελματικούς η οικογενειακούς λόγους. Εδώ η sky express έχει κάποια δρομολόγια τύπου Αλεξανδρούπολη- Σητεία, που πραγματικά δεν ξέρω τι κίνηση μπορεί να έχουν! Νομίζω πως ένα δρομολόγιο Αραξος- Θεσσαλονίκη (έστω 2 φορές την εβδομάδα), η Αραξος- Ρόδος το καλοκαίρι θα μπορούσε να είναι βιώσιμο
Ξερω πολλους βλαχοδημαρχους που μια ζωη διαμαρτυρονται που οι αυτοκινητοδρομοι δεν περνανε απο την πολιχνη τους.
Στη συγκοινωνιολογια μετρας ροες και μετα ριχνεις λεφτα. Δεν φτανει μια υποθεση οτι ισως εχει ζητηση.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πλακα κανεις? Μια μικρη πολη ειναι, ποιος να παει Πατρα-Μυτιληνη? Οι φανταροι οπως ειπε η paefstra? Η υπαρχει ζητηση κ δεν καλυπτεται απο συμφεροντα? Διαβαστε κανα αρθρο για τα αεροδρομια φαντασματα...
Οκ αφαιρώ τη Μυτιλήνη ίσως, αλλά Θεσσαλονίκη ή Ηράκλειο που είναι μεγάλα αστικά κέντρα? Δε νομίζω ότι θα ήταν τόσο άστοχα. Φυσικά υποθέσεις κάνουμε όλοι μας, και σίγουρα η κάθε εταιρεία θα πρέπει να υπολογισει πιθανές ροές προτού κάνει κάποια κίνηση, όμως πολύ αμφιβάλλω εαν έχει γίνει ποτε κάποια σοβαρή συγκοινωνιακή μελέτη για την αξιοποίηση του συγκεκριμένου αεροδρομίου από κανέναν. Η έστω εάν έχουν ποτέ καταθέσει κάποια σοβαρή πρόταση οι ντόπιοι φορείς
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
3 αεροδρόμια έχουμε να τους δώσουμε ένα....
Έχουν γέφυρα ...Τώρα θα φτιάξουν μία Πάτρα -Αθήνα και όλα καλά ,τι να το κάνουν το αεροδρόμιο; Να έρχονται οι τουρίστες; Να πάνε στην Κρήτη ρε να μην μας μαγαρίσουν τα χωριά...Και το αεροδρόμιο τι να το κάνουν; Αφού στην Αθήνα μένουν όλοι...Έχουν το ΕλΒελ ...εμείς έχουμε το όνομα...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Οκ αφαιρώ τη Μυτιλήνη ίσως, αλλά Θεσσαλονίκη ή Ηράκλειο που είναι μεγάλα αστικά κέντρα? Δε νομίζω ότι θα ήταν τόσο άστοχα.
Σύνδεση Πάτρας με Ηράκλειο. Σαν να λέμε Γεωργία Βασιλειάδου με Ταυγέτη Μπασούρη.
Άντε να βγάλουμε την Γεωργία και να βάλουμε στην Θέση της την Αθηνά Μερτύρη.
η κάθε εταιρεία θα πρέπει να υπολογισει πιθανές ροές προτού κάνει κάποια κίνηση,
Αυτό. Μάλλον δεν συμφέρει, ειδικά χειμώνα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Οκ αφαιρώ τη Μυτιλήνη ίσως, αλλά Θεσσαλονίκη ή Ηράκλειο που είναι μεγάλα αστικά κέντρα? Δε νομίζω ότι θα ήταν τόσο άστοχα. Φυσικά υποθέσεις κάνουμε όλοι μας, και σίγουρα η κάθε εταιρεία θα πρέπει να υπολογισει πιθανές ροές προτού κάνει κάποια κίνηση, όμως πολύ αμφιβάλλω εαν έχει γίνει ποτε κάποια σοβαρή συγκοινωνιακή μελέτη
Οταν γεμιζει μονο ενα λεωφορειο 55 θεσεων Πατρα Θεσσαλονικη, τι σοβαρη μελετη να πληρωσουν? Ετοιμη η μελετη.
Πατρα Αθηνα πηγαινοερχεται λεωφορειο καθε μια ωρα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τίποτα σε αυτή την συζήτηση, αν υπήρχε κίνηση και εταιρία που ενδιαφέρεται για επιπλέον δρομολόγια δεν μπορούσε να πάρει άδεια και να χρησιμοποιεί του Άραξου?
και μια και μιλάμε για Πελοπόννησο δεν κατάλαβα ποτέ γιατί το Καλαμάτας δεν δόθηκε στην φράπορτ, έβαλε η αιγαίου το χέρι της εδώ?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σαν να λέμε Γεωργία Βασιλειάδου με Ταυγέτη Μπασούρη.
Αγγιξες μια πολύ ευαίσθητη χορδή μου αυτή τη στιγμή: Λάτρευα τη συγχωρεμενη την Ταυγετη Μπασουρη🙂😉. Απίστευτη persona, τρέλα, και ταλέντο συνολικά. Και ασυμβίβαστη αριστερή επι της ουσίας, και οχι μονο κατ' όνομα. Αξίζει να την ψάξετε
Και σημειωτέον από Πελοπόννησο: Λακωνία (ναι λακώνισσα και αριστερή 😄😉)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom