Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αποκλειεται .. Δανίας Χολστάιν ειναι.. μετανάστρια προφανώς..
Γκρεμίστηκε ο κόσμος μου, μα τίποτα Ελληνικό πια; :eek: Ας πιώ ένα γνήσιο ελληνικό φρέντο να πάνε κάτω τα φαρμάκια
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Αποκλειεται .. Δανίας Χολστάιν ειναι.. μετανάστρια προφανώς..
Φίλτατε , οι αγελάδες Χόλσταιν , είναι Ολλανδίας.
Η φυλή Χολστάιν – ΕΝΩΣΗ ΦΥΛΗΣ ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΕΛΛΑΔΑΣ
Η φυλή Χολστάιν κατάγεται από την Ευρώπη. Η κύρια ιστορική εξέλιξή της έλαβε χώρα σε δύο βόρειες περιοχές της σημερινής Ολλανδίας (The Netherlands), τη Βόρεια Ολλανδία (North Holland) και τη Φρισλανδία (Friesland) όπου επιλέγονταν επί αιώνες με στόχο την υψηλή γαλακτοπαραγωγή.
Αυτό δεν είναι war. Είναι η wikipedia .
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Βρε, μην σαμιάζεις κι εσύ. Πες ονόματα από τα χωριά ;)
Ωπ, καινούργια λεξούλα; :haha: Τα χωριά αυτά βρίσκονται στη Μάνη και είναι οτι πιο γραφικό έχω δει στην Ελλάδα! Μοναδική ομορφιά! Είχαμε γυρισει όλο το πόδι, απο Καλαμάτα μέχρι Τέναρο και μετά προς Γύθειο. Ή το κάναμε ανάποδα;....δεν θυμάμαι, έχουν περάσει πάνω απο 10 χρόνια....
Η Μάνη είναι άχαστη!!!!

Είπαμε, σπήλαια Διρού, Μυστράς, Μονεμβασιά, Κορώνη, Μεθώνη, Ολυμπία, Ναύπλιο, χωριά Αρκαδίας, Μάνη και κάποιες παραλίες είναι που μας άρεσαν πολύ, πάρα πολύ! :)
Δεν έχεις πάει σε όλα αυτά;

Βοηθήστε να μάθουμε κι άλλα, όταν περάσουμε τα Κύθηρα και ανέβουμε καμιά βόλτα.
Στα Κύθηρα να πάτε και στο Μυλοπόταμο!
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βρε, μην σαμιάζεις κι εσύ. Πες ονόματα από τα χωριά ;)
Είπαμε, σπήλαια Διρού, Μυστράς, Μονεμβασιά, Κορώνη, Μεθώνη, Ολυμπία, Ναύπλιο, χωριά Αρκαδίας, Μάνη και κάποιες παραλίες είναι που μας άρεσαν πολύ, πάρα πολύ! :)
Βοηθήστε να μάθουμε κι άλλα, όταν περάσουμε τα Κύθηρα και ανέβουμε καμιά βόλτα.
Κοντά στην Νεάπολη υπάρχει το σπήλαιο καστανιάς. Στην περιοχή υπάρχει και η βυθησμένη πόλη στο Παυλοπέτρι αν και δεν νομίζω ότι είναι οργανωμένα επισκέψιμη (εγώ δεν έχω πάει) και το γραφικό χωριό Βελανιδιά με κάποια βυζαντινά εκκλησάκια. Μάνη νομιζώ ότι είπες πως έχετε πάει οπότε δεν θα επεκταθώ ιδιαίτερα (αν θέλεις κάτι εδώ είμαστε), η παραλία Αλύπα που αναφέρουν και σε ενα πιο σχετικό thread μου αρέσει πολύ.
alipa.jpg

Και πολύ ωραίο είναι μια πεζοποριούλα προς την παναγιά οδηγήτρια στο τηγάνι

assets_LARGE_t_183762_54250360.JPG


Α επίσης περνώντας από το Οίτυλο υπάρχει η μονή Δεκουλού. Είναι ιδιωτική αλλά κατά το απογευματάκι αν πετύχεις τους ιδιοκτήτες μπορείς να του ζητήσεις να σου ανοίξουν. Εδώ μία από τις τοιχογραφίες με τον ζωδιακό κύκλο.
Μονή-Ντέκουλου-Μάνη-Λακωνία-.jpg

και μία απέξω

ekk 28-28.jpg
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Κοντά στην Νεάπολη υπάρχει το σπήλαιο καστανιάς. Στην περιοχή υπάρχει και η βυθησμένη πόλη στο Παυλοπέτρι αν και δεν νομίζω ότι είναι οργανωμένα επισκέψιμη (εγώ δεν έχω πάει) και το γραφικό χωριό Βελανιδιά με κάποια βυζαντινά εκκλησάκια. Μάνη νομιζώ ότι είπες πως έχετε πάει οπότε δεν θα επεκταθώ ιδιαίτερα (αν θέλεις κάτι εδώ είμαστε), η παραλία Αλύπα που αναφέρουν και σε ενα πιο σχετικό thread μου αρέσει πολύ.
View attachment 353208
Και πολύ ωραίο είναι μια πεζοποριούλα προς την παναγιά οδηγήτρια στο τηγάνι

View attachment 353209

Α επίσης περνώντας από το Οίτυλο υπάρχει η μονή Δεκουλού. Είναι ιδιωτική αλλά κατά το απογευματάκι αν πετύχεις τους ιδιοκτήτες μπορείς να του ζητήσεις να σου ανοίξουν. Εδώ μία από τις τοιχογραφίες με τον ζωδιακό κύκλο.
View attachment 353210
και μία απέξω

View attachment 353211
Ιδιωτική μονή;Δηλαδή σε ιδιωτικό κτήμα;
 
Last edited:

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ιδιωτική μόνη;Δηλαδή σε ιδιωτικό κτήμα;
Δες και εδώ. Λέει διάφορα ενδιαφέροντα για την προέλευση των ιδιοκτητών και μεταξύ άλλων

Τελικά μετά από πολλές διαπραγματεύσεις οι Οιτυλιώτες παραχώρησαν στην οικογένεια την περιοχή που σήμερα βρίσκεται το Μοναστήρι.
...
Η παράδοση της οικογένειας συνεχίζεται αδιάκοπα.

Η περιουσία περιέρχεται στα αγόρια της οικογένειας και τα κορίτσια δεν έχουν περιουσιακά στοιχεία στην Μονή. Ακόμα ο γύρω χώρος από την μονή δεν μπορεί να πουληθεί σε κανέναν άλλον εκτός της οικογένειας αυτής.
...
Οι κάτοικοι των διπλανών κτιρίων που βρίσκονται δίπλα στη μονή έχουν το κλειδί, για να σας ανοίξουν να δείτε το καθολικό.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Ιδιωτική μόνη;Δηλαδή σε ιδιωτικό κτήμα;
Μπαίνεις κανονικά με το αυτοκίνητο, σε κατηφορικό δρομάκι δεν σε εμποδίζει κάτι. Στο τέλος του δρόμου υπάρχει ένας μικρός χώρος στάθμευσης.
Το όλο ζήτημα είναι να πετύχεις τους διαχειριστές της μονής οι οποίοι είναι ευγενικοί και εξυπηρετικοί.
Μένουν ακριβώς δίπλα αλλά μπορεί να λείπουν σε δουλειές....
20201017_154257.jpg
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom