Πελοπόννησος vs Κρήτη

Πελοπόννησος vs Κρήτη


  • Total voters
    138

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
τώρα που είναι 50-50 κάποιος πλήρωσε το ''Αθηνολόγιο'' και ανεβάζει πολύ καλές φωτό από Κρήτη
ο τάφος στο Μάλεμε
τάφος μάλεμε.jpg

η Δεξαμενή της αρχαίας Απτέρας
Απτέρα.jpg

τάφος από το Νεκροταφείο των Αρμένων (αυτό δεν είναι Χανιά όπως τα υπόλοιπα αλλά Ρέθυμνο)
Aρμένοι τάφος 159.jpg

Ψηφιδωτά στο Μουσείο Κισάμου (Καστέλι Κισάμου)
Μουσείο Κισάμου.jpg

μουσείο Κισάμου 2.jpg
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.285
Δυσκολεύομαι να αποφασίσω πού θα ρίξω την ψήφο, είμαι διχασμένη.

Δεν θεωρω οτι εχω γυρισει σε επαρκη βαθμο τους ανταγωνιστες του war αλλα αυτο δεν θα συμβει και ποτε μιας και οι μικρες αδειες επιτρεπουν επισκεψεις σιφουνες μονο.

Για να μπορεσω να αποφασισω, θα θεσω ενα προσωπικο κριτηριο, τις παραλιες μιας κ ειμαι σε βαθμο παρανοιας παραλιοπληκτη.

Σιγουρα στην Πελοποννησο εχω κολυμπησει σε μοναδικες και ιδιαιτερες παραλιες με ενδιαφεροντα βυθο (Φονεας, Αλυπα, Κιτριες η μεσα παραλια το τοπ 3), ομως οι παραλιες της Κρητης για μενα παιρνουν την πρωτη θεση με διαφορα. Και δεν μιλαω για το νομο Χανιων αλλα για το νομο Λασιθιου που αν τις πετυχεις απανεμες, ειναι μια μαγεια (Βουλισμα, Κολοκυθα, Χρυση τοπ 3). Την αποχρωση στην παραλια της Κολοκυθας δεν την εχω ξαναδει σε καμια παραλια σε Ελλαδα και εξωτερικο.

Επομενως η ψηφος, με μιση βεβαια καρδια, παει στην Κρητη.

Παντως αν επρεπε να συγκρινω σε κατηγοριες, θα επελεγα ως εξης:

-Ανθρωποι/Φιλοξενια: Κρητη με τεραστια διαφορα, οι ανθρωποι το χουν. Φυσικα συναντησα και κακες περιπτωσεις αλλα σαν συνολικη εντυπωση, το νησι κερδιζει συντριπτικα.

-Φυση: Πελοποννησος γιατι εχει τα αγαπημενα μου βουνα για πεζοπορια κ ορειβασια.

-Χωρια: θα ηταν αστειο να πω κατι αλλο απο Πελοποννησο, δεν υπαρχει καν συγκριση.

-Αρχαια: το δινω στην Κρητη, δεν λαμβανω υποψιν υποψιν ποσοτητα, ποικιλια, σημαντικοτητα. Λαμβανω υποψιν μονο το προσωπικο κριτηριο κ το πώς ενιωσα σε αρχαιολογικους χωρους.

-Φαγητο: Κρητη, αν κ δεν εκανα κ τις καλυτερες επιλογες απο πλευρας φαγητου στο νησι. Εχω φαει γευματα απο φιλους Κρητικους κ πειναω μονο που το σκεφτομαι. Πελοποννησος οκ, δεν εχει κατι το ιδαιετερο, δεν σκεφτομαι ποτε 'Πελοποννησος, ααα, φαγητο'.

-Τοποθεσιες σε οδηγητικες διαδρομες: Με αυτην την κατηγορια εννοω τη θεα που βλεπει κανεις διασχιζοντας δρομους με αυτοκινητο. Θα το δωσω Πελοποννησο. Πολυ φαντασμαγορικες ακτογραμμες να κοιτας απο το αυτοκινητο. Και οχι μονο ακτογραμμες, να κοιτας τα χωρια απο μακρια κ μετα να πλησιαζεις κ να σταματας να τα ανακαλυψεις.

-Αυθεντικοτητα: Θα το δωσω Πελοποννησο γιατι η ελλειψη επεκταμενου διεθνους τουρισμου εχει αφησει τα μερη λιγοτερο αλλοιωμενα, υπαρχει αποκατασταση κτιριων με αρμονια. Στην Κρητη σιγουρα υπαρχει μεν αυθεντικοτητα αλλα εγω μιλαω τωρα για τα μερη που θα προλαβει καποιος να δει που δεν παει για δυο μηνες στο νησι. Τα πιο ευκολα προσπελασιμα. Ε εκει η Κρητη χανει παταγωδως. Παλια πολη Χανιων και Ρεθυμνου να θες να τραβηξεις τα μαλλια σου απο την τουριστιλα, τα μαγνητακια, την πραματεια, να χαλανε ολη την αισθητικη. Χωρια που στην αρχη λες αααα, και στο επομενο στενο ξεκινα η ταμπελα με τον mousaka και τα μαγαζια με τα τουριστικα. Στην Πελοποννησο υπαρχουν σημεια που θα πας χωρις να απομακρυνθεις πολυ κ θα βρεις αναλλοιωτα μερη ή μερη με προσεκτικες αποκαταστασεις.
 
Last edited:

Lacedaemonian

Member
Μηνύματα
17
Likes
91
Νεο μελος εγω,Λακων οπως καταλαβατε οποτε θα βαλω μερικα video/photos απ την περιοχη μου για να σας πεισω να ψηφισετε Πελοποννησο

 

Attachments

Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νεο μελος εγω,Λακων οπως καταλαβατε οποτε θα βαλω μερικα video/photos απ την περιοχη μου για να σας πεισω να ψηφισετε Πελοποννησο

Δυναμική είσοδος , καλώς ήρθες!
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Μετά από τέτοια αντεπίθεση είμαι αναγκασμένη να παίξω βρώμικα: πριν από κάμποσο καιρό τηλεφωνήθηκα με μια φίλη. Πάνω στη συζήτηση τη ρώτησα από πού είναι το αγόρι της. Μου απάντησε ότι είναι από την Αμαλιάδα. Νομίζω. Κι αν δεν ήταν από εκεί, από κάποια πόλη της Ηλείας ήταν σίγουρα.
Εγώ εκείνη τη στιγμή παραλίγο να πω "δεν πειράζει, μπορεί να είναι καλό παιδί" ή κάτι παρόμοιο. Κρατήθηκα. Φανταστείτε να μου απαντούσε είναι από τα Χανιά ή από το Ηράκλειο. Θα κινδύνευαν να χαλάσουν οι σχέσεις μας;
Μείον λοιπόν στην Πελοπόννησο που μας φέρνει σε αμηχανία. Και σπέρνει τη διχόνοια στις ανθρώπινες σχέσεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μετά από τέτοια αντεπίθεση είμαι αναγκασμένη να παίξω βρώμικα: πριν από κάμποσο καιρό τηλεφωνήθηκα με μια φίλη. Πάνω στη συζήτηση τη ρώτησα από πού είναι το αγόρι της. Μου απάντησε ότι είναι από την Αμαλιάδα. Νομίζω. Κι αν δεν ήταν από εκεί, από κάποια πόλη της Ηλείας ήταν σίγουρα.
Εγώ εκείνη τη στιγμή παραλίγο να πω "δεν πειράζει, μπορεί να είναι καλό παιδί" ή κάτι παρόμοιο. Κρατήθηκα. Φανταστείτε να μου απαντούσε είναι από τα Χανιά ή από το Ηράκλειο. Θα κινδύνευαν να χαλάσουν οι σχέσεις μας;
Μείον λοιπόν στην Πελοπόννησο που μας φέρνει σε αμηχανία. Και σπέρνει τη διχόνοια στις ανθρώπινες σχέσεις.
Α καλά. Το ίδιο σκέφτομαι και για τους Κρήτες πολλές φορές.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Δηλαδή εγώ που ξέρω υπέροχους ανθρώπους και από το ένα μέρος και από το άλλο και έχω συγγενείς και στο ένα και στο άλλο δεν πρέπει να ψηφίσω ποτέ; 🤔
Καλά κι εγώ με βάση κάποιους συγγενείς θα έπρεπε να ψηφίσω Πελοπόννησο. Οι άλλοι είναι περισσότερο από καλοί. Γενικά δεν είμαστε χλιαροί τύποι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Άλλο το τι σκέφτεσαι εσύ ή άλλοι δύο από εδώ άλλο κάτι παγιωμένο.
Δεν θέλω να σε πικρανω αλλά υπάρχουν και παγιωμένες αρνητικες απόψεις και για τους Κρήτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom